2006+ Honda Civic Forum banner

Faults

2M views 22K replies 383 participants last post by  skam 
#1 ·
Καλό νομίζω θα ήταν να έχουμε έναν συγκεκριμένο χώρο να αναφέρουμε "μικροπροβλήματα και βλάβες" -φτου φτού μακριά απο όλους μας.
Έτσι θα υπάρχουν συγκεντρωμένες οι αναφορές προβλημάτων αλλα και των λύσεων που δόθηκαν , ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε και να εντοπίζουμε εύκολα το αν έχουν παρουσιαστεί αντίστοιχα προβλήματα και σε άλλους.
Μακάρι αυτό το thread να έχει όσο λίγοτερα post γίνεται.
 
#1,002 ·
nick 13 αυτό είναι συντονισμοί και όχι τρίξιμο. Νομίζω ότι οι αναρτήσεις σε συνδυασμό με τα εργοστασιακά λάστιχα προκαλούν πολλούς τέτοιους ειδικά σε λίγο άγριο οδόστρωμα.
Να επισημάνω ότι το type s του alexps με τα f1 goodyear και τις 18άρες ζάντες το βρήκα σε κύλιση πιο ήσυχο από το δικό μου και μου έκανε εντύπωση. Μάλιστα ήταν το πρώτο που ανέφερα στον Αλέξανδρο μετά απλο μια βόλτα που κάναμε.
ισως και να εχεις δικιο.αλλα συντονισμο απο τραχυ δρομο?και μονο στο δικο μου?αλλος κανεις το εχει παρατηρησει.ο τεχν.διευθ. προτεινε να αλλαχτουν οι τσιμουχες,αλλα δεν ξερω αν αυτο βοηθησει.αυτο ισως κανει στην περιπτωση των παιδιων που τριζει στο ανεβοκατεβασμα
 
#1,003 ·
Στο δικό μου παράθυρο παρατήρησα (όταν έβρεχε) οτι διαφγράφεται μια κάθετη γραμμή όταν το ανεβοκατεβάζω. Το οποίο σημαίνει οτι κάπου βρίσκει από μέσα.

Θα το επισημάνω την επόμενη φορά που θα πάω στον Σαρακάκη.
 
#1,004 ·
Στο δικό μου παράθυρο παρατήρησα (όταν έβρεχε) οτι διαφγράφεται μια κάθετη γραμμή όταν το ανεβοκατεβάζω. Το οποίο σημαίνει οτι κάπου βρίσκει από μέσα.

Θα το επισημάνω την επόμενη φορά που θα πάω στον Σαρακάκη.
kai sto diko mou to sedan yparxei ayth h grammi h opoia den einai kati lathos mhn se anysyxei
 
#1,005 · (Edited)
καποτε ενας μηχανικόος μου είπε (για το αυτοκινητο της μανας μου) οτι τα Χοντα στρώνουν μετα τα 200000 χλμ οπότε ας περιμένουμε!!! χεχεχεχε

δηλαδη μεχρι τοτε να μην τα ανοιγουμε :p
 
#1,006 ·
kai sto diko mou to sedan yparxei ayth h grammi h opoia den einai kati lathos mhn se anysyxei
Ναι αλλά το παράθυρο τρίζει όταν το ανεβοκατεβάζω...

Αν δεν είναι από αυτό, τότε μάλλον θα είναι όντως από τις τσιμούχες.
 
#1,007 ·
ναι...τελευταία κοπανάει περισσότερο αλλά τουλάχιστον δεν τρίζει το τζάμι του οδηγού...
Το κοπάνημα το έχω παρατηρήσει και εγώ και έχει να κάνει με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος!
 
#1,008 ·
Λετε να φτιαξουν απο μονες τους και οι αναρτησεις ????!!!!
Εμένα πάντως έφτιαξαν!
Από εκεί που έτριζαν κάθε πρωί, το έκανε όλο και λιγότερο και τώρα τίποτα!
Ας είναι καλά ο R2 που έχω βάλει στο πορτ-μπαγκάζ!!!
:D:D [smilie=tongue.gif]
 
#1,009 ·
Το κοπάνημα το έχω παρατηρήσει και εγώ και έχει να κάνει με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος!
Κοπανάει περισσότερο τελευταία...αυτό μ' ενοχλεί λιγότερο. Εκείνο που με ενοχλεί είναι ο ήχος...όπως τότε με τα bump stops...σαν κάτι να έχει φύγει από την θέση του. Καταλαβαίνω την διαφορά διότι και το κολτ κοπανάει αλλά όχι με τον θόρυβο που συνοδεύει το σιβικ...
 
#1,010 ·
σας είχα γράψει ότι κοπανούσε το αυτοκίνητο τελευταία κάνοντας θόρυβο...πήγα για καφέ και στο δρόμο με είχε ζαλίσει ο θόρυβος...μόλις γύρισα κοίταξα το μπροστά δεξί bumpstop... πράγματι έχει φύγει από την θέση του και φυσικά κάνει θόρυβο σε κάθε λακκούβα. Το ταχύτερο στο συνεργείο για να το κουμπώσουν πάλι ή για να μου αλλάξουν αμορτισερ...:mad:
 
#1,011 ·
Καλά πως έφυγε;
 
#1,012 ·
αυτό ήταν η αιτία που είχα αλλάξει μπροστινά αμορτισερ λίγους μήνες μετά την αγορά...δεν ξέρω τι γίνεται
 
#1,013 ·
αυτό ήταν η αιτία που είχα αλλάξει μπροστινά αμορτισερ λίγους μήνες μετά την αγορά...δεν ξέρω τι γίνεται
Δηλαδή δεν είμαι μόνο εγώ καντέμης?
Α, και για το τρίξιμο στο ανέβα κατέβα από τα τζάμια, επειδή στο δικό μου το κάνει και στα δύο: Δεν ακούγονται όταν έχει κρύο ή όταν είναι πολύ βρώμικα. Αν όμως το πλύνεις (φτου-φτου) ή βρέξει ή ζεστάνει πάλι τα ίδια.
 
#1,014 ·
αυτό ήταν η αιτία που είχα αλλάξει μπροστινά αμορτισερ λίγους μήνες μετά την αγορά...δεν ξέρω τι γίνεται
Με τα αμορτισερ δεν ειχαν βαλει και τα νεα pamp stops ?
 
#1,016 ·
Δηλαδή δεν είμαι μόνο εγώ καντέμης?
Α, και για το τρίξιμο στο ανέβα κατέβα από τα τζάμια, επειδή στο δικό μου το κάνει και στα δύο: Δεν ακούγονται όταν έχει κρύο ή όταν είναι πολύ βρώμικα. Αν όμως το πλύνεις (φτου-φτου) ή βρέξει ή ζεστάνει πάλι τα ίδια.
φταινε οι τσιμουχες αν δεις μετα το πλυσιμο οταν ανεβοκατεβασεις το παραθυρο μενει μια γραμμη υγρασιας δυστυχως δεν υπαρχει καλη εσωτερικη μονωση απο τις τσιμουχες με αποτελεσμα να μπαινει υγρασια
 
#1,017 ·
Δηλαδή δεν είμαι μόνο εγώ καντέμης?
Α, και για το τρίξιμο στο ανέβα κατέβα από τα τζάμια, επειδή στο δικό μου το κάνει και στα δύο: Δεν ακούγονται όταν έχει κρύο ή όταν είναι πολύ βρώμικα. Αν όμως το πλύνεις (φτου-φτου) ή βρέξει ή ζεστάνει πάλι τα ίδια.
Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά δοκίμασε να ρίξεις σε ολο το "τελάρο" του τζαμιού σπρει σιλικόνης
 
#1,018 ·
γύρισα από σερβις λόγω χτυπήματος στο καπώ από πετραδάκι (έφυγε χρώμα)...Για άλλη μια φορά άμεση, ευγενική, και αποτελεσματική αντιμετώπιση από τον Σ Θεσσαλονίκης..Για να λέμε και τα καλά..
 
#1,019 ·
Τελικά είναι σε ποιον άνθρωπο θα πέσεις. Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον Σαρακάκη στην Αθήνα.

Το κακό με τον Σαρακάκη είναι οτι σε μεγάλο βαθμό δουλεύει με νοοτροπία δημόσιας υπηρεσίας. Αν σε αυτό συνυπολογίσεις την σφιχτή πολιτική του, έχεις ένα θανατηφόρο μίγμα.

Με τους ανθρώπους όμως που απλά κάνουν καλά τη δουλειά τους, δεν έχουμε πρόβλημα.
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα αλλά δεν έχω ζητήσει ή έχω παραπονεθεί για τίποτα.

Στο επόμενο service θα παραπονεθώ για κάποια πράγματα (όπως το τρίξιμο του παραθύρου και τώρα τελευταία ακούω χτυπηματάκια από το αριστερό tweeter) και δεν ξέρω τι αντιμετώπιση θα έχω.
 
#1,020 ·
γύρισα από σερβις λόγω χτυπήματος στο καπώ από πετραδάκι (έφυγε χρώμα)...Για άλλη μια φορά άμεση, ευγενική, και αποτελεσματική αντιμετώπιση από τον Σ Θεσσαλονίκης..Για να λέμε και τα καλά..
Ναι τι εγινε στο φταξανε εντος εγγυησης???
 
Top