2006+ Honda Civic Forum banner

My civic fk2 (r18a2) turbo project

49K views 204 replies 24 participants last post by  panosm 
#1 · (Edited)
Με μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω την μετατροπή του τρίτου κατα σειρά (ισως και 3ου στην Ελλάδα) Civic FK2 βήμα βήμα όσο πιο αναλυτικά μπορώ παραθέτοντας επίσης πλούσιο φωτογραφικό υλικό όποτε αυτό ήταν δυνατό...
Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από όλα τα πράγματα ένα ένα καθώς σχεδόν όλα πήγαιναν κατευθείαν στον βελτιωτή.

Αρχικά αγοράστηκε το παρακατω κιτ αλλά στην συνέχεια τίποτα εκτός από το Intercooler και την σκαστρα δεν χρησιμοποιήθηκε.

Ο μαέστρος του συνόλου, Αμερικάνικος εγκέφαλος απο το αντίστοιχο Αμερικάνικο Civic του 2007 και το Flashpro της Hondata για τον προγραμματισμό του εγκεφάλου. (έχουμε πει ο Ευρωπαϊκός εγκέφαλος δεν υποστηριζετε απο την Hondata)
 

Attachments

See less See more
4
#2 · (Edited)
Η εργοστασιακή εξάτμιση αλλάχτηκε και έδωσε τη θέση της σε μια εξαιρετική από όλες τις απόψεις δίμπουκη inox με αγωνιστικό καταλύτη 200 κυψελών σχεδιασμένο και κατασκευασμένο απο βελτιωτικό οίκο Porsche στην Γερμανία.
Special θενκς to Alexps
 

Attachments

#3 ·
συνέχεια....
 

Attachments

#4 ·
συνεχεια...
 

Attachments

#5 ·
410cc Μπεκ απο το τουρμπάτο Acura RDX αναλαμβάνουν να ψεκάσουν την κατάλληλη ποσότητα βενζίνης
και μπουζί NGK IW22 (μια σκάλα ψυχρότερα απο τα μαμά)
 

Attachments

#6 ·
Ξεκινώντας την τοποθέτηση...
(βλέπετε τοποθετημένη την παλιά τουρπίνα που τα έφτυσε). πιο κατω εχω φωτο με την νεα)
 

Attachments

#7 · (Edited)
τοποθέτησης συνέχεια...
προσεξτε την λεπτομέρεια, στο Intercooler λογω μεγεθους, τοποθετήθηκε σπείρωμα με βίδα στο intercooler για να βιδώσει η βάση και να δέσει στο "σασί" του αυτοκινήτου.
επισης φαινονται απο και οι παροχες νερού και λαδιού με τα ειδικά σωληνάκια
 

Attachments

#10 ·
thank you mate! will be also added in the English part in English of course....soon!
 
#9 · (Edited)
Προς τα "τελειώματα"..
Χρησιμοποιήθηκε το φίλτρο απο την εισαγωγή της Injen που είχα.
στο μέλλον θα αλλαχτει θέση. πιθανώς θα κατέβει η μπαταρία πιο κάτω και το φίλτρο θα πάει στην θέση της μπαταρίας για να μη ρουφαει τοσο ζεστο αερα απο εκει μεσα....

Η σκάστρα ειναι απομίμηση HKS. αν χανει πίεση ή δε δουλευει σωστά στο μέλλον θα αλλαχτεί με κάτι καλύτερο.
Παντως ακουγεται πολυ ωραια. εκτονωνει απο χαμηλα και ανταποκρινετε οπως πρεπει στο setup.
Το intercooler χώρεσε (οριακά) και κούμπωσαν μια χαρά όλα τα πλαστικά και ο προφυλακτήρας. είναι universal aftermarket της EMUSA.
 

Attachments

#12 ·
Επισκεψη στην αντιπροσωπεία της Honda Κοντόγεωργας στην Πάτρα για αλλαγή εγκεφάλου και σεταρισμα Immobilizer και κλειδιών.
Respect στον αρχιμηχανικο που ακομα με βοηθάει σε ότι και αν τον ρωτήσω απο το τηλέφωνο θέλει να το ψάξει και να μου απαντήσει.

Αυτός είναι ο μαμα εγκέφαλος μας λοιπόν. πιθανόν οι κωδικοί θα διαφέρουν απο αμαξι σε αμαξι...
 

Attachments

#13 ·
Και τώρα τα καλά! η νέα καρδία του συστηματος μιας και η κινέζικη μούφα χαιρέτισε πιο νώρις απο ότι και ο κατασκευαστής της πίστευε!
Garrett GTX λοιπόν customized by Underground Garage Amaliada.
μεγαλύτερη απο την κινέζικη, επρεπε να μετακινηθει λιγο για να χωρεσει και συνεπως μετακινηθηκαν λιγο και οι σωληνωσεις και αλλαξαν θεσεις τα σωληνακια.
H εξατμιση είναι τυλιγμένη με θερμομονωτική ταινία της Thermotek μέχρι το μεσαίο για να κρατάει μεγαλύτερη θερμοτητα και να γίνετε καλύτερη εκτόνωση καυσαερίων.

Διακρίνετε επίσης το νέο φτιαχτό downpipe. κοσμημα! και δουλειά που ανθρώπινο χέρι δύσκολα κάνει εκει μεσα!
 

Attachments

#15 ·
Και ιδου η καταστροφή και ότι απέμεινε απο το κιτ...
 

Attachments

#17 · (Edited)
Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί εδώ και 3 μέρες με 0.2 πίεση και κόφτη στις 4500σαλ
και ήδη έχει πολύ νευρο. όλες οι ταχύτητες φορτώνουν άνετα και γρήγορα απο χαμηλά μέχρι τον κόφτη.
Το short shift εχει μπει και τα σπαει στην κυριολεξία! κλεβει την παρασταση!!!

Αυτο που απομένει ειναι να ανέβει η πίεση στο 0.5, ο κοφτης στις 7100-7200 και να γίνουν οι απαραιτητες ρυθμίσεις.
Βολτες, μετρήσεις και τεστ....κλπ.

Οθόνη ενδειξεων DashDaq ερχετε
Drew Technologies : Home

Μετα επισκεψη στο dyno για αποτελέσματα.
Αργότερα (οχι πολύ) θα μπει και το φίλτρο σε καλύτερη θέση ή θα γίνει μια μελέτη για να ψύχετε ο χώρος στο φίλτρο...
εννοειτε οτι θα ξαναπάμε dyno καποια στιγμη μετα.

ερχονται βιντεο και ότι άλλες φωτο υπάρξουν

stay tuned...
 
#18 ·
Ασχετο αλλα πιστευω να καταλαβαινετε την διαφορα σε ποιοτητα φωτογραφιας αναμεσα σε ενα Iphone 3 και ενα Galaxy SII ...... :p
 
#23 ·
Ασχετο αλλα πιστευω να καταλαβαινετε την διαφορα σε ποιοτητα φωτογραφιας αναμεσα σε ενα iphone 3 και ενα galaxy sii ...... :p
Ποιο απο τα 2 βγαζει τις καλυτερες?
 
#21 ·
Κωστα μπραβο!!! Η υλοποιηση φαινεται παρα πολυ καλη, το ιδιο και η δουλεια του μηχανικου! Πιστευω οτι το αμαξι θα δειξει πολυ καλα νουμερα (και αξιοπιστα) και θα το καταευχαριστηθεις! Το τουρμπο που εχεις βαλει ειναι παρα μα παρα πολυ καλο και πιστευω οτι ειναι το ιδανικο για τον R18 (εως 260-280 αλογα για κυβισμο 1.8) γιατι σπουλαρει απο αρκετα χαμηλα κρατωντας επαρκη αποθεματα μεχρι ψηλα. Προκειται για τη πολυ καλη τουρμπινα GT2560R που φοραν σαν upgrade εδω και πολλα χρονια τα Nissan Silvia. Ξεχωριζει με την πρωτη ματια! Δεν εχει καμια σχεση με GTX, αλλα αυτο δεν παυει να το κανει ενα απο τα καλυτερα mainstreem turbo που κυκλοφορουν! Αντε μολις βαλεις το τελικο προγραμμα θα παθεις πλακα!!!
 
#26 ·
Ευχαριστώ πολυ παιδια! Αλεξανδρε μου είπε ο μηχανικος οτι ειναι GTX με καποια parts Που ο ιδιος επελεξε και αλλαξε. τωρα τι να σου πω.? αποφευγει να μου λεει καποια πραγματα γιατι ήδη εδω κατω ειχαν αρχισει ψιθυροι απο αλλους ανταγωνιστες του χωρου οτι ουτε καν μπροστα δε θα παρει και τετοιες μ@λ@κιες! γιαυτο δε θελει να αποκαλυπτει τι και πως ακομα...

το galaxy S2 βγαζει ακομα καλυτερες και απο iphone4. το εχω τεσταρει και εγω και αλλοι φιλοι πολλές φορες!
 
  • Like
Reactions: alexps
#29 ·
το ειδα το S3!!! αν και ειμαι MACakias το s3 ειναι iphone killer
4πυρηνο στα 1.4....
S-beam που αντιγραφεις αρχεια 1gb σε 10sec ακουμπωντας απλα τις πλατες των κινητων
....no comments
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top