Faults - Page 5 - Civinfo
 769Likes
Reply

LinkBack Thread Tools
post #81 of 20739 (permalink) Old 16th August 2008, 17:48
Supporter

panosm's Avatar

Car: 2008 Executive Galaxy Grey
iTrader: (0)
Eco display
Garage
Οι κουτσουλιές όπως ανέφερε ο jimp μπορεί αν είναι ο ένοχος για το χρώμα. Πάνω στο τζάμι όμως?
Όσον αφορά την εξυπηρέτηση μέσω τηλεφώνου δεν νομίζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα να σας απαντήσουν τηλεφωνικά. Το πιθανότερο είναι να κλείσετε ραντεβού με το συνεργείο για να κάνουν μια πρώτη εκτίμηση.
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το κυνηγήσετε.
panosm is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #82 of 20739 (permalink) Old 16th August 2008, 19:14
Supporter

jimp's Avatar

Car: http://www.civinfo.com/forum
Quote:
Originally Posted by panosm View Post
Οι κουτσουλιές όπως ανέφερε ο jimp μπορεί αν είναι ο ένοχος για το χρώμα. Πάνω στο τζάμι όμως?
Όσον αφορά την εξυπηρέτηση μέσω τηλεφώνου δεν νομίζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα να σας απαντήσουν τηλεφωνικά. Το πιθανότερο είναι να κλείσετε ραντεβού με το συνεργείο για να κάνουν μια πρώτη εκτίμηση.
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το κυνηγήσετε.
Στο πλεξι γκλας νομιζω οτι εχει προβλημα. Μηπως και αυτο επιρεαζεται απο τις κουτσουλιες ? Πρεπει να θυμηθει ο φιλος μας ομως. Το αφηνε με κουτσουλιες το αμαξι για μερες ? Το αφηνει κατω απο δεντρα που τα εχουν για στεκια πουλια !!! ???
jimp is offline  
post #83 of 20739 (permalink) Old 16th August 2008, 22:11
Honda DNA

JAPAN's Avatar

Car: 1/2007 Blueihsilver
Send a message via MSN to JAPAN
το προβλημα που εχει ο φιλος μπορει να οφειλετε σε πλησιμο απο νερο που περνει απο γεωτρηση...αν το πλενει με αυτον τον τροπο.η μενει κοντα σε εργοστασια η δουλευει κοντα σε εργοστασιο και αυτο το δημιουργουν τα αποβλητα που βγαζουν τα μπουρια τους.μου εχει τυχει πολλες φορες και φευγη αν το κανεις αλοιφη αλλα οχι πολυ λεπτη.
JAPAN is offline  

post #84 of 20739 (permalink) Old 17th August 2008, 20:30

Καλησπερά Παίδες! Το αυτοκίνητο είναι 40 ημέρων και αυτά είναι σημάδια γέννησης! Απλά δεν τους εδώσα σημασία νωρίς Τα σήμαδια στο τζάμι μου κάνουν κ εμένα εντύπωση! Καμια πληροφορία για τις αλοιφές αυτες που μπορούμε να παρουμε;; Είναι ευκολο να το κανεις μονος σου; Θελέι μηχανημα;; Γινετε τοπικα ή πρέπει ολόκλήρο;; Ας φύγει απο το χρώμα και απο το τζάμι θα το φτίαξω με ενα αποτομο φρενάρισμα!
jimtek is offline  
post #85 of 20739 (permalink) Old 17th August 2008, 22:54

vaskos's Avatar

καλησπέρα και απο εμένα !Θα σας πω μια παρόμοια ιστορία που έχω βιώσει!Τυγχάνει και ασχολούμαι με πωλήσεις αυτ/των σε μια απο τις μεγαλύτερες εταιρίες (το λέω λόγω ποιότητας χρώματος κλπ.) έχω πούλησει αυτ/τα & αυτ/τα τα περισότερα απο αυτα μαύρα!μια μερα λοιπόν έχει γίνει η απαραίτητη διαδικασία πριν την παράδοση αυτ/του (τεχνικός έλεγχος , πλύσιμο γυάλισμα ....τζιτζί το αμάξι - καθρέπτης) .Παραδίδεται το αυτ/το τρέλαμένος ο αγοραστης με την επιλογή του!!!!Μετα απο κανένα 20ήμερο με πέρνει τηλ. τρελαμένος...το αυτ/το έχει παντού άσπρους λεκέδες ...παντού όμως... λαμαρίνα ...παρμπρίζ...στο τζάμι του καθρέπτη παντού ...και δεν βγαίνουν....!εγω δεν το πίστευα λέω καποιο λάθος θα κάνει, υπερβάλει!!φέρνει το αυτ/το πραγματι όπως μου τα έλεγε!!και χειρότερα!!Δεν είχα ξαναδεί τέτοιο χάλι!Για να μην σας κουράζω μέτα απο πολύ-πολύ κουβέντα -ψάξιμο μέχρι και ανάλυση σε χημείο...το αυτοκίνητο πλενόταν με νερό απο γεώτρηση που είχε υπερβολικά άλατα και μετά το πλύσιμο το αυτ/το δεν το στεγνωναν (αυτός ή το πλυντήριο) με το δέρμα αλλα το άφηναν στον ήλιο και ξερένωνταν τα άλατα πάνω στην βαφή .Τελος πάντων το θέμα τέλειωσε με ένα πολύ καλό γυάλισμα του αυτοκινητου απο τον βαφέα που συνεργαζόμασταν και το αυτοκινητο έλαμψε!δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς φίλε jimtek θέλει απλά ένα γυάλισμα απλά να προσέχεις πως το πλένεις ή που το πλένεις και πάντα δέρμα μετα το πλύσιμο και τ αυτοκίνητο σε σκιά!Αν τώρα σας ενδιαφέρει ,για να τελειώνει η φασαρία με τον πελάτη αποφασίσαμε να μην του χρεώσουμε τίποτα μια και εκείνος ακόμα και σήμερα πιστεύει οτι ήταν του αυτοκινήτου!Συγνώμη αν σας κούρασα!!
vaskos is offline  
post #86 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 06:23
Supporter

Evanthe's Avatar

Car: 2008 Type S Plus Nighthawk
Send a message via MSN to Evanthe
Παιδιά, καλημέρα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις διάφορες γνώμες ως προς το πού μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα στο χρώμα.

Το αυτοκίνητό μου είναι μαύρο και οι πρώτες άσπρες πιτσιλιές (δεν είναι λεκέδες, αλλά ξέβαμα σαν από χλώριο) εμφανίστηκαν στην αεροτομή μετά από 5 περίπου μήνες κατοχής του αυτ/του. Οι επόμενες πιτσιλιές εμφανίστηκαν πριν από ένα μήνα περίπου (8 μήνες κατοχής) ψηλά στην πόρτα του οδηγού, λίγο πριν το τζάμι.

Αναρωτήθηκα κι εγώ αρχικά μήπως προκλήθηκαν από κουτσουλιές ή φυτά, αλλά στο πλυντήριο όπου το πηγαίνω (εκεί κάνουν κι αλοιφές κλπ.) μου είπαν ότι τέτοια σημάδια προέρχονται μόνο από άλατα νερού. Καθότι το αυτοκίνητο πλένεται εβδομαδιαίως στο συγκεκριμένο πληντύριο, δεν τίθεται θέμα νερού από γεώτρησης, αλλά μου είπαν εκεί ότι οφείλεται στο νερό της βροχής.
Evanthe is offline  
post #87 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 08:52
Uno Angelo 200 Demoni

gatoz's Avatar

Car: 2008 1.8 Ex Black
Send a message via MSN to gatoz
A/C

Με πλήγωσε πολύ το τάπερ στις διακοπές!!!
Το A/C στην άνοδο μου για Κέρκυρα ξεκίνησε να βγάζει ζεστό ή στην καλύτερη ατμοσφαιρικό αέρα! Μερικές φορές επανερχόταν σε λειτουργία αλλά για λίγο. Σαν αποτέλεσμα, εγώ (και κυρίως τα τέκνα) βγάλαμε την μπέμπελη! Αναγκάστηκα να γυρίσω βράδυ για να μην σκάσω από τα 40άρια στις 14/8. Το χειρότερο ήταν η σύζηγος: Εδωσες το Golf επειδή σκεφτόσουν ότι μπορεί να χαλάσει και πήρες την μ@&*# που ΧΑΛΑΣΕ και έδωσες και 25000? Τι να απαντήσω? Μόλις είπα για φρέον κτλ, η απάντηση ήταν "Τότε γιατί τρίζει και κοπανάει σαν δαιμονισμένο?". Τέλος πάντων...
Εδώ να στιγματίσω την απαράδεκτη αντιπροσωπία στη Κέρκυρα: Αφοί Σπίνουλα. Είναι αλήτες! Οταν πήγα την Δευτέρα το τάπερ για φτιάξιμο, προσπαθούσαν να με πείσουν:
1. To τάπερ είχε χαλάσει στην Αθήνα και άρα δεν τους αφορά
2. Στο ρελαντί (αφού δεν μπήκαν στον κόπο να το κάνουν βόλτα), το A/C δεν δουλεύει, έτσι είναι το σωστό!
3. Αν το auto είναι στο ίσκιο, τα παραπάνω δεν ισχύουν, απλά η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι καλή και άρα μπορεί να λειτουργεί...
4. Αν θέλω να το φτιάξω (παρ'ολα τα αδιασειστα επιχειρήματα τους στο υπέροχο συνεργείο τους (βουλκανιζατέρ ΕΟ) δεν υπάρχει συνατότητα επισκευής - μόνο service) τότε να πάω στον ηλεκτρολόγο που μου προτείνουν, να ΠΛΗΡΩΣΩ, να κόψω τιμολόγιο στο ονομα μου, να πάω το τιμολόγιο στον Σαρ και να απαιτήσω να μου επιστρέψουν τα χρήματα!!!

Σχετικά με το χρώμα, το έπλυνα πριν τις διακοπές και μαντέψτε: Είναι γεμάτο με σημάδια από κουτσουλιές που δεν βγήκαν ούτε με τρίψιμο με αλοιφή από επαγγελματία που μου δήλωσε, λυπάμαι - έχει χαλάσει η βαφή! (meguiars)
Η ταπετσαρία που φαινόταν τόσο όμορφη στην αρχή και για να μην την λερώσω έβαλα 120 ευρόπουλα καλύματα, στις πόρτες έχει ήδη ξεφτίσει!
Νέος τριγμός: Από την αρχή έτριζε η οροφή (γυάλινη) πίσω αριστερά, όπως σας είχα πει στη 1η συνάντηση. Τώρα τρίζει και μπροστά αριστερά και δεξία μόλις μείνει στον ήλιο πάνω από 5' σε σημείο εκνευρισμού.

Σε σχέση με το vs: Στην τεράστια ευθεία από Πρέβεζα προς Αρτα, στην επιστροφή - βράδυ, ένα Lybra 1800 όπως έμαθα από το παλικάρι όταν σταματήσαμε και οι 2 για τυρόπιτες στο τιπ-τοπ, με κέρασε στην τελική (ανεξήγητα μόνο 207 με 5η στο κοντέρ αλλά και φορτωμένο με 4 + αποσκευές, 100αρα βενζίνη) και με πέρασε αρκετά εύκολα, αν και στις στροφές τον έπιανα. Αυτός όμως είχε δώσει 6500 για μεταχειρισμένο του 2001 και εγώ 25500.
Βέβαια 2 ημέρες πριν να φύγω με είχε κεράσει και ένα κόκκινο type s στην ΑΟ που φαινόταν να πηγαίνει καλύτερα μετά τα 200...

Το καλό:
1450 χλμ με 145 λίτρα αν και το πήγαινα σβέλτα, και τελικό κόστος 200 ευρώ (100αρα και γέμισμα σε Κέρκυρα και Ηγουμενίτσα με πάνω από 1.4 /l !). Μήπως όμως επειδή το AC ήταν off?

Αρχισα πλέον να απογοητεύομαι...
Πήρα τελικά ένα ωραίο σχήμα και μόνο?
gatoz is offline  
post #88 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 09:05
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

Car: 2007 1.8 5 door, Black
Πωπω ρε Θοδωρή! Σου χάλασε τις διακοπές...
Αποτελείς μοναδική περίπτωση για το a/c αφού ναι μεν έχω ακούσει για μειωμένη απόδοση από κάποιους (σε μένα δεν έχει τύχει) αλλά ποτέ για βλάβη.
Για τον αντιπρόσωπο τι να πω... κάντου μια καταγγελία στον Σ και δώστον στεγνά στο ετήσιο έντυπο αξιολόγησης μόλις σου σταλεί (σε μένα ήρθε). Άντε με τα ζώα που μας την λένε και από πάνω.

Last edited by skam; 18th August 2008 at 09:13.
skam is offline  
post #89 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 09:36
Supporter

jimp's Avatar

Car: http://www.civinfo.com/forum
Μεγάλη ξεφτίλα ο τύπος στη κέρκυρα. Πρέπει να γίνει θέμα στο σαρακ. Για τις επιδόσεις του αμάξιου εχω να πω οτι ήσουν πολύ φορτωμένος. Για τη 100 άρα εχω να πω πως τζάμπα χρήματα δίνεις. Δε ξέρω αν διαβάσες το άρθρο που έβαλα.
jimp is offline  
post #90 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 10:20
Supporter

g_bak's Avatar

iTrader: (2)
Νομίζω ότι ο μύθος της ''ιαπωνικής αξιοπιστίας'' έχει εδώ και πολύ καιρό ξεφτίσει. Το μόνο που μας μένει είναι το μάλλον χειρότερο after sales της ελληνικής αγοράς.

καλή υπομονή φίλε, θα σου συνιστούσα να έκανες και κάποια καταγγελία σε περιοδικό τύπο.

Σημειωτέον, ότι η εργοστασιακή εγγύηση είναι διεθνής.
g_bak is offline  
post #91 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 12:49
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

Car: 2007 1.8 5 door, Black
Quote:
Originally Posted by gatoz View Post

Σε σχέση με το vs: Στην τεράστια ευθεία από Πρέβεζα προς Αρτα, στην επιστροφή - βράδυ, ένα lybra 1800 όπως έμαθα από το παλικάρι όταν σταματήσαμε και οι 2 για τυρόπιτες στο τιπ-τοπ, με κέρασε στην τελική (ανεξήγητα μόνο 207 με 5η στο κοντέρ αλλά και φορτωμένο με 4 + αποσκευές, 100αρα βενζίνη) και με πέρασε αρκετά εύκολα, αν και στις στροφές τον έπιανα. Αυτός όμως είχε δώσει 6500 για μεταχειρισμένο του 2001 και εγώ 25500.
Βέβαια 2 ημέρες πριν να φύγω με είχε κεράσει και ένα κόκκινο type s στην ΑΟ που φαινόταν να πηγαίνει καλύτερα μετά τα 200...
αυτός έχει μοτέρ 130 ίππων, αμάξωμα τουλάχιστον 50 κιλά ελαφρύτερο ενώ εσύ 200 κιλά επιπλέον από τα +3 άτομα και 50 κιλά αποσκευές βάση. Δηλαδή ήθελες τα 140 αλογάκια να νικήσουν περισσότερα από 1550 κιλά αν υπολογίσουμε και το πόσο γεμάτο ήταν το ρεζερβουάρ σου... λογικά έχασες λοιπόν και αναμενόμενα. Αν αυτός ήταν ανάλογα φορτωμένος θα του περνούσες από πάνω...μην το παρακάνουμε στους αρνητικούς σχολιασμούς.

Για το type-s τώρα. Εσύ είσαι βαρύτερος σχεδόν 50 κιλά λόγω εξοπλισμού ex...τρως και όλο το φαγητό σου... ίσως είχες και παραπάνω βενζίνη...
συμβαίνουν αυτά!

Last edited by skam; 18th August 2008 at 12:52.
skam is offline  
post #92 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 20:09
アレックス

alexps's Avatar

Car: 2008 CTS F/I, Milano Red
iTrader: (1)
Send a message via MSN to alexps
Κουλαρισε θοδωρη!!!
Γιατι το λες ταπερ?? Ταπερ λεμε τα type R!!
Παντως η "ιαπωνικη" αξιοπιστια εχει παει οντως περιπατο!!!
alexps is offline  
post #93 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 20:20
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
Αλέξανδρε, η ιαπωνική αξιοπιστία έχει πάει περίπατο όσον αφορά την συναρμογή.
Άλλα κάνοντας μαι έρευνα αγοράς πριν να κλείσω το αυτοκίνητο δεν νομίζω ότι αυτό συμβαίνει μόνο με την HONDA. Πολλές εταιρείες έχουν ρίξει την ποιότητα τους λόγω προσπάθειας τους να κρατήσουν χαμηλές τιμές και να αυξήσουν τα κέρδη.
Εύλογα θα μου πεις, ότι το αμάξι που πήραμε ήταν το ακριβότερο της κατηγορίας του. Συμφωνώ, αλλά μέτρησαν και άλλα πράγματα για να καταλήξουμε σε αυτό .
Διαφωνείς;
Πάντως πιστεύω ότι τα μοτεράκια μας θα μας δώσουν πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.
Τώρα αν το αμάξι δεν θα υποφέρεται από τριγμούς μετά από λίγο καιρό, τότε........
βλέπουμε
panosm is offline  
post #94 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 21:08
アレックス

alexps's Avatar

Car: 2008 CTS F/I, Milano Red
iTrader: (1)
Send a message via MSN to alexps
Συμφωνω Πανο.
Θελω να ελπιζω πως μοτερ και σαζμαν θα μας βγαλουν ασπροπροσωπους!!!
Αλλα μονο αυτα δεν κανουν ενα καλο αμαξι!! Ε??
alexps is offline  
post #95 of 20739 (permalink) Old 18th August 2008, 23:33
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
Quote:
Originally Posted by alexps View Post
Συμφωνω Πανο.
Θελω να ελπιζω πως μοτερ και σαζμαν θα μας βγαλουν ασπροπροσωπους!!!
Αλλα μονο αυτα δεν κανουν ενα καλο αμαξι!! Ε??
Συμφωνώ, αυτά μόνο δεν κάνουν ένα καλό αμάξι!
Αλλά με ποιό άλλο θα σε χάζευαν στα φανάρια και θα έβλεπες βλέματα να γυρνάνε;
Ή όπως προχτές που είχα παρκάρει κάπου και πέτυχα κάποιον από το μπαλκόνι να φωνάζει "όπα μάγκες, ελάτε να δείτε τι έχει παρκάρει κάτω από το σπίτι μου"
Δεν είναι πολλά τα αυτοκίνητα που σου το δίνουν αυτό.....
:d
panosm is offline  
post #96 of 20739 (permalink) Old 19th August 2008, 08:19

Δεν ξερω τι λετε...εγω ειδα το (κουπε)xioyntai (δεν θυμαμε πως γραφεται κανονικα)και ειναι ενα πανεμορφο αξιολογο δυνατο κουπε που αν το βαλουν σε τιμη κατω τον 30 χιλιαρικα,θα παρει πολυ κοσμος και διαφοροι θα γλυφονται....220 αλογα πισω τροχο και τουρμπο 2λιτρο,ακαμψια +33%περισοτερο απο την Μ3 Ε46.
thanosS is offline  
post #97 of 20739 (permalink) Old 19th August 2008, 08:22

Mην πουμε για την μαρκα η την προελευση του......το γραφω σαν αμαξι με τιμη και τι δινει.......στην Γερμανια παντως επαιζε πολυ και στον δρομο που το ειδα ειναι πανεμορφο.....στυλ lexus ειναι.
Θα προσπαθισω να κανω test drive και θα σας γραψω τι λεει!!!???
thanosS is offline  
post #98 of 20739 (permalink) Old 19th August 2008, 08:28
Supporter

Evanthe's Avatar

Quote:
Originally Posted by thanoss View Post
mην πουμε για την μαρκα η την προελευση του......το γραφω σαν αμαξι με τιμη και τι δινει.......στην Γερμανια παντως επαιζε πολυ και στον δρομο που το ειδα ειναι πανεμορφο.....στυλ lexus ειναι.
Θα προσπαθισω να κανω test drive και θα σας γραψω τι λεει!!!???
Έχει ενδιαφέρον να μας πεις τις οδηγικές εντυπώσεις σου. 'Ψήνεται' ο αδερφός μου για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Evanthe is offline  
post #99 of 20739 (permalink) Old 19th August 2008, 08:42

Για μενα ειναι ο ποιο σωστος (αντικαταστατης του rx8) Για οσους ΔΕΝ ηθελαν το rx8 για λογους μοτερ,καυσιμο,και συντηριση κτλ .......το συγκεκριμενο ειναι οτι (παρομοιο)παιζει οσο αφορα την μεταδοση,επιδοσεις,και τιμη....για την συντηριση δεν γραφω γιατι μαλλον θα ειναι χαμιλη.
Και για κατι αλλο παρομοιο πας πολυ ψηλα και δυσκολα να βρεις τουρμπατο πισω κινηση και κουπε....σε τετοια τιμη(νομιζω δεν υπαρχει κατι τετοιο τωρα στην Ελληνικη αγορα)
thanosS is offline  
post #100 of 20739 (permalink) Old 19th August 2008, 08:48
Supporter

Evanthe's Avatar

Quote:
Originally Posted by thanosS View Post
Για μενα ειναι ο ποιο σωστος (αντικαταστατης του rx8) Για οσους ΔΕΝ ηθελαν το rx8 για λογους μοτερ,καυσιμο,και συντηριση κτλ .......το συγκεκριμενο ειναι οτι (παρομοιο)παιζει οσο αφορα την μεταδοση,επιδοσεις,και τιμη....για την συντηριση δεν γραφω γιατι μαλλον θα ειναι χαμιλη.
Και για κατι αλλο παρομοιο πας πολυ ψηλα και δυσκολα να βρεις τουρμπατο πισω κινηση και κουπε....σε τετοια τιμη(νομιζω δεν υπαρχει κατι τετοιο τωρα στην Ελληνικη αγορα)
Νομίζω πως αν δεν ήταν Hyundai, αλλά κάποια άλλη μάρκα θα έκανε πολύ καλές πωλήσεις.
Evanthe is offline  
Reply

Civinfo > Greek language > Greece

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Civinfo forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
Your User Name is the name that appears by all your posts on the forum, and so should not be your email address.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.civinfo.com/forum/greece/16342-faults.html
Posted By For Type Date
? - Page 24 This thread Refback 18th April 2012 15:41
? This thread Refback 5th May 2011 11:50
?????????? ??????? | counter | ?????????? Faults - Page 267 - Civinfo This thread Refback 5th August 2010 17:17