R18 Turbo Service Intervals - Civinfo
 1Likes
Reply

LinkBack Thread Tools
post #1 of 32 (permalink) Old 17th June 2018, 11:38 Thread Starter
Supporter

warhawk's Avatar

Car: FN1 Turbo, Milano Red
iTrader: (0)
R18 Turbo Service Intervals

Ανοίγω αυτό το thread μετά από πολύ ψάξιμο στο εξωτερικό καθώς δεν υπάρχουν πληροφορίες για το κατά πόσο επηρεάζονται τα service intervals του R18 μετά την υπερτροφοδότηση του.

Από τη μικρή εμπειρία μου ένα από τα σημεία που σίγουρα "πονάει" πολύ είναι τα λάδια. Εσείς τι λάδια βάζετε και κάθε πότε τα αλλάζετε και γιατί;

Η honda αναφέρει πως για severe operating conditions τα λάδια πρέπει να αλλάζονται κάθε 6 μήνες ή 10.000 χλμ.

Εγώ τουρμπάτος μετά από δύο αλλαγές που έχω κάνει (oem-castrol-amsoil) έχω παρατηρήσει πως τα λάδια πλέον τρώνε απίστευτο ξύλο και έχω προβληματιστεί για το πότε θέλουν αλλαγή ειδικά τώρα που έχει καλοκαιριάσει και τα amsoil μετά από από 3.000 χλμ έχουνε γίνει "Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε μαύρη σαν καλιακούδα..."

Επίσης ίσως τα μπουζί να πονάνε και αυτά και να θέλουνε αλλαγή πολύ συχνότερα. Λογικά όλοι πλέον φοράμε τα BKR8EIX τα οποία είναι 2 νούμερα πιο ψυχρά από τα oem αλλά και λίγο παλαιότερης τεχνολογίας.

Ποια η γνώμη σας;

Last edited by warhawk; 17th June 2018 at 17:54.
warhawk is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 32 (permalink) Old 17th June 2018, 14:04
Νίκος

nestou's Avatar

Car: 2007 5d 1.8 galaxy grey
iTrader: (3)
Η συχνότητα αλλαγής σίγουρα κάτω απο 10000 χλμ, εγω θα δοκίμαζα μερικά απο τα κορυφαία λάδια της αγοράς π.χ motul 300v δεν είναι τα μοναδικά αλλά λόγω συμπάθειας θα ξεκινούσα απο εκεί, λέω να τα βάλω στην επόμενη αλλαγή με stok μοτέρ, "το μόνο που με φρενάρει είναι η τιμή".
nestou is online now  
post #3 of 32 (permalink) Old 17th June 2018, 17:53 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

warhawk's Avatar

Νομιζω ειναι λιγο υπερβολη σε στοκ r18 οτιδηποτε περα απο το oem λαδακι της honda και αλλαγη αυτου μια φορα το χρονο.
warhawk is offline  

post #4 of 32 (permalink) Old 18th June 2018, 11:31

mevsem's Avatar

Car: 2016 Civic, Sporty Blue
Garage
Να ξεκινήσω με μια ερώτηση την απάντηση μου...Γιατί τα λάδια πρέπει να βγαίνουν ξανθά σαν φρέσκο ηλιέλαιο όταν βγαίνουν από τον κινητήρα; Απ' όσα λίγα ξέρω, το λάδι όταν δουλευτεί, μαυρίζει σαν την ψυχούλα των Αργεντινών όταν έχασε το πέναλτι ο Μέσι

Επίσης για τον φίλο που έγραψε για τα 300v της Motul είναι αγωνιστικά λάδια και δεν συνίσταται η χρήση τους για καθημερινά οχήματα. Ακόμη και η ίδια η Motul γράφει στο site της Type of use: Short distance race - Rally - GT. Για καθημερινά οχήματα νομίζω ότι μιλάμε για overkill αλλά από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει με το όχημα και κατ' επέκταση το πορτοφόλι του.

Γνώμη μου είναι να μείνεις στις προδιαγραφές του κατασκευαστή, με συχνότερες

(*) αλλαγές εφόσον τα λάδια δουλεύουν (aka τηγανίζονται) σε υψηλότερες θερμοκρασίες

(*) μετρήσεις σχετικά με την στάθμη τους

Επίσης, θεωρώ αυτονόητο ότι θα επιλέγεις ποιοτικές λύσεις (Motul, Castrol, Liqui Moly κτλ.) και όχι λάδια του Lidl.

Υ.Γ.: Όργανο πίεσης και θερμοκρασίας λαδιού έχεις στο ξυράφι σου;

Τους χαιρετισμούς μου,
Ηλίας
mevsem is offline  
post #5 of 32 (permalink) Old 18th June 2018, 13:56 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

warhawk's Avatar

Από οργανάκια και @@δάκια δεν έχω τίποτα μέσα στο αμάξι γιατί νευριάζω να τα βλέπω

Έχω μια 2 din οθόνη και βλέπω όλες τις πληροφορίες του εγκεφάλου που μπορεί να δώσει μέσω του obd2 αλλά δυστυχώς το αμάξι δεν έχει σένσορες για θερμοκρασία και πίεση λαδιού.

Τα λάδια είναι λογικό να μαυρίζουν όσο δουλεύουνε αλλά πλέον είναι άνευ προηγουμένου η μαυρίλα σε σχέση με μαμά. Η δικιά μου "μαυρίλα" πιστεύω οφείλεται στο "τηγάνισμα" καθώς τα χιλιόμετρα είναι λίγα.

Στα λάδια έχω κατασταλάξει στα Amsoil Signature Series 5w30. Δεν είναι για να παίζεις με τα λάδια σε πιεσμένα μοτέρ ειδικά όταν περνάνε μέσα από υπερσυμπιεστές και τρώνε ξύλο. Το ενδιαφέρον είναι ότι στα 3.000 χλμ με βάναυση οδήγηση δεν λείπει σταγόνα.
warhawk is offline  
post #6 of 32 (permalink) Old 19th June 2018, 06:49

mevsem's Avatar

Car: 2016 Civic, Sporty Blue
Garage
Σύντεκνε σε τουρμπισμένα αυτοκίνητα τα όργανα εποπτείας στα λάδια δεν είναι για το effect και μόνο (και ας γεμίζουν την καμπίνα). Απορώ με τις αυτοκινητοβιομηχανίες πάντως που δεν βάζουν κάποιον αισθητήρα (τουλάχιστον) για την θερμοκρασία του λιπαντικού στο μοτέρ (λιπαντικό που δεν έχει φθάσει σε θερμοκρασία = λιπαντικό που υπολειτουργεί). Τέλος, για τα λιπαντικά πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν σου και τον χρόνο λειτουργίας και όχι αποκλειστικά τα χιλιόμετρα.
mevsem is offline  
post #7 of 32 (permalink) Old 19th June 2018, 07:20
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

Car: 2007 1.8 5 door, Black
Μην απορείς που δεν το προέβλεψαν διότι το θεωρούσαν περιττό και άσκοπο. Για τις αυτοκινητοβιομηχανίες και συγκεκριμένα για την περίπτωση του r18 στα σιβικ τότε, ήταν άσκοπο να κάνεις tuning σε r18 όταν έχεις τον k20 για αυτό πόσο μάλλον σήμερα με τα τουρμπισμένα μοτέρ της δέκατης γενιάς! Το γεγονός ότι στην Ελλάδα και σε άλλες υποανάπτυκτες χώρες θέλαμε επιδόσεις από μοτέρ σαν το r18 δεν σημαίνει ότι κάτι τετοιο ήταν λογικό στους υπόλοιπους. Εκεί τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα στο θεμα σιβικ 8ης γενιας... θες επιδόσεις; Πάρε τάπερ! Θες οικονομία; Πάρε 2.2d. Θες οικονομία εκτός diesel; Πάρε r18. Θέλεις χαμηλή ασφάλιση ή είσαι νέος οδηγός ή θέλεις περισσότερη οικονομία; Πάρε το 8v 1332 κυβικών ή το 1400 των 100 ίππων αργότερα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ασχολήθηκε κανείς τα πρώτα χρόνια για την εξέλιξη του r18! Έτσι το έβλεπαν και έτσι το βλέπουν και στα καινούρια σιβικ. Απλά εκεί τα πράγματα λόγω τούρμπο είναι ευκολότερα!
skam is offline  
post #8 of 32 (permalink) Old 25th June 2018, 19:34
Supporter

kostello's Avatar

Car: 2008 1.8 FK2 Black Perle
Send a message via MSN to kostello
Ποια λάδια?! Οι μπιέλες είναι ο No1 κίνδυνος.

Ποτέ δεν είχα τόσο χάλια λάδια.
οι αλλαγές γινονται κάθε χρόνο. Χρησιμοποιώ castrol 5-30 και 5-40 αλλά έχω χρησιμοποιήσει και eneos κάποιες φορές παλιότερα. εξαιρετικα και τα δυο.
Τα μπουζί μου είναι Denso IW22 μια σκάλα ψυχρότερα απο τα μαμά.

Δεν ειναι φυσιολογικο να σου τηγανιζονται έτσι τα λάδια και μάλιστα στα 3.000 χιλιόμετρα!
βαλε ενα πυρομετρο ωστε να βλεπεις την θερμοκρασια των καυσαερίων σου και σιγουρα εναν αισθητηρα θερμοκρασίας λαδιου.
Αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να βγάλεις άκρη.

Το άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι να βάζεις μούφα φίλτρο.
kostello is offline  
post #9 of 32 (permalink) Old 26th June 2018, 16:49 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

warhawk's Avatar

Καλά άστο το ξέρω οι μπιέλες μας είναι από τα "jumbo" :P Μακριές και λεπτές, ακριβώς ότι ΔΕΝ πρέπει.

Φώναξα ένα φίλο για μια δεύτερη γνώμη και μου είπε ότι είμαι υπερβολικός με τα λάδια, ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι τηγανισμένα και ότι είναι μια χαρά. Η αλήθεια είναι ότι την φορά που τα κοίταξα δεν είχε και πολύ φως, ήταν και λίγο κουρασμένο το κεφάλι μου από τη δουλειά και να ήμουν υπερβολικός.

Φίλτρο λαδιού βάζω πάντα το γνήσιο σε κάθε αλλαγή και το γιαπωνέζικο μάλιστα.

Αισθητήρας θερμοκρασίας λαδιού που βολεύει να μπει στο μοτέρ μας; Έχεις βάλει; Τι θερμοκρασίες βλέπεις τώρα το καλοκαίρι;

Μπουζί πειράζεις διάκενο ή τα αφήνεις εργοστασιακό; Στα πόσα χιλιόμετρα τα αλλάζεις;
warhawk is offline  
post #10 of 32 (permalink) Old 26th June 2018, 19:18
Supporter

coyote80's Avatar

Car: 2009 1.8 5d,Galaxy Grey
Αν θυμάμαι καλά ο Alexps είχε βάλει αισθητήρα θερμοκρασίας λαδιού στο Κάρτερ.

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
coyote80 is offline  
post #11 of 32 (permalink) Old 28th June 2018, 18:52
Supporter

kourentas's Avatar

Car: 2007 FK2 black
Eco display
Ρε παιδιά οι μπιέλες είναι σχεδιασμένες για κινητήρα ατμοσφαιρικό με νορμάλ συμπίεση, που όσο και να τον σκίσεις δεν θα πάθουν κάτι. Γι' αυτό είναι σχεδιασμένες. Τώρα το τι έχουμε κάνει εμείς είναι τελείως διαφορετικό.

Εγώ από το 2010 που το έχω έτσι το αυτοκίνητο βάζω πάντα 5w40 Motul Excess 8100 που τα αλλάζω μία φορά το χρόνο αφού δεν πιάνω ποτέ το όριο των km. Και ακόμη και το καλοκαίρι δεν έχει κάψει ποτέ ούτε σταγόνα. Τώρα αν αυτό είναι τυχαίο δεν ξέρω, έχω ακούσει και για 1.8 που καίνε λάδι και είναι μαμά.
kostello likes this.
kourentas is offline  
post #12 of 32 (permalink) Old 28th June 2018, 19:20
Supporter

panosm's Avatar

Car: 2008 Executive Galaxy Grey
Eco display
Garage
Λάδια βάζω Honda 5-40, μία φορά έβαλα eneos δεν είναι καμία διαφορά.

Στο τελευταίο service δοκιμάζω αυτά:
Motorex SP-X 5-40 (έχουν χαρακτηριστικό πράσινο χρώμα)
https://www.motorex.com/en-us/car-li...sp-x-sae-5w40/
που το δίνουν για turbo κινητήρες.
Εντυπώσεις προσεχως.

Λάδια αλλάζω ευλαβικά κάθε 10000χιλ και μία μικρή μαυρίλα έχουν, αλλά όχι κάτι τραγικό. Λάδι δεν μου έχει κάψει ποτέ. Βέβαια να μην ξεχνάμε ότι έχουμε και τα oil jets

Μπουζί 2 βαθμούς ψυχρότερα είτε DENSO Iridium Power Sparks IK22G ή τα ισοδύναμα NGK. Τα άλλαξα περισσότερο προληπτικά μετά από 40000Km.

Για την θερμοκρασία-πίεση λαδιού υπάρχουν oil adaptors με έτοιμες θέσεις για πίεση/θερμοκρασία λαδιού. Τέτοιο είχα βάλει και ο Αλέξανδρος αν θυμάμαι καλά.

PS: Εγώ έχω ακόμη την mugen βάση για τα όργανα που είχαμε πάρει και την καμαρώνω στο γραφείο!!! χα,χα,χα,χα,χα,χα
panosm is offline  
post #13 of 32 (permalink) Old 28th June 2018, 20:25 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

warhawk's Avatar

Ρε μηπως δεν τα δερνετε καθημερινα;
warhawk is offline  
post #14 of 32 (permalink) Old 28th June 2018, 20:38
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
χα,χα,χα,χα,χα,χα
Λες;
Δεν νομίζω!!!
χα,χα,χα,χα,χα,χα
panosm is offline  
post #15 of 32 (permalink) Old 30th June 2018, 21:49
Supporter

kostello's Avatar

Car: 2008 1.8 FK2 Black Perle
Send a message via MSN to kostello
Quote:
Originally Posted by warhawk View Post
Καλά άστο το ξέρω οι μπιέλες μας είναι από τα "jumbo" :P Μακριές και λεπτές, ακριβώς ότι ΔΕΝ πρέπει.

Φώναξα ένα φίλο για μια δεύτερη γνώμη και μου είπε ότι είμαι υπερβολικός με τα λάδια, ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι τηγανισμένα και ότι είναι μια χαρά. Η αλήθεια είναι ότι την φορά που τα κοίταξα δεν είχε και πολύ φως, ήταν και λίγο κουρασμένο το κεφάλι μου από τη δουλειά και να ήμουν υπερβολικός.

Φίλτρο λαδιού βάζω πάντα το γνήσιο σε κάθε αλλαγή και το γιαπωνέζικο μάλιστα.

Αισθητήρας θερμοκρασίας λαδιού που βολεύει να μπει στο μοτέρ μας; Έχεις βάλει; Τι θερμοκρασίες βλέπεις τώρα το καλοκαίρι;

Μπουζί πειράζεις διάκενο ή τα αφήνεις εργοστασιακό; Στα πόσα χιλιόμετρα τα αλλάζεις;
δεν εχω αισθητηρα θερμοκρασιας λαδιου (δυστηχως).
μπαινει ομως στο καρτερ με ανταπτορα.
λαδια castrol 5-30 βαζω και τα μπουζι τα εχω αλλαξει στις 90.000. εχω τα DENSO IW22G
οταν τουρμπισα ειχε αλλαξει λιγο το διακενο ο μηχανικος. Στην αλλαγη επειδη το service ηταν σε αλλο συνεργειο αν θυμαμαι καλα δεν τα ειχε πειραξει.
kostello is offline  
post #16 of 32 (permalink) Old 9th July 2018, 15:23
lft

Car: 2007 Type S Rotrex Sc
Σε μένα απο την στιγμή που μπήκε ο Sc καίει λάδι κανονικά!(400-500ml στα 5K) και φυσικά το λάδι βγαίνει κατράμι!!!!
Πριν δεν έκαιγε σταγόνα.
Με την προσθήκη ψυγείου λαδιού και τα motul 8100 5-40 είναι λίγο καλύτερα τα πράματα όσον αφορά στην ποσότητα.

Η μαυρίλα του λαδιού πιστεύω ότι οφείλετε καθαρά στο υπερβολικό πλούσιο μείγμα που δουλεύω.
Θερμοκρασία-πίεση λαδιού μπήκαν μαζί με το ψυγείο χωρίς να τρυπηθεί κάρτερ χρησιμοποιώντας reallocation filter δες εδώ https://imgur.com/gallery/VATj5
lft is offline  
post #17 of 32 (permalink) Old 9th July 2018, 15:34
lft

Επίσης προχθές μου ανάβει check engine ..βλέπω το AF/R στο ρελαντί 16!!
συνδέω το διαγνωστικό και βλέπω Code P0135 - Heated Oxygen Sensor Heater Circuit Malfunction (Bank1 Sensor1)
κατευθείαν αλλαγή λ...τέλος ολα καλά στα 122Κ με κόστος 150ευρω.
https://imgur.com/gallery/xiHt7Gz
lft is offline  
post #18 of 32 (permalink) Old 9th July 2018, 18:11
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
Quote:
Originally Posted by lft View Post
Σε μένα απο την στιγμή που μπήκε ο Sc καίει λάδι κανονικά!(400-500ml στα 5K) και φυσικά το λάδι βγαίνει κατράμι!!!!
Πριν δεν έκαιγε σταγόνα.
Με την προσθήκη ψυγείου λαδιού και τα motul 8100 5-40 είναι λίγο καλύτερα τα πράματα όσον αφορά στην ποσότητα.

Η μαυρίλα του λαδιού πιστεύω ότι οφείλετε καθαρά στο υπερβολικό πλούσιο μείγμα που δουλεύω.
Θερμοκρασία-πίεση λαδιού μπήκαν μαζί με το ψυγείο χωρίς να τρυπηθεί κάρτερ χρησιμοποιώντας reallocation filter δες εδώ https://imgur.com/gallery/VATj5
Ίσα-ίσα που η δική σου εφαρμογή δεν θα έπρεπε να έχει κατράμι λάδι, μια και ο rotrex έχει δική του ανεξάρτητη λίπανση και δεν είναι όπως εμάς που η garett έχει λάδι για λίπανση και νερά για ψύξη από τα κυκλώματα του αυτοκινήτου.

Επίσης αναφέρεις ότι τσιμπάει λάδι 400-500ml στα 5Κ, άρα 800-1000ml στα 10Κ. Τι λάδι βάζεις 5-40;
panosm is offline  
post #19 of 32 (permalink) Old 9th July 2018, 20:05
lft

Quote:
Originally Posted by panosm View Post
Ίσα-ίσα που η δική σου εφαρμογή δεν θα έπρεπε να έχει κατράμι λάδι, μια και ο rotrex έχει δική του ανεξάρτητη λίπανση και δεν είναι όπως εμάς που η garett έχει λάδι για λίπανση και νερά για ψύξη από τα κυκλώματα του αυτοκινήτου.

Επίσης αναφέρεις ότι τσιμπάει λάδι 400-500ml στα 5Κ, άρα 800-1000ml στα 10Κ. Τι λάδι βάζεις 5-40;
Πάρα πολύ σωστά και όμως τα λάδια βγαίνουν κατάμαυρα!!!
Πιστεύω οτι έχει να κάνει με το πλούσιο μείγμα.
Ναι το λάδι ειναι 5-40.
Ωστόσο υπήρξε βελτίωση(κατανάλωση λαδιού) με την τοποθέτηση του ψυγείου λαδιού του κινητήρα κατα 1/3, αντι δλδ για 1λτ στα 10κ μου καίει περίπου 700ml.
lft is offline  
post #20 of 32 (permalink) Old 9th July 2018, 20:20 Thread Starter
Supporter
** Thread starter **

warhawk's Avatar

Ισως να ειναι και αυτο για τη μαυριλα. Εγω στο πατημα ειμαι καρφωμενος 10.1. Πιο πλουσιος πεθαινεις :P

Εγω αμα σας πω πως μαμα (injen-jcp-invidia) με honda λαδια 5W40 εκαιγα 500-700ml στις 10.000 και τωρα τουρμπατος με Amsoil 5W30 και πολυ ξυλο δεν καιω σταγονα θα με πιστεψει κανεις;

lft τι θερμοκρασιες εβλεπες στα λαδια πριν το ψυγειο χειμωνα-καλοκαιρι με πολυ ξυλο - χωρις ξυλο;
warhawk is offline  
Reply

Civinfo > Greek language > Tuning - Greek

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Civinfo forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
Your User Name is the name that appears by all your posts on the forum, and so should not be your email address.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page