2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,620 ·
Μεγειες!!!!!!!!!!!

P.S. Ρε συ στο τηλεφωνο καταλαβα το αντιθετο, οτι αυτα που σου εστειλαν ειναι 4,5cm μακρυτερα, γι αυτο απορησα! Τελος καλα ολα καλα απ οτι φαινεται!!
 
#1,621 ·
Χμμμ και εσενα στον υπνο σ'επιασε?
Και εγω παντως που κοιμομουν κατι τετοιο καταλαβα εκεινη την ωρα και οταν επανηλθα τον πηρα τηλεφωνο χαχαχαχαχαχ:worms::worms::worms:

Σπυρακο μεγιες...
 
#1,626 ·
Συνέχεια δοκιμών με 35 πίεση...

Ο σίβικας σε απότομους ελιγμούς και δυνατό φρενάρισμα σε καλό οδόστρωμα πάντα,
μου φάνηκε πιο κοφτερός και ακριβής στο τιμόνι με πολύ μικρή επιβάρυνση στην άνεση και χωρίς καμία απώλεια στα φρένα.

Σίγουρα παίζει ρόλο ότι είμαι με τα μαμά michelin που μάλλον πρέπει να γίνουν μπαλονάκια για να μην μαγουλιάζουν.
Ίσως σε λάστιχα με πιο σκληρά πλαϊνά να υπάρχει πιο μεγάλη απώλεια άνεσης ειδικά σε 17άρα ζάντα,
και με πίεση σε στροφές το λάστιχο να μαγουλιάζει από ελάχιστα εώς καθόλου με αποτέλεσμα
και να μην δίνει πληροφόρηση στο τιμόνι για απώλεια πρόσφυσης και ο σίβικας να είναι πολύ απότομος και να κινείται στο όριο.

Με δοκιμές και από άλλους θα μπορούμε να έχουμε πιο σωστή και ολοκληρωμένη εικόνα ;)
 
#1,627 ·
Εξακολουθώ να έχω θετικές εντυπώσεις.
Επίσης η αύξηση της αυτονομία είναι ήδη διακριτή, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω και με ένα ακόμη τεπόζιτο.
 
#1,628 ·
Εγω σήμερα πειραξα λιγο την αναρτηση. Παιχνιδακι ειναι τελικα να ξεκουμπωσεισ τα πλαστικα για να εχεισ προσβαση. περιμένω να πέσει λίγο το φως να πάω μια βολτιτσα να δω διάφορες. Έβαλα +6 κλικ μπροστά και +4 πίσω. Έχω αμφιβολίες για το ποσο αισθητό μπορει να είναι.
 
#1,629 ·
Εννοείς τα πλαστικά καπάκια στο πορτ-μπαγάζ έτσι;
Ένα κλικ είναι.
Εγω τα έχω καταργήσει μια και έχω την θολόμπαρα! :p

Για δοκίμασε +15 μπροστά και +11 πίσω που λέει και ο Εγγλέζος.
 
#1,630 ·
Και μπροστά παρόμοια βγαίνουν. Τα πίσω τα είχα πειράξει απο την πρώτη μέρα.. Τώρα που τους έβαλα χέρι, ίσως τα αφήσω ακαπακωτα μέχρι να την φτιάξω στο γούστο μου. Παιχνίδι βρήκα :)
 
#1,631 ·
εγώ θα το πειράξω μόλις διαβάσω εντυπώσεις...ΒΑΡΙΕΜΑΙ
 
#1,632 ·
Σπύρο νομίζω ότι η ρύθμιση αυτη θα σου κανει γάντι. Εσφιξε αρκετα χωρίς να είναι ενοχλητικό, περίπου όπως ήταν την πρώτη μέρα που τις έβαλες, δίνει την εντύπωση ότι είναι πιο στρογγυλό όταν περνά πάνω απο ανωμαλίες και εντελωσ ομαλο στην αποροφηση τουσ. Το τιμόνι ακόμα πιο σαφή δινοντας σου την αίσθηση-όμοια με οταν τα ελαστικα έχουν περισσότερα αέρα. Εγω παίζω στα 32 πίεση ελαστικων και σκεφτόμουν να δοκιμάσω λίγο παραπάνω.
 
#1,633 · (Edited)
15 11 σήμερα όπως προτείνει και το αγγλακι.
Τιμόνι ξυράφι και το αμάξι όπως δεν το έχω ξαναδεί ποτε. Πιστεύω ότι είναι το όριο σκληροτητας για τους ελληνικούς δρόμους, ένα καλο ζυγισμα μεταξύ απόδοσης και άνεσης. Σπύρο μάλλον εσυ θα παίζεις λιιιιγο χαμηλότερα. Πάντως είναι πολυ απλό και αξίζει να ασχοληθείς ένα ΣΚ πρέπει να είσαι μεταξύ του 8 με 12 για να γουσταρεις.

Ίσως για βολτιτσα για ξεχαρμενιασμα να παίζεις παραπάνω + (λίγο ακόμα εγω το θέλω) αλλα για το λακουβισταν που ζούμε σε προβληματίζει.

Δεν περίμενα τόση βελτίωση με μια διαδικασία του μισού λεπτού.

Σημαντική παρατήρηση. Μετα απο αρκετή οδήγηση μην κάνετε το λάθος να ακουμπισετε το βιδακι που τις ρυθμιζει. Τσουρουφλαει!!!! Χιχιχιχι
 
#1,634 ·
δίκιο έχεις...απλά και στο τέρμα μαλακό είναι τόσο καλό σε σχέση με τα μαμά που δεν τρελαίνομαι αφού δεν θέλω να χάσω την όποια άνεση έχω...από την άλλη γι' αυτό είναι τα coilovers για να τα προσαρμόζεις εκεί που θέλεις
 
#1,635 ·
Αξιολόγηση 15 11 έπειτα από μια εβδομάδα.
Ταξιδάκι στο Άστρος όπου το απόλαυσα *****(5 star luxury)

και μια εβδομάδα μετακινήσεις εντός Αθήνας ** (2 stars) που ίσως και να βλαστήμησα 1-2 φορές.

Πραγματικά το αυτοκίνητο είναι αλλού, απολαυστικότατο και σταθερότατο. Υπέροχη αίσθηση στο τιμόνι, απίστευτη έμπνευση σιγουριάς.
Σε καλό οδόστρωμα μπορείς να το ζορίσεις και να μη σε φοβίσει καθόλου.

βλαστήμησα γιατί; για τις *&^@*#λακούβες
λόγω του 11 πίσω μέσα στην πόλη, στις λακκούβες δημιουργεί αναπηδήσεις στο πίσω μέρος και ένα μέρος αυτής της αναπήδησης περνάει στην σπονδυλική στήλη.
Μπροστά δεν ενοχλεί καθόλου το ότι σκλήρυνε.

Για fighting καταστάσεις πάντως χωρίς ανωμαλίες θα βγάζει τρελά γούστα σφιχτότερη...
 
#1,636 ·
με άλλα λόγια η ρύθμιση απορρίπτεται από μένα a priori
 
#1,638 ·
Πιθανώς με ένα 7-8 πίσω να μην έχεις θέμα.
Και πανεύκολα σε ταξιδάκι το πας 11
 
#1,639 ·
Αυτο σκέφτομαι να κάνω.
Ήδη το έβαλα στο 8 και ίσως το ψάξω και με μπροστά σε αναλογία.
Τώρα ισχύει ότι αν τις βάλω σκομα πιο σκληρές θα ειναι μεγαλυτερη η καταπόνηση με συνέπεια να μειώνεται πιο γρήγορα η απόδοση τους;
Το λέω για ένα σετακι ρύθμισης για γρήγορα ταξιδάκια [:worms:]
 
#1,640 ·
Αυτές οι ρυθμίσεις είναι κοντά στο ιδανικό ρύθμισης ελατηρίου/αμορτισέρ οπότε δεν έχει κανένα απολύτως θέμα.
 
#1,641 · (Edited)
Απ' ότι φαίνεται έπαθα κι εγώ κατά την αλλαγή των αμορτισέρ ότι είχε πάθει και ο mitsosgn ( #1385 ).
Στην περίπτωσή μου είχε μια μικρή τρύπα η φούσκα του ημιαξονίου και είχαν πεταχτεί τα γράσα - λάδια στην ζάντα και την δαγκάνα των φρένων. Υποθέτω πως θα συνέβη κατά την αλλαγή των αμορτισέρ και θα την ξαναέβαλαν την φούσκα, αλλά αυτή είχε σκιστεί λίγο σε κάποιο σημείο που δεν φαινόταν και είχε διαρροή.
Το κατάλαβα όχι από κάποιο πρόβλημα, αλλά επειδή έκανα ζυγοστάθμιση στα λάστιχα και έβγαλα επίσης τις δισκόπλακες για τορνάρισμα (ήταν στραβές).
Τέλος πάντων μπήκε μια άλλη φούσκα σιλικόνης και όλα καλά προς το παρόν.
Ο συνδυσμός KAYABA και ελατήρια R (+μπάρα ψαλιδιών-θόλων-κάμπερ) σκίζει και μετά από καιρό βγάζω ξανά το αμάξι βόλτα τις νύχτες, έτσι χωρίς λόγο, και παίρνω τα βουνά μόνο και μόνο για να στρίβω. Η αίσθηση είναι τραπέζι και οι κλίσεις ελάχιστες!
 
#1,644 ·
'Αλεξ,

Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το ελατήριο σε μια ανάρτηση;
λαθος ατομο ρωτας....
χαχαχαχαχαχα.......
 
#1,647 ·
Η γενική ιδέα:
Το ελατήριο μας λέει πόσο κλίση θα πάρει το αμάξωμα κ η ανάρτηση το πόσο γρήγορα θα πάρει την κλίση αυτή..
Έτσι απλά..
 
  • Like
Reactions: arahtos
#1,648 ·
Φιλαράκι,τι αμάξι έχεις αφού?
 
#1,654 ·
Να γράψω κι εγώ τα δικά μου θεματακια,,,
Πρώτον για δεύτερη φορά θα αντικατασταθουν στην εγγύηση ,,τα top mounth τον εμπρός αμορτισερ
Δεύτερον τα fsd της koni παρέδωσαν πνεύμα μετά από ένα χρόνο + και 11000 χλμ.
Στο ΚΤΕΟ το Μάιο,έδειξαν οτι ήταν πεσμένα.
Ευτυχώς όμως η κονι ,θα τα αντικαταστήσει κ θα βάλω τα ρυθμιζομενα κίτρινα .
Φοβερή εξυπηρέτηση πάντως η κονι,άψογοι...
Αλλα και η χοντα,είμαι στα 6 χρόνια κ με κάλυψαν κανονικά...
 
Top