2006+ Honda Civic Forum banner

Suspension,Shock Absorbers,Coilovers

449K views 4K replies 154 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
τα περι αναρτησης (σπορ-σκληρη-μαλακη-ρυθμιζομενη) εδω παρακαλω...:)
 
#1,838 ·
Όπως τα λέει ο Μιχάλης είναι.
 
  • Like
Reactions: mike_civic
#1,850 ·
Δεν έχω οδηγήσει το νέο μοντέλο, μεταφέρω εμπειρίες ατόμων που το έχουν οδηγήσει σε πολυήμερα τεστ και σας λέω ότι το νέο μοντέλο δεν έχει τα κρατήματα που έχει το δικό μας.

Η βελτίωση των θορύβων οφείλεται σε κάποιες βελτιώσεις στην ανάρτηση αλλά και στην περισσότερη ηχομόνωση, ειδικά στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου.
 
#1,851 ·
Πάντως το θέμα ανάρτησης είναι υποκειμενικό.

Εγώ σύμφωνα με τα λεγόμενα του Δημήτρη το έχω κούτσουρο!!
 
#1,854 ·
Παναγο καλησπερα.Επειδη εχω οδηγησει το νεο μοντελο για τουλαχιστον 500 χιλιομετρα και στην πολη αλλα και αναβαση Πεντελης(λογω της δουλειας,ξερεις εσυ)οφειλω να ομολογησω οτι η μειωση των θορυβων οφειλεται και στα καλυτερα υλικα τα οποια θυμιζουν accord αλλα και στην προσεγμενη ηχομονωση σε ολα τα σημεια του αυτοκινητου.Σημειωσε οτι ο αξονας στο καινουριο 1,4 η 1,8 ειναι ποιο ακαμπτος και απο του typer fn2,τα σινεμπλοκ ειναι υδραυλικα και το ταμπλο ενα κομματι.
Τωρα για το στριψιμο που λες εχοντας οδηγησει το δικο σου μοντελο και το καινουριο η διαφορα ειναι οτι το νεο στριβει παντου με πολυ μεγαλυτερη ακριβεια,πολυ καλυτερη προσφυση οδηγωντας το στο οριο και θυμιζει παρα πολυ αυτοκινητο με πολαπλους συνδεσμους πισω και οχι με ραβδο torsion.Σε αυτο που ειναι καλυτερο το προηγουμενο μοντελο ειναι η ακριβεια και η αισθηση του τιμονιου,αυτο λειπει απο το καινουριο.
Eπειδη το sedan μου εχει πισω πολαπλους συνδεσμους μετα την δοκιμη του νεου 5θυρου ενθουσιαστηκα και δουλευει πολυ καλυτερα στον δρομο απο το δικο μου.Δεν ειναι ξερο στις αντιδρασεις του και πλασαρεται φανταστικα σε δρομο με στροφες.
Ελπιζω να μην κουρασα με το μακροσκελες μυνημα.
 
#1,860 ·
+1000000 έτσι ακριβώς όπως τα είπε ο Μιχάλης,

Δεν έχω κανένα παράπονο απο το αυτοκίνητο γιατί ήξερα τι έπερνα και αυτό ήθελα. Βέβαια αυτό που με απογοητευσε ήταν το στερεοφωνικό γιατί όταν το δοκίμαζα είχα κλειστό το στέρεο και άκουγα τον κινητήρα :worms:
Αυτό βέβαια προς σημείωση έγινε μπόμπα!!!! με το Pioneer που έβαλα. Και έβαλα το φτηνό μοντέλο έτσι... Τεράστια διαφορά στον ήχο παιδιά και χωρίς καμία άλλη αλλαγή στα ηχεία ενισχυτές κτλπ.

Κατα άλλα όλοι θέλαμε ένα Type R χωρίς τα τέλη, με οικονομία του τζαζ και τις πόρτες του 5θυρου χαχααχχα

ΥΓ Μιχάλη που πας?? Πήρες μετάθεση? Τι Πλατανιά ακούω??
 
#1,862 ·
+1000000 έτσι ακριβώς όπως τα είπε ο Μιχάλης,

Δεν έχω κανένα παράπονο απο το αυτοκίνητο γιατί ήξερα τι έπερνα και αυτό ήθελα. Βέβαια αυτό που με απογοητευσε ήταν το στερεοφωνικό γιατί όταν το δοκίμαζα είχα κλειστό το στέρεο και άκουγα τον κινητήρα :worms:
Αυτό βέβαια προς σημείωση έγινε μπόμπα!!!! με το pioneer που έβαλα. Και έβαλα το φτηνό μοντέλο έτσι... Τεράστια διαφορά στον ήχο παιδιά και χωρίς καμία άλλη αλλαγή στα ηχεία ενισχυτές κτλπ.

Κατα άλλα όλοι θέλαμε ένα type r χωρίς τα τέλη, με οικονομία του τζαζ και τις πόρτες του 5θυρου χαχααχχα

ΥΓ Μιχάλη που πας?? Πήρες μετάθεση? Τι Πλατανιά ακούω??
Για εμένα φίλε,το.στερεοφωνικό του αμαξιου είναι τέλειο,,μια.χαρά με.ικανοποιεί...
Ήξερα τι αμάξι έπαιρνα....

Βλέπεις οτι έρχεστε στα λόγια μου???
Υπάρχει κάτι στο αμάξι που κάτι δεν ικανοποιεί...έως εκεί....
Το αναφέρουμε,αν υπάρχει λύση την αναφέρουμε,,και όποιου του αρέσει την ακολουθεί..
Δε πιανομε από σένα φίλε....αλλα διαβάζω πολλά ειρωνικά σχόλια και δε τα δέχομαι....

Και όποιος με αμφισβητεί,,ας έρθει στη πίτα με το.αμάξι του,να του το κάνω βόλτα,με κλειστό ράδιο,,και να δουμε αν κοπάνα η όχι...
 
#1,861 ·
θα τον στείλει εκεί ο Αλαφούζος για να μάθει να μας πειράζει
 
#1,863 ·
Όχι ρε Δημήτρη δεν το είπα ειρωνικά αλλά σαν αστείο οτι όντως και εγώ είχα ένα παράπονο.

Ίσα ίσα που με άτομα που το ψάχνουν και το παιδεύουν βρίσκονται λύσεις και βελτιώνονται πράγματα. Πχ ο συμπλέκτης...

Αλλά στην ουσία αλλά και στην φύση του ανθρώπου είναι πάντα να ψάχνει το καλύτερο, απλά σε ένα αυτοκίνητο αυτό δεν είναι δυνατό, κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις... ή ακόμα και με το καιρό θέλουμε το ακόμα καλύτερο.
 
#1,864 ·
Θα συμφωνήσω,,,όλοι μας ψάχνουμε για το καλύτερο..
 
#1,868 ·
τακαρισμένο είναι????:psych::psych:
 
#1,872 ·
Σε αυτό έχεις δίκιο...παίδες μιλάμε οι περισσότεροι για κατοχή του οχήματος από 5 έως 7 χρόνια!
Εγώ την Δευτέρα περνάω για δεύτερη φορά ΚΤΕΟ!
Πλέον το αμάξι μας είναι παλιό! Μια γενιά και ένα f/l πίσω!
 
#1,875 ·
Εμένα πάντως δεν έχει παραπονεθεί, ούτε έχω ερωτηθεί από κανέναν ούτε για τις μαμά αναρτήσεις ούτε και για τα coilover.
 
#1,876 ·
καλά θα διαλύσεις το αμάξι, δεν είδες την λακουβάρα !!!!! κουβέντα της Γιάννας όταν έπεσα σε λακούβα τεράστια 1 πόντου !!! αναγκάστηκα να γυρίσω πίσω να της εξηγήσω ότι δεν είναι η λακούβα μεγάλη αλλά φταίει το αμάξι....
εδώ να πω ότι βγήκε και 1 καλό....εγώ: να γιατί έσκασα 700 για να πάρω αναρτήσεις, Γιάννα: εεε τότε καλά έκανες....;)
 
#1,877 ·
Είμαι στο αυτοκινητοδρόμιο των Σερρών πριν 2-3 χρόνια και μπαίνει στο αυτοκίνητο ένας οδηγός αγόνων για να τον μεταφέρω σε μικρή απόσταση.

-Ωραίο αυτοκίνητοι αλλα να... αυτές τις μαλακίες κάνετε.
-Τι κάνουμε?
-Πάτε και κάνετε το αμάξι κούτσουρο και κοπανάει σα κάρο.
-Μαμα είναι...
-???????


Ότι και να λέτε το μεγαλύτερο fault του αυτοκινήτου είναι η ανάρτηση. Έχω μπει σε ένα σορό τούμπανα, αυτό το χάλι μόνο στο ciciv.
 
#1,878 ·
Είμαι στο αυτοκινητοδρόμιο των Σερρών πριν 2-3 χρόνια και μπαίνει στο αυτοκίνητο ένας οδηγός αγόνων για να τον μεταφέρω σε μικρή απόσταση.

-Ωραίο αυτοκίνητοι αλλα να... αυτές τις μαλακίες κάνετε.
-Τι κάνουμε?
-Πάτε και κάνετε το αμάξι κούτσουρο και κοπανάει σα κάρο.
-Μαμα είναι...
-???????


Ότι και να λέτε το μεγαλύτερο fault του αυτοκινήτου είναι η ανάρτηση. Έχω μπει σε ένα σορό τούμπανα, αυτό το χάλι μόνο στο ciciv.
+1
 
#1,881 ·
Μόλις γύρισα από βόλτα με ένα rallye με τα 150 άλογα (1.6 turbo).
Τι κουδουνίστρα είναι δεν μπορείτε να φανταστείτε!
Μοντελο 2008 με 67000χιλιόμετρα και προσεγμένο από τον ιδιοκτήτη του.
 
#1,882 ·
Συμφωνώ με όλα τα τελευταία pοst. Και να πω την αλήθεια αυτό το πράγμα με το που λέει ο Δημήτρης ότι τον ενοχλεί η ανάρτηση πέφτετε όλοι πάνω του και λέτε "άλλαξε αμάξι", "για εμένα δεν έχει πρόβλημα", "μια χαρά είναι", "ας ήξερες τι αγόραζες" και ένα σωρό άλλες τέτοιες ατάκες είναι τραβηγμένο.

Ναι είμαστε σε ένα forum του civic, ναι αγαπάμε το αμάξι μας, ναι σε πολλά άλλα, αλλά πραγματικά είναι τόσο τέλειο??? Προφανώς και υπάρχει θέμα με την ανάρτηση μιας και διορθώθηκε στο επόμενο μοντέλο αλλά και από την ίδια την honda έχει ειπωθεί ότι έχει θέματα.

Και τι πάει να πει ας ήξερες τι αγόραζες? Δηλαδή ο μέσος οδηγός του civic είναι οδηγός αγώνων που θέλει να κοπανάει η ανάρτηση και να είναι σκληρή, ή μήπως μπορείς να το καταλάβεις με ένα test drive?

Ο μέσος οδηγός του civic είναι οικογενειάρχης και το πήρε γιατί έχει χώρους και αξιοπιστία(γούσταρε ίσως και τον πιο γρήγορο χαραχτήρα του civic). Αλλά αυτός ο οικογενειάρχης έχει και παιδιά (όπως και ο Δημήτρης) και δεν θέλει να κοπανάει το οικογενειακό του αμάξι. Μπορεί να σας φαίνονται τραβηγμένα αυτά που λέω αλλά όταν κάποιος αποκτάει οικογένεια αρχίζει να σκέφτεται αρκετά διαφορετικά τα πράγματα και κάποιοι καταλαβαίνουν τι λέω.

Αυτό που τελικά θέλω να πω είναι:
1) Αν είχαμε το τέλειο αμάξι θα το ξέραμε (δεν το έχουμε)
2) Αν κάποιος έχει πρόβλημα καλό είναι να τον βοηθάμε και να μην του λέμε τις παραπάνω ατάκες
3) Πέρα απο τους γρήγορους του forum υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι θέλουν την άνεση απο το αμάξι τους, ας τους σεβαστούμε και ας τους βοηθήσουμε αν μπορούμε

Φιλικά όπως πάντα.
 
#1,911 ·
Ο μέσος οδηγός του civic είναι οικογενειάρχης και το πήρε γιατί έχει χώρους και αξιοπιστία(γούσταρε ίσως και τον πιο γρήγορο χαραχτήρα του civic). Αλλά αυτός ο οικογενειάρχης έχει και παιδιά (όπως και ο Δημήτρης) και δεν θέλει να κοπανάει το οικογενειακό του αμάξι. Μπορεί να σας φαίνονται τραβηγμένα αυτά που λέω αλλά όταν κάποιος αποκτάει οικογένεια αρχίζει να σκέφτεται αρκετά διαφορετικά τα πράγματα και κάποιοι καταλαβαίνουν τι λέω.
Με περιγράφεις ακριβώς και για μένα δεν είναι θέμα οικογένειας.
Λες να πειράζει τα πιτσιρίκια η ανάρτηση ? Εμένα μπορεί να με ενοχλεί ενίοτε αλλά εκείνα ποτέ.
Άσε που μόλις ακούσουν να φορτώνει στροφές ο σίβικας, το διασκεδάζουν απίστευτα (αλλά η μάνα τους τσιτώνει...)

Αυτό που τελικά θέλω να πω είναι:
1) Αν είχαμε το τέλειο αμάξι θα το ξέραμε (δεν το έχουμε)
2) Αν κάποιος έχει πρόβλημα καλό είναι να τον βοηθάμε και να μην του λέμε τις παραπάνω ατάκες
3) Πέρα απο τους γρήγορους του forum υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι θέλουν την άνεση απο το αμάξι τους, ας τους σεβαστούμε και ας τους βοηθήσουμε αν μπορούμε

Φιλικά όπως πάντα.
1) Δεν υπάρχει τέλειο
2) Συμφωνώ απόλυτα
3) Καθαρά προσωπική μου άποψη ότι ακόμα και με ένα απλό test drive μπορείς να καταλάβεις ότι το civic μας δεν το λες άνετο και έχει σπορ στήσιμο.
Άρα αν έχεις 1η προτεραιότητα την άνεση δεν το επιλέγεις. Μπορεί να φαίνομαι απόλυτος αλλά για μένα έτσι απλά είναι τα πράγματα.
 
#1,884 ·
Ε όχι και χάλι...
Έχει σκληρή ανάρτηση και μ'αρέσει!
Το προηγούμενό μου civic 1.4 3d EP1 2002, είχε μαλακή ανάρτηση και έκανες πολύ πιο άνετα ταξίδια και βόλτες στους ελληνικούς-γεμάτους λακούβες δρόμους, όμως στις στροφές ήταν βάρκα... εκεί να δείτε κλίσεις αμαξώματος... και να σημειώσω ότι τα έφτυσε στις 100.000χλμ και αναγκάστηκα να αλλάξω αμορτισέρ.

Το TYPE S δεν παίζεται αν αποφασίσεις να πας γρήγορα σε στροφιλίκι...
Έχω 154.000χλμ (πέρυσι πέρασα ΚΤΕΟ στα 135.000χλμ με 85% απόσβεση αμορτισέρ...) με μαμά αμορτισέρ και ακόμα "μπαίνει" ά ψ ο γ α (= save money, καθώς δείχνει πολύ γερή κατασκευή).
Το μόνο που δε μπορώ να πω είναι ότι είναι fault η ανάρτησή μου...
Σκληρή ναι είναι (με τα πλεονεκτήματα όμως και τα μειονεκτήματα κάθε σκληρής ανάρτησης).

Και το ξανατονίζω ότι εκτός της σειράς TYPE R, το civic μας είναι το πιο σπορ αναρτησιακά civic που έχει βγει... ούτε το καινούριο έχει τόσο σπορ ανάρτηση όπως το δικό μας. Είναι απλά βελτιωμένο ως προς την άνεση (που σημαίνει ότι έχει χάσει λίγο από το σπορ χαρακτήρα του δικού μας)
 
#1,886 ·
Το προηγούμενό μου civic 1.4 3d ep1 2002, είχε μαλακή ανάρτηση και έκανες πολύ πιο άνετα ταξίδια και βόλτες στους ελληνικούς-γεμάτους λακούβες δρόμους, όμως στις στροφές ήταν βάρκα... εκεί να δείτε κλίσεις αμαξώματος...
Υπερβάλεις λίγο. Να έλεγες για το σεντάν ή το 5θυρο τότε εντάξει. Αλλά το ep1 ήταν σκληρότερο απ'αυτά , όπως και από άλλα ανταγωνιστικά αυτοκίνητα.
 
#1,885 ·
Εγω το εχω πει και θα το λεω κι αμα γουσταρετε σας κανω και βολτα:το αμαξι μου δεν κοπαναει,τελεία και παυλα.Και υπαρχουν και ατομα απο εδω μεσα που το εχουν βολταρει και μπορουν να το επιβεβαιωσουν.
 
#1,892 ·
firefighter ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με το αυτοκινητο και σε τι δρομους κυρίως??
Επίσης πανω σε αυτο που λεει ο andapo και άλλοι οτι ξεραμε τι πηραμε κτλ...
απλα να συμφωνησω και να συμπληρωσω κατι πολυ βασικο που μαλλον το ξεχναμε!

οταν το αμαξι ειναι ολοκαινουριο απατητο και το κανεις test drive φυσικα δεν κοπανει ουτε εχει θορυβους ουτε τιποτα!!! δε ξεραμε ομως ποσο χαλια θα γινει με τον καιρο και τα χιλιομετρα αυτη τη αναρτηση.
εγω το εκανα test drive στην Πατρα στους δρομους των Μποζαίτικων (επειδη ειναι πανω απο την αντιπροσωπεια) που οποιος ξέρει, γνωριζει πολύ καλα τι καροδρομοι είναι. δεν καταλαβαινα τιποτα. δεν ακουγοταν το παραμικρο. ηχομονωση τελεια ουτε γκαπ γκουπ ουτε τοσο ξερο το αμαξι ουτε το παραμικρο τριξιμο. και ο πατερας μου που καθοταν πισω επαθε πλακα. μου ειχε πει μαλιστα οτι αισθανοταν λες και ηταν στην xanthia
 
#1,893 ·
firefighter ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με το αυτοκινητο και σε τι δρομους κυρίως??
Επίσης πανω σε αυτο που λεει ο andapo και άλλοι οτι ξεραμε τι πηραμε κτλ...
απλα να συμφωνησω και να συμπληρωσω κατι πολυ βασικο που μαλλον το ξεχναμε!

οταν το αμαξι ειναι ολοκαινουριο απατητο και το κανεις test drive φυσικα δεν κοπανει ουτε εχει θορυβους ουτε τιποτα!!! δε ξεραμε ομως ποσο χαλια θα γινει με τον καιρο και τα χιλιομετρα αυτη τη αναρτηση.
εγω το εκανα test drive στην Πατρα στους δρομους των Μποζαίτικων (επειδη ειναι πανω απο την αντιπροσωπεια) που οποιος ξέρει, γνωριζει πολύ καλα τι καροδρομοι είναι. δεν καταλαβαινα τιποτα. δεν ακουγοταν το παραμικρο. ηχομονωση τελεια ουτε γκαπ γκουπ ουτε τοσο ξερο το αμαξι ουτε το παραμικρο τριξιμο. και ο πατερας μου που καθοταν πισω επαθε πλακα. μου ειχε πει μαλιστα οτι αισθανοταν λες και ηταν στην xanthia
Θεϊκό αμάξι τόσο σε πατημα όσο και σε άνεση!!!
 
#1,894 ·
Κώστα ίσα-ίσα που συμβαίνει ακριβώς το ανάποδο.
Όταν ένα αμορτισέρ είναι καινούργιο είναι σκληρό και κοπανάει και με τα χιλιόμετρα μαλακώνει.

Δεν ξέρω αν είμαι η εξαίρεση ή έτυχε στο δικό μου αυτοκίνητο, αλλά τα αμορτισέρ ήταν μια χαρά, πλην του γκουπ που έκαναν (το γνωστό θέμα) το οποίο πέραν της ακουστικής δεν με ενοχλούσε.

Το γεγονός ότι δεν με ενοχλούσε ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι στο προηγούμενο αμάξι φορούσα bilstein sport κίτρινα που ήταν σκληρό αμορτισέρ.
 
#1,895 ·
και εμενα μια χαρα ηταν και θυμαμαι καλα οτι δεν με ενοχλουσε τιποτα τον πρωτο χρονο.
οπως μια χαρα ηταν και το test drive που εκανα!
μηπως αυτο που λες για το μαλακωμα ισχυει στα coilover?
αν ηταν ετσι τοτε οι μετρησεις δε θα λεγανε οτι ειναι πχ στο 80% τα αμορτισερ....
που σημαινει οτι οσο περναει ο καιρος φθειρονται (οπως τα παντα) και χανουν την λειτουργικοτητα τους και την αποδοση τους...σιγουρα μαλακωνουν αλλα χανουν ολα τα υπολοιπα!
 
#1,896 ·
Ισχύουν για όλες τις αναρτήσεις.
Κανένα αμορτισέρ δεν είναι 100% ακόμα και τα καινούργια.
Όταν ένα αμορτισέρ είναι καινούργιο για να φτάσει στο max της απόδοσης του χρειάζονται κάποια χιλιόμετρα, όπως άλλωστε συμβαίνει με τα λάστιχα, τα φρένα κλπ.

Το γεγονός ότι μαλακώνουν όταν είναι καινούργια δεν συνεπάγεται την μείωση της λειτουργικότητας ή της απόδοσης του.

Η φθορά, η μείωση της λειτουργικότητας και της απόδοσης είναι συνάρτηση του τρόπου χρήσης και των χιλιομέτρων.
 
#1,898 · (Edited)
Παιδιά μην μπερδευόμαστε άλλο οτι έχει σκληρές αναρτήσεις που σε μερικές περιπτώσεις κοπανάνε (όπως αναφέρει και ο Πάνος) και άλλο οτι είναι ελλατωματικές...

Με το ίδιο τρόπο μπορεί να θεωρήσει κάποιος ελαττωματικό οτι πχ το τιμόνι δεν στρίβει πολύ και για να κάνεις 180 στροφή θες παραπάνω χώρο???? Πχ στην μερσεντες οι ρόδες πλαγιάζουν και επιτρέπει στο αυτοκίνητο να κάνει σχεδόν επί τόπου στροφή ενώ σε εμάς θέλει να την πάρεις πιο ανοιχτή γιατί το τιμόνι δεν στρίβει παραπάνω (πάει μέχρι 2,2 στροφές νομίζω?). Ναι με ενοχλεί και θα ήθελα να στρίβει πιο εύκολα αλλά αν ήταν να χάσω την αμεσότητα του τιμονιού που έχω τώρα που είναι πολύ πιο σπορτιφ τότε το προτιμώ έτσι.

Επίσης το οτι στα μεταγενέστερα μοντέλα το αλλάζουν δεν σημαίνει οτι ήταν υποχρεωτικά πρόβλημα. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει τώρα με την καδένα και τον ιμάντα. Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Τώρα δηλαδή που μερικοί ξαναγυρνάνε στον ιμάντα θα πρέπει να θεωρηθεί fault η καδένα?

Και ένα τελευταίο δεν ξέρω για το μέσο όρο οτι είναι οικογενειάρχες, πάντως στις συναντήσεις όλοι τζόβενα μου το παίζετε :worms::worms::rolleyes:
 
#1,899 ·
πάντως σήμερα που πέρασα KTEO για λόγους που θα επιβεβαιώσουν -έστω και στο ελάχιστο τον Δημήτρη jimp- η πίσω δεξιά meister στο τέρμα μαλακό έδειξε 82% η πίσω αριστερή 83% και οι μπροστά 85%! Όλα αυτά μετά από 12000χλμ στο τέρμα μαλακό!
Λογικά αυτό σημαίνει ότι πίσω δεξιά φθείρεται περισσότερο συγκριτικά!
Βέβαια εγώ θα τα σκληρύνω λιγάκι στο άμεσο μέλλον και θα βελτιωθούν οπότε απλά το αναφέρω! Ισως δεν έπρεπε να τ' αφήσω τόσο καιρό στο μαλακή ρύθμιση!
Φυσικά το αμάξι πέρασε για πλάκα ΚΤΕΟ αφού είναι προσεγμένο όπως είπαν τα μαστόρια...
 
#1,903 ·
πάντως σήμερα που πέρασα kteo για λόγους που θα επιβεβαιώσουν -έστω και στο ελάχιστο τον Δημήτρη jimp- η πίσω δεξιά meister στο τέρμα μαλακό έδειξε 82% η πίσω αριστερή 83% και οι μπροστά 85%! Όλα αυτά μετά από 12000χλμ στο τέρμα μαλακό!
Λογικά αυτό σημαίνει ότι πίσω δεξιά φθείρεται περισσότερο συγκριτικά!
Βέβαια εγώ θα τα σκληρύνω λιγάκι στο άμεσο μέλλον και θα βελτιωθούν οπότε απλά το αναφέρω! Ισως δεν έπρεπε να τ' αφήσω τόσο καιρό στο μαλακή ρύθμιση!
Φυσικά το αμάξι πέρασε για πλάκα ΚΤΕΟ αφού είναι προσεγμένο όπως είπαν τα μαστόρια...
Είναι αμελητέα η διάφορα αυτή Σπύρο..η πίεση των ελαστικών παίζει μεγάλο ρόλο..
Αν τα είχες ξεφούσκωτα λίγο,μπορεί να.έβγαζες κ.100%..
 
#1,900 ·
Την επομενη φορα που θα τα μετρησεις,μαζι με τον τεχνικο που θα ειναι στη θεση του οδηγου κατσε και εσυ διπλα,η πεστου νσ κστεβει να το μετρησεις χωρις ατομα μεσα.Πιστευω να καταλαβες τι θελω να πω!
 
Top