2006+ Honda Civic Forum banner

Styling improvements

1M views 17K replies 290 participants last post by  kostashcivic 
#1 ·
Μιας και δεν υπήρχε αντίστοιχο θέμα όσον αφορά την αισθητική βελτίωση του αυτοκινήτου μας είπα να δημιουργήσω ένα!!!Εδώ λοιπόν θα μπορούμε να συζητήσουμε οποιαδήποτε οπτική αλλά και λειτουργική αναβάθμιση του civic.[smilie=cheeky-grin: Σαν πρώτη πρόταση θα έλεγα φιμέ τζάμια. Έχει κάποιος ήδη τοποθετήσει φιμέ? Πως σας φαίνεται σαν ιδέα? όποιος έχει εμπειρία στο θέμα ας μας πεί λίγα λόγια:D
 
#2 ·
Αλλη αισθηση τα φυμε . Εκτος απο την 'δουλεια' που κανουν δινει και αλλη αισθηση στο αμαξι.Το μονο ασχημο οτι δεν μπαινει πισω στο πλεξιγκλας
 
#3 ·
Αν κ δεν μου πολυαρέσουν τα φιμέ τζάμια, σε φίλο που ρώτησα που κάνει τέτοιες εγκαταστάσεις (είναι η δουλειά του), μου είπε ότι υπάρχουν ειδικές μεμβράνες για πλέξιγκλας. Οπότε αν το ήθελα δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
 
#4 ·
Σοβαρα μιλας? Ποιος ειναι? μπορεις να μου δωσεις διευθυνση ή τηλεφωνο? ενδιαφερομαι να βαλω
 
#9 ·
Εχω την αίσθηση ότι υπάρχει ένα πρόβλημα νομιμότητας με τα φιμέ τζάμια. Ο ΚΟΚ αναφέρει μια παράγραφο ακαταλαβίστικη για μεμβράνες στα τζάμια πίσω από οδηγό και συνοδηγό με βάση ένα Προεδρικό διάταγμα που θα.. βγει (και από όσο γνωρίζω δεν έχει ακόμα βγεί).
Το μόνο που λέει είναι ότι πρέπει να είναι ορατοί οι επιβένοντες στο αυτοκίνητο. Τώρα εφόσον δεν υπάρχουν προδιαγραφές το όλο ζήτημα είναι στη διακριτική ευχέρεια του "οργάνου" να εκτιμήσει αν πληρείς τις προϋποθέσεις του ΚΟΚ.
Παρεπιπτώντος, το πρόστιμο αν σε γράψουν είναι 80 ευρουδάκια και αφαιρεση διπλώματος και πινακίδων για 10 μέρες!!!
Πως το βλέπετε το ζήτημα?
Υπάρχουν "όργανα" που την στήνουν ειδικά για αυτό το ζήτημα. Ένα φίλο με φιμέ τον σταματήσανε και την σκαπούλαρε επειδή είχε παιδιά μέσα και ήταν "συμπαθητική φάτσα".!!!
 
#12 · (Edited)
Εχω την αίσθηση ότι υπάρχει ένα πρόβλημα νομιμότητας με τα φιμέ τζάμια. Ο ΚΟΚ αναφέρει μια παράγραφο ακαταλαβίστικη για μεμβράνες στα τζάμια πίσω από οδηγό και συνοδηγό με βάση ένα Προεδρικό διάταγμα που θα.. βγει (και από όσο γνωρίζω δεν έχει ακόμα βγεί).
Το μόνο που λέει είναι ότι πρέπει να είναι ορατοί οι επιβένοντες στο αυτοκίνητο. Τώρα εφόσον δεν υπάρχουν προδιαγραφές το όλο ζήτημα είναι στη διακριτική ευχέρεια του "οργάνου" να εκτιμήσει αν πληρείς τις προϋποθέσεις του ΚΟΚ.
Παρεπιπτώντος, το πρόστιμο αν σε γράψουν είναι 80 ευρουδάκια και αφαιρεση διπλώματος και πινακίδων για 10 μέρες!!!
Πως το βλέπετε το ζήτημα?
Υπάρχουν "όργανα" που την στήνουν ειδικά για αυτό το ζήτημα. Ένα φίλο με φιμέ τον σταματήσανε και την σκαπούλαρε επειδή είχε παιδιά μέσα και ήταν "συμπαθητική φάτσα".!!!


Δεν αφηνεται το ολο ζητημα στην κριση του αστυνομικου. Κανονικα για να σε γραψει για την ακαταλληλη σκουροτητα των τζαμιων θα πρεπει πρωτα να κανει τις καταλληλες μετρησεις του, με ενα οργανο που λεγεται φωτομετρο! (οπως και με το αλκοτεστ, που υπαρχει οργανο μετρησης) ΔΕΝ μπορει να σε γραψει εαν δεν εχει τετοιο οργανο μαζι του (και μαντεψτε τι... κανενας δεν εχει τετοιο).

Βεβαια, ενταξει εαν οι μεμβρανες ειναι πολυ σκουρες, τοτε ειναι φως φαναρι..
 
#10 ·
Τα φιμε δεν ειναι προβλημα ,αρκει να μην βαλεις κατραμι μαυρα!:)
Εγω εχω βαλει και δεν ειχα κανενα προβλημα εδω και 1 χρονο.

Παντως δειχνει αρκετα στο αυτοκινητο (ειδικα σε μαυρο)
 
#11 ·
από τον ΝΕΟ ΚΟΚ του 2007

Κεφάλαιο Η - Αρθρο 81 - παράγραφος 7
7. Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων, οχημάτων και των ρυμουλκουμένων,τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου και του ανεμοθώρακα καθώς και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε, αφ’ ενός μεν, σε περίπτωση θραύσης τους, ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο ελάχιστο, αφ’ ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνοντες αυτού. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών και Δημόσιας Τάξης καθορίζονται οι προδιαγραφές των μεμβρανών που επιτρέπεται να επικολλώνται στα παράθυρα πίσω από τη θέση του οδηγού - συνοδηγού, όταν το αυτοκίνητο διαθέτει δεξιό καθρέπτη, καθώς και οι περιπτώσεις εκείνες που για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται η επικόλληση μεμβρανών σε όλα τα παράθυρα του αυτοκινήτου.
Ειδικότερα, τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευασμένα από τέτοια ύλη, ώστε:
α) η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου·
β) να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμένων που φαίνονται διά μέσου του ανεμοθώρακα·
γ) σε περίπτωση θραύσης τους, ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της οδού.

Η δε παραπάνω παράβαση αν ανατρέξουμε στον πίνακα με τα πρόστιμα στη σελίδα 204 του ΚΟΚ θα δούμε οτι τιμωρείται με 80€ και αφάιρεση τόσο της άδειας οδήγησης όσο και του διπλώματος για 10 μέρες και δεν έχει ποινή βαθμών.

Αν εχεις χαρτι απο δερματολογο, εχεις φυμε!
 
#15 ·
Έχει δίκιο ο Mak theo για το φωτόμετρο όπως αντίστοιχα μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την ένδειξη ρανταρ ταχύτητας χεριού αν αποδείξει ότι αυτό καλιμπραρίστηκε πριν από περισσότερους από 2 μήνες. Το θέμα είναι να μην θέλει να σε γράψει διότι αν το θέλει κάτι θα βρει...στην τελική σε βγάζει τρελό ότι δεν φόραγες ζώνη. Ο λόγος σου με τον δικό του και άντε βρες άκρη.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο συνδυασμός Ελληνάρα αγροίκου και φτιαγμένου οχήματος είναι πιο πιθανό να εισπράξει κλήση από τον ευγενικό με το νορμαλ όχι. Είναι που θα πέσεις και πως θα το χειριστείς! Να ξέρετε ότι υπάρχουν πολλά σωστά παιδιά στην τροχαία παρόλο που εμείς τους ισοπεδώνουμε συνολικά θυμούμενοι μόνο τις στραβές. Ειλικρινά έχω γνωρίσει αρκετούς για να το ξέρω πλέον.
 
#16 ·
Τελικα εβαλα τις μεμβρανες χθες οπως ειχα πει.. Ολα ΟΚ χωρις κανενα προβλημα, εχουν και χαρτια για το ΚΤΕΟ και εγγυηση εφ'ορου ζωης με αμεση αντικατασταση οτιδηποτε γινει, οποτε ολα ενταξει..
Δεν εβαλα πολυ σκουρες (22%), γιατι δεν ηθελα να γινεται ενοχλητικη η οδηγηση την νυχτα, απλα ηθελα να δωσω μονο εναν τονο σκουροτητας στα τζαμια..

Μου εβαλε και στο κομματι που ειναι πλεξι γκλας.
Εδω θα ηθελα να σταθω λιγο..
Οταν τοποθετειται μια μεμβρανη, για να παρει τις καμπυλες του τζαμιου σε καποια σημεια, χρησιμοποιειται ενα πιστολακι που παραγει πολυ ζεστο αερα. Ετσι η μεμβρανη καμπτεται ευκολοτερα και "περνει" τις καμπυλες του τζαμιου στα δυσκολα σημεια (εαν υπαρχουν) κτλ κτλ..
Μου ειχε πει οτι ειναι πολυ δυσκολο το πλεξι γκλας (εχει πολλες καμπυλες), θα πρεπει να χρησημοποιηθει πιστολακι, αλλα απο την αλλη αυτο δεν γινεται αμεσα γιατι ειναι πλεξι γκλας και οχι τζαμι. (το πλεξι γκλας αν ζεσταθει πολυ μπορει να μαυρισει, να λιωσει, να κανει σημαδι,"λεκε" γενικοτερα).
Αυτος ναι μεν χρημοποιησε πιστολι ζεστου αερα αλλα με παρα πολυ προσοχη, απο μακρινη αποσταση και σε χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας υποθετω για να μην γινει ζημια στο πλεξι γκλας.
(Σε εμενα εκανε ενα πολυ μικρο σημαδακι, στην γωνια εκει που τελειωνει το πλεξι γκλας (στο αυτοκολλητακι που εχω στη δευτερη φωτο, αναμεσα στα ποδια της αραχνουλας στην παρακατω φωτο) αλλα δεν φαινεται σχεδον καθολου (πολυ ψαξιμο πρεπει να πεσει, εγω το εντοπισα εννοειται!) και ειναι σαν να θολωσε το πλεξι γκλας εαν το παρατηρησεις πολυ καλα, γι'αυτο προσοχη..)

Οποιος θελησει να βαλει μεμβρανη και στο πλεξι γκλας θα πρεπει να προσεξει το παραπανω σημειο!

Μερικες φωτο παρακατω
 

Attachments

#2,749 ·
Τελικα εβαλα τις μεμβρανες χθες οπως ειχα πει.. Ολα ΟΚ χωρις κανενα προβλημα, εχουν και χαρτια για το ΚΤΕΟ και εγγυηση εφ'ορου ζωης με αμεση αντικατασταση οτιδηποτε γινει, οποτε ολα ενταξει..
Δεν εβαλα πολυ σκουρες (22%), γιατι δεν ηθελα να γινεται ενοχλητικη η οδηγηση την νυχτα, απλα ηθελα να δωσω μονο εναν τονο σκουροτητας στα τζαμια..

Μου εβαλε και στο κομματι που ειναι πλεξι γκλας. Εδω θα ηθελα να σταθω λιγο..
Οταν τοποθετειται μια μεμβρανη, για να παρει τις καμπυλες του τζαμιου σε καποια σημεια, χρησιμοποιειται ενα πιστολακι που παραγει πολυ ζεστο αερα. Ετσι η μεμβρανη καμπτεται ευκολοτερα και "περνει" τις καμπυλες του τζαμιου στα δυσκολα σημεια (εαν υπαρχουν) κτλ κτλ..
Μου ειχε πει οτι ειναι πολυ δυσκολο το πλεξι γκλας (εχει πολλες καμπυλες), θα πρεπει να χρησημοποιηθει πιστολακι, αλλα απο την αλλη αυτο δεν γινεται αμεσα γιατι ειναι πλεξι γκλας και οχι τζαμι. (το πλεξι γκλας αν ζεσταθει πολυ μπορει να μαυρισει, να λιωσει, να κανει σημαδι,"λεκε" γενικοτερα).
Αυτος ναι μεν χρημοποιησε πιστολι ζεστου αερα αλλα με παρα πολυ προσοχη, απο μακρινη αποσταση και σε χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας υποθετω για να μην γινει ζημια στο πλεξι γκλας.
(Σε εμενα εκανε ενα πολυ μικρο σημαδακι, στην γωνια εκει που τελειωνει το πλεξι γκλας (στο αυτοκολλητακι που εχω στη δευτερη φωτο, αναμεσα στα ποδια της αραχνουλας στην παρακατω φωτο) αλλα δεν φαινεται σχεδον καθολου (πολυ ψαξιμο πρεπει να πεσει, εγω το εντοπισα εννοειται!) και ειναι σαν να θολωσε το πλεξι γκλας εαν το παρατηρησεις πολυ καλα, γι'αυτο προσοχη..)

Οποιος θελησει να βαλει μεμβρανη και στο πλεξι γκλας θα πρεπει να προσεξει το παραπανω σημειο!

Μερικες φωτο παρακατω
φιλαρακι τι νουμερο φιμε εβαλες?πολυ ωραια!
 
#20 ·
Μπραβο ειναι τελειες
 
#22 ·
Κάτι ακόμα παιδιά.......ενδιαφέρομαι να βάλω καινούργια πατάκια γιατί ο αντιπρόσωπος μου έβαλε τα πιο πατάτα πατάκια που υπάρχουν[smilie=tongue.gif].......το ξέρω πως έχει ξαναναφερθεί το θέμα αλλά δεν είπε κανείς τελικά αν υπάρχουν καλά πατάκια της αντιπροσωπίας η αν γνωρίζουν κάποιο κατάστημα με ποιοτικά πατάκια! Ακόμα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος καμία αλοιφή για τις μικρές γρατσουνιές και να έχει μείνει ευχαριστημένος? Το δικό μου είναι και μαύρο χρώμα και φαίνονται τα πάντα επάνω. Κάποιος μου είπε να πάρω αλοιφή με μαύρο χρώμα μέσα για τις γρατσουνιές.:confused:
 
#23 ·
Όταν βρεις λύση πες μου κι εμένα. Έχω κάποιες γρατσουνιές στο χερούλι της πόρτας του συνηδηγού, οι οποίες φαίνονται βέβαια μόνο στο φως του ήλιου, αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερα να μη φαίνονται καθόλου.
 
#25 ·
Παιδια το ειδατε αυτο το thread? πολυ καλο μπορω να πω. Με ενθουσιασε και σκεφτομαι να το παραγγειλω. Επισης βρηκα απο Γερμανια ανθρακονηματινα καπακια για τους καθρεπτες.Ειναι λιγο τσιμπιμενα αλλα ειναι τελεια. Θα βρω το σαϊτ και θα το ανεβασω.http://www.civinfo.com/forum/cleaning-styling/13110-cover-brake-lights.html
 
#26 ·
Να και τα καπακια.Κοστιζουν 129 ευρω. πιστευω παντως οτι ειναι πολλα αλλα ειναι πρωτη μουρη.
 

Attachments

#27 ·
Προτιμω τα μαμα που ειναι στο χρωμα του αμαξωματος..:cool:
 
#29 ·
Δεν το έγραψα χθες για να μην με πείτε συντηρητικό ...γέρο. Πολύ nfs είναι αυτά ρε παιδιά...
 
#30 ·
Παίδες αν και άσχετο με την συζήτηση, είχα διαβάσει ότι η επένδυση (με ύφασμα) πάνω στον "τεμπέλη" στο σημείο που ακουμπάμε τον αγκώνα μπορεί με τον καιρό να φθαρεί..... και σκέφτηκα μπας και βρούμε κανέναν ταπετσέρη να μας φτιάξει κάποιο κάλυμα (από ίδιο ή παρόμοιο ύφασμα), μάλιστα θα μπορούσαμε να του ζητήσουμε να βάλει και το σήμα της Honda (π.χ σε στάμπα ή σε κάτι άλλο), τι λέτε;
 
#32 ·
και ένα σεμαινάκι-δαντελίτσα-σταυροβελονιά καλό είναι! (κλειστε μου το στομαααα)

καλο ειναι να μπει το ιδιο υφασμα (το πιο σκληρο) που εχει στα πλαινα το καθισμα
 
#34 ·
Εσύ Εύα είσαι κοριτσάκι......εμείς έχουμε και μια <<κάποια>> διάπλαση και θέλουμε να απλωνόμαστε[smilie=tongue.gif][smilie=tongue.gif][smilie=tongue.gif].....πωπω και Honda civic και σφύχτες:adore::adore::adore::party:
 
#35 ·
Γνωστό ταπετσέρη δεν έχω αλλά αν αποφασίσουμε να το κάνουμε πιστεύω να βρούμε κάποιον (καλό) να το κάνουμε.
Είναι μια άποψη και αυτή του rallakia!!!! :)
Καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε... (Evanthe) ;)
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top