Brakes -Brake system - Page 4 - Civinfo
 48Likes
Reply

LinkBack Thread Tools
post #61 of 1435 (permalink) Old 28th November 2010, 15:46
Supporter

jimp's Avatar

Car: http://www.civinfo.com/forum
iTrader: (0)
Οταν ηρθε η ωρα, ειχα βαλει στο ροβερ δισκοπλακες, τη χρυση σειρα της prempo , και μετα απο 2000χλμ στραβωσαν. Τις εδωσα πισω και πηρα της tarox της πολυχαρακτες, μετα απο 2000 χλμ στραβωσαν κι αυτες.
Τορναρησα της μανησιες και της εχω ακομη, 220.000 χλμ το ροβερ.
Σκετος χαλβας οι δισκοπλακες που αγοραζα...
Οσο για τις χαρακες, δεν ηταν τοσο προβλημα, δεν θυμαμαι να ενοχλουσε ο ηχος.
jimp is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #62 of 1435 (permalink) Old 28th November 2010, 23:27
Supporter

kostello's Avatar

Car: 2008 1.8 FK2 Black Perle
Send a message via MSN to kostello
Quote:
Originally Posted by theos777 View Post
προσωπικη μου αποψη μιας που χρησιμοποιω τους ebc ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ με ferodo τακακι premier μπορω να πω οτι το φρεναρισμα ειναι λιγο καλυτερο σε σχεση με αυτο που ειχα με τους δισκους της Honda και το μαμα τακακι...συν οτι δεν χανουν την αποδοση τους νωρις οπως οι μαμα δισκοι αμα τα πιεσεις τα φρενα σου...

γενικα ειναι ενα καλο οικονομικο πακετο για μαμα+ αμαξι

αποψη μου ειναι οτι τα big kits για αυτο το αμαξι ειναι πεταμενα ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για ενα αποτελεσμα που οι μαμα δαγκανες καλυπτουνε για το αναλογουμενο βαρος του αμαξιου μεχρι και 180 αλογα ανετα

οι δισκοι οι χαρακτοι ειναι ενα το χαρακτηριστικο τους-->διωχνουν την σκονη απο το τακακι και το δισκο μεσω των χαραξεων 30% πιο ευκολα.
Αεριζομενοι ειναι και οι απλοι δισκοι που φοραμε ΟΛΟΙ απο μαμα...δεν σημαινει οτι επειδη εχει χαρακιες αεριζεται πιο ευκολα ο δισκος...οι χαρακιες ειναι για διωχνουν την σκονη και ΜΟΝΟ
Μειονεκτημα τους ο περιεργος ηχος που ακουγεται..οπως προανεφερε ο konpap

Οι Τρυπητοι εχουνε σαν χαρακτηριστικο να αποβαλλουν την μεγαλυτερη θερμοκρασια που απαγει ο δισκος και κατα 30% ψυχουν πιο ευκολα τον δισκο...κυριο μειονεκτημα τους ειναι οτι ραγιζουν γυρω απο τις τρυπες του δισκου λογω συστολης-διαστολης (ειδικα το χειμωνα)

αν βαλεις ενα δισκο σε συνδυασμο με τα 2 παραπανω θα εχεις ενα θεαματικο φρεναρισμα σε ΜΑΜΑ ΔΑΓΚΑΝΑ

ΤΕΛΟΣ να πω οτι ειμαι ΚΑΤΑ των χαρακτων-τρυπητων δισκων διοτι η λειτουργια τους εχει σαν χαρακτηριστικο τα παραπανω και οχι τον καλυτερο αερισμο του δισκου (παρα μονο στους τρυπητους με το μειονεκτημα που προανεφερα)

Ειμαι ΥΠΕΡ τον ΜΗ ΧΑΡΑΚΤΩΝ δισκων που εχουνε κατασκευαστει απο πολυ καλο κραμα μεταλλου οπως πχ η tarox (ακριβοι σε χρημα)
σε συνδυασμο με ενα πιο σκληρο τακακι πχ Brake pad

ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ GROUP B ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΑΜΑΞΙΑ ΤΩΝ ΡΑΛΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ 70% ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΑΡΑΚΤΟΙ

Τελος τα σωληνακια υψηλης πιεσης δινουνε ενα διαφορετικο feeling στο πενταλ του φρενου σε συνδυασμο με ενα καλο υγρο φρενων dot 4 ή 5.1(για πιστα-trackday) και ειναι καλο να προτιμουνται σε σχεση με τα λαστιχενια τα μαμα μαρκουτσια που με τα χρονια φθειρονται αρκετα και πολλες φορες κοβονται λογω των πιεσεων-θερμοκρασιων που αναπτυσονται

καλες μαρκες για σωληνακια φρενων ειναι

hel
goodridge (προτιμοτερα)
Hks
endless
+

γενικα ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις...
Μου εξηγεις σε παρακαλώ, τι εννοείς οταν λες οτι αεριζομενοι ειναι και οι απλοι μαμα δισκοι που φοραμε όλοι??
συμφωνω για τους χαρακτους αλλα ξερω ότι αεριζομενοι ειναι αυτοι με τις τρυπες. οπως γραφεις και εσυ δηλαδη οτι οι τρυπητοι εχουνε σαν χαρακτηριστικο να αποβαλλουν την μεγαλυτερη θερμοκρασια που απαγει ο δισκος. Δηλαδη με αλλα λογια αεριζονται....

και κατι αλλο ρε παιδια...εγω γιατι δεν θυμαμαι να εχω ακουσει αμαξι με χαρακτους η τρυπητους να περναει απο μπροστα μου ρελαντι και να κανει αυτο το θορυβο (χρχρχρχρρχρ) ?
αν ηταν ετσι τοτε ειναι δυνατον να εβγαινε στην παραγωγη αμαξι με 50-100000 ευρω οπως s4-rs4-lamborghini-evo ktl ktl με αεριζομενους δισκους και θα κανανε χρχρχρχχρρ ????
παρτε ακομα και τα μικροτερα κα φθηνοτερα μοντελα...δεν ειναι δυνατος να υπαρχει αυτος ο θορυβος....
δε ξερω εγω απλα δε τον εχω ακουσει....ισως να εχει τυχει...τι να πω..?
kostello is offline  
post #63 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 08:20
Supporter

panosm's Avatar

Car: 2008 Executive Galaxy Grey
Eco display
Garage
Ο ήχος υπάρχει και είναι χαρακτηριστικό των δίσκων, δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι.
Τώρα αν έχεις lampo δεν νομίζω να ακούς τίποτε άλλο από το μοτέρ!!!

Και ναι το αμάξι μας όπως και όλα τα αμάξια πλέον έχουν αεριζόμενους δίσκους.
Τι σημαίνει αυτό: οι μπροστά δισκόπλακες είναι 2 πλάκες ενωμένες μεταξύ τους με τρόπο που να αφήνει αέρα να περνά ανάμεσα για λόγους ψύξης. Δες το προφίλ των μπροστά και των πίσω δίσκων και θα καταλάβεις.

Οι τρύπες και/ή ραβδώσεις είναι για ακόμα καλύτερη απαγωγή θερμότητας, απομάκρυνσης της σκόνης που δημιουργείται κατά το φρενάρισμα από το τακάκι (εγκλωβισμός της σκόνης αυτής καθώς και αερίων ανάμεσα στον δίσκο και στο τακάκι μειώνει σημαντικά την ικανότητα πέδησης), μεγαλύτερη αντοχή σε στρεβλώσεις λόγω απότομων αλλαγών θερμοκρασίας.
panosm is offline  
Thanks to panosm from:

post #64 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 11:20

theos777's Avatar

Car: ex-HONDA CIVIC R18...
με καλυψε πληρως ο Παναγιωτης...thanks
theos777 is offline  
post #65 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 12:23
Supporter

mitsosgn's Avatar

Car: 2006 5d1.8 sport cosmic gray
Quote:
Originally Posted by theos777 View Post
με καλυψε πληρως ο Παναγιωτης...thanks
χμμμμ!!!!!
Και γιατί οι χαρακτοί ή τρυπητοί να έχουν καλύτερο φρενάρισμα;
Η επιφάνεια που πατάει το τακάκι είναι μικρότερη.
mitsosgn is offline  
post #66 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 12:41
Supporter

kostashcivic's Avatar

Quote:
Originally Posted by mitsosgn View Post
χμμμμ!!!!!
πιστεύω λόγω θερμοκρασίας .....οι τρούπιοι δεν ανεβάζουν τόσο πολύ θερμοκρασία έτσι δεν χάνουν την αποτελεσματικότητά τους εύκολα...να πω και κάτι άσχετο αλλά νομίζω ....σχετικό στο μότοκρος όταν έβρεχε και είχε πολύ μα πολύ λάσπη βγάζαμε τους χαραχτούς- τρύπιους και βάζαμε μασίφ....αυτό για να μην μπουκώνουν οι δίσκοι και τα τακάκια από την λάσπη.....γιαυτό νομίζω ότι στα τουτού μας βάζουν μασίφ, είναι η μέση λύση....
kostashcivic is offline  
Thanks to kostashcivic from:
post #67 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 12:50

theos777's Avatar

Quote:
Originally Posted by kostello View Post
Μου εξηγεις σε παρακαλώ, τι εννοείς οταν λες οτι αεριζομενοι ειναι και οι απλοι μαμα δισκοι που φοραμε όλοι??
συμφωνω για τους χαρακτους αλλα ξερω ότι αεριζομενοι ειναι αυτοι με τις τρυπες. οπως γραφεις και εσυ δηλαδη οτι οι τρυπητοι εχουνε σαν χαρακτηριστικο να αποβαλλουν την μεγαλυτερη θερμοκρασια που απαγει ο δισκος. Δηλαδη με αλλα λογια αεριζονται....

και κατι αλλο ρε παιδια...εγω γιατι δεν θυμαμαι να εχω ακουσει αμαξι με χαρακτους η τρυπητους να περναει απο μπροστα μου ρελαντι και να κανει αυτο το θορυβο (χρχρχρχρρχρ) ?
αν ηταν ετσι τοτε ειναι δυνατον να εβγαινε στην παραγωγη αμαξι με 50-100000 ευρω οπως s4-rs4-lamborghini-evo ktl ktl με αεριζομενους δισκους και θα κανανε χρχρχρχχρρ ????
παρτε ακομα και τα μικροτερα κα φθηνοτερα μοντελα...δεν ειναι δυνατος να υπαρχει αυτος ο θορυβος....
δε ξερω εγω απλα δε τον εχω ακουσει....ισως να εχει τυχει...τι να πω..?
Quote:
Originally Posted by mitsosgn View Post
χμμμμ!!!!!
για να καταλαβετε παμε αλλη μια.....

ΠΡΩΤΟΝ:στη πρωτη φωτο εχουμε ενα δισκο μαμα σαν το δικο μας αεριζομενο

βλεπετε στην μεση ειναι κενος-κουφιος με αποτελεσμα να ''αεριζεται'' και να μην υπερθερμενεται (σαν 2 δισκοι ενωμενοι σε εναν)

στο δικο μας αμαξι μονο οι μπροστα δισκοι ειναι ετσι

ΔΕΥΤΕΡΟΝ:Οι χαρακτοι δισκοι αποβαλουν πιο ευκολα μεσω των χαραξεων την σκονη απο την τριβη των δισκων με το τακακι..Επιπλεον ειναι και αυτοι κουφιοι ενδιαμεσα ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟΙ με τους μαμα..αεριζομενοι δηλαδη

αποτελεσμα=ενα 20% καλυτερο φρεναρισμα λογω αποβολης της επικαθουμενης σκονης απο το τακακι..

μειονεκτημα=ο περιεργος ηχος τους και η προωρη φθορα

ΤΡΙΤΟΝ:οι τρυπητοι δισκοι αποβαλλουν την θερμοτητα κατα 40-50% πιο ευκολα λογω των τρυπων στο δισκο...επισης ειναι και αυτοι κουφιοι ενδιαμεσα ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟΙ σαν τους μαμα...αεριζομενοι δηλαδη

αποτελεσμα=ενα 30% καλυτερο φρεναρισμα λογω καλυτερης ψυξης-αερισμου του δισκου

μειονεκτημα=ραγισματα στο μεταλλο του δισκου γυρω απο τις τρυπες αποβολης της θερμοτητας λογω συστολης-διαστολης...ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΟΝ:Ο συνδυασμος των παραπανω προσφερει συνολικα ενα 40% μεσο ορο καλυτερο φρεναρισμα

ΚΑΤ'ΕΜΕ ΓΙΑ STREET ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΝΑΣ ΜΑΜΑ ΔΙΣΚΟΣ ΑΠΟ ΚΑΛΟ ΚΡΑΜΑ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΣΤΑ RALLY GROYP A)

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΧΑΡΑΚΤΟΥΣ-ΤΡΥΠΗΤΟΥΣ...βλεπετε tarox (200 ευρω μονο οι μπροστα)

Brake disc ? Zero | Tarox

μετα τα παραπανω που σας ανεφερα βαλτε τα κατω και αναλογιστειτε ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ STREET ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ σε σχεση ΤΙΜΗΣ-ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ-ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ

Αυτα απο τον μαστροΓιωργη
Attached Images
File Type: jpg phpThumb_generated_thumbnail.jpeg.jpg (26.4 KB, 103 views)
theos777 is offline  
post #68 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 14:26
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
Γιώργο, τρυπητούς φόραγα στο seat που έχω (galpher αν θυμάμαι καλά) και δεν παρουσίασαν τις ρωγμές που λες. Στο seat βέβαια δεν ήταν αεριζόμενοι οι δίσκοι οπότε στην αλλαγή τους τα φρένα βελτιώθηκαν 100%!
panosm is offline  
post #69 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 14:32
Collateral M o d e r ator

konpapap's Avatar

Send a message via MSN to konpapap
Οι ρωγμές ήταν κατα βάση παλιότερο φαινόμενο όταν οι διάτριτοι προέκυπταν από απλούς σε συνδιασμό με υπόγεια πάρκινγκ, Black 'n' Decker, φωσφωριζέ κορδόνια κ ανάποδα Flight Jacket!!!
konpapap is offline  
post #70 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 14:34
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
χα,χα,χα,χα
έστι εξηγείται!
custom made!
panosm is offline  
post #71 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 14:35

theos777's Avatar

Quote:
Originally Posted by panosm View Post
Γιώργο, τρυπητούς φόραγα στο seat που έχω (galpher αν θυμάμαι καλά) και δεν παρουσίασαν τις ρωγμές που λες. Στο seat βέβαια δεν ήταν αεριζόμενοι οι δίσκοι οπότε στην αλλαγή τους τα φρένα βελτιώθηκαν 100%!
εχω απειρες περιπτωσεις να σου πω με ραγισματα...σε δεκαδες αμαξια

ο λογος ειναι διοτι καποιοι πιεζουν τοσο πολυ τα φρενα τους...περνανε μεσα απο νερα και λογω συστολης διαστολης γινεται το κρακ...

οι μισοι το ειχανε παθει σε brembo τρυπητους...απο τοτε ειπα μακρια απο τρυπητους

αλλα για να μην πανικοβαλλω και το κοσμο...δεν σημαινει οτι επειδη ραγισε λιγο δεν λειτουργουν τα φρενα....λειτουργουν αλλα ειναι αντιαισθητικο να βλεπεις ραγισματα γυρω απο τις τρυπες.
theos777 is offline  
post #72 of 1435 (permalink) Old 29th November 2010, 16:40
Supporter

Spirosmil's Avatar

Χωρίς να διαφωνώ με τα παραπάνω, πάντως στου θείου μου την mercedes c230 kompressor που έχει ξεπεράσει τα 80.000 χλμ. οι εργοστασιακοί δίσκοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα ούτε και άκουσα κάποιο θόρυβο όταν το οδήγησα.
Και στο Πανόραμα που μένει έχει κινηθεί με πολύ χιόνι, λάσπη και νερό...
Attached Images
File Type: jpg DSC01066.jpg (110.5 KB, 54 views)
File Type: jpg DSC01067.jpg (70.3 KB, 56 views)
Spirosmil is offline  
post #73 of 1435 (permalink) Old 7th January 2011, 15:27
Supporter

Spirosmil's Avatar

Σήμερα έκανα το σέρβις των 80.000 χλμ. και ο τεχνίτης παρατήρησε πως οι δισκόπλακες μπροστά έχουν έντονο "νύχι", πράγμα που γνώριζα αλλά και είναι "καμένες", πράγμα που δεν γνώριζα...
Πράγματι βλέποντας από κοντά είδα πως η δισκόπλακα έχει στη μέση περίπου (καθώς και σε άλλα σημεία αλλά μικρότερου πάχους) μια περιοχή το χρώμα της οποίας μπλεδίζει.
Προφανώς όταν ανέβαινα στο Λιβάδι-Πετροκέρασα και πίεσα το αμάξι εκτός από τα τακάκια φθάρηκαν και οι δίσκοι. Έβγαζαν άλλωστε πολύ καπνό...
Μου έκανε εντύπωση πάντως μια και πρώτη φορά άκουσα για καμένους δίσκους.
Εντούτοις, είναι μικρό το κακό μια και έιχα ήδη παραγγείλει (και παραλάβει) τους χαρακτούς ebc ultimax sport, οι οποίοι υπόσχονται βελτίωση στο φρενάρισμα και κυρίως στην αντοχή, χωρίς όμως τον συνηθισμένο θόρυβο που κάνουν οι χαρακτοί όπως π.χ οι ebc turbogroove... Περισσότερα γι' αυτούς όταν μπουν στο αυτοκίνητο.
Attached Images
File Type: jpg Φωτογραφία0083.jpg (45.7 KB, 57 views)
File Type: jpg Ulitmax%20Slotted%20Disc%20Large.jpg (116.3 KB, 51 views)
Spirosmil is offline  
post #74 of 1435 (permalink) Old 7th January 2011, 17:17
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
Μια από τα ίδια και εμένα οι δίσκοι!
Εμένα έχουν πάρει μωβ απόχρωση και όταν ζεσταθούν τρέμουν.
Πάω για αλλαγή!
panosm is offline  
post #75 of 1435 (permalink) Old 7th January 2011, 17:59
Supporter

Spirosmil's Avatar

Ωραία (τρόπος του λέγειν ωραία δηλαδή...) Πάνο, γιατί νόμιζα πως ήμουν ο μόνος!!! Έχεις σκεφτεί τι θα βάλεις;
Εγώ σκέφτομαι να βάλω και σωληνάκια υψηλής (αναλόγως το κόστος τους). Θα ρωτήσω και τον Μάνο...
Spirosmil is offline  
post #76 of 1435 (permalink) Old 7th January 2011, 18:14
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
Quote:
Originally Posted by Spirosmil View Post
Ωραία (τρόπος του λέγειν ωραία δηλαδή...) Πάνο, γιατί νόμιζα πως ήμουν ο μόνος!!! Έχεις σκεφτεί τι θα βάλεις;
Εγώ σκέφτομαι να βάλω και σωληνάκια υψηλής (αναλόγως το κόστος τους). Θα ρωτήσω και τον Μάνο...
Σωληνάκια θα μπούνε 100%, για τα υπόλοιπα μελετάω κάτι.....
panosm is offline  
post #77 of 1435 (permalink) Old 8th January 2011, 07:53
Supporter

allagios's Avatar

Car: 2009 CTR GT , Silver
iTrader: (24)
Quote:
Originally Posted by panosm View Post
Μια από τα ίδια και εμένα οι δίσκοι!
Εμένα έχουν πάρει μωβ απόχρωση και όταν ζεσταθούν τρέμουν.
Πάω για αλλαγή!
δεν φταινε οι δισκοι σου γι'αυτο....το μωβ χρωμα ειναι λογω υψηλων θερμοκρασιων και ειναι επιφανειακο που φευγει μετα απο λιγα χιλιομετρα χαλαρης οδηγησης!!

το τρεμουλο ειναι επειδη εχουν καει-γυαλισει τα τακακια σου και δεν πατανε-δουλευουν σωστα....βαλε καινουργια και εισαι οκ.

οταν εχεις στραβους δισκους τρεμει συνεχεια το τιμονι ή μολις τσιμπας το φρενο σε οποιαδηποτε ταχυτητα ή θερμοκρασια!!

βεβαια αμα εχεις κανει δοντι στους δισκους τοτε βαλε νεο σετ κομπλε χαρακτους που αντεχουν σχετικα υψηλοτερες θερμοκρασιες απο performance τακακια με μεγαλυτερο συντελεστη τριβης!
allagios is offline  
post #78 of 1435 (permalink) Old 8th January 2011, 08:06
Supporter

anka1976pa's Avatar

Car: 2007 1,8 5door,NHB
Send a message via MSN to anka1976pa Send a message via Yahoo to anka1976pa
εισαι σιγουρος γι'αυτο????Γιατι και εγω εχω αυτο το θεμα.Μολις ζεσταθουν στο φρεναρισμα τρεμει το τιμονι και στο σταματημα καταλαβαινεις με σταθερο ποδι στο φρενο οτι κοβει-δινει κατι σαν να πατας και να αφηνεις το φρενο και σου δινει την αισθηση της στραβωμενης δισκοπλακας...Αν ειναι να βαλω ενα σετ τακακια να τελειωνω γιατι ο δισκος δεν εχει κανει ουτε 25-30000χλμ και δεν εχει ουτε νυχι
anka1976pa is offline  
post #79 of 1435 (permalink) Old 8th January 2011, 09:06
Supporter

panosm's Avatar

Eco display
Garage
Έχω ακριβώς το σύμπτωμα που περιγράφει ο Αντώνης.
Μπορεί να μην έχουν αρπάξει πολύ οι δίσκοι οπότε όταν είναι σχετικά κρύα δεν το κάνει.
panosm is offline  
post #80 of 1435 (permalink) Old 8th January 2011, 09:14
Supporter

Spirosmil's Avatar

Εμένα πάντως το μπλε χρώμα στην δισκόπλακα δεν είναι σίγουρα επιφανειακό μια και μετά από 4.500 χλμ. (και άφθονα φρεναρίσματα) δεν έχει φύγει.
Σίγουρα όμως έχουν αρπάξει και τα τακάκια μου για αυτό θα αλλαχθεί ολόκληρο το σετ (δίσκος+τακάκια).
Spirosmil is offline  
Reply

Civinfo > Greek language > Tuning - Greek

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Civinfo forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
Your User Name is the name that appears by all your posts on the forum, and so should not be your email address.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in