2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,516 ·
παιδια λεω να κανω ενα μικρο οικονομικο βημα για την αναρτηση ωστε να μαλακωσει το αυτοκινητο και να εχω καλυτερη αποσβεση κραδασμων και να βαλω

BLISTEIN κιτρινα me H&R ελατηρια (εφοσον μπαινουν)
ή
να αφησω την αναρτηση του ταπερ που φοραω και να αλλαξω τα ελατηρια typeS με H&R ή με ελατηρια ταπερ.

μου εχουν πει κατοχοι typeR οτι ειναι πιο μαλακα τα ελατηρια του ταπερ και εχουν καλυτερη αποσβεση απο του typeS. επισης λενε οτι πολλοι βαζουν ελατηρια H&R στα typeR και γενικα στα Honda που ειναι πολυ καλη λυση και μαλακα.

ακουω γνωμες.
τα κιτρινα bilstein μπαινουν???
 
#1,519 ·
παιδια λεω να κανω ενα μικρο οικονομικο βημα για την αναρτηση ωστε να μαλακωσει το αυτοκινητο και να εχω καλυτερη αποσβεση κραδασμων και να βαλω

BLISTEIN κιτρινα me H&R ελατηρια (εφοσον μπαινουν)
ή
να αφησω την αναρτηση του ταπερ που φοραω και να αλλαξω τα ελατηρια typeS με H&R ή με ελατηρια ταπερ.

μου εχουν πει κατοχοι typeR οτι ειναι πιο μαλακα τα ελατηρια του ταπερ και εχουν καλυτερη αποσβεση απο του typeS. επισης λενε οτι πολλοι βαζουν ελατηρια H&R στα typeR και γενικα στα Honda που ειναι πολυ καλη λυση και μαλακα.

ακουω γνωμες.
τα κιτρινα bilstein μπαινουν???
Τα BILSTEIN είναι εξαιρετικά monotube αμορτισέρ αλλά δεν βγαίνουν για μας, τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα που είδα...
Τα ελατήρια του type-r (τα οποία αγόρασα κι όλας) είναι σίγουρα πιο σκληρά (και από του type-s), αφού καλούνται να ανταπεξέλθουν σε μεγαλύτερες απαιτήσεις, με μείον 1,5 εκ. διαδρομή...
 
#1,517 ·
δεν θα χαρακτηριζα την αναρτηση του ταπερ σαν μαλακη αναρτηση,αλλα σε αυτο που θελεις ,δηλαδη την απορροφηση των κραδασμων τα ελατηρια του ταπερ σε συνδιασμο με την μαμα αναρτηση του ταπερ κανουν τελεια δουλεια.Δεν θα σου προτεινα παντως να βαλεις ελατηρια hr διοτι μπορει να ειναι πιο μαλακα ,αλλα αλλο αυτο και αλλο το κοπανημα και τα γκντουπ
 
#1,518 · (Edited)
δεν θα χαρακτηριζα την αναρτηση του ταπερ σαν μαλακη αναρτηση,αλλα σε αυτο που θελεις ,δηλαδη την απορροφηση των κραδασμων τα ελατηρια του ταπερ σε συνδιασμο με την μαμα αναρτηση του ταπερ κανουν τελεια δουλεια.Δεν θα σου προτεινα παντως να βαλεις ελατηρια hr διοτι μπορει να ειναι πιο μαλακα ,αλλα αλλο αυτο και αλλο το κοπανημα και τα γκντουπ
χωρις να ξερω πολλα, η λογικη μου λεει οτι οσο πιο σκληρο ειναι το ελατηριο τοσο πιο χειροτερη αποσβεση/απορροφηση κραδασμων εχει και εξου και οι θυρυβοι.

ισως παρερμηνευω οταν λεω μαλακη αναρτηση/ελατηρια.
η αναρτηση του ταπερ ειναι πιο σφιχτη αλλα ακουσα οτι εχει πιο μαλακα ελατηρια απο το typeS.
ο στοχος παντα ειναι η απορροφηση κραδασμων

και που οφειλονται τα κοπανηματα και οι θυρυβοι αν δεν οφειλονται στα ελατηρια ή γενικοτερα στην αναρτηση? στον ημιακαμπτο??
αν ηταν ετσι τοτε και οι meister παλι θα κοπαναγαν....
 
#1,520 ·
Ήμουν σίγουρος ότι κάτι θα είχες διαβάσει στο μάνουαλ κ για την ανάρτηση πριν διαβάσω το 3ο συνεχόμενο θρεντ με ποστάρισμά σου.. :worms:
 
#1,524 ·
Σημερα πηρα στα χερια μου μια ζανφορ απο Type-R (2ο χερι) την οποια βρηκα σε αγγελια στο νετ.Ειναι 24 mm αντι για 21mm που ειναι η μαμα του 5θυρου.Θα τοποθετηθει πακετο με την coilover της Meister και περιμενω να δεσει κι αλλο την οδικη συμπεριφορα του σιβικα!!
 

Attachments

#1,525 · (Edited)
Παιδες εχει ασχοληθει κανεις με αλλαγη των spindles στον πισω αξονα για αυξηση του μετατροχιου κατα 20mm οπως στα type-s?Kατι ειχε γραψει παλιοτερα ο ivanilas,πως τα ειχε αλλαξει στο δικο του,επειδη μετα απο μια στουκα του ειχαν βαλει απο λαθος αυτα του 5θυρου.Θα εχει καμια διαφορα στο πατημα?Επισης το μπροστινο συστημα του 5θυρου και του type-s ειναι πανομοιοτυπα απο θεμα μετατροχιου? Ακυρο,μολις ειδα στο site της Honda πως εμπρος ειναι ακριβως τα ιδια.
 
#1,526 ·
@ Spirosmil

Εν συνεχεία της συζήτησης για την ανάρτηση που κάναμε σε άλλο θέμα, εχθές κατέβηκα στο χωριό της μάνας μου στη Λακωνία και είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το νεο μου set-up στις στροφές πρός τα εκεί.

Να πω βέβαια πως ένα ντεπόζιτο απλά "έφυγε" αλλα χαλάλι γιατί καιρό είχα να το πατήσω έτσι. Θυμήθηκα για άλλη μια φορά πάντως πως πάνω από τις 4.500 σ.α.λ. είναι διαβολάκι! Μπορεί ως απόλυτες επιδόσεις να μη βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλα η ικανοποίηση που δίνει ηχητικά/μηχανικά εμένα με καλύπτει!

Στα της ανάρτησης τώρα. Όπως είπες κι εσύ, για τις δικές μου τις ανάγκες και αυτό που ήθελα, ο συνδυασμός ελατήρια R με αμορτισέρ S ήταν μια πολύ καλή επιλογή το οποίο επιβεβαίωσα και εχθές. VSA off και φύγαμε! Πολύ καλό κράτημα παντού, δεν έφευγε πουθενά και γενικά είχα εμπιστοσύνη όταν έμπαινα στις στροφές! Σε αυτό βέβαια βοήθησαν τα μάλλα οι νέοι δίσκοι και τα τακάκια.

Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου και θα το πρότεινα και σ'εσένα αν θες κάτι καλό και οικονομικό.
 
#1,527 ·
Πρόσφατα οδήγησα ένα TypeR. Δεν θα πω τίποτα για επιδόσεις εδώ (κυρίως για να μην με πάρουν τα κλαμματα) άλλα όσο αφορά την ανάρτησή του πιστεύω ότι υπερέχει κατά πολύ του FK2. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι τα αυξημένα όρια πρόσφυσης σε σχέση με το 1.8 αλλά με καλύτερη ποιότητα κύλισης αλλά και λιγότερο κοπάνημα!! Θα κοιταξω να δω τι ακόμα διαφορές υπάρχουν αλλα προς μια ανάρτηση του R sto FK2 (ελατήρια/αμορτισερ) σε καλή τιμή θα ήταν ένα ωραίο upgrade.
 
#1,529 ·
συγκριτικά ανάρτησης type r με τα meister έχει κανείς άποψη?

Μιχάλη τι κάνεις το βράδυ? είσαι για review?

Εγώ δεν περιμένω μεγάλες διαφορές για να είμαι ειλικρινής από την μαλακή ρύθμιση που του έχω τώρα πάνω. Τα όρια είναι αλλού φυσικά αλλά πόσο παραπάνω καλύτερα μπορεί να στρίψει αυτό το αμάξωμα και να μη κοπανάς και σαν τούβλο σε κάθε ανωμαλία του οδοστρώματος
 
#1,530 ·
Εγω!!! Αφου πριν βαλω τη meister ειχα του type R για 3 χρονια!
Με του R ηταν σιγουρα καλυτερο το αμαξι, αλλα με τη meister εγινε πολυ πολυ καλυτερο. Επισης λογω πολλαπλων ρυθμισεων, το κανεις οπως θες!
 
#1,531 ·
:p
σίγουρά το κάνεις όπως θες, αλλά οι δρόμοι δεν σε αφήνουν να το κάνεις όπως θες,
εγώ θέλω να το σκληρύνω λίγο, είναι στο τέρμα μαλακό του και με παίρνει για πιο σφιχτό.
Να το χαμηλώσω δεν το βλέπω γιατί κάθε πρωί ακούω το χρατς του προφυλακτήρα για καλημέρα στην κατηφορίτσα που αφήνω το αμάξι
 
#1,532 ·
Εγω παντως οταν με το καλο βαλω την αναρτηση πακετο με τα λαστιχα το φθινοπωρο,σκεφτομαι να τοποθετησω και τα λεγομενα spindles στον πισω αξονα απο το 3πορτο που φαρδαινουν το μετατροχιο.Τα ειχε αναφερει ο ivanilas νομιζω καποια στιγμη.Και θα ομορφυνει αλλα και θα καθεται καλυτερα το αμαξι πιστευω!!
 
#1,535 ·
Ε καλα δεν θα πεθανουμε κιολας!!
 
#1,537 ·
#1,539 ·
Παιδια τα top mount της βασης αμορτισερ πρεπει να ειναι αλουμινενια για καλυτερο αποτελεσμα?

Ανταλλακτικά αυτοκινήτων Ανάρτηση & απόσβεση Ρουλεμάν βάσης αμορτισέρ (top mount) HONDA CIVIC VIII Hatchback (FN, FK) 1.8 • 01.06 - •

λεω να τα αλλαξω μιας και σιγουρα θα εχουν φθαρει μετα απο τοσα χρονια και τοση ταλαιπωρια....
 
#1,540 ·
Παιδια τα top mount της βασης αμορτισερ πρεπει να ειναι αλουμινενια για καλυτερο αποτελεσμα?

î‘î½ï„î±î»î»î±îºï„î¹îºî¬ î±ï…ï„î¿îºî¹î½î®ï„ï‰î½ î‘î½î¬ï�ï„î·ïƒî· & î±ï€ïŒïƒî²îµïƒî· î¡î¿ï…î»îµî¼î¬î½ î²î¬ïƒî·ï‚ î±î¼î¿ï�ï„î¹ïƒî*ï� (top mount) honda civic viii hatchback (fn, fk) 1.8 • 01.06 - •

λεω να τα αλλαξω μιας και σιγουρα θα εχουν φθαρει μετα απο τοσα χρονια και τοση ταλαιπωρια....
Στην ίδια βάση που έχουμε μπαίνουν αυτά τα δαχτυλίδια στη φώτο.φίλε μου ?
47 ευρώ για κάθε πλευρά θέλουμε ?
 
#1,542 ·
Για την ωρα οι αναρτήσεις του Τype-R δεν ενόχλουν τον μπεμπη στις μετακινήσεις του!
 
#1,543 ·
Τον εκπαιδεύεις από τώρα ε;;;

:)
 
#1,544 ·
δεν θα το μετανοιωσεις φιλε με την αναρτηση απο type r!
η αναρτηση ειναι αλλου σε σεταρισμα απο το εργοστασιο,κ δεν το λεω μονο εγω το λενε παιδια που εχουν λιωσει τις πιστες κ εχουν οδηγησει το φν2!
 
#1,546 ·
Λοιπόν ο mickspy οδήγησε τον Νώντα χθες. οπότε ας γράψει την γνώμη του...
Εγώ πλέον τις συνήθισα και δεν είμαι πλέον ο κατάλληλος για να σας τις σχολιάσω σε σχέση με τις μαμά!
Κώστα όποτε μπορείς σόλαρε...;)
 
#1,547 ·
MeisterR rules! :wink:
Εχουμε παραγγειλει ενα κιτ για ενα σκουληκακι απο εδω μεσα και αναμενεται μεσα στην εβδομαδα. Το περιμενω πως και πως να το επεξεργαστω, γιατι ο mr Mei μου περιεγραψε κατι για ακομα πιο βελτιωμενα καλάμια!!
 
Top