2006+ Honda Civic Forum banner

Ice in Greece

491K views 4K replies 143 participants last post by  roan 
#1 ·
Θελω να κρατησω την εργοστασιακη πηγη και να βαλω ενισχυτες, ηχεια, υπογουφερ κτλ. Γινεται??
 
#4 ·
παιδιά και για μένα είναι περιττό. Στην τελική τα λέμε στο γενικό τόπικ αυτά. Τι λέτε οι υπόλοιποι;;;
 
#5 ·
If you are an experienced forum user, read this!
No images in sig, no personal abuse, posts will be moved to a read-only "recycle forum" in preference to deletion, post edits will be annotated. Good manners please. Write in English - no text speak. Nothing illegal please.
 
#7 · (Edited)
Είδατε πόσο μεγάλη διαφορά νοοτροπίας και κουλτούρας υπάρχει στους συγκεκριμένους λαούς;;; Ο συγκεκριμένος φίλος που επενέβη δεν το έκανε για να μας την σπάσει αλλά για να μας δείξει ότι για εκείνον παρανομούμε.
Δεν είναι κακοί άνθρωποι που θέλουν να μας προσβάλλουν όπως ίσως με αφέλεια σκεφτείτε. Απλά είναι τυπολάτρες και υπακούουν στους νόμους που θέτονται χωρίς "αλλά". Αυτό έχει προέκταση και στην οδηγική τους παιδεία και κουλτούρα κάτι που σε μας μοιάζει αδιανόητο και τις συνέπειες στου τις βιώνουμε καθημερινά στους ελληνικούς δρόμους.
Ξέρετε στις άλλες χώρες οι νόμοι φτιάχνονται για να τηρηθούν.

Παιδιά έκλεισα το συγκεκριμένο τόπικ όχι διότι δεν το θεωρώ ενδιαφέρον -το αντίθετο μάλιστα- αλλά γιατί τα αντίστοιχα αγγλικά τόπικ είναι υπερπλήρη και μας καλύπτουν. Θέλω να εστιάζουμε σε θέματα που μας αφορούν στην Ελλάδα και όχι να φτιάξουμε ένα φορουμ που να λειτουργεί ανεξάρτητα από το αγγλικό. Θα πρότεινα λοιπόν να γράφετε στο τοπικ ice του αγγλικού κομματιού του φόρουμ και απλά να δείχνετε το λινκ στο δικό μας γενικό.
 
#8 ·
Πλέον αρκετοί από εμάς έχουν προχωρήσει στην αναβάθμιση του ηχοσυστήματος των αυτοκινήτων τους οπότε κρίνω σκόπιμη την επανενεργοποίηση του συγκεκριμένου θέματος.
Θα παρακαλούσα τους γνώστες να ποστάρουν τις λύσεις που ακολούθησαν προκειμένου να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι.
Mike Civic, s33, Alexps και Panosm αναμένουμε φωτογραφίες, λύσεις και υποδείξεις!:)
 
#10 ·
Λοιπόν.... :popcorn:

Το σύστημα μου μετά κόπων κ βασάνων είναι έτοιμο εδώ κ μερικούς μήνες ! :cool:

Αποτελείται από :

Πηγή : JVC KW-AVX810E, multimedia 7" lcd -> ****
Ηχεία : MOREL Dotech mkII, 2 δρόμων χειροποίητα, μόνο στις μπροστινές πόρτες -> ****
Ενισχυτής : CALIBER ca5900, 5κάναλος -> ****
Υπογούφερ : CALIBER cwr 10, διάμετρος 10" -> ****
Κούτα υπογούφερ : CALIBER -> ****

Οι πόρτες μπροστά μονώθηκαν με ειδικό υλικό για να σφραγισθούν κ να αποδίδουν τα μέγιστα τα ηχεία.

Ο ενισχυτής διενισχύει τα ηχεία, δλδ 2*50 wrms οδηγούν τα πρίμα (tweeters) και 2*50 wrms οδηγούν τις μεσοχαμηλές συχνότητες (mid/bass). Αυτό σημαίνει πιο σωστή οδήγηση των ηχείων, με καλύτερο έλεγχο του ήχο κ σαφέστερη στερεοφωνική εικόνα της σκηνής των μουσικών κομματιών. Τέλος, το 5ο κανάλι των 150 wrms οδηγεί το υπογούφερ.

Η καλωδίωση είναι της ιταλικής Phonocar, του ρεύματος, των ηχείων αλλά κ των rca για την σύνδεση πηγής με ενισχυτή.

Ο ενισχυτής μπήκε κ αυτός στο δικό του ξύλινο κουτί από mdf, επενδεδυμένο με μαύρη μοκέτα, για λόγους τάξης, να μην φαίνονται τα καλώδια κτλ. Η πρόσοψη όμως παρέμεινε ανοιχτή για να μην ζεσταίνεται. Βιδώθηκε όλο το κουτί στην πλάτη των πίσω καθισμάτων, τα οποία μπορούν κ πέφτουν κανονικά !!

Τέλος, η ασφάλεια είναι επίσης της Phonocar.

Ιστορικά κ μόνο αναφέρω ότι, στην αρχή είχα κρατήσει την εργοστασιακή πηγή κ έβαλα ειδικούς αντάπτορες πάλι της Phonocar (high-low) για να μπορεί να οδηγήσει ενισχυτή. Το αποτέλεσμα μέτριο...κατόπιν, έκανα το πείραμα να αγοράσω φτηνή κινέζικη πηγή με οθόνη 7", bluetooth, tv tuner κ.α. πολλά. Το πείραμα πάλι απέτυχε γιατί, αν κ διάβαζε όλα τα αρχεία, καλούτσικη τηλεόραση κτλ., ηχητικά ήταν πολύ μέτρια...εντάξει...με 200 ευρώ δεν μπορείς να τα έχεις όλα ! Οπότε, αγόρασα την κορυφαία της JVC κ τελείωσα την αναζήτηση !! ;)

Κ φυσικά, εφόσον βγήκε η εργοστασιακή πηγή, η οποία όμως έχει πάνω της τους ελέγχους του κλιματισμού, άρα πρέπει να παραμείνει στο αμάξι, φτιάξαμε ένα κουτάκι ξύλινο ακόμα από mdf, επίσης με μαύρη μοκέτα, για να μπει κ αυτή στο πορτ-μπαγκάζ. Ευτυχώς έχουμε τεράστιο χώρων αποσκευών κ χωράνε τα πάντα !

ΕΔΩ έχω ανοιχτό το θέμα με το αμάξι μου.

Ώρα να πάμε όμως στις φωτογραφίες :

















Εδώ φαίνεται πως ήταν ο χώρος αποσκευών με την εργοστασιακή πηγή στην θέση της !

 
#12 ·
Κ εδώ που είναι η εργοστασιακή πηγή :









Έτσι είναι τελικά ο χώρος αποσκευών μου, όπου το υπογούφερ είναι μπροστά από τον ενισχυτή, στο δεξί πλάι όμως, όχι στην μέση.

Δυστυχώς, το κουτί το είχα από το παλιό μου αμάξι, εξού κ το μπλε χρώμα της μοκέτας.

 
#13 ·
Το πιο βολικό αντικείμενο είναι η πηγή να μπορεί να διαβάσει αρχεία ήχου mp3, wav από κάποιο μέσο, καλύτερα φυσικά να είναι σκληρός δίσκος.
Κ επειδή η πηγή μου μπορεί να διαβάσει αρχεία από σκληρό δίσκο, βρήκα κ αγόρασα κάτι πολύ βολικό.

Σκληρό δίσκο 1.8" μεγέθους, 30gb χωρητικότητας !!

Είναι τόσο μικρός όσο μια πιστωτική κάρτα με πιο μεγάλο πάχος φυσικά.

Το προτείνω ανεπίφυλακτα, αγορά από Ebay φυσικά, στα 50 ευρώ περίπου.

Για μεγαλύτερες χωρητικότητες τότε πρέπει ο δίσκος να είναι 2,5", όπου υπάρχουν 160, 250 ακόμα κ 320Gb. Όμως αυτό σημαίνει ότι η ανάγνωση όλου του περιεχόμενου του δίσκου από την πηγή θα καθυστερήσει αρκετά.

Έναν 160άρι που είχα συνδέσει έκανε περίπου 1 λεπτό να τον διαβάσει ολόκληρο, μόλις τον σύνδεα, μετά ήταν σφαίρα.

Ο μικρός που πήρα είναι ταχύτατος κ τόσο μικρός που τον τοποθετείς όπου θες !!
 
#14 ·
Κλείνοντας, να σας πω ότι παρά τα άνοιξε-κλείσε, λύσε-δέσε όλου σχεδόν του αυτοκινήτου, μετά από περίπου 6.000 χλμ μέσα σε 10 μήνες, δεν έχω τον παραμικρό θόρυβο, ούτε τσικ !

Προφανώς το σφίξαμε εμείς καλύτερα από το εργοστάσιο !! :popcorn:
 
#16 ·
Κλείνοντας, να σας πω ότι παρά τα άνοιξε-κλείσε, λύσε-δέσε όλου σχεδόν του αυτοκινήτου, μετά από περίπου 6.000 χλμ μέσα σε 10 μήνες, δεν έχω τον παραμικρό θόρυβο, ούτε τσικ !

Προφανώς το σφίξαμε εμείς καλύτερα από το εργοστάσιο !! :popcorn:
Κάπως μου ήρθε, βλέποντας αυτές τις φωτογραφίες.
Περί ορέξεως όμως.......
 
#21 ·
Εμεις εχουμε παρει συνολικα 27 φυλλα dynamat extreme για να μονωσουμε σαντουιτς τις πορτες και το πορτ παγκαζ. Επισης εχουμε παρει και μερικα κομματια dynaxord για πισω απ τα ηχεια, αλλα και polyfill για τις κουτες των sub..
 
#22 · (Edited)
27 φυλλα μαζι με τον Πανο; για καν'το πιο λιανα για τη μονωση...
το πορτ μπαγκαζ θα μονωθει ολο κατω απο τη μοκετα;
το σαντουιτς στις πορτες πως το εννοεις;
μιλησατε πρωτα με τον εγκαταστατη και αγορασατε μετα;
η μονωση στη μπασοκουτα που ωφελει; απο μεσα θα γινει;

Ποτε η τοποθετηση;




Υ.Γ. ερχεται το http://www.pioneercenter.gr/displayITM2.asp?ITMID=889 :D:D:D
 
#23 ·
27 φυλλα μαζι με τον Πανο; για καν'το πιο λιανα για τη μονωση...
το πορτ μπαγκαζ θα μονωθει ολο κατω απο τη μοκετα;
το σαντουιτς στις πορτες πως το εννοεις;
μιλησατε πρωτα με τον εγκαταστατη και αγορασατε μετα;
η μονωση στη μπασοκουτα που ωφελει; απο μεσα θα γινει;

Ποτε η τοποθετηση;




Υ.Γ. ερχεται το pioneer center :D:D:D
Ναι, 14 φυλλα στον καθενα ειναι ..
Στο πορτ παγκαζ θα μονωσουμε την πορτα αλλα και την περιοχη που θα σκανε τα κυματα του sub. Το πατωμα κατω απ την μοκετα δε χρειαζεται. Αυτο το κανουν μονο για ηχομονωση απο εξωτερικους θορυβους κτλ..
Τις πορτες θα τις μονωσουμε σαντουιτς, δηλαδη θα δημιουργηθει θαλαμος μεταξυ εξωτερικης λαμαρινας και μπροστινης, εκει που πατει η ταπετσιαρια.
Αυτα τα ψαξαμε σε forums και στο τελος μας τα επιβαιβεωσαν και οι εγκαταστατες που ρωτησαμε..
Για τη μπασοκουτα, η μονωση polyfill παιζει καλυτερα για sealed κουτες. Εσυ τι θα φτιαξεις?
Περιμενουμε κατι καλωδιαρες απο Αμερικη και μετα προχωραμε σε εγκατασταση..
 
#25 ·
Skam για εσενα προτεινω τα εξης :
-Ενισχυτης:
HERTZ-EP4 (~240 ευρω απο Αγγλια)
ή AUDISON-SRx-4-NEW (~330 ευρω απο Αγγλια)
ή FOCAL-SOLID-4 (~360 ευρω απο Αγγλια)

-Ηχεια εμπρος:
FOCAL-165VR (270 ευρω απο Αγγλια)
ή HERTZ HSK165.3 (270 ευρω απο Αγγλια)

πισω δεν θυμαμαι τι φοραμε για να σου πω...
Υπολογισε και περιπου 10% εκπτωση που εχω για τετοιες αγορες!!
 
#27 ·
skam για εσενα προτεινω τα εξης :
-Ενισχυτης:
Hertz-ep4 (~240 ευρω απο Αγγλια)
ή audison-srx-4-new (~330 ευρω απο Αγγλια)
ή focal-solid-4 (~360 ευρω απο Αγγλια)

-Ηχεια εμπρος:
Focal-165vr (270 ευρω απο Αγγλια)
ή hertz hsk165.3 (270 ευρω απο Αγγλια)

πισω δεν θυμαμαι τι φοραμε για να σου πω...
Υπολογισε και περιπου 10% εκπτωση που εχω για τετοιες αγορες!!
Παιδιά θα σας πω αν θα το κάνω τελικά. Ευχαριστώ πάντως!
 
#30 ·
2 μερες?
αν ντωσεις καλο μεροκαματο με φαι ερχομαι:p
 
#32 ·
λοιπόν πηρα απο τον Σπυρο τα δεοντα και ψαχνω τωρα 2din προσοψη εχει κανενας υποψιν τι κανουμε ?? Αλεξ μηπως κανενα group buy ?? δεν θελω να δωσω τα 100-120 της Αντιπροσωπείας για ενα πλαστικό!! (ασε που μπορει να μοθ βγει και πιο φτηνο να πάω να την φτιαξω μόνος μου!!
 
#37 ·
Ρε συ Μάικ άσε τα πειράματα και πάρε την εργοστασιακή πρόσοψη γιατί θα μπεις σε περιπέτειες.
:rolleyes:
 
#36 ·
Ωχωχωχωχ....
Μιχαλη πηγαινε στην αντιπροσωπεια και παρε την προσοψη να τελειωνεις!!
Τι πολυεστερες κτλ λες? Σιγα μη βγει κατι καλο απο εκει, και ποσο νομιζεις θα κοστισει? Λιγοτερο? Σε καμια περιπτωση!
 
Top