2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,706 ·
Φίλε μου τα δοκίμασα τα 40δρια. Μην τα βάλεις είναι πολύ το χαμηλώκά κ δεν έχει καλή συμπεριφορά το αμάξι μετά. Τα 25Αρια του τάπερ που λες δεν είμαι σίγουρος αλλά κατά 99% ταιριάζουν. Εγώ τα eibach φοράω
 
#1,707 ·
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Και εγώ πιστεύω πως τα 40άρια είναι πάρα πολύ για το αμάξι μας, ειδικά αν το S είναι κατά 1-1,5 πόντους χαμηλώτερο από το 5θ σκέψου που θα φτάνει. Για τα eibach σκεφτόμουν και εγώ αλλά η τιμή είναι τόσο σούπερ που αν δω ότι ταιριάζουν του ταπερ στο S θα πάρω τα H&R.

Ας βοηθήσει κάποιος από τους γνώστες ρε παιδιά..!
 
#1,708 ·
εγω στο 5θυτο φοραω αναρτηση fn2 με ελατηρια απο typeS
και η αναρτηση απο typeS αλλα και τα ελατηρια απο fn2 επισης μπαινουν στο 5θυρο
οπως και η αναρτηση και ελατηρια απο fn2 μπαινουν στο typeS

δε ξερω αν το typeS ειναι χαμηλοτερο απο το 5θυρο...
επισης δεν νομιζω οτι το fn2 εχει ιδια ελατηρια και ιδιες αναρτησεις με το typeS γιατι ειναι πιο σκληρο και λενε οτι δε κοπαναει τοσο.
ΑΝ εχει τα ιδια τοτε θα εχει διαφορετικη ρυθμιση. δεν εξηγητε αλλιως

λυπαμαι, τοσο μπορω να βοηθησω..
 
  • Like
Reactions: george_ang
#1,709 ·
εγω στο 5θυτο φοραω αναρτηση fn2 με ελατηρια απο types
και η αναρτηση απο types αλλα και τα ελατηρια απο fn2 επισης μπαινουν στο 5θυρο
οπως και η αναρτηση και ελατηρια απο fn2 μπαινουν στο types

δε ξερω αν το types ειναι χαμηλοτερο απο το 5θυρο...
επισης δεν νομιζω οτι το fn2 εχει ιδια ελατηρια και ιδιες αναρτησεις με το types γιατι ειναι πιο σκληρο και λενε οτι δε κοπαναει τοσο.
ΑΝ εχει τα ιδια τοτε θα εχει διαφορετικη ρυθμιση. δεν εξηγητε αλλιως

λυπαμαι, τοσο μπορω να βοηθησω..
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Με βοήθησες αρκετά!!!

Από όσο γνωρίζω το s φοράει διαφορετική ανάρτηση κ ελατήρια από το 5θ κ είναι πιο σκληρό και το τάπερ φοράει διαφορετική ανάρτηση από το s αλλά τα ίδια ελατήρια.

Τα ΟΕΜ σίγουρα ταιριάζουν και για αυτό πιστεύω πως και h&r για το r θα μπαίνουν και στο s, απλώς δν είμαι σίγουρος και δν θέλω να τα πάρω και μετά να μου μείνουν.
 
#1,718 ·
Στέλιο το κοπάνημα δεν εξαφανίζεται απλά μειώνεται ή να το γράψω καλύτερα γίνεται πλέον ανεκτό! Το κράτημα σαφέστατα έχει βελτιωθεί όπως άλλωστε και οι κλίσεις του αμαξώματος!
 
#1,720 ·
Κάτι παρόμοιο έχω δει και με τα κονι τα κίτρινα...
Αλλά ένα τεστ δύο αυτοκινήτων με κονι και meister θα ήταν οτι καλύτερο...
 
#1,719 ·
Έχει κάποιο.παιδί τις meister και ζει βόρεια??
 
#1,724 ·
Δεν γίνεται να μην κοπανάει αυτοκίνητο 1300 κιλα με ημιακαμπτο και 17άρα με 45 προφιλ. Μην ενθουσιάζεσαι τρελό αγόρι!
Μπορεί απλά να βελτιωθεί -και μάλιστα σημαντικά- στην περίπτωση μας!
 
#1,726 ·
Σπύρο μάλλον εννοούμε κάτι διαφορετικό όταν λέμε κοπάνημα.

Το αμάξι ναι είναι είναι πιο σφιχτό αλλά δεν χτυπάει (ταιριάζει καλύτερα από το κοπανάει) όπως με τις μαμά αναρτήσεις. Θυμάσαι που λέγαμε ότι τύχαινε σε λακούβες που λέγαμε "Ωχ! Διαλύθηκε το αμάξι!"
Αυτά με τις Meister είναι παρελθόν!
 
#1,725 ·
Kαι μια ερωτηση ακομη...σε οσους εχουν βαλει meister η αλλη αναρτηση..
Ισως εκει στην αθηνα να μην το εχετε καταλαβει επειδη δεν σας εχουν πιασει τα κρυα ακομη,,
αν ακουτε απο τη πισω αναρτηση κοπανηματα τωρα με τα κρυα ??
αν εχει αλλαξει κατι στον ηχο απο πισω τωρα με τα κρυα ???

Εχω λογο που ρωτω....
 
#1,727 ·
kαι μια ερωτηση ακομη...σε οσους εχουν βαλει meister η αλλη αναρτηση..
Ισως εκει στην αθηνα να μην το εχετε καταλαβει επειδη δεν σας εχουν πιασει τα κρυα ακομη,,
αν ακουτε απο τη πισω αναρτηση κοπανηματα τωρα με τα κρυα ??
αν εχει αλλαξει κατι στον ηχο απο πισω τωρα με τα κρυα ???

Εχω λογο που ρωτω....
Δημήτρη τα πρωινά φεύγω για την δουλειά με θερμοκρασία 4-5 βαθμούς και δεν έχω ακούσει τίποτε. Ούτε τριγμούς, ούτε κοπανήματα.

Τι ακριβώς εννοείς; Για να το προσέξω.
 
#1,729 ·
Πιάνουμε και κάτω από το μηδέν, αλλά όχι ακόμα.
Και καλύτερα να μην πιάσουμε δηλαδή!
Τι ακριβώς πρέπει να ακούσω;
 
#1,730 ·
Γκτουπ,,γδουπο...σαν να χαλασε το αμορτισερ..με μικρες παντα ταχυτητες,,20-30-40 χλμ σε λακουβες,,οχι ιδιαιτερα μεγαλες.
σε καποιες ανωμαλιες μικρες που παιρναμε απο αυτες,,δεν τις αποφευγουμε..

Τον Αγγελο απο την πτολεμαιδα θα ηθελα να μιλησω...Εχεις κανεις τηλεφ του?
 
#1,733 ·
Εγω το εχω ακουσει αυτο Δημητρη στον πισω αξονα στη δεξια μερια του συνοδηγου.Ακριβως ετσι σαν γδουπο αλλα φοραω ακομα τα μαμα αμορτισερ με eibach ελατηρια.Σας το ειχα αναφερει αλλη μια φορα
 
#1,734 ·
το ακουω και εγω απο εκεινη τη μερια οταν κινουμαι σε ανωμαλους δρομους με σχετικα μικρη ταχυτητα και νομιζω οτι χτυπαει η ζωνη ή ή η εταζερα αλλα ποτε δεν εχω μπορεσει να κοιταξω γιατι οδηγαω....
δεν ειναι σαν το γνωστο κοπανημα των αμορτισερ στις λακουβες....
 
#1,735 ·
να επαληθεύσω και γω τους προλαλήσαντες....με μαμά είμαι και από δεξιά κάνει σαν πουτάνα όταν πέφτω σε μικρές λακούβες....και το εμπρός αμορτισέρ αλλά και 1 θόρυβος αγνώστων στοιχείων από πίσω......
 
#1,737 ·
Έχεις βάλει.τις meister εσύ φίλε μου??

Πάντως εκει από.δεξιά έχω εντοπίσει τι φταίει..
 
#1,736 ·
Όλα τα παραπάνω που αναφέρεται παιδιά,,στο κρύο.σάς τα κάνει?
 
#1,741 ·
καλα αν βρεις ακρη με τη Χοντα...θα ερθει και η δευτερη καταστροφη του κοσμου!
εμενα παντως το κανει σε ολες τις συνθηκες μονιμα....

πες καλυτερα τι ειναι να δοκιμασουμε τη λυση και μετα να πεις στην Χοντα οτι ειναι αυτο και αυτο (αν εισαι τοσο σιγουρος) και το λυσαμε ετσι και ετσι....

πιστευω αυτο ειναι το πιο σωστο
 
#1,742 ·
Χωρίς να είμαι 1000% σίγουρος δε μπορώ να γράψω τίποτα...κάνετε λίγη υπομονή,,,κάνετε τόσα χρόνια,,λίγες μέρες ακόμη δεν έγινε κ τίποτα...
Έκανε κρύο κ είχα σοβαρότερα προβλήματα για να.ασχοληθώ με το θέμα..
 
#1,744 ·
Συντονίζουν τα μπουριά!!
χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα
 
#1,752 ·
βρηκα αμορτισερ και ελατηρια σε καλη τιμη(150ε)
τωρα πανω εχω τα fsd με τα μαμα ελατηρια και θελω να το χαμηλωσω,
να βαλω τα κονι με τα ελατηρια απο το r η να την βαλω ολοκληρη?
(εχω και ενα μικρο παιδι πισω)
 
#1,753 ·
Τα κονι με τα ελατηρια του ταπερ βαλε..
 
#1,754 ·
Νομίζω ότι τα ελατήρια του r είναι σκληρότερα από τα δικά μας.
 
  • Like
Reactions: 1006rallye
#1,756 ·
Περίεργο αυτό που λες Κώστα.
Είχα μπει πολλές φορές στου Αλέξανδρου όταν είχε αλλάξει τα αμορτισέρ με του r, το αμάξι είχε μεν γίνει πιο σφιχτό, αλλά δεν κοπάναγε καθόλου.
 
  • Like
Reactions: 1006rallye
#1,757 · (Edited)
Τα ελατήρια του type-s δεν χαμηλώνουν. Μόνο του type-r. Τουλάχιστον στα χαρτιά. Αν κανείς έβαλε ελατήρια type-s και του χαμήλωσε ας μας το δείξει...
Εγώ έχω βάλει ελατήρια TYPE-R που χαμηλώνουν 1,5 εκ. και φαίνεται η διαφορά και με το μάτι.
Ακόμη και πριν τα βάλω επάνω φαίνεται έντονα η διαφορά σε σχέση με του 1.8, αφού είναι γύρω στους 5 πόντους πιο κοντά, επειδή είναι πιο σκληρά.
Στις φωτό το αυτοκίνητο είναι πριν και μετά.
Και.... Χρόνια πολλά!!!!
 

Attachments

#1,758 ·
Πανο ισως επειδη ητανε μεταχειρισμενα και ειχαν περιπου 80% πριν 2 χρονια περιπου.
Το αμαξι χαμηλωσε κατι το οποιο φανηκε αμεσως μετα την ευθυγραμμιση. Το ειπε και αμεσως επιτοπου ο ευθυγραμισας αλλα και οποιος το εβλεπε απο εκεινη την ημερα. Θα προσπαθησω να βρω φωτογραφιες πριν και μετα
 
#1,759 ·
Να γραψω κι εγω τον πονο μου.....

Σας ειχα πει οτι απο το δεκεμβριο μηνα ,,μολις ξεκινησαν τα κρυα,,εκτος απο πισω δεξια,,ξεκινησε στα ξαφνικα να χτυπα απο εμπρος δεξια..

Αφου βρηκα τι εφταιγε και χτυπα απο πισω δεξια,,και δεν εφταιγε το αμορτισερ της κονι,,ας κοιταξω λεω και το εμπρος μερος...

Βγαζουμε αμορτισερ,λυνουμε το πανω πιατελο,να βγει το ελατηριο,,και ως δια μαγειας ο αξονας του αμορτισερ ισχορουσε ετσι απλα ,στο εσωτερικο του αμορτισερ..

Μεγαλη απογοητευση απο τα αμορτισερ της κονι...
Μεσα σε ενα χρονο βγηκαν off τα κονι fsd..και απο το σεπτεμβριο του 12 εως το δεκεμβριο του 12,,βγηκε τελειως off το δεξι κιτρινο ρυθμιζομενο της κονι.

Βεβαια,,τα παιδια της κονι ηταν αψογα,,την επομενη μερα ηρθε αλλο αμορτισερ,,αλλα η πικρα,,ταλαιπωρεια,,και εξοδα παραμενουν. 25 ευρω εργασια,,20 ευρω ευθυγραμισση..
 
Top