2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,024 ·
tzo εισαι τσιγκουνης μεγαλος αδερφακι μου........
ολοι σε γλειφουμε και ουτε ενα thanks δε ριχνεις..... το κουμπακι κατω δεξια,λεω....
τσαμπα ειναι,οχι τιμητικη πενθημερη αδεια......

:worms::worms::worms:
 
#1,027 ·
Άλλαξα και εγω επιτελους την αναρτηση. εβαλα αμορτισερ ταπερ και ελατήρια type S.
Το αμάξι χαμήλωσε περιπου 1,5 πόντο και απο τα πρωτα μετρα καταλαβα την διαφορα.κοπαναει πολυ λιγοτερο και ειναι πιο "μαλακο" στις λακουβες.
βεβαια νιωθω περισσοτερο τις ανωμαλιες του δρομου σα να εχω κανενα χαμηλωμενο σαξοραλο... αλλα ειναι πιο αισθητα πιο "ανετο" το αυτοκινητο! και εννοω αποροφηση κραδασμων...
απομενει να παω για ευθυγραμιση και να ρυθμισω την καμπερ καθως και το τιμονι εχει τον αναμενομενο τζογο.

Προβλημα ειχαμε με το vsa καθως αναψε chack engine. καποιος αισθητηρας δεν διαβαζει καλα μαλλον....πρεπει να το παω σε καποιο διαγνωστικο....
 
#1,029 ·
Άλλαξα και εγω επιτελους την αναρτηση. εβαλα αμορτισερ ταπερ και ελατήρια type s.
Το αμάξι χαμήλωσε περιπου 1,5 πόντο και απο τα πρωτα μετρα καταλαβα την διαφορα.κοπαναει πολυ λιγοτερο και ειναι πιο "μαλακο" στις λακουβες.
βεβαια νιωθω περισσοτερο τις ανωμαλιες του δρομου σα να εχω κανενα χαμηλωμενο σαξοραλο... αλλα ειναι πιο αισθητα πιο "ανετο" το αυτοκινητο! και εννοω αποροφηση κραδασμων...
απομενει να παω για ευθυγραμιση και να ρυθμισω την καμπερ καθως και το τιμονι εχει τον αναμενομενο τζογο.

Προβλημα ειχαμε με το vsa καθως αναψε chack engine. καποιος αισθητηρας δεν διαβαζει καλα μαλλον....πρεπει να το παω σε καποιο διαγνωστικο....
άρχισαν να βγαίνουν τα "ερπετά" σιγά σιγά.
καλορίζικα τα αμορτισέρ:)
 
#1,030 ·
να και μερικες φωτο απο την εγκατάσταση...

special thanks to alexps...
 

Attachments

  • Like
Reactions: alexps
#1,032 ·
στραβολαιμιάσαμε...:p
 
#1,035 ·
δε ξερω ρε μαγκες κραταγα το Iphone κανονικα! γιατι τις εβγαλε ετσι??? και εγω απορησα!
 
#1,037 ·
Σχετικά με την ανάρτηση τι κάνουμε βρε παιδια;
Εγώ λέω να την βάλω μέσα στη επόμενη βδομάδα. Ειδοποιουμε κάποιον για να κλείσουμε ραντεβού η θα κανουμε κάτι μαζεμενο οι υπόλοιποι;
 
#1,039 ·
δεν έχω μιλήσει με τον Αλέξανδρο τελευταία και δεν ξέρω και εγώ τι έχει κάνει...μέσα στο επόμενο 15ήμερο παίρνω επιτέλους σειρά και εγώ για τις αναρτήσεις...για να δούμε!
 
#1,041 ·
θα μπει ο οκτωμβριος και εσυ ακομα...
χειροτερος κι απο τους πολιτικους εγινες !!!
 
#1,042 ·
Δυστυχώς λόγω βαρδιών δεν μπορώ να πάω πρωί...πρέπει να πάρω άδεια από την δουλειά και αυτό είναι τρομερά δύσκολο πλέον λόγω ελάχιστου προσωπικού! Λες να μου αρέσει που την έχω και την βλέπω; Εδώ δεν έχω αλλάξει ακόμα την μάσκα με το πεσμένο σήμα
 
#1,044 ·
#1,046 ·
πόσο να έχουν αυτά ???
πρέπει να κάνουμε καμιά έρευνα αγοράς, όχι για μένα φυσικά, μιας και έχω τα μειστερ, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται...:popcorn2:
 
#1,050 ·
Τι είπαμε ότι έχεις;;;;;

:worms:
 
#1,053 ·
εχω βαλει τις 17αρες μανησιες με τα χιονολαστιχα και νομιζω οτι ειναι πιο ανετα απο τις 18αρες με την αναρτηση και αρχιζει να μου αρεσει...οποιος εχει after market ζαντες 17αρες οχι μανησιες και τις δινει ας στειλει π.μ. τις ανταλλασω με τις 18αρες μου...
 
#1,054 ·
#1,056 ·
Οι ΤΕΙΝ μου κοπαναγανε πολυ γρηγορα σε ενα almera που ειχα.Οι D2 λενε οτι ειναι καλες.Εχεις πειρα απο τη D2? ty
 
#1,057 · (Edited)
Οι ΤΕΙΝ μου κοπαναγανε πολυ γρηγορα σε ενα almera που ειχα.Οι d2 λενε οτι ειναι καλες.Εχεις πειρα απο τη d2? Ty
d2,bc racing,k-sport κ.α ειναι china ΚΑΡΑchina...με ελατηρια του κωλου που τα εχει βαλει στην τυχη χωρις καμια μελετη ο ΚΙΝΕΖΟΣ και καλαμια που κανεις τον σταυρο σου να μην κοπουν (εδω ειναι λιγο υπερβολη αλλα εχει τυχει σε πιστα)...κυρια προβληματα διαρροη λαδιού και εντονο κοπανημα και επισης ασταθεια ελατηριου

γνωμη μου μακρυα απο αυτες τις εταιρειες διοτι μπορει να ειναι παμφθηνες αλλα με πολλα προβληματα στους ελληνικους δρομους

στους ξενους δρομους στο εξωτερικο ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα...αλλα και εκει υπαρχουν προβληματα

προτιμησε κατι πιο ΠΟΙΟΤΙΚΟ...
 
#1,061 ·
Θα τις βάλουμε που θα πάει!
 
#1,062 ·
Ο Κώστας (bako) φοράει τις D2 Track και είναι ευχαριστημένος.
Έχω κάνει βόλτα το αμάξι του και είναι μια χαρά.
 
#1,065 ·
Σήμερα πέρασα από τον Rabbit στην Ιερά Οδό και ρώτησα για τοποθέτηση και ευθυγράμμιση για τα coilover!

Του είπα τι θέλουμε να κάνουμε και μου είπε τιμή 200€!!!!!
Τον κοιτάω καλά-καλά και του λέω είμαστε 3-4 αυτοκίνητα, οπότε κατέβασε την τιμή στα 150€, αλλά πάλι νομίζω ότι είναι πολλά!
 
#1,066 ·
Σήμερα πέρασα από τον rabbit στην Ιερά Οδό και ρώτησα για τοποθέτηση και ευθυγράμμιση για τα coilover!

Του είπα τι θέλουμε να κάνουμε και μου είπε τιμή 200€!!!!!
Τον κοιτάω καλά-καλά και του λέω είμαστε 3-4 αυτοκίνητα, οπότε κατέβασε την τιμή στα 150€, αλλά πάλι νομίζω ότι είναι πολλά!
Πολυ ακριβος και δε μου αρεσε ποτε η δουλεια του.
Μακρια για μενα.
 
#1,067 ·
Ο Μοσχος μου είπε 90 αλλα έχει ήδη προηγηθεί group buy και Νομίζω ότι δεν έχει εκτιμήσει την ιδιαιτερότητα που έχει το δικο μας στην αλλαγη των μπροστα... Μου είπε Επισεις ότι θέλει περίπου 3ωρες για να κάνει την αλλαγη... Αύριο θα μιλήσουμε για δικο μου θέμα... Να του κλείσω group φάση για το άλλο σκ;
 
#1,068 ·
Εμένα με βλέπω λίγο δύσκολο!
 
#1,072 · (Edited)
Ρώτησα και σε άλλον για τα περαστικά στα αμορτισέρ...
Ο τύπος φαινόταν Πολύ σοβαρός και είχε ξαναδουλεψει το αυτοκίνητο, είχε κάνει και την πατέντα με τα Κόνι...
Μου είπε ότι θέλει δουλεια και ότι μόνο για την τοποθέτηση θέλει 100ευρω και 75 για τις ρυθμίσεις, και αυτη την τιμη μου την έδωσε για 3 αμάξια...

Δεν ξέρω αλλα αρχίζω να έχω αμφιβολίες για το τι πρέπει να κάνω;
 
#1,073 ·
Ότι θέλει ζητάει ο καθένας μου φαίνεται!

Νάσο αυτός θα κάνει και ζύγισμα στο αμάξι;
 
Top