Brakes -Brake system - Page 70 - Civinfo
 48Likes
Reply

LinkBack Thread Tools
post #1381 of 1435 (permalink) Old 2nd December 2018, 20:44
Supporter

jimp's Avatar

Car: http://www.civinfo.com/forum
iTrader: (0)
Quote:
Originally Posted by ngt View Post
Ναι το έπλυνα σε πλυντήριο με αφρούς κλπ...αύριο θα βάλω το 3ο ζευγάρι πάλι μπρεμπο λόγω εγγύησης...θα αποφύγω το πλύσιμο...αρχιζω να φοβάμαι πάντως...μην το πλύνω...μην το πατήσω απότομα...μην φτάσει πάλι τις 4000χλμ κ αρχίζει το τιμόνι κ τρέμει...δε θα πρεπε να είναι έτσι οι δίσκοι...δεν ήταν ποτέ έτσι στο παρελθόν...θα έπρεπε όλες αυτές τις συνθήκες να τις λάβουν υπόψιν στο σχεδιασμό...από τι υλικο είναι πλέον οι δίσκοι...
Πριν χρονια,,15-17 θα ειναι,,αλλαξα κι εγω στο ροβερ μπροστα δισκους Ταροξ τους παλυχαρακτους,στραβωσαν στα 3000χλμ περιπου,,εβαλα πρεμπο χρυση σειρα την λεγανε τοτε αν θυμαμαι καλα..στα 3000 χλμ στραβωσαν κι αυτοι.
Τορναρισα το νυχι που ειχαν οι μαμα δισκοι, σχεδον ειχε φτασει και στο οριο ασφαλειας των δισκων..και δεν στραβωσαν ποτε,,αυτους εχω ακομη στο ροβερ.
Το τορναρισμα εγινε σε εξωτερικο τορνο,οχι επανω στο αμαξι.

Συμπερασμα,,το υλικο των δισκων ητανε χαλβας φαρσαλων !! Ετσι μου ειχαν πει τοτε στο συνεργειο..
kostashcivic and ngt like this.
jimp is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #1382 of 1435 (permalink) Old 27th January 2019, 17:01
A. Senna

MakTheo's Avatar

Car: 2007 Type-S 1.8, Bronze
Eco display
Send a message via MSN to MakTheo
Καιρος για αλλαγη φρενων (δισκοπλακες+τακακια)..
Ακουω προτασεις..
Απλα πραγματα για καθημερινή χρήση με μαμά προσανατολισμό..

https://m.autodoc.gr/exartimata-afto...rand%5B0%5D=65

Η διαφορα του κωδ. 09.Α455.11 με τον 09.Α455.14 ποια ειναι;

Να παω σε ebc δίσκους που προτιμουν οι Αγγλοι;
Παλια εδω καποιοι βαλανε zimmerman, για πείτε..

MakTheo
MakTheo is offline  
post #1383 of 1435 (permalink) Old 27th January 2019, 18:39
Νίκος

nestou's Avatar

Car: 2007 5d 1.8 galaxy grey
iTrader: (3)
Quote:
Originally Posted by MakTheo View Post
Καιρος για αλλαγη φρενων (δισκοπλακες+τακακια)..
Ακουω προτασεις..
Απλα πραγματα για καθημερινή χρήση με μαμά προσανατολισμό..

https://m.autodoc.gr/exartimata-afto...rand%5B0%5D=65

Η διαφορα του κωδ. 09.Α455.11 με τον 09.Α455.14 ποια ειναι;

Να παω σε ebc δίσκους που προτιμουν οι Αγγλοι;
Παλια εδω καποιοι βαλανε zimmerman, για πείτε..

MakTheo
Μάκη για απλά πράγματα εγω θα πήγαινα σε TRW - Κωδικός: DF4486 με τακάκια GDB3407-TRW, κοιτούσα και τους brembo αλλά μετά απο αυτό που έπαθε ο ngt σταμάτησα να τους κοιτώ.
nestou is offline  

post #1384 of 1435 (permalink) Old 27th January 2019, 18:44
A. Senna

MakTheo's Avatar

Eco display
Ναι εχω και εγω στο πισω μερος του μυαλου μου την συγκεκριμενη περίπτωση, προτασεις θελω να ακούσω καθως το θέμα φρενα (εκτος απο τα τακακια φεροντο που οργανωνα καποτε group buys) δεν το εψαξα ποτέ..
Περιμενω και τον καθηγητή Warhawk να πει καμία γνώμη, στα φρενα εχει κανει διδακτορικό

MakTheo
MakTheo is offline  
post #1385 of 1435 (permalink) Old 27th January 2019, 18:52
Νίκος

nestou's Avatar

Quote:
Originally Posted by maktheo View Post
Ναι εχω και εγω στο πισω μερος του μυαλου μου την συγκεκριμενη περίπτωση, προτασεις θελω να ακούσω καθως το θέμα φρενα (εκτος απο τα τακακια φεροντο που οργανωνα καποτε group buys) δεν το εψαξα ποτέ..
Περιμενω και τον καθηγητή warhawk να πει καμία γνώμη, στα φρενα εχει κανει διδακτορικό

maktheo
Ναι ακριβώς στα φρένα ο Γιάννης είναι ειδήμων.
nestou is offline  
post #1386 of 1435 (permalink) Old 28th January 2019, 09:35
Supporter

warhawk's Avatar

Car: FN1 Turbo, Milano Red
Καλημέρα! Λοιπόν απαντάω εδώ για να το βλέπουν όλοι

Για τη χρήση που κάνεις εγώ προσωπικά θα έβαζα τους Brembo 09.A455.11 με τακάκι Ferodo Premier. Η διαφορά .11-.14 είναι στην επίστρωση του δίσκου για να μη σκουριάζει. Το .14 είναι παλιός κωδικός που υπάρχει ακόμα σε στοκ. Εσύ θες το .11. Τα premier έχει πάρει το μάτι μου ότι έχουν αρχίσει και γίνονται "οικολογικά" οπότε μπορεί και να έχει αρχίσει να αλλάζει η σύνθεσή τους σιγά σιγά και να μην είναι αυτά που ξέραμε παλιά ή απλά να είναι είναι ένα παιχνίδι μάρκετινγκ. Ελπίζω στο δεύτερο. Θα δείξει.

Όσο περίεργο και εάν σας ακούγετε οι δίσκοι σπάνια στραβώνουν. Στο 90%+ των περιπτώσεων δε στραβώνουν οι δίσκοι αλλά γίνεται ανομοιόμορφη επικάθιση υλικού από τα τακάκια πάνω τους και παρουσιάζεται το "στράβωμα". Τα τακάκια λοιπόν είναι ο "ένοχος" και όχι ο δίσκος. Αυτά είναι που τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει τη σύνθεση τους λόγω οικολογικών θεμάτων και παρουσιάζεται το φαινόμενο (βλέπε παρόμοια φαινόμενα με συμπλέκτη). Επίσης ως δια μαγείας πάντα συμβαίνει σε "μαλακά" τακάκια της φτήνιας.

Όλοι λοιπόν πάνε στο συνεργείο και τορνάρουν τις δισκόπλακες για να τις ισιώσουν και όντως τις ισιώνουν... αλλά αφήνουν πάνω τα παλιά μάπα τακάκια και το φαινόμενο επιστρέφει μετά από μερικά χιλιόμετρα καθώς ξαναγίνεται η ίδια ιστορία. Ένα πολύ μικρό ποσοστό των δίσκων είναι όντως στραβό και αυτό σε καμία περίπτωση δε μπορεί να γίνει σε φρεναρίσματα πόλης. Συμβαίνει όταν δεν ζεστάνουμε (εμείς οι "κάγκουρες" που κυνηγιόμαστε) και παγώσουμε σταδιακά τα φρένα μας όταν κάνουμε ταρζανιές. Επίσης με τις τιμές που έχουν πλέον οι απλοί δίσκοι θεωρώ τελείως μαλακία το τορνάρισμα τους εκτός και το κάνουμε χωρίς κόστος. Αλλά μόνο το βάλε βγάλε να κάνεις, η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει.

"Ακριβοί" δίσκοι, βλέπε ebc κτλ κτλ δε χρειάζονται σε νορμάλ χρήση. Εγώ τους έβαζα επειδή είναι πιο σκληροί και μπορούν να αντέξουν δεύτερο ζευγάρι "βάρβαρα" τακάκια αλλά δε θα τους ξαναβάλω. Καλύτερα ένας "φτηνός" δίσκος και να ανανεώνεται (τρώει πέταμα) κάθε φορά μαζί με τα τακάκια.

ΥΓ. Δεν υπάρχει "καλό" τακάκι που δε τρώει δίσκο, δε σφυράει και δε βγάζει σκόνη.
maktheo69 and kostashcivic like this.
warhawk is offline  
Thank You to warhawk from 4 Users:
post #1387 of 1435 (permalink) Old 28th January 2019, 11:48
Νίκος

nestou's Avatar

Quote:
Originally Posted by warhawk View Post
Καλημέρα! Λοιπόν απαντάω εδώ για να το βλέπουν όλοι

Για τη χρήση που κάνεις εγώ προσωπικά θα έβαζα τους Brembo 09.A455.11 με τακάκι Ferodo Premier. Η διαφορά .11-.14 είναι στην επίστρωση του δίσκου για να μη σκουριάζει. Το .14 είναι παλιός κωδικός που υπάρχει ακόμα σε στοκ. Εσύ θες το .11. Τα premier έχει πάρει το μάτι μου ότι έχουν αρχίσει και γίνονται "οικολογικά" οπότε μπορεί και να έχει αρχίσει να αλλάζει η σύνθεσή τους σιγά σιγά και να μην είναι αυτά που ξέραμε παλιά ή απλά να είναι είναι ένα παιχνίδι μάρκετινγκ. Ελπίζω στο δεύτερο. Θα δείξει.

Όσο περίεργο και εάν σας ακούγετε οι δίσκοι σπάνια στραβώνουν. Στο 90%+ των περιπτώσεων δε στραβώνουν οι δίσκοι αλλά γίνεται ανομοιόμορφη επικάθιση υλικού από τα τακάκια πάνω τους και παρουσιάζεται το "στράβωμα". Τα τακάκια λοιπόν είναι ο "ένοχος" και όχι ο δίσκος. Αυτά είναι που τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει τη σύνθεση τους λόγω οικολογικών θεμάτων και παρουσιάζεται το φαινόμενο (βλέπε παρόμοια φαινόμενα με συμπλέκτη). Επίσης ως δια μαγείας πάντα συμβαίνει σε "μαλακά" τακάκια της φτήνιας.

Όλοι λοιπόν πάνε στο συνεργείο και τορνάρουν τις δισκόπλακες για να τις ισιώσουν και όντως τις ισιώνουν... αλλά αφήνουν πάνω τα παλιά μάπα τακάκια και το φαινόμενο επιστρέφει μετά από μερικά χιλιόμετρα καθώς ξαναγίνεται η ίδια ιστορία. Ένα πολύ μικρό ποσοστό των δίσκων είναι όντως στραβό και αυτό σε καμία περίπτωση δε μπορεί να γίνει σε φρεναρίσματα πόλης. Συμβαίνει όταν δεν ζεστάνουμε (εμείς οι "κάγκουρες" που κυνηγιόμαστε) και παγώσουμε σταδιακά τα φρένα μας όταν κάνουμε ταρζανιές. Επίσης με τις τιμές που έχουν πλέον οι απλοί δίσκοι θεωρώ τελείως μαλακία το τορνάρισμα τους εκτός και το κάνουμε χωρίς κόστος. Αλλά μόνο το βάλε βγάλε να κάνεις, η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει.

"Ακριβοί" δίσκοι, βλέπε ebc κτλ κτλ δε χρειάζονται σε νορμάλ χρήση. Εγώ τους έβαζα επειδή είναι πιο σκληροί και μπορούν να αντέξουν δεύτερο ζευγάρι "βάρβαρα" τακάκια αλλά δε θα τους ξαναβάλω. Καλύτερα ένας "φτηνός" δίσκος και να ανανεώνεται (τρώει πέταμα) κάθε φορά μαζί με τα τακάκια.

ΥΓ. Δεν υπάρχει "καλό" τακάκι που δε τρώει δίσκο, δε σφυράει και δε βγάζει σκόνη.
Φίλε Γιάννη έχεις κάνει ενα μέγα λάθος........... το σωστό είναι τορνίρουν τις δισκόπλακες και οχι τορνάρουν..
ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις σημαντικές λεπτομέρειες, οπότε και οι brembo με τον κωδικό που ανέφερες είναι στο παιχνίδι και μάλιστα λίγο φτηνότεροι απο τους trw.
warhawk likes this.
nestou is offline  
post #1388 of 1435 (permalink) Old 28th January 2019, 12:11
A. Senna

MakTheo's Avatar

Eco display
Θα ακούσω τις συμβουλες του Γιάννη και θα προχωρήσω..
Επειδη ταυτοχρονα θα χρειαστει δίσκους/τακάκια/σιαγόνες και το micra (k12) της γυναίκας, να παω στην ίδια ακριβως λύση με brembo/ferodo?

Maktheo
MakTheo is offline  
post #1389 of 1435 (permalink) Old 28th January 2019, 14:45
ngt

ngt's Avatar

Car: 2009 FN1
Εγώ την πάτησα κ με ζιμερμαν κ μπρεμπο κ τακάκια τεξταρ κ φέροντο fdb1444...

τώρα όπως είπα είμαι στο 3ο σετ μπρεμπο κ φέροντο (ναι τα ίδια με την προηγούμενη λόγω εγγυησησ) έκανα 1500χλμ κ δεν έχω θέμα αλλά περιμενω τις 4000χλμ όπου εμφανιζόταν το χοντρό φαινόμενο..

Έχω το αμάξι ΑΠΛΥΤΟ όπως συνιστησε ο warhawk ειδικά στους δίσκους...κ αναμένω..
ngt is offline  
post #1390 of 1435 (permalink) Old 16th February 2019, 23:22

indianos990's Avatar

Quote:
Originally Posted by ngt View Post
Εγώ την πάτησα κ με ζιμερμαν κ μπρεμπο κ τακάκια τεξταρ κ φέροντο fdb1444...

τώρα όπως είπα είμαι στο 3ο σετ μπρεμπο κ φέροντο (ναι τα ίδια με την προηγούμενη λόγω εγγυησησ) έκανα 1500χλμ κ δεν έχω θέμα αλλά περιμενω τις 4000χλμ όπου εμφανιζόταν το χοντρό φαινόμενο..

Έχω το αμάξι ΑΠΛΥΤΟ όπως συνιστησε ο warhawk ειδικά στους δίσκους...κ αναμένω..

Μήπως η γνήσια απάντηση του cox σε τακακι είναι η καλύτερη κοντά στις 50 λίρες;

Τι σχέση έχει το πλύσιμο , βοηθήστε με κ εμένα
indianos990 is offline  
post #1391 of 1435 (permalink) Old 17th February 2019, 09:58
Supporter

warhawk's Avatar

Quote:
Originally Posted by indianos990 View Post
Μήπως η γνήσια απάντηση του cox σε τακακι είναι η καλύτερη κοντά στις 50 λίρες;

Τι σχέση έχει το πλύσιμο , βοηθήστε με κ εμένα
Είναι ένα τακάκι των 25 ευρώ που έχει πάνω το λόγκο Honda. Δε δικαιολογεί τα λεφτά του, είναι σάπιο.

Τα καθαριστικά των ζαντών είναι τόσο ισχυρά πλέον και έχουνε φτιαχτεί με κύριο σκοπό να βγάζουν τα τακάκια πάνω από τις ζάντες. Ε μάντεψε από αλλού τα βγάζουν και ανομοιόμορφα κιόλας...
ngt likes this.
warhawk is offline  
post #1392 of 1435 (permalink) Old 17th February 2019, 20:48

indianos990's Avatar

Quote:
Originally Posted by warhawk View Post
Είναι ένα τακάκι των 25 ευρώ που έχει πάνω το λόγκο Honda. Δε δικαιολογεί τα λεφτά του, είναι σάπιο.

Τα καθαριστικά των ζαντών είναι τόσο ισχυρά πλέον και έχουνε φτιαχτεί με κύριο σκοπό να βγάζουν τα τακάκια πάνω από τις ζάντες. Ε μάντεψε από αλλού τα βγάζουν και ανομοιόμορφα κιόλας...

Γιάννη υποκλίνομαι, και άντε και βγάζουν τα τακάκια από τους δίσκους. Εκεί που ο δίσκος καλύπτεται από τη δαγκάνα δε βγαίνει το τακακι.

Τι να βάλω για αθήνα και χαλαρή σχετικά οδήγηση ferodo premier ?
Έχουμε καπου συγκεκριμένα η όπου βρω
indianos990 is offline  
post #1393 of 1435 (permalink) Old 18th February 2019, 07:31
A. Senna

MakTheo's Avatar

Eco display
Γιάννη εμενα μου ειπαν (απο ανθρωπο που το άκουσε σε σεμιναριο της brembo) οτι μεγάλο ρόλο στο στραβωμα παιζει και η ημερομηνια παραγωγής..
Αν ένας δίσκος ειναι κάποια χρονια σε μια αποθηκη περιμένοντας τοποθετηση εχει μεγάλες πιθανότητες να στραβωσει καθως οι συνθηκες και ο χρονος αποθήκευσης ευνοούν κατι τετοιο..

MakTheo
MakTheo is offline  
post #1394 of 1435 (permalink) Old 19th February 2019, 10:33
Supporter

warhawk's Avatar

Ενδιαφέρον αυτό που λες αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως οποιαδήποτε συνθήκη αποθήκευσης μπορεί να επιφέρει τέτοιο αποτέλεσμα σε ένα δίσκο... μου ακούγετε λίγο κουλό.
warhawk is offline  
post #1395 of 1435 (permalink) Old 19th February 2019, 11:49
A. Senna

MakTheo's Avatar

Eco display
Σε ιδια ερώτηση μου η απαντηση ηταν υγρασια, μεταβολες θερμοκρασίας και λοιποι παραγοντες..
Και ρωτώ, Σε σιδερα;
Με επιφύλαξη ας πουμε οτι το δεχτηκα..
Ισως μεχρι ενα σημειο να υπαρχει κάποια λογική
Ισως ψησιματα, βαφες, coatings να επηρεάζονται και να επηρεάζουν απο κάποιες συνθήκες

MakTheo
MakTheo is offline  
post #1396 of 1435 (permalink) Old 19th February 2019, 12:21
Supporter

warhawk's Avatar

Δηλαδή ένας δίσκος περνάει χειρότερα μέσα σε ένα κουτί μέσα σε μια αποθήκη παρά πάνω στο αμάξι που τρώει κάθε μέρα ξύλο, νερά και θερμοκρασίες;!

Από χλωμό έως κίτρινο
warhawk is offline  
post #1397 of 1435 (permalink) Old 19th February 2019, 12:40
A. Senna

MakTheo's Avatar

Eco display
Συμφωνουμε οτι συμφωνουμε...

MakTheo
MakTheo is offline  
post #1398 of 1435 (permalink) Old 19th February 2019, 15:15
A. Senna

MakTheo's Avatar

Eco display
Γιαννη για Bosch δισκους/τακακια τι γνωμη έχεις; Μου τα προτειναν για το micra. Βεβαια μου εδωσαν και καλη τιμη για το civic, 90-100Ä δίσκους + τακακια..

MakTheo
MakTheo is offline  
post #1399 of 1435 (permalink) Old 19th February 2019, 16:27
Supporter

warhawk's Avatar

Γιατί δε βάζεις το ίδιο setup με το civic;
warhawk is offline  
post #1400 of 1435 (permalink) Old 19th February 2019, 16:45
A. Senna

MakTheo's Avatar

Eco display
Trw ή textar είναι δίσκοι/τακακια;

MakTheo
MakTheo is offline  
Reply

Civinfo > Greek language > Tuning - Greek

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Civinfo forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
Your User Name is the name that appears by all your posts on the forum, and so should not be your email address.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page