Faults - Page 267 - Civinfo
 769Likes

LinkBack Thread Tools
post #5321 of 20739 (permalink) Old 7th October 2009, 22:11
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

Car: 2007 1.8 5 door, Black
iTrader: (0)
σιεμενς...γερμανικό καντραν γιαυτό χαλάει...αμορτισερ ζακς αυστρογερμανικά γτπ...θέλεις και άλλο για να καταλάβεις ότι χαλάνε μόνο τα γερμανικά παρτς;
skam is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #5322 of 20739 (permalink) Old 7th October 2009, 22:29

Lucky Luke's Avatar

Car: 2008 TypeS Plus Deep Bronze
Quote:
Originally Posted by skam View Post
σιεμενς...γερμανικό καντραν γιαυτό χαλάει...αμορτισερ ζακς αυστρογερμανικά γτπ...θέλεις και άλλο για να καταλάβεις ότι χαλάνε μόνο τα γερμανικά παρτς;

Έχει γούστο και οι αισθητήρες παρκαρίσματος να είναι από γερμανία...
Μετά από 1 μήνα πάλι τα ίδια, και ενώ έχει αλλαχθεί το μαραφέτι αυτό μπροστά στο παρμπρίζ γιατί δεν ακουγόταν πάντα ο ήχος.
Που και που, πάλι δεν ακούγεται! Από Δευτέρα πάλι στη Χόντα!

Υ.Γ : Περιττό να σας πω ότι με ξέρουν πια με το μικρό μου όνομα...
Lucky Luke is offline  
post #5323 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 02:01

GEOFD1's Avatar

Car: CTR SILVER
Eco display
Quote:
Originally Posted by lucky luke View Post
Έχει γούστο και οι αισθητήρες παρκαρίσματος να είναι από γερμανία...
Μετά από 1 μήνα πάλι τα ίδια, και ενώ έχει αλλαχθεί το μαραφέτι αυτό μπροστά στο παρμπρίζ γιατί δεν ακουγόταν πάντα ο ήχος.
Που και που, πάλι δεν ακούγεται! Από Δευτέρα πάλι στη Χόντα!

Υ.Γ : Περιττό να σας πω ότι με ξέρουν πια με το μικρό μου όνομα...
οχι αυτοι ειναι απο κανα πακισταν
GEOFD1 is offline  

post #5324 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 06:12

ManosR's Avatar

Μην πω και Κίνα...(το πιθανότερο!)
Εμενα το ΕΡ3 τελικά πρέπει να ήταν ο τελευταίος των Μοϊκανών που βγήκε σώος από το Swindon!
135.000km και δεν μου ζητησε ούτε cent!
ManosR is offline  
post #5325 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 06:29

Aviator's Avatar

Car: 4/2008 CTR, Silver
Quote:
Originally Posted by alexps View Post
Ακουσων ακουσων!!!!
Οταν συνδεσεις το διαγνωστικο στο αυτοκινητο, υπαρχει μια διαδικασια με την οποια ο εγκεφαλος του δημιουργει ενα αρχειο με "κρυφες" πληροφοριες.. Αυτο το αρχειο ζητησαν οι Αγγλοι μηχανικοι. Οι κ. Ξιδιας το εστειλε και αυτοι ανακαλυψαν οτι το καντραν μου (Siemens) ειναι "παλαιας" εσοδιας και δεν συνεργαζεται σωστα με τα υπολοιπα ηλεκτρονικα συστηματα του αυτοκινητου. Οποτε "διεταξαν" την αλλαγη του με συγκεκριμενο κωδικο!
Α ρε Honda....να χ@@@εσω την ποιοτητα και την αξιοπιστια σου...
Σιγα σιγα καταλαβαιμω την ποιοτητα της "δουλειας" που εχουν κανει εκει στο Swindon...
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΟΛΑ!!!!!
Θα πρεπει να ειμαι μ@λ@κ@ς αν συνεχισω να επιμενω οτι η Honda (EU) φτιαχνει καλα αυτοκινητα... ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ!!!!!
Ξερω, τωρα θα μου πειτε εσεις οι ενθερμοι οτι σιγα το πραγμα, δεν σ αφησε και στο δρομο...αλλα εμενα ολα αυτα που εχω συναντησει μου λενε πολλα. Και δεν πρεπει να σ αφησει στο δρομο ενα αυτοκινητο για να το χαρακτηρισεις σκαρτο..νομιζω...
Δέν δικηγορώ υπέρ της Honda αλλά είναι παγκοσμίως αποδεκτό ότι η αξιοπιστία των κατασκευών της εταιρείας είναι δεδομένη. Μάλλον σού έτυχε κάποιο κακο-κατασκευασμένο αυτοκίνητο. Και συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος, πρωτοστατείς σε προβλήματα από την αρχή. Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι στο Swindon οι μυλόρδοι δεν κάνουν την ίδια δουλειά με αυτην που γίνεται στην Ιαπωνία. Και πιστεύω ότι οι λόγοι είναι βαθύτεροι και έχουν να κάνουν με τα αισθήματα των Αγγλων που είδαν την εθνική τους αυτοκινητοβιομηχανία να καταρέει ή να περνάει σε άλλα χέρια. Η σχέση του Ιάπωνα για το Honda που δημιουργεί δεν συγκρίνεται με αυτήν την αντίστοιχη του Αγγλου συναρμολογητή. Και οι κριτικές του Αγγλάρα του TopGear (του μεγάλου χερά που κάνει κόντρες με την σκιά του σε εγκατελειμένα αεροδρόμια) για το TypeR δεν είναι τυχαίες...
Γνώμη μου: Οι Αγγλοι θεωρούν την Honda αναγκαίο κακό στον τόπο τους.
Aviator is offline  
post #5326 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 08:26

NICK 13's Avatar

Quote:
Απο Δευτερα θα μαθω τελικα για το αμαξι μου....
Παμε για αλλαγη καντραν και αισθητηρα λ τα οποια ερχονται αεροπορικως....
Για να δουμε....
Παντως αν δεν υπηρχε ο κ. Ξιδιας δεν θα υπηρχε περιπτωση να ασχοληθει κανενας με το αυτοκινητο μου...και φυσικα θα το πουλαγα και δεν θα ξαναεπαιρνα ποτε Σαρακακο-αυτοκινητο....
Σε καταλαβαινω απολυτα.και στο δικο μου θεμα αν δεν υπηρχε ο κ.Ξυδιας να τρεξει τις διαδικασιες και να ερθουν οι Αγγλοι ωστε να λυθει το προβλημα ακομα θα παλευα.1 χρονο και κανενας δεν ειχε βρει λυση.ευτυχως που ηταν ο κ.Ξυδιας και ασχοληθηκε.και οχι μονο γι'αυτο αλλα και για τα υπολοιπα.χαρη σε αυτον εγιναν ολα αλλαγη με καινουργια.αμορτισερ,ταπετσαρια ουρανου και πορτας,και κατι αλλα ψιλα,ηταν τα κυριοτερα.εγινε μεγαλο θεμα με εμενα.ημουν ενα βημα πριν παω στον ιδιο τον Σαρακακη.αφου εφτασα μεχρι τον γενικο διευθυντη.εδω και 7-8 μηνες ολα καλα και κανενα προβλημα,να μην το ματιασω.αλλα επρεπε πρωτα να παω 20φορες και βαλε στα συνεργεια και να μιλαω συνεχεια στο τηλ με τον κ.Ξυδια για ολα αυτα.
NICK 13 is offline  
post #5327 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 09:56

Aviator's Avatar

Ο κος Ξυδιάς έχει δείξει θετική συμπεριφορά και αντιμετώπιση σε πολλά θέματα. Πιστεύετε ότι θα ήταν καλή ιδέα των μελών του φόρουμ να ανταποδώσουμε?
Aviator is offline  
post #5328 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 11:38
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

για το θέμα του σουίντον θα διαφωνήσω..τοσα μοντέλα βγήκαν από εκει 23 χρόνια τώρα και τα περισσότερα απροβλημάτιστα...το θεμα με το δικό μας εινια το μοναδικό feedback...στα υπόλοιπα μοντέλα αυτό ερχεται από πολλά εργοστάσια
skam is offline  
post #5329 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 12:03

Aviator's Avatar

Quote:
για το θέμα του σουίντον θα διαφωνήσω..τοσα μοντέλα βγήκαν από εκει 23 χρόνια τώρα και τα περισσότερα απροβλημάτιστα...το θεμα με το δικό μας εινια το μοναδικό feedback...στα υπόλοιπα μοντέλα αυτό ερχεται από πολλά εργοστάσια
Οχι δεν ήταν απροβλημάτιστα, μην βλέπεις πού τότε δεν υπήρχαν τα blogs και τα forums για να συζητούνται ευρέως διάφορα. Το εργοστάσιο ξεκίνησε στίς αρχές του 90 και στην Ελλάδα πρέπει να ήρθε Αγγλικό Honda γύρω στο 92-95. Το Αγγλικά Honda είχαν πάντα περισσότερα προβλήματα απο τα Γιαπωνέζικα. Δεν κατάλαβα όμως αυτό με το feedback? Τι εννοείς?
Aviator is offline  
post #5330 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 12:51
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

το crv i,ii κατασκευάζονταν επίσης στο σουίντον και ήταν αλεξίσφαιρα...πολλά σιβικ το ίδιο. Διαφωνώ για το εργοστάσιο κατασκευής...
Το ξαναγράφω...το δικό μας κατασκευάζεται σε ένα και μόνο εργοστάσιο οπότε οι βελτιώσεις είναι αποκλειστική του ευθύνη. Το crv για παράδειγμα κατασκευάζεται σε Ευρώπη-Αμερική-Ασία οπότε οι όποιες ζημιές συγκεντρώνονται και αντιμετωπίζονται αμεσότερα και πιο αποφασιστικά. Μην ξεχνάτε ότι η Ευρωπαική αγορά αποτελεί δευτερεύουσα προοπτική της χόντα κάτι που η εταιρεία δεν το κρύβει καθόλου.
Από εκεί ξεκινούν τα όποια προβλήματα συναρμογής και ελαττωματικών παρτς
skam is offline  
post #5331 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 13:48

NICK 13's Avatar

Quote:
το crv i,ii κατασκευάζονταν επίσης στο σουίντον και ήταν αλεξίσφαιρα...πολλά σιβικ το ίδιο. Διαφωνώ για το εργοστάσιο κατασκευής...
Το ξαναγράφω...το δικό μας κατασκευάζεται σε ένα και μόνο εργοστάσιο οπότε οι βελτιώσεις είναι αποκλειστική του ευθύνη. Το crv για παράδειγμα κατασκευάζεται σε Ευρώπη-Αμερική-Ασία οπότε οι όποιες ζημιές συγκεντρώνονται και αντιμετωπίζονται αμεσότερα και πιο αποφασιστικά. Μην ξεχνάτε ότι η Ευρωπαική αγορά αποτελεί δευτερεύουσα προοπτική της χόντα κάτι που η εταιρεία δεν το κρύβει καθόλου.
Ακομα και ετσι να ειναι,εμενα και τον οποιονδηποτε αγοραζει Honda δεν τον ενδιαφερει αυτο.δεν δωσαμε 24000ε για να ειμαστε καθε λιγο στα συμεργεια.απλα δικαιολογιες.η Honda χαλαει πολυ το ονομα της.και διαβαστε και στο αγγλικο κομματι τα προβληματα που παρουσιαζουν και τα πουλανε ολοι να γλιτωσουν.

υγ.ηξερα 2 με το προηγουμενο crv που ειχαν τα προβληματακια τους.
NICK 13 is offline  
post #5332 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 13:50

Aviator's Avatar

Quote:
Για Honda μιλάμε, αν δέν ήταν αλεξίσφαιρα δεν θα τα αγοράζαμε. Αλλά πιστεύω ότι οι συμφωνίες της Honda UK με τοπικούς -Αγγλους- κατασκευαστές για επιμέρους συστήματα, τα πρώτα χρόνια ήταν λαθεμένες. Αλήθεια τα φρένα του TypeR είναι της Lucas? Σε αυτό το φόρουμ διάβασα ότι δεν είναι Αγγλικά. Των υπόλοιπων Civic τι είναι? Όπως και με βεβαιότητα μπορώ να πώ ότι ο προμηθευτής των φωτιστικών σωμάτων δεν είναι αυτός που ήταν. Πολλά άλλαξαν πρός το καλύτερο, απο το 95.
Aviator is offline  
post #5333 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 14:00
Uno Angelo 200 Demoni

gatoz's Avatar

Car: 2008 1.8 Ex Black
Send a message via MSN to gatoz
Quote:
Ακουσων ακουσων!!!!
Οταν συνδεσεις το διαγνωστικο στο αυτοκινητο, υπαρχει μια διαδικασια με την οποια ο
εγκεφαλος του δημιουργει ενα αρχειο με "κρυφες" πληροφοριες.. Αυτο το αρχειο
ζητησαν οι Αγγλοι μηχανικοι. Οι κ. Ξιδιας το εστειλε και αυτοι ανακαλυψαν οτι το
καντραν μου (Siemens) ειναι "παλαιας" εσοδιας και δεν συνεργαζεται σωστα με τα
υπολοιπα ηλεκτρονικα συστηματα του αυτοκινητου. Οποτε "διεταξαν" την αλλαγη του με
συγκεκριμενο κωδικο!
Α ρε Honda....να χ@@@εσω την ποιοτητα και την αξιοπιστια σου...
Σιγα σιγα καταλαβαιμω την ποιοτητα της "δουλειας" που εχουν κανει εκει στο
Swindon...
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΟΛΑ!!!!!
Θα πρεπει να ειμαι μ@λ@κ@ς αν συνεχισω να επιμενω οτι η Honda (EU) φτιαχνει καλα
αυτοκινητα... ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ!!!!!
Ξερω, τωρα θα μου πειτε εσεις οι ενθερμοι οτι σιγα το πραγμα, δεν σ αφησε και στο
δρομο...αλλα εμενα ολα αυτα που εχω συναντησει μου λενε πολλα. Και δεν πρεπει να σ
αφησει στο δρομο ενα αυτοκινητο για να το χαρακτηρισεις σκαρτο..νομιζω...
Χμμμ...
Alex, όπως ξέρεις εγώ είχα χειρότερα. Ο Δημήτρης που έχει πάρει το δικό μου, μάλλον
έχει και πάλι πρόβλημα με το A/C = 5ος κομπρεσσορας!!!
Ας ξεκινήσω λίγο την ιστορία...
Τέλος του 2007, αφού είχα βαρεθεί το Golf TSi , για το οποίο τοοοοσα λέει ο
μεγαλοεκδότης μου αλλά δεν έκανε κιχ στα 25000, αποφασίζω να πάρω το πανέμορφο
civic, αφού το είδα στο internet και με εντυπωσίασε...Στο μυαλό μου βέβαια, υπήρχε
το Honda=Ιαπωνία=Αξιοπιστία + Γκάζια...
Πράγματι το παρέλαβα σε 2 εργάσιμες από την παραγγελία (=ο ελληνας αντιπρόσωπος δεν
κάνει καλά τη δουλειά του, γιατί πως βρήκε civic για το leasing ενώ για τους
ιδιώτες ισχύει πολύμηνη αναμονή?) και ξεκίνησε η ιστορία του:
Μου το παρέδωσαν χωρίς βιβλίο οδηγιών και εγγύησης και επιπλέον ο πωλητής
'βαρέθηκε' να μου το δείξει...Πταίσμα...
Από τα πρώτα χιλιόμετρα, παρατήρησα διάφορους τριγμούς, τους οποίους φίμωσα
βάζωντας πιο δυνατά Τερλέγκα...Θυμάμαι ακόμα ότι το δικαιολογούσα (σε σχέση με τα
Mazda και το Golf του παρελθόντας) γιατί μου άρεσε...
Γρήγορα όμως, ανακάλυψα ότι τα 140 αλογάκια, ήταν λίγα...Οχι σαν απόλυτη δύναμη,
αλλά σαν ροπές...Επιπλέον, οι τρομεροί χώροι του, ελάχιστη σημασία είχαν για τα
παιδιά μου, που ο πίσω άξονας τα ταλαιπωρούσε με 'συγκλονιστικές' αναπηδήσεις. Ασε
που με τις προσπάθειες, το εντυπωσιακό κράτημα, αποδείχτηκε φρούδες ελπίδες, καθώς
τα ελαστικά ήταν για τα γεννητικά όργανα. Ο Τερλέγκας, όταν σπάνια δοκίμαζα να
κινηθώ με αντάξιους της ηλικίας μου ρυθμούς (130-150 με 6η), έπρεπε να είναι στη
διαπασών γιατί ένας αντιαυτοκινηστικομπουρδελοήχος σου διάλαγε τα αυτιά στις 3500-
4500.
Εγώ όμως ήμουν ακόμα 'in love' με το διαστημικό όχημα που αγόρασα...
Απλά, αποφάσισα, Honda είναι, δώσε (=forget 6 gear, rev from 4500 to 7000) και δεν
θα σπάει...
Γρήγορα ήρθε το 1ο service:
1. Πολύ γρήγορα, στα 10000 χλμ, όταν το Golf είχε στα 30000
2. για κάθε πρόβλημα που ανέφερα με γράφανε στα ψυγεία* τους...
(*)=Οι όρχεις, είναι τοποθετημένοι εξωτερικά ώστε να ψύχουν το σπέρμα και να
αυξάνουν τη γονιμότητα. Εννίοτε όμως έχουν και χρήση τετραδίου.
Εγώ, όντας ερωτευμένος, αποφάσισα τότε να δώσω λίγο παραπάνω ψυχή (=αλογάκια) στον
άγγλο σχιστομάτη μου...Ελα όμως που σύντομα ανακάλυψα ότι 'τα honda φτιάχνονται'
όχι όμως αυτό το honda...
Πάλι κατάπια το ποτήρι, ακόμα και σήμερα το civic μου αρέσει πολύ...
Εντωμεταξύ, τα 'θεματάκια' αυξάνωνταν:
1. Χρώμα που έφευγε ακόμη και με τον αντίχειρα (κάντε το τεστ, ζουλήξτε και σύρτε
τον αντίχειρα στο χρώμα, κάπου που δεν θα φαίνεται, και πείτε μου
2. Φοβία για τα περιστέρια και ειδικά για τη δίαιτα τους
2. Μπροστινά σποιλεράκια που έπαιρνα ποσοτική έκπτωση καθώς σπάγανε στο πρώτο
ακούμπισμα
3. Ταπετσαρία που λερωνότανε ακόμα και αν έκλαναν στο διπλανό αυτοκίνητο και δεν
καθάριζε
4. Τριγμοί όταν είχε κρύο...Με τρόμο έβλεπα δελτίο ειδήσεων να μην πέσει κάτω από
10c
5. Λαστιχα με συμπεριφορά ανώμαλου κατά συρροή πεζοδρομιοκυνηγού...
6. 4 (Τέσσερις) μανούβρες για να μπει στο γκαράζ μου, από το (υπέροχο κατά τα άλλα)
τιμόνι που δεν έκοβε
7. Τριγμούς από τα πεντάλ
8. Χειρόφρενο με πρωτοβουλίες...
9. Ταξίδι χωρίς Μάριο 'Blackman' γιατί δεν έπιανε το radio
10. Οροφή που έπρεπε ανά 5' να σφίγγω με δύναμη τη μεσαία κολώνα για να διώξω το
'τζιτζίκι' που κατέστρεφε τη μουσικότητα των ρεφραίν του γνωστού τραγουδιστή
11. Οροφή, που ανοιγόκλεινε μόνο υπό σταθερές συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης
Εγώ κόλλημα...
Φτάνει λοιπόν το πρώτο καλοκαίρι...
Μετά από μήνες, εγώ με το καμάρι μου και την οικογένεια, στη πρώτη διαδρομή που
πραγματικά θα απολαύσω...Διακοπές στη Κέρκυρα...
Ταξιδεύω μόνος μου ξημερώματα και φθάνω στη Ναύπακτο να παραλάβω τους υπόλοιπους 3
που χρηματοδοτώ...Η μποχωρίτισα προτείνει: Να πάρουμε το Matiz αντί για αυτό, μην
το χαλάσουμε?
-Οχι, θέλω να ευχαριστηθώ
Μιάμιση ώρα αργότερα, στις ευθείες μετά το Αγρίνιο η θερμοκρασία στους 42c. Εγώ
ικανοποιημένος με την 'τεράστια' επιλογή μου, κατεβάζω ΄τεταρτη' να προσπεράσω...
- Εκλεισες το A/C
- Σου είπα 100 φορές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Α/C. Είναι διζωνικός κιματισμός
- ΤΟΤΕ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΝ, τα παιδιά έσκασαν, ο μικρός φοράει τα ποδοσφαιρικά παπούτσια και
αν τα βγάλει θα γεμίσουμε σπυριά...
Βλέπω με τρομαγμένο βλέμμα, ότι ο ...κλιματισμός είναι ανοιχτός, αλλά η θερμοκρασία
ΔΕΝ πέφτει και το καμάρι μου αρχίζει να βγάζει τα υποδήματά του..
- ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ A/C ή χωρίζουμε, με κανένα άλογο ακόμα ΔΕΝ φτάνεις το Golf (οι
μποχωρίτες, μπορούν να γίνουν πολύ πικροί Alex...)
- Ανοιχτό είναι και δεν δουλεύει...
- Γιώργο βγάλε τα παπούτσια σου..Ο μπαμπάς σου, έδωσε το Golf και πήρε ένα
μπουρδέλο.
- ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ΕΤΣΙ
- Για να μην το λέω ΒΑΛΕ A/C
Για τα υπόλοιπα 300χλμ, έζησα τη κόλαση του Δάντη (δηλαδή να τραγουδάει ο Δάντης
και να τον ακούω...)
Ετσι οι υπέροχες διακοπές μου, με το υπέροχο μου όχημα, άρχισαν με πολύ αγάπη και
τρυφερότητα που βρήκα στο τηλέφωνο από τη μάνα μου: Μη την ακούς τη βλάχα παιδί
μου...
Επρεπε όμως να λυθεί το θέμα: Δεν είναι πολιτικά ορθό να πληρώνεις 25000 για ένα
αυτοκίνητο, να ακουμπάς 400 γιούρα τη βραδιά για δωμάτιο σε 5άστερο hotel και να
βράζεις στις 5 ημέρες των διακοπών σου...
Ξυπνάω λοιπόν την ώρα της εργατικής τάξης (06:00) και πάω στον τοπικό αντιπρόσωπο.
Φυσικά περιμένω να πάει 10 μέχρι να ανοίξει.
- Τι θέλετε?
- Να δείτε το A/C
- Μάλιστα καλέ μου κύριε. Είναι μία χαρά, δουλεύει...
- Μα απλά βάλατε το χέρι σας στον αεραγωγό και επίσης απλά, ο αέρας που βγάζει
είναι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος
- Καλέ μου κύριε, μπορεί να έχει και πρόβλημα. σίγουρα δεν είναι σωστό από μέρους
σας να έχετε τέτοιο πρόβλημα και να έρχεστε στη Κερκυρα να το φτιάξετε. Εδώ
μπορείτε να κάνετε μπάνιο. ΜΟΝΟ μπάνιο
- ...Στη θάλλασα, όχι στο civic...
- Είστε επίμονος. Πηγαίνετε στην ευχή του θεού, βρείτε ένα ηλεκτρολόγο, πληρώστε
και ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ τα χρήματά σας από τη Honda
- Εδώ τι είναι?
- Αντιπροσωπεία της Honda. Τι νομίσατε...
Πήρα λοιπόν τον πούλο, έτριψα με σύρμα τα πόδια του διάδοχου, άντεξα τη μποχωρίτισα
για τα 350 χλμ μέχρι τη Ναύπακτο, μάτωσε η ψυχή μου να βλέπω τη κορούλα μου με ίωση
να ταλαιπωρείται σκασμένη από τη ζέστη σε ένα πίσω κάθισμα που χοροπήδαγε στη κάθε
ανωμαλία...
Αθήνα, λοιπόν, πληγωμένος, ακόμη ερωτευμένος
Αρχίζει το φθινόπωρο με το service των 20000 χλμ, στη γνωστή και μη εξαιρεταία
'ποιοτική' αντιπροσωπεία των βορείων προαστείων. Εχουν και εκεί μεγάλα ψυγεία.
Το A/C δουλεύει...
Βέβαια, απαιτώ να βάλουν να θερμόμετρο, πάνε και αγοράζουν ένα, το βάζουν και
νοιώθω δικαίωμένος: 36 βαθμοί στον αεραγωγό...
- Είσαστε έτοιμος κύριε (πέρασαν 15 ημέρες και έντονη ανταλλαγή επιστολών με τη
Honda μέχρι να το ακούσω...)
- Είναι όλα καλά?
- Βέβαια...
Δικαιωμένος, σκέφτομαι τα μούτρα της μποχωρίτισας...
Διόδια Αττικής οδού..
Ζέστη έχει σήμερα...
...η μποχωρίτισα ξαναχτυπά
...πέτα το...
Πληγωμένος, έντονοι διάλογοι με τη Honda Universe, κολητηλίκια με τεχνικούς
αρχιυποδιευθυντές, γαμοσταυρίσματα από το leasing...η εκδίκηση φτάνει μαζί με το
νέο κομπρέσσορα..
- Μπράβο αγάπη μου, έχει δροσιά, βέβαια, ΑΛΛΑ τώρα είναι χειμώνας. Μας τα ζάλισες με το μπουρδέλο σου. Προτιμώ το ...matiz
Στο μεταξύ, η οροφή δεν ανοιγοκλείνει πια, ούτε σε ιδανικές συνθήκες, θέλει γροθιά με ειδικό τρόπο ώστε να μην σου πιάσει το χέρι. Οι τριγμοί έρχονται από παντού. Το cd του Τερλέγκα το έχω μάθει από έξω. Το καπώ είναι σαν πυροβολημένο από ναζί. Τα λάστιχα έχουν γίνει πια λόγος διασκέδασης (Οταν θα παίρνω τις στροφές εσύ αν θέλεις κύτταζέ με...)
Αλκυονίδες ημέρες. Ζέστη. 25c.
- Ανοιξε το A/C
- Το διζωνικό κλιματισμό θες να πεις, (είχες και στο μποχώρι...)
- Ανοιξέ τον...
- ...
- Αν χάλασε πάλι το μπουρδέλο...
- Μη μιλάς έτσι μπροστά στα παιδιά
- Μπαμπά, πουτάνα το αυτοκίνητο, πετάγεται ο υιός...
- Τι είναι 'πουτάνα' αυτοκίνητο αναρωτιέται η κόρη...
- Του μπαμπά σου, πετάγεται η μποχωρίτισα
Πάλι κολλητιλίκια, πάλι βρισίδια, πάλι αναμονή..Κάτι για άξονα είπαν...
- Να ανάψω το Διζωνικό Κλιματισμό?
- Δεν δουλεύει ρε το κάρο...
- Μη μιλάς έτσι μπροστά στα παιδιά
- Αντε ρε μπαμπά, δείξε της ότι είναι καινούργιο, μου χαλάει την έκπληξη ο γιός.
- ....
- Χα, χα, χα. Καλά το έλεγε η μάνα μου...τι άχρηστο πήρα..
- Μη λες το μπαμπά άχρηστο. Απλά δεν δουλεύει το A/C
Πήγα να πω κάτι για διζωνικό, αλλά φευ...
Η απόφαση πάρθηκε...
Η honda ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιά για εμένα...
Τουλάχιστον πήρα δύο καλά...
1. Το civinfo
2. Σταμάτησα να πιστεύω σε αξίες καθιερωμένες στη αγορά: Αγόρασα ένα αμφίβολης αξιοπιστίας ιταλικό και δεν ξαναλέω στη μποχωρίτισα για 'Διζωνικό κλιματισμό'

και ένα κακό
...ακόμα το γουστάρω το σίβικα..
gatoz is offline  
Thank You to gatoz from 2 Users:
post #5334 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 14:16
Collateral M o d e r ator

konpapap's Avatar

Send a message via MSN to konpapap
Δώσε να ξαλαφρώσεις!!!!!!

Να βγάλει κ κανένα φράγκο ο εκδότης...
konpapap is offline  
post #5335 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 14:23
bas
Hondakias

bas's Avatar

Car: 2008 1.8 sport i-shift
Send a message via MSN to bas
Quote:
2. για κάθε πρόβλημα που ανέφερα με γράφανε στα ψυγεία* τους...
(*)=Οι όρχεις, είναι τοποθετημένοι εξωτερικά ώστε να ψύχουν το σπέρμα και να
αυξάνουν τη γονιμότητα. Εννίοτε όμως έχουν και χρήση τετραδίου.
Καλά είσαι πολύ μεγάλο ταλέντο και να θέλει κανείς να πάρει στράβα αυτά που γράφεις δεν μπορεί με το τρόπου που είναι γραμμένα ... απίστευτος
bas is offline  
post #5336 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 14:29
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

Διαβάζοντας το ποστ του υπαλλήλου μου(αλήθεια καλά γράφει ίσως τον πληρώσω από..Γενάρη ) σκέφτηκα αν πρέπει ν' αντικρούσω τα γραφόμενα του ή να τα δεχτώ ασυζητητί! Ως καλώς κοινωνικός επιστήμονας σκέφτηκα να προσεγγίσω την θέση του για να καταλάβω την αγανάκτηση του. Ε λοιπόν ο Θοδωρής έχει δίκιο! Με το λιζινγκ έχει την ευχέρεια να πάρει ότι γουστάρει, απαιτεί να το σκιζει από την πρώτη μέρα και στα 2-3 χρόνια κατοχής να μην του βγάλει κιχ. Το δικό του σιβικ έκανε το αντίθετο! Μπορεί το δικό μου να μην το έχει κάνει όπως και πολλών άλλων όμως εκείνος έχει δίκιο. Αν διαφωνώ κάπου διαφωνώ στον συνολικό αφορισμό της χόντα. Εκεί υπερβάλει...από την άλλη όμως η υπερβολή είναι χάρισμα σε επίπεδο καλλιτεχνών!

Last edited by skam; 8th October 2009 at 15:34.
skam is offline  
post #5337 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 16:28
Supporter

panosm's Avatar

Car: 2008 Executive Galaxy Grey
Eco display
Garage
Quote:
χα,χα,χα,χα
Είσαι και πονηρούλης!
panosm is offline  
post #5338 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 16:35
Supporter

panosm's Avatar

Car: 2008 Executive Galaxy Grey
Eco display
Garage
Quote:
Originally Posted by aviator View Post
Ο κος Ξυδιάς έχει δείξει θετική συμπεριφορά και αντιμετώπιση σε πολλά θέματα. Πιστεύετε ότι θα ήταν καλή ιδέα των μελών του φόρουμ να ανταποδώσουμε?
Τι εννοείς;
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
panosm is offline  
post #5339 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 16:53
Supporter

jimp's Avatar

Car: http://www.civinfo.com/forum
Για ολα τα παραπανω ,ουτε καν πηγα να δω το Jazz, να μου πουν προσφορα,αν υπαρχει αμαξι με μισο τελος .
Ειπα να παρω κατι αλλο, να δοκιμασω κατι αλλο και παραγγειλα το i20 της Hyundai....
jimp is offline  
post #5340 of 20739 (permalink) Old 8th October 2009, 16:59
Collateral M o d e r ator

konpapap's Avatar

Send a message via MSN to konpapap
Quote:
Originally Posted by aviator View Post
Να τον κάνουμε μέλος!!!!!!!
konpapap is offline  
Reply

Civinfo > Greek language > Greece

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Civinfo forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
Your User Name is the name that appears by all your posts on the forum, and so should not be your email address.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.civinfo.com/forum/greece/16342-faults.html
Posted By For Type Date
? - Page 24 This thread Refback 18th April 2012 15:41
? This thread Refback 5th May 2011 11:50
?????????? ??????? | counter | ?????????? Faults - Page 267 - Civinfo This thread Refback 5th August 2010 17:17