2006+ Honda Civic Forum banner

Cold Air Intake

117K views 712 replies 72 participants last post by  Tassos#FN2 
#1 ·
Ας ξεκινησουμε εδω γραφοντας για φιλτρα και εισαγωγες ψυχρου αερα...
 
#360 ·
με τι μεζουρα μετρημενη ειναι 7.5 cm (3") γυρο γυρο :confused:
η διαμετρος μπορει να ειναι 2.5"

δε ξερω ρε φιλε. ειμαι ολη την ωρα μεσα στο μοτερ μελετωντας....
τα χω παιξει...
απο τη μια μπορω ευκολα να βαλω μια flexi να πηγαινει κατω στο προβολακι αλλα θα ειναι λεπτη και θα εχει κουρμπες..
γιαυτο εξεταζω και relocation πιο χαμηλα την μπαταρια
 
#365 ·
Αυτό το forum είναι απίστευτη πηγή γνώσεων!
Και χαίρομαι που οι περισσότεροι έχουμε διάθεση να βοηθήσουμε όπου μπορούμε.
 
#366 · (Edited)
απλα εγω δεν καταλαβαινω το γεγονος αφου μετραει ο Maf και μετα εκτονωνει τον αερα η σκαστρα τι σημασια έχει? η μετρηση εχει γινει, ο αερας μπορει να βγει....
αν βγει ο αερας και μετα μετρησει ο Maf τι δεδομενα θα μετρησει???
εκει μπερδευομαι ρε.

η σκαστρα εκτονωνει τον αερα που εχει μεινει στο κυκλωμα οταν αφηνεις το γκαζι. εκει γιατι θες να σου μετραει ο maf? δε θες να σου μετραει στο ρουφηγμα του αερα??

παντως ο τροπος που λες ειναι για οταν ρυθμιζεις με MAF. Για ρυθμιση με speed density (ΜAP tuning) δεν εχει καμια σημασια
επίσης το Maf housing ειναι καλυτερο να ειναι 3" αν κανεις AFM tuning και συνεπως τα προβληματα που υπηρχαν ισως ηταν θεμα προγραμματος..
οταν κανεις MAP calibration δεν παιζει ρολο
απλα οι εταιριες που χρησιμοποιουν 3" maf housing στα turbo kit τους απλα εβαλαν το απολυτο για να ειναι καλυμμενοι σε καθε περιπτωση.
 
#368 ·
Συμφωνω οτι με map calibration δεν παιζει ρολο η διαμετρος του housing ουτε και το που θα εκτονωσει η σκαστρα. Αλλα πιστευω, οπως και πολυς κοσμος στον χωρο, οτι ενα αυτοκινητο της ταξης του 0,3 εως 0,6 bar δουλευει πολυ καλυτερα με maf calibrations και αυτος ειναι και ο λογος που ολοι ανα τον κοσμο ξεκινησαν ετσι.

Τωρα για το πρωτο σκελος της ερωτησης σου, οκ μπορει να μην γνωριζεις 2-3 πραγματα αλλα πρεπει να τα σκεφτεσαι λιγακι πριν γραψεις.. Δηλαδη τον maf τον βαζουμε απλα μονο να μετραει και αυτο ειναι ολο?? Μετραμε τον αερα και μετα τον αφηνουμε να χαθει και δεν τρεχει τιποτα??? Οι μετρησεις που κανει ο maf ειναι το no.1 δεδομενο για τον εγκεφαλο και αφορουν το ποσο καυσιμο θα ψεκαστει στους κυλινδρους. Αν λοιπον ο maf μετρησει χ αερα τοτε θα ψεκαστει και ψ καυσιμο. Οποτε αν εσυ αυτον τον χ αερα τον αφησεις να χαθει, τοτε ο εγκαφαλος θα ψεκασει το ψ καυσιμο (που πρεπει να ψεκασει συμφωνα με τα δεδομενα του maf), το μιγμα θα γινει στιγμιαια υπερβολικα υπερπλουσιο και στο επομενο πατημα του γκαζιου (αν εισαι και τυχερος)... boommmm

Μπορει στα αμαξια μας λογω υψηλης συμπιεσης και μικρης πιεσης να μην ειναι τοσο υπερβολικος ο κινδυνος, αλλα οταν ειναι κατι λαθος γιατι να το αφηνουμε ετσι?
 
#367 · (Edited)
Το σωστό είναι να εκτονώνει η σκάστρα μετά τον maf ώστε να κλείνει κύκλωμα και ο αέρας να επιστρέφει πριν την τουμπίνα.

ΑΛΛΑ δεν τρέχει και τίποτα αν δεν γίνει. Ότι μέτρησε μέτρησε, η πεταλούδα κλείνει όταν αφήνεις το γκάζι και τέλος, απλά θα έχεις περισσότερο lag και θα ψιλοτρελαίνεται ο maf (στιγμιαία) γτ θα σου λείπει ο αέρας που εκτονώθηκε εκτός κυκλώματος. Αλλά με δεδομένη την μικρή τουρμπίνα και την συμπίεση του αυτοκινήτου αυτό θα είναι ανεπαίσθητο.

Εδώ στου Πάνου δεν έχει σκάστρα, το δουλεύει 0.5 και ο αέρας χτυπάει φτερωτή τουρμπίνας στο άσε. Αυτό και αν είναι κουλό. Έτσι δουλεύει η κompressor του πατέρα μου που έχει 0.3 πίεση στον κόφτη. Εγώ με μικρότερη σε παροχή τουρμπίνα και όταν είμαι με 0.5 η σκάστρα εκτονώνει φουλ.

Όλα αυτά βέβαια κρίνονται εκ του αποτελέσματος, και μιας και του Πάνου δουλεύει μια χαρά έτσι η γνώμη μου περιττεύει, απλά είναι αυτή
 
#369 ·
γιαυτο σε ρωτησα ρε αλεξανδρε. αλλωστε σου ειπα που μπερδευομαι. δεν εγραψα κατι και το υποστηριξα...;)

οταν tunareis με map η ECU αγνοει το σημα του maf. δεν τον αγνοει ομως τελειως γιατι χρειαζετε για να σου δωσει την θερμοκρασια του εισερχομενου αερα η οποια απαιτειτε μαζι με αλλες παραμετρους για να φτιαχτουν οι τιμες στον πινακα.
εφοσον με map cal δεν χρησιμοποιείς την ποσοτητα του αερα απο τον maf για να ρυθμισεις το καυσιμο τοτε δεν εχει ιδιαιτερη σημασια ποτε τον εκτονωνεις τον αερα απο τη σκαστρα.
Η ίδια η Hondata υποστηρίζει οτι το tunarisma με MAP ειναι καλύτερο σχεδον σε όλες τις περιπτώσεις. και συστήνεται όταν το αυτοκίνητο φοράει οτιδήποτε παραπάνω απο μια εισαγωγή.

τωρα ρε φιλε τι να σου πω και εγω. προγραμματιστης δεν ειμαι.
ας μας λυσει τις αποριες κανενας ef9. δεν υπαρχει λογος να μακρυγορουμε πιστευω.
 
#370 ·
Κώστα, έχω μπερδευτεί ρε συ!
Με τι έστησες; Με maf ή map;
Ποιά version είναι το flashpro και ποιά ο Flashpro Manager που χρησιμοποιήσατε;
 
#378 ·
Κώστα, έχω μπερδευτεί ρε συ!
Με τι έστησες; Με maf ή map;
Ποιά version είναι το flashpro και ποιά ο flashpro manager που χρησιμοποιήσατε;
εσυ πανο με τι εστησες?
 
#371 ·
Με map με το flashpro του r18 εννοειτε και με την 1.3.2 την τελευταια.
 
#372 · (Edited)
Τώρα με μπέρδεψες ακόμα περισσότερο.
Η τελευταία official έκδοση είναι η 1.2.8.0 και αν θυμάμαι καλά εσύ έστησες με την προηγούμενη έκδοση μια και αυτή βγήκε πριν 2 εβδομάδες περίπου.
Εκτός και αν έφτιαξες νέο πρόγραμμα εν τω μεταξύ.

Η 1.3.2 που αναφέρεις είναι beta και όχι official ακόμη.

Με τους map χάρτες fuel high (economy lobe profile) τι κάνατε; Γράφουν ότι είναι πολύ ζόρικο να ρυθμιστεί καλά εκεί το αμάξι μας.
 
#373 · (Edited)
φτιαχνουμε νεα ρυθμιση με map.
το ξερω οτι ειναι beta.δεν παιζει κανενα ρολο. απλα η διαφορα της απο την official 1.2.8 ειναι τα παρακατω

V1.3.0 Changes
FlashPro firmware updated to version 45
Added support for the 2009-2010 TSX.
Added long term fuel trim min/max to closed loop parameters.
Changed Check For Updates to show current version number and release dates for both beta and production releases.
Added quick spool to boost control.

V1.3.1 Changes
Fixed Conversion exception when checking for updates with non-English language settings

V1.3.2 Changes
[S2000] Added minimum ignition timing tables.

ψιλοπραγματα δηλαδη...

αυτος που λεει οτι ειναι ζορικο να ρυθμισεις τον fuel cam (economy lobe profile) αυτος το φτιαχνει... ;) οποτε κατι θα ξερει και θα κανει σωστα

παντως αυτο που εχει γινει μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι ειναι πααααρα πολυ καλο.
εντυπωσιαστηκα οταν χτες βραδυ μπροστα μου ανοιγε φιλαρακι με focus ST 285 αλογα και μου ανοιγε δυσκολα και αργα.
και εγω μπορουσα να παω μονο μεχρι 3η 5500 για ζορισμα.
 
#374 ·
End of Topic....
back to intakes...
 
#380 ·
φιλε κοστελο σε εχει ταλαιπωρησει το αμαξι κατα την ταπεινη μου γνωμη!
δεν θελω να το παιξω ξερολας αλλα εχεις τελειωσει με το αμαξι, δεν εχω καταλαβει ακομα???πολλα λαθη στο αμαξι σου που δεν επιτρεπονται!
πολλοι αποφευγουν να στηνουν χαρτες με beta version!εσενα ποιος σε ρυθμιζει?
 
#382 · (Edited)
Τα φτιαγμενα αυτοκινητα ποτε δε τελειωνουν...
πιστευω εσυ το ξερεις καλυτερα και δε νομιζω να μην εχεις ταλαιπωρηθει επισης...και εσυ σιγουρα ολο και κατι θα του φτιαχνεις συνεχεια...
Δε ξερω τι σε ξεγελαει...
μηχανικα και προγραμματιστικα το αυτοκινητο ειναι εδω και λιγο καιρο ετοιμο.

απλα τωρα θελησα να κανω το καλυτερο δυνατο οσο αναφορα το προγραμμα απο καποιον που αναμφίβολα συγκαταλεγεται στους κορυφαιους του κοσμου.
σε προγραμματισμο Honda ειδικα με hondata software.
τωρα οσο για τη beta version ειναι καλυτερη και δεν εχει bugs.
εχουν γινει παρα μα παρα πολλα calibrations με αυτην απο τοτε που βγηκε χωρις κανενα προβλημα.
Επίσης σε καμια εκδοση που εχει γινει release δεν υπαρχει η επιλογη για Map calibration αλλα η εκδοση που χρησιμοποιει ο προγραμματιστης εχει αυτη τη ρυθμιση. δε την εχουν δωσει ακομα στο κοινο...


Σπύρο μετεφερε τα pos tστο αναλογο thread γιατι δεν εχω ιδεα....
 
#383 ·
e-tune κ τετοια εμενα προσωπικα με φοβιζουν!δεν ξερω μου ακουγονται καπως!δεν εχω αποψη οποτε δεν επιμενω!
εμενα προσωπικα απο την ημερα που το εφτιαξα να μην το ματιασω,δεν εχει βγαλει τιποτα!δεν υπαρχει κ τιποτα να κανω γιατι δουλευω οριο!1,5 μερα στον μαστορα μου για την τοποθετηση του κιτ, ενα διωρο την ιδια ημερα για το προγραμμα κ ενα μισαωρο μετα απο ενα μηνα που το κοιταξαμε στο δρομο το προγραμμα για fine tunnig!αυτες ειναι οι πραγματικες ωρες που ασχοληθηκαν μηχανικος κ προγραμματιστης για το αυτοκινητο μου!
 
#384 ·
παιδες για να μην σβηνω αναρτήσεις από την δουλειά απλά εφεξής γράψτε στο ανάλογο θέμα
 
#386 ·
Ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιήσουμε σπιράλ εύκαμπτη σωλήνα,
(οι flexi δεν είναι λείες αλλά έχουν εγκοπές / αυλακιές αφού λυγίζουν)
θα υπάρχει θέμα με την ροικότητα του αέρα αφού είναι σπιράλ και λογικά θα στροβιλίζεται ο αέρας που περνάει από μέσα και δε θα έχει ομαλή ευθεία ροή.

ισχύει κάτι τέτοιο?
 
#388 ·
Καλα ο αερας ετσι και αλλιως ακολουθει τυρβωδη ροη ακομα και σε λειους αγωγους. Ανεξαρτητως αυτου, υπαρχουν flexi που εσωτερικα ειναι λεια. Ειναι ακριβουτσικα μεν αλλα λυνουν χερια.
 
#389 ·
Πω, πω τυρβώδεις ροές! Τι μου θύμησες τώρα! Στην σχολή μόλις έβλεπα τις εξισώσεις για τυρβώδεις γυάλιζε το μάτι μου!
 
#392 ·
μόλις με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι το αυτοκίνητο είναι έτοιμο! Θέλω να ξέρω πως μπορώ να ελέγξω ότι έγιναν όλα σωστά, μηχανικός δεν είμαι οπότε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρω ότι η μηχανή επισκευάστηκε όπως πρέπει και δεν θα βγάλει προβλήματα, γίνετε? Μανώλη-Αλέξη-Γιώργο-Κώστα-Μήτσο κτλ θέλω τα φώτα σας!!!
 
#393 ·
πόσο εμπιστοσύνη έχεις στον μάστορα ????
τα πλερώνεις ή είναι στην εγγύηση???
 
#395 ·
πάλι καλά που δεν πλερώνεις.....
όσο για το άλλο κάνε τον σταυρό σου να έκαναν καλή δουλειά....
αλήθεια τι είχε το αμάξι τελικά και τι άλλαξαν????
αν έχεις φίλο μηχανικό ή κάποιον να γνωρίζει πάρτον μαζί, έλεγξε τι σου άλλαξαν και τι σου έκαναν, επίσης αν λειτουργεί όπως παλιά, ρελαντί , θόρυβος (εσύ το γνωρίζεις καλύτερα)...δεν νομίζω πως θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο, η εμπιστοσύνη στον μάστορα είναι το κυριότερο...
 
#396 ·
Πήρε νερό η μηχανή από την εισαγωγή και έκανε υδραυλική συμπίεση θα σας πω ακριβώς την Δευτέρα που θα το παραλάβω για το τι άλλαξαν προς το παρόν ξέρω σίγουρα ενα (ίσως και δύο) πιστόνι(α), ελατήρια μπιέλα (νομίζω) και δύο βαλβίδες + όλα τα παρελκόμενα παραφλού λάδια κτλ...σύνολο τα ανταλλακτικά 347,50 με ΦΠΑ και το συνεργείο 470 (άγνωστο αν είναι με ΦΠΑ η τιμή)
 
#402 ·
Λοιπον,επειδη σιγα σιγα κατασταλαζω οσον αφορα την εισαγωγη αερα που θα τοποθετησω,εχω μερικες αποριες.Για χοανη ειμαι αναμεσα στην AEM Dryflow Brute force και στην Apexi power intake.Πιο πολυ βεβαια με τραβαει η δευτερη.Αλλα θελω να μαθω αν ειναι και οι δυο με χρηση εφ'ορου ζωης αφου καμια τους δεν λαδωνεται για να λειτουργησει σαν τις K&N.Γνωριζει κανεις κατι?
 
#403 ·
AEM dryflow έχω βάλει εγώ, θεωρητικά είναι εφ'όρου ζωής (έχουν lifetime warranty) και το υλικό τους είναι ειδικά σχεδιασμένο ώστε να μην χρειάζεται λάδι για να λειτουργήσει.
Επίσης τα ΑΕΜ DryFlow κατασκευάζονται σε συνεργασία με την Κ & Ν.
 
#404 ·
Thanks Πανο.Για τις ΑΕΜ το ψιλοηξερα.Αλλα για τις Apexi δεν ξερω τι παιζει.Και οι αποψεις στο ιντερνετ ειναι λιγο μπερδεμενες.Ελα ομως που εχω φαει κολλημα με αυτες τις χοανες.Ειναι και made in japan!!!
 
#407 ·
Παντως σε Apexi παιζει πολυ μα'ι'μουδια.......χαμος γινεται!!!Το νου σας!!
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top