2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,656 ·
Παιδια τοποθετηθηκαν σημερα τα κιτρινα ρυθμιζομενα αμορτισερ της κονι..
Τελικα και τα πισω αμορτισερ ρυθμιζονται απο το πανω μερος χωρις να αφαιρεθει το αμορτισερ.
Τοποθετηθηκαν με την εργοστασιακη ρυθμιση στη μαλακη πρωτη σκαλα.
Μια μικρη βολτα που εκανα,,πρωτη εντυπωση παρα πολυ καλη..
 
#1,657 ·
Μετά από 1500χιλ. σε 3 εβδομάδες (!!!) με τις MeisteR οι εντυπώσεις είναι θετικότατες.
Η ανάρτηση, λόγω φόβου παραπόνων, ρυθμίστηκε +5 κλικ εμπρός-πίσω.
Κανένας από τους επιβάτες δεν παραπονέθηκε και σας διαβεβαιώ ότι όλοι τους ήταν δύσκολοι επιβάτες!

Προσωπικά το αμάξι το απόλαυσα και ειδικά σε κάποια σημεία που ήμουν μόνος (ξέρει ο gatoz από Κορώνη!!!)

Προσεχώς θα τις βάλω στις ρυθμίσεις που προτείνει ο εγγλέζος για να δω πως θα είναι.
 
#1,658 ·
πότε γυρνάς να το καβαλήσω; Έχω πήξει με τον 6,9 άνα 100 χιλιόμετρα Νώντα...
 
#1,660 ·
πληροφοριακά ο Παναγιώτης σε προηγούμενη ζωή ήταν καουμπόης....ως εκ τουτου αποκαλεί το σιβικ του άλογο. Εγώ θα το καβαλήσω!:rolleyes:
 
#1,661 ·
χα,χα,χα,χα
Σκουλήκια!

Επέστρεψα για ολιγοήμερη προσαρμογή πριν να μπουν τα κεφάλια μέσα!
Σπύρο όποτε θες κανονίζουμε να βρεθούμε.
 
#1,662 ·
Ελατήρια χαμηλώματος

Σκέφτομαι να αλλάξω ελατήρια στο αυτοκίνητο.. Επειδή δεν θυμάμαι, φοράει κανείς τα eibach ή τα h&r. Όποιος μπορεί να βοηθήσει... Τι προτείνετε?

Ανάρτησεις θα αλλάξω σε κανένα χρόνο, αφού τις μέτρησα και έχουν ακόμα.
 
#1,663 ·
Σκέφτομαι να αλλάξω ελατήρια στο αυτοκίνητο.. Επειδή δεν θυμάμαι, φοράει κανείς τα eibach ή τα h&r. Όποιος μπορεί να βοηθήσει... Τι προτείνετε?

Ανάρτησεις θα αλλάξω σε κανένα χρόνο, αφού τις μέτρησα και έχουν ακόμα.
Φοραει το δικο μου,ελατηρια eibach σε συνδυασμο με αναρτησεις του R.
Καμια σχεση με μαμα σε λεω...απλα μαμαει :)
 
#1,673 ·
Δαγκωτό MeisteR!
 
  • Like
Reactions: kosgot
#1,683 ·
φιλος απο Θεσσαλονικη ενδοιαφερεται να βαλει meister και θα ηθελε μια βολτα με καποιο αυτοκινητο απο εκει ΑΝ τις φοραει...
 
#1,685 ·
σίγουρα είναι φθηνότερα από την εποχή που τις πήραμε εμείς όμως δεν ξέρω πόσο. Ρωτήστε τον alexps...επίσης χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι τις εμπορεύεται στην Ελλάδα πλέον και ο πλατανας!
 
#1,688 ·
Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση.. Τι είναι προτιμότερο να βάλω στο Civic με μαμά ελατήρια Koni FSD η Koni κίτρινα? Δε θέλω να χαμηλώσω το αυτοκίνητο και δε φτάνω σε coilover ανάρτηση χρηματικά.. Και άλλες γνώμες δεκτές
 
#1,690 ·
Ποτε σκεφτεσαι να τα αλλαξεις ?

Παντως οχι τα fcd,,για τα κιτρινα θελω να μου δωσεις λιγο χρονο,10-20 μερες να σου απαντησω..μπορει και την επομενη βδομαδα...
 
#1,689 ·
O jimp είναι ο άνθρωπος σου!
 
#1,695 ·
από τέρμα μαλακό (δηλ τέρμα ξεβίδωμα) έτσι:wink:
__________________
2007 5d sport 1.8, galaxy gray, civinfo αυτοκόλλητο, leds εσωτερικά-εμπρός-πίσω(πινακίδα), παιδικό κάθισμα maxi cosi rodi xr σε ροζάκι:razz:, llumar titanium προστατευτικές μεμβράνες παραθύρων, λάστιχα michelin ps3 και σε λίγο coilovers meisterr zetar
Κώστα έχει δείκτη που δείχνει πως το γυρνάς από μαλακό σε πιο σκληρό.

Από μαλακό τέρμα για 1500χιλ το πήγα στο +5 εμπρός πίσω.
Τώρα νομίζω θέλει κάτι ακόμα, οπότε θα το πάω στις ρυθμίσεις που πρότεινε ο Εγγλέζος και θα δω πως θα είναι.
 
#1,696 ·
ναι βρε....απλά ο άγγλος λέει πάντα από τέρμα μαλακό να ρυθμίζεις....:popcorn2:
 
#1,699 ·
αφήστε τις μακακίες και γράψε εντυπώσεις από τις νέες ρυθμίσεις εσύ και ο άλλος να βάλει καμιά φωτό από το μπουρδελάκι του....:cool:
 
#1,700 ·
Νέες ρυθμίσεις σήμερα στις αναρτήσεις.

15 εμπρός - 12 πίσω

Έκανα μία μικρή διαδρομή σε κομμάτια με πολλές λακούβες και σαμάρια και μία μικρή διαδρομή με παραπάνω χιλιόμετρα.
Το αμάξι, για τα γούστα μου, είναι πολύ καλύτερο, έγινε πολύ πιο σφιχτό με ελάχιστη διαφορά στην άνεση. Ίσως και κάποιος να μην μπορεί να το καταλάβει άμεσα.
Στις κλειστές διαδρομές πολύ καλύτερο και στα χιλιόμετρα ποιό σταθερό.
Προσεχώς λεπτομερέστερη αναφορά!
 
#1,703 ·
τι να πειράξεις ρε παλιόγερε....:p αφού πάνω από 50 δεν πας με την καμία, γιατί από τον συνοδηγό θα φας ...καμία....:p
 
#1,702 ·
Πρέπει λιγάκι!

Εμείς είμαστε κοντά, σε καφέ μπορείς να το δεις live!
 
#1,704 ·
Μετά από 100 χιλιόμετρα, επιβεβαιώνω ότι το αμάξι είναι πολύ καλύτερο με τις νέες ρυθμίσεις.
Η διαφορά στην άνεση είναι ελάχιστη (θα το κάνει test drive o μοντερέτορας για να πει την γνώμη του), το αμάξι δεν κοπανάει και είναι πολύ καλύτερο σε συμπεριφορά.

Όσοι ακόμη είστε στή μαλακή ρύθμιση αρχίστε να σκληραίνεται!!! (πάσα για τον S33s είναι αυτό!!!!)
 
#1,705 ·
H&R

Παίδες θέλω μία βοήθεια... Βρήκα μέσω ενός γνωστού σε πάρα πολύ καλή τίμή τα ελατήρια της H&R. Το θέμα μου είναι το εξής...

Αυτός έχει διαθέσιμα δύο 4άδες, μία για το Type R (25mm) και μία για το απλό Civic (40mm). Τα 40mm όμως πιστεύω ότι έιναι too much!! Εδώ είναι που θέλω την βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει...

Αν δεν κάνω λάθος το S είναι κατά 1-1,5 πόντους χαμηλότερο από το 5d, σωστά? Άρα το τάπερ φοραέι τα ίδια ελατήρια με το S? Δλδ αν πάρω τα 25άρια θα μπούνε στο δικό μου?
 
Top