2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,760 · (Edited)
Και περαστικά μας,,,στη φώτο βλέπεται το ρουλεμάν του πιατελου,,τελείως στεγνό από γρασσο...
Το Σεπτέμβριο τα άλλαξα κι αυτά με καινούργια..
Ειναι τις skf...αυτη φταιει που δεν εχουν γρασσο τα ρουλεμαν.

Κατασκευης του 2011 πρεπει να ειναι,,η χοντα εχει αλλαξει ουκ ολιγα πιατελα στην εγγυηση,,,δεν μπορει να κανει παρατηρηση στην skf να βαζει παραπανω γρασσο ??

Η τους συμφερει να χαλανε στα 3 χρονια και μετα πληρωσε πελατη ??

Εντωμεταξει,,στο site τις skf,,εχει εναν κωδικο πιατελου,και μια φωτο του πιατελου,,που ταιρειαζει και στο 4θυρο και στο FK FN μοντελο.

Και η φωτο του πιατελου της skf δε ταιρειαζει με το πιατελο που φοραμε εμεις.

Εβαλα καποιον σημερα,αντιπροσωπο της skf ,να ψαξει τι γινεται,του εστειλα και φωτο απο το δικο μας πιατελο,,και δε μπορει να βγαλει ακρη.
Θα το ψαξω λιγο ακομη και αυριο ομως..
 

Attachments

#1,761 ·
Και περαστικά μας,,,στη φώτο βλέπεται το ρουλεμάν του πιατελου,,τελείως στεγνό από γρασσο...
Το Σεπτέμβριο τα άλλαξα κι αυτά με καινούργια..
Ειναι τις skf...
Δε κατηγορώ τη χοντα εδώ....
πού πάει αυτό??? στο αμορτισέρ???
 
#1,762 ·
Στη πρώτη φώτο ειναι αυτο που δίνει η skf
στις άλλες φώτο αυτό που φοράμε..
Καμία ομοιότητα...
Από την εταιρεία,,μου είπαν οτι αυτό που φαίνεται στη φώτο ειναι κ το προιόν.
 

Attachments

#1,823 ·
Έπειτα από επικοινωνία που είχα σήμερα με την skf και αφού τους έστειλα τις φώτο,δεν κάνουν τα ρουλεμάν της φώτο στον κατάλογο τους για εμάς.
Ειναι για το 4 θυρο.

Για εμάς τον μπουλο....
Έχει στείλει τις φώτο στο εργοστάσιο κ περιμένουμε...
 
#1,764 · (Edited)
Η τρίτη φώτο ειναι για τον Κώστα..

Στη πρωτη και δευτερη φωτο, το πιατελο ,,σε μενα εχει πιασει τζογο 2 φορες εως τωρα.

Δεν ειναι της skf αυτο,,,

Ξερει κανει εταιρεια NR ???

κατι τετοιο γραφει επανω του,,,το ψαχνω και για αυτο...
 

Attachments

#1,765 ·
και τι χρειάζεται αυτό εκεί???
εγώ δηλ πού θα βάλω τις μέιστερ αργότερα πρέπει να μπει και αυτό ???
 
#1,768 ·
Χθες εκανα βολτα στους δρομους της Λαρισας με της λακουβες και τα σκαλισματα ενα Φορντ Φοκους 2008,,1600 κυβικα το σπορτ..

Κιχ δεν εκανε παιδια,,πολυ στιβαρο αμαξι..

Ντενεκεδακι το σιβικακι μας παιδια...

Βεβαια εχει και μειονεκτηματα το φοκους,,υπερβολικος ηχος κινητηρα ακομη και στις χαμηλες στροφες 1500 2000....
Χαλια θορυβος κινητηρα,,,10 λιτρα καταναλωση και πολυ στενος ο χωρος στη θεση οδηγησης.
Εχεις πολυ μπροστα σου το καντραν...
 
#1,772 ·
Θα σου εγραφα και ξεγανωτος,,,αλλα ασε Αλεξη...

Στο θεμα αναρτηση ειναι πολυ χαλια...
Δε ξερω τι κανατε εσεις με τις meister...αλλα ειμαι σιγουρος,οτι δεν διωρθονονται τα πραγματα 100%,,

Και τα κονι που εχω βαλει εγω,,εχει βελτιωθει η κατασταση αλλα οχι τελεια..

Σε μας ,ακουγονται και τα πλαστικα απο πισω,,οχι μονο η αναρτηση...
 
#1,777 ·
Και πάμε και στα πιο δύσκολα τώρα...
Μπορείτε να καταλάβετε που ειναι το λάθος στη φώτο και ακούγεται το αμορτισέρ??
Φανταστείτε οτι η πάνω βίδα,όταν σφυγγει το πάνω και το κάτω λάστιχο,ο.άξονας του πίσω αμορτισέρ,γίνεται μπετόν,ένα σώμα με την τρύπα του θόλου.
 

Attachments

#1,778 ·
Γεια σου ρε Μητσαρα!!!
Παντως ακομα και αν το σφιξεις, εχει ελευθερια κινησης. Ετσι θυμαμαι, ηταν σφιγμενο και απο κατω το επιανες και το πηγαινες οπου θες. Παντως ολα τα αυτοκινητα με ημιακαμπτο, ετσι τα εχουν τα αμορτησερ.
Ψαξε αλλου!!
 
#1,780 ·
με το σχέδιό σου θες να πεις ότι άλλη κίνηση κάνει το αμορτισέρ και άλλη ο άξονας γιαυτό έχουμε τα γνωστά πίσω προβλήματα (θόρυβος κλπ) αν δεν κάνω λάθος το αμορτισέρ κάτω δεν είναι τελείως σταθερό....

με πρόλαβε ο άλεξ...
 
#1,784 ·
Ο Αξονας του αμορτισερ μενει παντα σταθερος.
Κινηται το κατω μερος του αμορτισερ,,και επειδη η κινηση του ημιακαμπτου ειναι αυτη που βλεπεται,,βαση του διαβητη,,λυγιζει ο αξονας.
Αυτο το λιγο που λυγιζει δημιουργει το θορυβο...και πιστευω πως σιγα σιγα τρωει και το αμορτισερ,,πανω στη τσιμουχα..
 
#1,783 ·
νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα ν' αλλάξεις αμάξι ρε Δημήτρη...εύχομαι να έχεις τα φράγκα να το κάνεις φίλε!
 
  • Like
Reactions: kostashcivic
#1,786 · (Edited)
Δεν αλλαζεται το αμαξι πλεον Σπυρο,,για ταξιδι ειναι οτι πρεπει..οταν μπαινει μεσα στη πολη ομως,ειναι γ@μισετα...
 
#1,785 ·
Αυτές τις μέρες,από τη δεξιά πίσω πλευρά,έχω βάλει.ελατήριο βαλβίδας.
Τώρα το κάτω μέρος του αμορτισέρ Άλεξ,όταν ειναι βιδομενο επάνω,πάει όπου θέλεις χωρίς να λυγίζει τίποτα..

Πλέον ακούγεται από αριστερά θόρυβος μόνο.

Έχω βρει ακόμη ένα φάουλ από πίσω δεξιά,αλλά δε θα το αναφέρω ακόμη...
 

Attachments

#1,789 ·
από κάτω από το ελατήριο τι έχεις βάλει??? αν βρείς πάντως λύση και μου-μας έλεγες ότι έκανες αυτό με αυτά και κάνουν τόσο , εγώ από σένα θα τα αγόραζα...:popcorn2:
Πιστεύω και πως η ανάποδη κλήση προς τα πίσω του αμορτισέρ μας ειναι λάθος.
,Στη πρώτη φώτο ειναι ένα φιατ πουντο.
Επίσης,αν και στο πάνω μέρος ,βάση, υπήρχε θηλιά,όπως στο πουντο,θα ήταν καλύτερα..
Παρατηρώ πολλά αυτοκίνητα,όπως τουοτα,το αμορτισέρ,το έχουν κάθετα..
και στο δικό μου πούντο κάθετο είναι....λές να έχουν κάνει τόσο λάθος οι τεχνικοί της χόντα??? χλωμό το κόβω....
 
#1,787 ·
Πιστεύω και πως η ανάποδη κλήση προς τα πίσω του αμορτισέρ μας ειναι λάθος.
,Στη πρώτη φώτο ειναι ένα φιατ πουντο.
Επίσης,αν και στο πάνω μέρος ,βάση, υπήρχε θηλιά,όπως στο πουντο,θα ήταν καλύτερα..
Παρατηρώ πολλά αυτοκίνητα,όπως τουοτα,το αμορτισέρ,το έχουν κάθετα..
 

Attachments

#1,788 ·
Κι εδω βλεπουμε τη νεα πισω αναρτηση του νεου σιβικ,,το υδραυλικο συνεμπλοκ,
και παρατηρω στο πανω μερος του αμορτισερ,,αλλα λαστιχα..
 

Attachments

#1,790 ·
Δεν έχουν κάνει λάθος οι μηχανικοί της χόντα...απλά θυσίασαν στο βωμό της καλής οδικής συμπεριφοράς την άνεση.
 
#1,794 ·
Και πως στο φοκους καταφερνουν και οδικη συμπεριφορα και ανεση ??

Καλα ,,τι νομιζεται βρε παιδια,,,οτι ειναι θεοι εκει στη χοντα στην αγγλια ???!!!

το πληθος boulletin που εχουν στειλει,,για διορθωση προβληματων,,δε νομιζω να εχουν βγει αλλο αμαξι !!!

Ο πισω μονο αξονας,,6 -7 μετρησα μπουλετιν....
 
#1,796 ·
Δηλάδη με αλλαγή μόνο των σινεμπλόκ (έστω και απο το καινούργιο ή παρόμεια after market) και αλλαγή τα λάστιχα στην κορυφή αντι του ελατηρίου που έβαλες δεν θα κάνει δουλειά?Γιατί από τι φαίνεται μόνο αυτές τις αλλάγες έκανε η HONDA στο νέο!
 
#1,797 ·
Το ψαχνω αν μπαινουν τα υδραυλικα συνεμπλοκ του νεου στο παλιο...δυσκολο να μπαινουν ομως...
after market θα ψαξει κανεις να βρει ?? υδραυλικα ομως...

Πρεπει να κανει καλη δουλεια το υδραυλικο συνεμπλοκ παντως...

Τα επανω λαστιχα του αμορτισερ,,δεν τα εχω δει πως ειναι απο κοντα,,
παντως μου ειπαν οτι τα πισω αμορτισερ του νεου,,ταιρειαζουν στο παλιο σιβικ.
 
#1,803 ·
Έχω κάνει και.αυτό,,μειωσα τη διάμετρο του επάνω λαστιχου,2-3 χιλιοστά,,και από το σφίξιμο απλώθηκε πάλι και έφτασε στα τοιχώματα.
Και πάλι χτυπούσε το αμορτισέρ...

Θα το κόψω πιο πολύ αυτές τις μέρες,ώστε να μην φτάνει στα τοιχώματα,,μήπως δώσει τη λύση ,ώστε να μην χρειάζεται ελατήριο να μπει εκει πάνω.
Ώστε να μπορείτε όλοι σας να το κάνετε.
 

Attachments

#1,804 ·
δηλ. πιστεύεις ότι επειδή ακουμπάει στα τοιχώματα με το σφύξιμο, χτυπάει....χμχμχμ για να δούμε:popcorn2:
ρε συ πάρε 1 καλό κοπίδι....
 
#1,807 ·
Πάντως πέρα το θέμα του χτυπήματος από τα μαμά αμορτισέρ δεν είχα άλλο θέμα.
Τώρα με τις meister είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά από αυτά που γράφεις Δημήτρη πιστεύω ότι εσένα δεν θα σου άρεσουν.
 
#1,809 ·
Αν δεν οδηγησω αμαξι με meister ,δε μπορω να πω τιποτα...
 
#1,810 ·
Έλα καμία βόλτα από Αθήνα μεριά!
Έχουμε το Σπύρο με τέρμα μαλακό και εμένα ρυθμισμένες στην μέση (κάνουμε και όποια άλλη ρύθμιση θες μια και είναι θέμα δευτερολέπτων) και θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη!
 
#1,812 ·
Ερχομαι συχνα χαλκιδα,,θα το κανονισουμε..
 
#1,817 ·
Μα, για το παιδί του το κάνει!!!
χα,χα,χα,χα,χα
 
#1,821 ·
το 1600 που είχε ο γάτος και οδήγησα έστριβε τουλάχιστον σαν το πεντάθυρο μαμά και προπάντων δίχως να κάνει κιχ από την ανάρτηση!
Σε μένα πάντως τα κοπανήματα δεν λείπουν και με τις meister, Ίσως να πρέπει να την ανεβάσω λίγο!
 
#1,829 ·
Βρε χαλια δεν το ειπα ποτε,μια χαρα αμαξι ειναι και πολυ καλοφτιαγμενο-ισως το πιο καλοφτιαγμενο στην κατηγορια- αλλα απλα για αλλο κοινο.Αν ειχα οριο τα 1600 κυβικα θα ηταν ευκολα η επιλογη μου ή ακομα και αν το ηθελα μονο για ταξιδια.
 
#1,831 ·
Απο ποιότητα κατασκευής θα συμφωνήσω μαζί σου. Παρόλο που δεν κοιτάω κάν τις λακούβες όταν το οδηγώ(απλά πέφτω μέσα χωρις να τις καταλαβαίνω!!), δεν ακούς ούτε τσίκ.. Καμία σχεση με το Honda δηλαδη , που όταν το οδηγώ(ειδικά όπως το έχω κάνει), έχω περισσοτερο το βλέμμα μου στις λακούβες , παρα μπροστα μου! Δεν το μετανιώνω όμως καθόλου..το αντίθετο μάλιστα καραγουσταρω να το βλέπω και να το οδηγω :D
 
#1,832 ·
Διαβάζοντας τα κείμενα που έχουν γραφτεί για το civic μας, αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι μερικοί, όπως πχ ο jimp, ψάχνει να βρει το "τέλειο" αμάξι...να έχει ανάρτηση που να απορροφά τους κραδασμούς κ να μην φτάνουν στην καμπίνα του οδηγού σαν πχ ένα mercedes, να στρίβει ιδανικά όπως πχ ένα peugeot rally του '90, να έχει δυνατό μοτέρ ατμόσφαιρα σχεδόν σαν τουρμπάτο αλλά να είναι κ οικονομικό σαν υβριδικό κ.α. πολλά...τέτοια αυτοκίνητα δεν υπάρχουν ! Δυστυχώς βέβαια...αλλά έτσι είναι.
Το δικό μας αμάξι που είναι μοντέλο παραγωγής του 2006, είναι ένα αμάξι με φουτουριστικό σχέδιο, μεγάλο με χώρους, δυνατό μοτέρ στα 1800 κυβικά που κάνει κηδίες σε άλλα δυνατότερα, κατανάλωση σαν 1400άρι, στρίβει πάρα πολύ καλά, εξοπλισμό που μέχρι κ 6 χρόνια μετά δεν υπάρχει ισάξιος στον ανταγωνισμό στα ίδια χρήματα, ενώ παραμένει να είναι ένα honda, που δεν σπάει, δεν χαλάει, προσφέρει οδηγική ευχαρίστηση αν το θελήσεις κ.α. πολλά...
Σίγουρα δεν είναι για όλους...το σχέδιο δεν αρέσει σε όλους, η ανάρτηση είναι σφικτή οπότε δεν αρέσει σε άλλους, το μοτέρ θέλει στροφάρισμα οπότε δεν αρέσει σε άλλους η ροπή του...όμως ξαναλέω πρέπει πριν αγοράζεις κάτι να γνωρίζεις τι είναι αυτό που αγοράζεις! Συν ότι τα honda πάντα ακολουθούσαν μια φιλοσοφία...στροφάρισμα ψηλά, σφιχτή ανάρτηση, χώρους μεγάλους συνήθως κ.α.

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου φυσικά άποψη, δεν είναι απαραίτητο να είναι αποδεκτή από όλους. :cool:
 
#1,833 ·
Κ κάτι να συμπληρώσω ακόμα :
Τις προάλλες μπήκα σε ενός φίλου το vw golf gti του '09. Το μοτέρ του έχει καταπληκτικό τράβηγμα, τα φρένα είναι πολύ καλά, το τιμόνι κόβει πολύ, κιβώτιο πολύ καλό, ανάρτηση αθόρυβη, λίγο σκληρή, απορροφά τις ανωμαλίες...δεν είναι όμως type r...μπήκα μετά στο δικό μου κ είχα το χαμόγελο στα χείλη ! Ακούς το πολεμικό μοτέρ, καταλαβαίνεις τις αλλαγές ταχυτήτων, το τιμόνι άμεσο, το στρίψιμο υποδειγματικό, η ανάρτηση πέτρα κ καταλαβαίνεις το τσιγάρο το πεταμένο στον δρόμο...αλλά το χαμόγελο τεράστιο !! Τι να πω δλδ μετά, ότι η ανάρτηση ακούγεται κ είναι απίστευτα σκληρή ;
Νομίζω είναι καθαρά τι θέλει ο καθένας μας από το αμάξι του. ;)
 
#1,836 ·
η αλήθεια Μιχάλη είναι ότι κοπανάει περισσότερο από τον ανταγωνισμό...ίσως στον τομέα να είναι το χειρότερο της κατηγορίας!
Δεν είναι τυχαίο πως αποτελεί το σημείο που όλοι οι κάτοχοι παραπονιούνται!
Επίσης δεν είναι καθόλου τυχαίο που στο νέο μοντέλο έσπευσαν να βελτιώσουν την απόσβεση και την άνεση της ανάρτησης, κάτι που έκαναν και στο f/l του 2009 με μικρότερη όμως επιτυχία
 
#1,837 ·
Ναι το δέχομαι αυτό...και ;
Ενοχλει λοιπόν κάποιους κατόχους, πολλοί, λίγοι, δεν ξέρω πόσοι...εγώ όταν είχα το type s κ μετά το type r, δεν αντιλήφθηκα ποτέ την έννοια "κοπανάει"...σκληρή ανάρτηση ναι, άμεσα αντιληπτή η ανωμαλία του δρόμου ακουστικά στον οδηγό ναι, θορυβώδης ναι, αλλά δεν τερματίζει για να κοπανάει...! Απλά ακούγεται. Εφόσον είναι σκληρή κ το αμάξι είναι ρυθμισμένο όχι με γνώμονα την απόλυτη άνεση, τότε λογικό να ακούγεται.
 
Top