AlterEgo - Civinfo
 31Likes
Reply

LinkBack Thread Tools
post #1 of 1602 (permalink) Old 15th June 2010, 22:19 Thread Starter
Supporter

dibouras's Avatar

Car: 2007 1.8 5door, NHB
iTrader: (0)
AlterEgo

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως και συνεννόησης με το Σπύρο (skam) εγκαινιάζω το νέο μας thread.
Και το όνομα αυτού AlterEgo (λατινιστί “ο άλλος μου εαυτός”).
Στο συγκεκριμένο thread θα γράφουμε οτιδήποτε θεωρούμε ότι είναι ενοχλητικό, ωστόσο δεν αποτελεί γενικότερο πρόβλημα του αυτοκινήτου!
Επίσης οτιδήποτε μας πλήγωσε από τη συμβίωση με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και μας έκανε να "ξενοκοιτάξουμε"!!!
Εύχομαι να είστε όλοι μεγαλόκαρδοι και να συγχωρήσετε στο αμάξι μας ότι διορθώνεται! Για τα υπόλοιπα δεν παίρνω όρκο!
Εύχομαι επίσης μέσα από την πρακτική και την καθημερινή κατάθεση όλων, να επαληθευτεί η διάκριση από το κομμάτι των faults και να μην παρατηρηθούν φαινόμενα κανιβαλισμού!
Ιδού λοιπόν, ο άλλος εαυτός του civic, ο κακός του εαυτός! Από σας ωστόσο, περιμένω να βγάλετε τον καλύτερο! Άρξατε πύρ λοιπόν!!!

Υ.Γ Και τώρα που τελείωσα με τις δικές μου ευχές (επιβάλλεται λόγω εγκαινίων) να μεταφέρω και την ευχή του Σπύρου, “να μη χάσει τα πυκνά του μαλλιά με αυτά που θα διαβάσει εδώ”!

Last edited by dibouras; 15th June 2010 at 22:44.
dibouras is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 1602 (permalink) Old 16th June 2010, 09:14
P R E P A R E D

s33s's Avatar

Car: 2008,1.8sport 5d,Galaxy Grey
iTrader: (3)
Send a message via MSN to s33s
Ενα πραγμα μονο με κανει να κοιταζω αλλα αυτοκινητα και δη απο Απριλιο μεχρι Οκτωβριο οταν εχει πεσει λιγο ο ηλιος και οι ιδιοκτητες τους πατανε ενα κουμπακι και το μεταμομορφωνουν απο coupe σε cabrio....

Ναι,το μονο που με χαλαει ειναι οτι στο civic η οροφη δεν ειναι ο ουρανος!!!
s33s is offline  
post #3 of 1602 (permalink) Old 16th June 2010, 14:50
Supporter

alepos's Avatar

Car: 2009 fd1 royal blue
Eco display
Quote:
Originally Posted by s33s View Post
Ενα πραγμα μονο με κανει να κοιταζω αλλα αυτοκινητα και δη απο Απριλιο μεχρι Οκτωβριο οταν εχει πεσει λιγο ο ηλιος και οι ιδιοκτητες τους πατανε ενα κουμπακι και το μεταμομορφωνουν απο coupe σε cabrio....

Ναι,το μονο που με χαλαει ειναι οτι στο civic η οροφη δεν ειναι ο ουρανος!!!
θα πρεπει ομως να ανταλαξεις κατι για να εχεις "sky wide open" γιατι με τα 22-23-24 χιλιαρικα που εδωσες για το civic δεν υπαρχει περίπτωση να παρεις cc ακομα και κινεζικο για 4 ατομα
alepos is offline  

post #4 of 1602 (permalink) Old 16th June 2010, 17:54

Car: 2009 5d black 1.4
Τι έγινε βρε παιδιά γιατί εξαφανίστηκαν τα σχόλια μου?
aeronautis is offline  
post #5 of 1602 (permalink) Old 16th June 2010, 18:17

Car: 2009 5d black 1.4
1. Το ότι ενώ το φυλλάδιο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά έλεγε για διπλή εξάτμιση -και μου έδωσε ιδιαίτερη έμφαση ο πωλητής ως προσόν και από απόσταση που το παρατήρησα στην έκθεση έδειχνε ότι υπήρχαν- παρέλαβα διπλές διακοσμητικές εξάτμισις. Πράγμα που το θεωρώ παραπλάνηση από μεριάς εταιρείας Honda & του πωλητή αλλά κυρίως της Honda Hellas μια και ήταν στα Ελληνικά το φυλλάδιο τυπωμένο.
2. Το ότι ενώ θεωρείτε θα ότι θα αγόραζα το facelift ξαφνικά βλέπω καπάκι νέο facelift που το ονόμαζαν special edition. Δεν δείχνει και δεν είναι στοιχείο που τιμά και σέβεται η εταιρεία το νέο πελάτη της.Μιας και θεωρεί ο πελάτης ότι αγοράζει την τελευταία έκδοση. Και ή εταιρεία τι κάνει μέσα στο 2009 βγάζει διαφήμιση editio 2010. Ούτε ένα 3μηνό δεν είχα κλείσει.
3. Άλλη ζάντα έδειχνε το φυλλάδιο άλλη παρέλαβα - την παλιά-.Ευτυχώς που μου άρεσε. Αλλά είναι δυνατόν σε facelift αυτοκίνητο που αγοράζω να το παραλαμβάνω με την παλιά ζάντα. Απαράδεκτο& ανεπίστρεπτο για μένα.
Όλα αυτά τα έχω γράψει και στην φόρμα που στέλνουν περί εντυπώσεων. Αλλά ούτε καν μπήκε κάποιος στον κόπο να επικοινωνήσει μαζί μου. Τυχαίων δεν νομίζω!
Τέλος θα ήταν αδικία να μην αναφέρω ότι και πάλι civic θα αγόραζα&είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αλλά είναι οξύμωρο να θεωρώ ότι αγοράζω καινούργιο αμάξι&να έχω τα παραπάνω προβλήματα.Και τα αναφέρω καλοπροαίρετα ώστε να μην βρεθεί κάποιος στην θέση την δική μου. Διαφορετικά θα αδιαφορούσα.
aeronautis is offline  
post #6 of 1602 (permalink) Old 16th June 2010, 19:21
Supporter

kourentas's Avatar

Car: 2007 FK2 black
Eco display
Οι αντιπροσωπείες λένε όταν πας ότι θέλεις να ακούσεις για να σε πείσουν. Μετά αρχίζεις να ανακαλύπτεις από μόνος σου ότι στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ δεν θα γίνουμε ποτέ άνθρωποι.
kourentas is offline  
Thanks to kourentas from:
post #7 of 1602 (permalink) Old 16th June 2010, 21:14

caincivic's Avatar

Car: 2008 1.85d sport nighthawk
Quote:
Originally Posted by aeronautis View Post
1. Το ότι ενώ το φυλλάδιο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά έλεγε για διπλή εξάτμιση -και μου έδωσε ιδιαίτερη έμφαση ο πωλητής ως προσόν και από απόσταση που το παρατήρησα στην έκθεση έδειχνε ότι υπήρχαν- παρέλαβα διπλές διακοσμητικές εξάτμισις. Πράγμα που το θεωρώ παραπλάνηση από μεριάς εταιρείας Honda & του πωλητή αλλά κυρίως της Honda Hellas μια και ήταν στα Ελληνικά το φυλλάδιο τυπωμένο.
2. Το ότι ενώ θεωρείτε θα ότι θα αγόραζα το facelift ξαφνικά βλέπω καπάκι νέο facelift που το ονόμαζαν special edition. Δεν δείχνει και δεν είναι στοιχείο που τιμά και σέβεται η εταιρεία το νέο πελάτη της.Μιας και θεωρεί ο πελάτης ότι αγοράζει την τελευταία έκδοση. Και ή εταιρεία τι κάνει μέσα στο 2009 βγάζει διαφήμιση editio 2010. Ούτε ένα 3μηνό δεν είχα κλείσει.
3. Άλλη ζάντα έδειχνε το φυλλάδιο άλλη παρέλαβα - την παλιά-.Ευτυχώς που μου άρεσε. Αλλά είναι δυνατόν σε facelift αυτοκίνητο που αγοράζω να το παραλαμβάνω με την παλιά ζάντα. Απαράδεκτο& ανεπίστρεπτο για μένα.
Όλα αυτά τα έχω γράψει και στην φόρμα που στέλνουν περί εντυπώσεων. Αλλά ούτε καν μπήκε κάποιος στον κόπο να επικοινωνήσει μαζί μου. Τυχαίων δεν νομίζω!
Τέλος θα ήταν αδικία να μην αναφέρω ότι και πάλι civic θα αγόραζα&είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αλλά είναι οξύμωρο να θεωρώ ότι αγοράζω καινούργιο αμάξι&να έχω τα παραπάνω προβλήματα.Και τα αναφέρω καλοπροαίρετα ώστε να μην βρεθεί κάποιος στην θέση την δική μου. Διαφορετικά θα αδιαφορούσα.
ξερεις ποσος κοσμος θελει να αγορασει HONDA κ σκεφτεται οτι θα εχει τον σαρακακη γενικο αντιπροσωπο κ αλλαζει γνωμη;παρα πολλοι σε πληροφορω.οσοι κανουν τη κινηση να αγορασουν honda,το εχουν αποφασισει μετα απο πολλη σκεψη και εχουν σαν ατου,την αξιοπιστια της εταιριας και τη μακροχρονια κατασκευη κινητηρων επιδοσεων ανα τον κοσμο!απλως παρακαλαμε να μη τρακαρουμε κ αυτο που ψαχνουμε να υπαρχει σε διαθεση ειτε σαν καινουργιο κ φτηνο ειτε σε μεταχειρισμενο κ καλο(ποτε μεταχειρισμενο εντος του κινητηρος,μακρια).
caincivic is offline  
post #8 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 00:51 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

dibouras's Avatar

Quote:
Originally Posted by caincivic View Post
ξερεις ποσος κοσμος θελει να αγορασει HONDA κ σκεφτεται οτι θα εχει τον σαρακακη γενικο αντιπροσωπο κ αλλαζει γνωμη;παρα πολλοι σε πληροφορω.οσοι κανουν τη κινηση να αγορασουν honda,το εχουν αποφασισει μετα απο πολλη σκεψη και εχουν σαν ατου,την αξιοπιστια της εταιριας και τη μακροχρονια κατασκευη κινητηρων επιδοσεων ανα τον κοσμο!απλως παρακαλαμε να μη τρακαρουμε κ αυτο που ψαχνουμε να υπαρχει σε διαθεση ειτε σαν καινουργιο κ φτηνο ειτε σε μεταχειρισμενο κ καλο(ποτε μεταχειρισμενο εντος του κινητηρος,μακρια).
Όταν ακούς 630 € ένα φανάρι, ξαναγοράζεις honda?
dibouras is offline  
post #9 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 05:57
Supporter

kostashcivic's Avatar

τόσο έχει το ξένον φαναρι και στη ρενο....
kostashcivic is offline  
post #10 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 11:23

theos777's Avatar

Car: ex-HONDA CIVIC R18...
Quote:
Originally Posted by dibouras View Post
Όταν ακούς 630 € ένα φανάρι, ξαναγοράζεις honda?
ποιο φαναρι εχει 630 και δεν το ξερω???
theos777 is offline  
post #11 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 11:42 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

dibouras's Avatar

Quote:
Originally Posted by theos777 View Post
ποιο φαναρι εχει 630 και δεν το ξερω???
Αν σου πω το δικο μου, θα με πιστεψεις? (1.8 executive)
dibouras is offline  
post #12 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 11:51

theos777's Avatar

Car: ex-HONDA CIVIC R18...
Quote:
Originally Posted by dibouras View Post
Αν σου πω το δικο μου, θα με πιστεψεις? (1.8 executive)
ρε πλακα μου κανετε???τι τελευταια φορα που ειχα ρωτησει για το type s το κεντρικο φαναρι εκανε 480 ευρω...ποτε γινανε τοσο μεγαλες ανατιμησεις?
theos777 is offline  
post #13 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 11:53
Supporter

kostashcivic's Avatar

είναι για φώτα ξένον Γιώργη....
kostashcivic is offline  
Thanks to kostashcivic from:
post #14 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 12:49
or Yiannis

jaggelo's Avatar

Car: 2009 1.4 5d Polished Metal
Eco display
Quote:
Originally Posted by caincivic View Post
Ακριβώς τον ίδιο δισταγμό να αγοράσω honda είχα και εγώ λόγω Σ.

Αλλά λόγω εμφάνισης,χώρων και japan, ο σίβικας ήταν για μένα η καλύτερη επιλογή.
Και αφού τον οδήγησα δεν μπήκα καν στον κόπο να κοιτάξω κάτι άλλο.

Και όσο αφορά κάποια μικρά ή μεγαλύτερα προβλήματα που πιθανόν να βγάλει ο σίβικας,
δεν πρόκειται να χαλάσει η θετική γνώμη που έχω για αυτόν,
γιατί ευχαριστιέμαι να τον οδηγώ όπως και την πρώτη μέρα
jaggelo is offline  
Thanks to jaggelo from:
post #15 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 13:38
Supporter

aggeloshonda's Avatar

Car: honda civic 1.8 5d
για μενα τα αρνητικα του civic ειναι λιγα αλλα ουσιαστικα για να μην ξαναπαρω χοντα:αναρτηση,ποιοτητα κυλησης(μια τραβαει δεξια μια αριστερα),ποιοτητα υλικων,τιμη,μεγαλος κινητηρας χωρις ικανοποιητικη αποδοση...ειμαι τις ευρωπαικης φιλοσοφιας τελικα!
οταν ομως το βλεπω καπου παρκαρισμενο η να περναει απο μπροστα μου με κερδιζει κατευθειαν και αναρωτιεμαι μηπως και παλι αυτο θα επερνα γιατι μου αρεσει πολυ...αλλα φτιαγμενο οπως το types-r οχι 5θυρο μανισιο...οταν το πηρα δεν το ειχα σκεφτει καλα....ελπιζω να εβαλα μυαλο τωρα και να βλεπω πιο σφερικα τα πραγματα και να το μελεταω πιο πολυ!

και δεν ξαναπερνω καινουργιο αυτοκινητο ειναι μεγαλο χασιμο χρηματων!
aggeloshonda is offline  
post #16 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 14:26 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

dibouras's Avatar

Quote:
Originally Posted by aggeloshonda View Post
και δεν ξαναπερνω καινουργιο αυτοκινητο ειναι μεγαλο χασιμο χρηματων!
Και μεγάλο λαχείο ένα μεταχειρισμένο!
dibouras is offline  
post #17 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 17:17
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

Car: 2007 1.8 5 door, Black
εμένα με σπάει ο θορυβος της ανάρτησης που κάνει το αυτοκίνητο σε λακκούβες! Νομίζεις ότι κάτι έσπασε...πάντως τον τελευταίο καιρό με τα ...καμμένα λάστιχα δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη παρόλο που δεν μ' έχει προδώσει πουθενά!
skam is offline  
post #18 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 20:50
Uno Angelo 200 Demoni

gatoz's Avatar

Car: 2008 1.8 Ex Black
Send a message via MSN to gatoz
Quote:
Originally Posted by skam View Post
εμένα με σπάει ο θορυβος της ανάρτησης που κάνει το αυτοκίνητο σε λακκούβες! Νομίζεις ότι κάτι έσπασε...πάντως τον τελευταίο καιρό με τα ...καμμένα λάστιχα δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη παρόλο που δεν μ' έχει προδώσει πουθενά!
Εμένα μου την έσπαγε το κοπάνημα επίσης, τα καμμένα a/c, ο αργός αλλά οικονομικός κινητήρας, η μέτρια ποιότητα κατασκευής και οι μικρές και πανάκριβες aftermarket προσθήκες...
Τώρα στη delta, μου τη σπάει ότι είναι υπερβολικά χλιδάτη για ένα ψευτοαλητάκο γάτο!
gatoz is offline  
post #19 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 21:09 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

dibouras's Avatar

Quote:
Originally Posted by gatoz View Post
Εμένα μου την έσπαγε το κοπάνημα επίσης, τα καμμένα a/c, ο αργός αλλά οικονομικός κινητήρας, η μέτρια ποιότητα κατασκευής και οι μικρές και πανάκριβες aftermarket προσθήκες...
Τώρα στη delta, μου τη σπάει ότι είναι υπερβολικά χλιδάτη για ένα ψευτοαλητάκο γάτο!
Ακομη πιστευω οτι δεν ειναι αργος ο κινητηρας, αλλα πολυ φαρδια τα λαστιχα και αρκετα βαρυ το αυτοκινητο για τη μοτερακλα μας. Το μονο αρνητικο που βρισκω στον κινητηρα ειναι οτι δεν αρπαζει απο χαμηλα! Ισως παλι αιτια να ειναι αυτα που ανεφερα παραπανω, ισως η αναφλεξη που δε γινεται στο σωστο χρονο, ισως το πλουσιο μειγμα οπως εχουν γραψει καποια παιδια!
Την απαντηση θα τη λαβουμε εν μερει οταν το 225 γινει 205, μετα το φθινοπωρο να μαστε καλα!
dibouras is offline  
post #20 of 1602 (permalink) Old 17th June 2010, 22:50
Red VS Black

george_ang's Avatar

Car: 2008 1.8 Type S, Milano red
Προτείνω σε όλους τους 5θ που δν αντέχουν την ανάρτησή τους να βάλουν του s ή του r!! Ούτε κοπανάει ούτε τίποτα!!
george_ang is offline  
Reply

Civinfo > Greek language > Greece

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Civinfo forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
Your User Name is the name that appears by all your posts on the forum, and so should not be your email address.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies