2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,397 ·
καλοδούλευτα...στην δική μου περίπτωση νιώθω τυχερός που τα τοποθέτησε ο Μάνος. Ήξερε και είχε στηρίξει τα πάντα...

Καλοδούλευτη Μήτσο
 
  • Like
Reactions: mitsosgn
#1,400 ·
με τα 150 χιλιόμετρα που έχω διανύσει έκτοτε τι να γράψω; αν δεν κάνει μια χιλιάδα δεν έχω κάτι να προσθέσω...ή μάλλον έχω...μου την σπάει ένας τριγμός από τα πλαστικά στο λεβιέ ταχυτήτων...με την παλιά ανάρτηση δεν τον άκουγα...
 
#1,404 ·
ρε φούστη μου και μένα με το πολύ κρύο από κάπου εκεί ακούγετε ένα τζιτ!!!!!....
το καλό είναι ότι με το που ζέστανε ο καιρός σταμάτησε....:facepalm:
 
#1,410 ·
μμμμμ για +8 μιλάει ....και φυσικά λέει για τι γουστάρεις να κάνεις.........

Just thought I chime in a bit.

The Zeta-R have 32 damping adjustments front and rear.
If you are setting the damping, I normally suggest starting from the softest (fully counter clock wise).

From there, click the damper adjustment clockwise to stiffen the damper.
I normally use 16 clicks front and 8 clicks rear, that seems to be a good starting point.

But depending on what YOU like, adjust them so the care behave how YOU want it to be.
That is the point of adjustable suspension... what fit other preference may not be what you like.
 
  • Like
Reactions: alexps
#1,413 ·
Μήτσο καλοτάξιδα!
 
  • Like
Reactions: mitsosgn
#1,421 ·
MeisterR evolution!
Αυτη η εταιρια τελικα εξελίσσεται με απιστευτους ρυθμους. Και φυσικα τα coilovers της μ@μανε!!

MeisterR SRV (Speed Reactive Valve) Coilovers Trailer - YouTube
τα φερνει ο πλατανας . οταν πηγα να μου αλλαξει το λεβιε skunk2 μου ειπε κατι τρελες τιμες γυρω στα 700ε απο 870ε για group buy.
 
  • Like
Reactions: nnassoss
#1,424 ·
δεν ξερω απο που ειχε μαθει για την ομαδικη αγορα που ειχε γινει και μου ειπε οτι το μοντελο που αγορασατε το εχω 860ε λιανικη.
 
#1,425 ·
Πολυ καλη τιμη εχει ο τυπος.... Οριακα φθηνοτερα και απο την τιμη που κοστιζει στην Αγγλια (730 λιρες = ~870 ευρω χωρις μεταφορικα) !
Εμας μας ειχε βγει τοτε 780 ευρω λιανικη με μεταφορικα... ενω η τιμη μοναδος με μεταφορικα ηταν ~930-940 ευρω (με μεταφορικα). Αν τις ειχε φερει νωριτερα σιγουρα θα τον προτιμουσαμε!!!
 
#1,427 ·
κατσε να τη κανω πρωτα ενα τεστ drive, μη βιαζεσαι !!!!:worms:
 
#1,432 ·
Για test drive σε λακουβες και να τεσταρετε οτι αναρτηση θελετε ελατε Βαρθολομιο Ηλειας και θα σας πω εγω. Ακομα και το πιο παλιο αγροτικο-τζιπ λυπασε να το κυκλοφορησεις!
Ειλικρινα πιστευω οτι δεν υπαρχουν χειροτεροι δρομοι στη Ελλαδα ολη (λογω εργων φυσικα,αλλα τους αφηνουν ετσι για dekor).

Πρεπει ο κοντοχωριανος kostascivic να ενημερωσει αν εβαλε τις meister για να με κανει βολτα να παρω και εγω τις αποφασεις μου.

αν και πιστευω οτι σε τετοιους δρομους τιποτα δεν επιβιωνει για πολυ.
 
  • Like
Reactions: kostashcivic
#1,440 ·
Φρένα πρέπει να πάρω και εγώ......
 
#1,450 ·
Ένα θετικό ακόμα των νέων αναρτήσεων...το αυτοκίνητο έχει γίνει πολύ καλύτερο στο θέμα ευπάθεια στους πλευρικούς ανέμους. Το πρόβλημα το είχαμε επισημάνει τόσο εγώ όσο και οι alexps,simfun!
Το πεδίο δοκιμών μου είναι η Α.Ο. σε συνθήκες -όπως σήμερα- θυελλωδών ανέμων πολλών μποφόρ. Μέχρι τα 160 που το πάτησα ανταποκρίθηκε άριστα σε αντίθεση με το παρελθόν. Παραπάνω δεν το πηγαίνω οπότε δεν με νοιάζει...
 
#1,451 ·
Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου από τα 500χλμ που έχω κάνει με τα kayaba. Το αυτοκίνητο είναι πιο σταθερό, πιο σφιχτό, παίρνει μικρότερες κλίσεις στις στροφές και γενικώς έχει βελτιωθεί πολύ η συμπεριφορά του. Η αίσθηση είναι πιο σπόρ, απ'ότι πριν.
Το πιάνεις στο πάνω μέρος του (πάνω απ'τις πόρτες) και προσπαθείς να το κουνήσεις και δεν κουνιέται.
Αυτό σημαίνει ότι για τον Δημήτρη (jimp), που θέλει άνεση, δεν κάνουν με τίποτα. Πλέον όταν περνάω από ανωμαλίες ή αυλάκια στον δρόμο εκτός απ'την ανάρτηση, ακούω και το ταμπλό. Είναι σκληρά αμορτισέρ τα kayaba. Πάντα έτσι ήτανε και αυτό το ήξερα.
Η αίσθηση της λακούβας είναι διαφορετική από πριν. Πριν με τα μανήσια αμορτισέρ, ακουγόταν σαν να έχουν λασκάρει οι βίδες της ανάρτησης. Και το τιμόνι ηταν σαν να είχε μια ασάφεια. Τώρα είναι πολύ καλύτερα. Σαν να οδηγώ άλλο αυτοκίνητο.
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος... Είναι μια οικονομική επιλογή γι'αυτούς που θέλουν να βελτιώσουν και να κάνουν πιο σπορ το σιβικάκι τους.
 
#1,452 ·
Μαλιστα Μητσο...
εγω αυτες τις μερες εχω πισω τα μανησια αμορτισερ,
πιστευω πως τα μανησια ειναι τα καλυτερα για την ανεση που ψαχνω εγω.
τα εμπρος πιστευω οτι τα κονι ειναι τα ιδια σχεδον με τα μανησια.
στο πατημα με το χερι μπροστα στη μηχανη, αισθανθηκαμε με το φιλο μου την ιδια σκληροτητα με τα μανησια.
οταν ερθεις Λαρισα θα τα δουμε απο κοντα.
 
Top