remap fn2 - Page 4 - Civinfo
Reply

LinkBack Thread Tools
post #61 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 10:40

iTrader: (0)
Thumbs up

Quote:
Originally Posted by allagios View Post
αν και ειπα οτι δεν θελω να συνεχισω την συζητηση θα πρεπει να απαντησω εγω για τις 2 περιπτωσεις που αναφερεις αφου κανεις απο τους 2 δεν γραφει εδω.

του ταπερακια απο Πατρα εσπασε γιατι το δουλευε με υψηλη συμπιεση και μαμα μπιελες ζητωντας παρα τις αντιρρησεις του Ζομπολα να στροφαρει 9200...ηταν θεμα χρονου και ο Γιωργος του το ειχε πει.

του Γιαννη με το cw απο κρητη εισαι τελειως λαθος αφου ποτε δεν ασχοληθηκε με αυτο το αυτοκινητο που το ρυθμισε ο εφ9 στη θηβα και ημουν παρων και εγω εκει.

ειχε προβλημα με τον λ και δεν διορθωνε σωστα με αποτελεσμα μαλλον να στεγνωσει επικινδυνα και χωρις να ξερω αν αυτη ηταν η αιτια εφυγε ενα μικρο κομματι απο την επιφανεια του πιστονιου στην ακρη και εκανε ενα θορυβο και οταν εβγαλαν το καπακι αποφασισαν να λυσουν και το μοτερ ομως αντι να βαλουν ενα κουνουργιο πιστονι και να το δεσουν τελικα εβαλαν καινουργιο μπλοκ.

οι ατυχιες που ειχες σε εχουν γεμισει με πικρια μεγαλη το καταλαβαινω ομως την καλη φημη που εχει χτισει ο Ζομπολας ολα αυτα τα χρονια δεν μπορει να την γκρεμισει μια ατυχη περιπτωση και αυτο εισαι δυστυχως ...η ατυχη περιπτωση και ο εφιαλτης καθε επαγγελματια που σεβεται τα χρηματα που κερδιζει ομως δυστυχως δεν ειναι αλανθαστος!!!!

μαλιστα καλλιστα θα μπορουσα να ημουν εγω στη θεση σου αφου λιγο πριν πας εσυ για 2ο σταδιο συζηταγαμε με τον Γιωργο να φτιαξει το δικο μου ομως προτιμησα να παω για τον ροτρεξ.

προσπαθησε να αφησεις πισω σου το παρελθον και επιτελους πρεπει να αντιληφθεις καποτε αυτο που και αλλες φορες σου εχω πει οτι ο τροπος με τον οποιο εκφραζεσαι σου αφαιρει ακομα και το οποιο δικιο εχεις αφου δημιουργει στους συνομιλητες σου αρνητικη εντυπωση και τους στρεφει εναντιον σου ακομα και αν εχεις δικιο.
δεν θα καθομαι μεσα απο το πληκτρολογιο να γραφω εκθεση !!!εσυ ειδικα ξερεις τι ανθρωπος ειμαι και αμα τα πουμε και με λεπτομερειες απο κοντα θα δεις οτι ειναι ετσι οπως τα λεω !!!οταν ο Βασιλακης και ο αλλος λεγανε για εσενα, οτι ερχεται ενας πολυξερας εδω μεγαλος και μας το παιζει γνωστης και μας λεει τι να κανουμε στο αμαξι του και οτι εχει κανει εμεις του το εχουμε φτιαξει,καταλαβαινεις το ποιον αυτον των ανθρωπων !!!που ειδικα απο το Βασιλακη ξερεις 10 φορες περρισοτερα !!!καποια στιγμη ελπιζω να τα πουμε ολα απο κοντα !!!
blackfn2 is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #62 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 10:50
FESTOOLIGAN

Kotsos's Avatar

Car: 2009 1.4 5d Nighthack Black
iTrader: (1)
Eco display
Quote:
Originally Posted by theos777 View Post
αντε παλι τα ιδια....

ρε ανθρωπε μου δυναμομετρηση ειδες πριν παρεις το αμαξι σου????
δηλαδη σου ειπανε εβαλα προγραμμα μπορεις να το παρεις και να φυγεις και εσυ εφυγες χωρις καν να ρωτησεις τι εκανε πως το εκανε?....δηλ.σαν ιδιοκτητης ησουν ανυπαρκτος εκεινη την στιγμη και απλα πιστεψες οτι σου ειπανε...???
αν ισχυει το παραπανω τοτε δεν σου φταιει ο απατεωνας αλλα κατα 80% εσυ φταις που εμπιστευεσαι την περιουσια σου(το αμαξι σου) στον καθε αγνωστο διχως επιτηρηση...γιατι αυτος ο τυπος δεν σου ειναι τιποτα...ενας μηχανικος-προγραμματιστης ειναι....την επομενη μερα σε ξεχασε κιολας

αν οντως ησουν εκει και σου εβαλε προγραμμα απο απλο φ-π-ε ΠΑΛΙ εσυ φταις διοτι δεν παρατηρησες τιποτα...ουτε μειγμα...ουτε δυναμομετρηση...ουτε τιποτα....δηλ ησουν ανυπαρκτος ξανα

αλλο παλι και αυτο...εχω μεγαλη απορια να μου πεις για πιο λογο αλλαξε δυναμο...τα εφτυσε?

πες μου θα το αντεξω....δηλ.ΗΜΑΡΤΟΝ!!!ΟΛΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΗ???

ΑΛΛΑ και παλι εσυ φταις αν συνεβη κατι τετοιο διοτι καλλιστα θα ζητουσες τα ρεστα απτον υπευθυνο αν εχει πραγματη συμβει τετοια ζημια ετσι ωστε να σε καλυπτε πληρως.

Και εσυ πως ανακαλυψες που ητανε το δικο σου δυναμο???
Γιώργο εγώ έχω μια αντίρηση σ αυτά που λες.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι οι γνώσεις μου για μηχανολογικά tuning βελτίωση και ότιδήποτε είναι απο αστείες εώς ανύπαρκτες. Γιατί να φταίω εγώ πόυ εμπιστεύομαι τα λεφτά μου για να κάνω το καπρίτσιο μου και θέλω να έχω ένα αμάξι που πάει καλύτερα.
Ούτε η δυναμομέτρηση μπορεί να μου πει κάτι γιατί είναι ένας αριθμός ( εγώ περιμένω διαφορά στο γκάζι και όχι σε νούμερα ) ούτε μπορεί να έχω το χρόνο να είμαι απο πάνω απο τον μάστορα ούτε και τις γνώσεις για να ξέρω τι κάνει. Προφανώς αν είχα αυτά να το έφτιαχνα μόνος μου και γι αυτό το πάω στον Μάστορα που είναι η δουλειά του και να αφιερώσει τον χρόνο του και να κάνει σωστά την δουλειά του.
Τότε με την ίδια λογική όταν πάμε στο γιατρό θα πρέπει να τον ρωτάμε τι κάνει το κάθε φάρμακο να τσεκάρουμε τις εξετάσεις πριν και μετά ( όσοι το κάνουν είναι βέβαια για γέλια γιατί αν δεν είσαι γιατρός είναι απλά νούμερα ) . Εσυ θες να δεις αποτελέσματα και γι αυτό πας .
Το ξαναλέω ΔΕΝ ασχολούμαι με την βελτίωση αλλά το βλέπω απο την σκοπιά του καταναλωτή. Με την λογική σου λες γ@μη#^στε τον άσχετο
Kotsos is offline  
Thanks to Kotsos from:
post #63 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 11:22

theos777's Avatar

Car: ex-HONDA CIVIC R18...
Quote:
Originally Posted by Kotsos View Post
Γιώργο εγώ έχω μια αντίρηση σ αυτά που λες.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι οι γνώσεις μου για μηχανολογικά tuning βελτίωση και ότιδήποτε είναι απο αστείες εώς ανύπαρκτες. Γιατί να φταίω εγώ πόυ εμπιστεύομαι τα λεφτά μου για να κάνω το καπρίτσιο μου και θέλω να έχω ένα αμάξι που πάει καλύτερα.
Ούτε η δυναμομέτρηση μπορεί να μου πει κάτι γιατί είναι ένας αριθμός ( εγώ περιμένω διαφορά στο γκάζι και όχι σε νούμερα ) ούτε μπορεί να έχω το χρόνο να είμαι απο πάνω απο τον μάστορα ούτε και τις γνώσεις για να ξέρω τι κάνει. Προφανώς αν είχα αυτά να το έφτιαχνα μόνος μου και γι αυτό το πάω στον Μάστορα που είναι η δουλειά του και να αφιερώσει τον χρόνο του και να κάνει σωστά την δουλειά του.
Τότε με την ίδια λογική όταν πάμε στο γιατρό θα πρέπει να τον ρωτάμε τι κάνει το κάθε φάρμακο να τσεκάρουμε τις εξετάσεις πριν και μετά ( όσοι το κάνουν είναι βέβαια για γέλια γιατί αν δεν είσαι γιατρός είναι απλά νούμερα ) . Εσυ θες να δεις αποτελέσματα και γι αυτό πας .
Το ξαναλέω ΔΕΝ ασχολούμαι με την βελτίωση αλλά το βλέπω απο την σκοπιά του καταναλωτή. Με την λογική σου λες γ@μη#^στε τον άσχετο
κοιταξε με τα νουμερα μπορουν να γινουν πολλα...μπορω αμα γουσταρεις να σου βγαλω το αμαξι μας πανω απο 140 αλογα μαμα σε δυναμομετρο πανω πατωντας λιγο φρενο ή αλλαζωντας τις παραμετρους και εσυ να το πιστεψεις καλλιστα λογω το οτι το αμαξι σου που ειναι μαμα παει καλυτερα διοτι βγαζει περισσοτερα αλογα

για τους περισσοτερους ειναι σημαντικα τα νουμερα...αυτο εχει δειξει η εμπειρια μου με ανθρωπους που μιλαω καθε μερα...για μενα δεν λενε κατι

απο κει και περα οταν ξεκινας με το tuning σαφως και μπλεκεις και με γνωσεις μηχανολογικες οι οποιες σε εμβαθυνουν στο τομεα του tuning επομενως κατα καποιο τροπο αφου το ψαχνεις παει να πει οτι ξερεις και τι θελεις για το αμαξι σου

αλλα πιστεψε με μπορεις να αναγνωρισεις λαθη ενος μοτερ και να ψαχτεις πολυ βλεπωντας ενα διαγραμμα

οταν ομως ο προγραμματιστης ειναι ταγαρι και ο πελατης πιο ταγαρι και ΔΕΝ ξερει τι θελει...απλα ακουσε οτι το αμαξι του θα γινει καλυτερο και για να πουλησει την μοστρα του πηγε και εβαλε με κλειστα ματια ενα προγραμμα στον τραγιδοβοσκο προγραμματιστη για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο πελατης

και ως αμεση συνεπεια--->τραγιδοβοσκος προγραμματιστης VS ταγαρι πελατης =20-0 για την πλακα....καθε μερα κυκλοφορουν πολλοι τετοιοι πελατες εκει εξω σε ολες τις μαρκες αυτοκινητων...Δυστυχως ή ευτυχως υπερεχει παντα ο προγραμματιστης διοτι ο πελατης τον εχει αναγκη....πελατες ΠΟΛΛΟΙ εκει εξω

να ξερετε τι θελετε και να ψαχνεστε σε οτι κανετε....
theos777 is offline  

post #64 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 11:35
Supporter

panpapgtr's Avatar

Car: 2008 1.8 Type S GT, Bronze
Send a message via MSN to panpapgtr
Γεια σαααααααας!!!!!
Είχα καιρό να μπω και παρακολούθησα όλη τη κουβέντα...που να πρωτοδώσω δίκια και που ΑΔΙΚΑ........με βάση το δικό μου γνώμονα!!!
Δυστηχώς ΚΑΙ στο χώρο της βελτίωσης έχουν μαζευτεί πολλοί....
Δεν είναι τυχαίο όμως που υπάρχουν κάποιοι βελτιωτικοί οίκοι έξω που το στέλνεις όποια στιγμή θες το αμάξι και το φτάνεις στο θεό με όποιο αντίτυμο φυσικά και παρέχωντας σου οποιαδήποτε ασφάλεια-αντικατάσταση-επισκευή δωρεάν αρκεί να μην μπει χέρι όταν επιστρέψει εδώ!

Ο Κώστας (blackfn2)έχει ένα μεγάλο δίκιο σε όσα ανέφερε και είναι κρίμα τα ιδρωμένα του λεφτά να του τα τρώει στα μπουζούκια ο οποιοσδήποτε.....
Εγώ ξέρω ότι αν έχεις χτήσει ένα όνομα(μπούρδες...) στα 10 καλά αμάξια που έχεις φτιάξει όταν στο 11ο παρουσιαστεί πρόβλημα θα τρέξεις αμέσως να το φτιάξεις με όποιο κόστος συνεπάγετε αυτό μιας και τα λεφτά που έχεις πάρει για 11 αμάξια αξίζουν για 30..... Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση για μένα αυτός στο λεξικό της καλής κοινονίας λέγετε αντιεπαγγελματίας, όχι σωστός στη δουλεία του κλπ και της τρούμπας λαμόγιο, απατεώνας κλπ.

Μπορεί να μου εξηγίσει κάποιος πως γίνετε σε αγωνηστικό αμάξι να έχει φτιαχτεί 6 φορές καινούριο μοτέρ συνέχεια από την αρχή για τον ίδιο ακριβώς λόγο κάθε φορά....???έσπαγε ο 3ος κύλινδρος.Φτιάξιμο-στρώσιμο-έπερνε εκίνηση στον αγώνα-στο χιλιόμετρο έσπαγε-πάλι απ την αρχή
Απ. Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ μηχανικός του είναι γνωστός στη χώρα μας και στους αγώνες χρόνια πολλά όμως σε χιλιάδες αμάξια που φτιάχνει είναι όλα οκ σε εκεινού δεν έβαζε ίσιες τις βάσεις του μοτέρ με αποτέλεσμα μόλις έμπενε σε αριστερές το αμάξι έμενε από λάδι καιιιιι.....πουφ!!!Μόλις πήγε σε έναν άγνωστο μηχανικό στο προτάθλημα 2010 βγήκε 2ος γενικής.
Και έχω και πολλά άλλα αλλά δε θέλω να κουράσω άλλο!
Κώστα για μένα αν έχεις τόσες αντοχές όσες που γράφεις βρες με κάθε τρόπο και άλλους δισαρεστημένους και κλείστε όχι στόματα αλλά το μαγαζί!κάντε μία πλήρη καταγραφή με τα γεγονότα σας με ημερομηνίες-εργασίες-προβλήματα και αναρτίστε τη και διαδώστε τη ΠΑΝΤΟΥ!!!
Στην εποχή του ξεσκαρταρίσματος που γίνετε αυτό το διάστημα είναι ότι το καλήτερο....για μένα!!!
Θα χαρώ και γω να σε γνωρίσω κάποια στιγμή από κοντά!!!
Όσο για την ηλικία σου.......πιστεύω η εμπειρία, η οριμότητα, η γνώση είναι πόσο τα κυνηγάς....Μπορεί να είσαι 25 και να έχεις γυναίκα με παιδιά δουλειά σπίτι......Μπορεί να έχεις πάει και 45 ανήπαντρος να σε ξυπνάει η μαμά που σε ταίζει και συντηρεί και να είσαι χωρίς άποψη χωρίς....ΖΩΗ!!!!Από τα λίγα που σε διάβασα δε μου φάνικαν ασταθή τα λόγια σου και το μυαλό σου....
Εδώ Πάνος:d

Last edited by panpapgtr; 25th August 2011 at 11:39.
panpapgtr is offline  
post #65 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 11:37
Supporter

simfun's Avatar

Car: 2010 1.8 5door, Alab. Silver
Eco display Eco display
Να βάλω μια άλλη παράμετρο στη συζήτηση. Αυτοί οι προγραμματιστές είναι πιστοποιημένοι επαγγελματίες και από που; Τα αντίστοιχα συνεργεία; Η όλη φάση μου θυμίζει το overclocking και τις πατέντες του, εδώ όμως μιλάμε για πολλά χιλιάρικα. Αν από την αρχή η συμφωνία είναι "προχωράμε αλλά η ευθύνη είναι του ιδιοκτήτη" και μόνη εγγύηση η φήμη του συνεργείου τότε ο πελάτης γιατί να διαμαρτύρεται όταν κάτι πάει στραβά;
simfun is offline  
post #66 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 12:16

kostasFn2R's Avatar

Quote:
Originally Posted by blackfn2 View Post
οι μηχανικοι εκει δεν ειναι του προγραμματιστη αυτου ειναι αλλο μαγαζι??την πρωτη φορα εσπασε απο το λαθος προγραμμα το αμαξι μου !!!ep3 εχθες του πηρανε λεφτα 2 φορες για κατεβασμα σασμαν που του δωσανε αυτοι και τα συχρονιζε ηταν λιωμα και δεν το κατεβασανε καμια για να το φτιαξουν,και πηγε αλλου!!!s2000 κοκκινο με xyz μπρος πισω φρενα τιναχτηκε στον αερα απο προγραμματισμο και ειναι σε αλλο συνεργειο μπας και φτιαξει το αυτοκινητο του !!του Γιαννακη δεν ειπα οτι το εφτιαξε στην σπυρου πατση απλα ρωτησα τι εγινε !!!
Δυστυχώς εχεις προσωπική εμπειρία Κωστα και με αυτα που εχω ακουσει εχεις δικιο.Σιγουρα ειναι συνεργάτες αλλα τα κακα που εχω ακουσει τα εχω ακουσει για τους μηχανικους εκει και οχι για τον Gzob.Eσυ που εχεις προσωπική εμπειρία ξερεις καλύτερα απο μενα για ποιο λογο έπαθες τις ζημιες και ποιος φταίει.
kostasFn2R is offline  
post #67 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 13:09

Rocker's Avatar

Car: CTR FN2
Quote:
οταν ομως ο προγραμματιστης ειναι ταγαρι και ο πελατης πιο ταγαρι και ΔΕΝ ξερει τι θελει...απλα ακουσε οτι το αμαξι του θα γινει καλυτερο και για να πουλησει την μοστρα του πηγε και εβαλε με κλειστα ματια ενα προγραμμα στον τραγιδοβοσκο προγραμματιστη για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο πελατης

και ως αμεση συνεπεια--->τραγιδοβοσκος προγραμματιστης VS ταγαρι πελατης =20-0 για την πλακα....καθε μερα κυκλοφορουν πολλοι τετοιοι πελατες εκει εξω σε ολες τις μαρκες αυτοκινητων...Δυστυχως ή ευτυχως υπερεχει παντα ο προγραμματιστης διοτι ο πελατης τον εχει αναγκη....πελατες ΠΟΛΛΟΙ εκει εξω

να ξερετε τι θελετε και να ψαχνεστε σε οτι κανετε....
Δηλαδή για να επιλέξω ένα απο τα παρακάτω στάδια βελτίωσης θα πρέπει να αποκτήσω γνώσεις μηχανολογίας, συνεργείου, μαστορέματος και προγραμματισμού εγκεφάλου. Διαφορετικά είμαι ταγάρι και μπορεί να πληρώσω με τα χρήματα μου, αλλά στο τέλος να μείνω με ένα σπασμένο αυτοκίνητο και κάμποσα χιλιάρικα λιγότερα στη τράπεζα. Νομίζω είσαι λάθος.

Ο σοβαρός επαγγελματίας πρέπει να σέβεται το πελάτη τα χρήματα και τη περιουσία του. Και αν κάνει κάποιο λάθος να το αποκαταστήσει.
Rocker is offline  
post #68 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 13:12

Thumbs up

Quote:
Originally Posted by rocker View Post
Δηλαδή για να επιλέξω ένα απο τα παρακάτω στάδια βελτίωσης θα πρέπει να αποκτήσω γνώσεις μηχανολογίας, συνεργείου, μαστορέματος και προγραμματισμού εγκεφάλου. Διαφορετικά είμαι ταγάρι και μπορεί να πληρώσω με τα χρήματα μου, αλλά στο τέλος να μείνω με ένα σπασμένο αυτοκίνητο και κάμποσα χιλιάρικα λιγότερα στη τράπεζα. Νομίζω είσαι λάθος.

Ο σοβαρός επαγγελματίας πρέπει να σέβεται το πελάτη τα χρήματα και τη περιουσία του. Και αν κάνει κάποιο λάθος να το αποκαταστήσει.
+1000
blackfn2 is offline  
post #69 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 13:22

xaratsarhs's Avatar

Car: 09CIVIC,TYPE-S,SILVER spitha
Eco display
Garage
Quote:
Originally Posted by Rocker View Post

+100000 Γιωργο εγω δεν ξέρω αλλά θέλω, δεν ξέρω από μηχανολογικά και δεν τα πιάνω πως να το κάνουμε αλλα θέλω να πάω ενα βήμα παρακάτω το αυτοκίνητό μου πρέπει να με γδάρει ο άλλος? να κάνει την δουλεία του να πλερω και να τον διαφημησω κιολας οχι να με γ@σει και να μου πει sorry thats life...
xaratsarhs is offline  
post #70 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 13:31

theos777's Avatar

Quote:

ενταξει η γνωμη σου ειναι αυτη....Σεβαστή!

Αν θες το μεγιστο δυνατο αποτελεσμα στο αμαξι σου...ψαχνεσαι

Αν εμπιστευεσαι καποιον αγνωστο,μηχανικο,προγραμματιστη και δεν ξερω τι αλλο ειναι χωρις να εισαι πανω απο το κεφαλι του...τοτε δεν ξερεις και τι σου φτιαχνει και πως το φτιαχνει...(ειναι σαν να φτιαχνεις ενα σπιτι και λες στον εργολαβο ''εγω θα λειπω 2 μηνες αν ειναι παρε με τηλ οταν το τελειωσεις'')

Αν εισαι απο τους ανθρωπους αυτους που αφηνουν το αμαξι τους σε καποιους επαγγελματιες με τυφλη εμπιστοσυνη τοτε παω πασο σε αυτα που λες...οπως και να εχει δεν ξερεις πως εχει γινει η δουλεια και ΑΝ εχει γινει δουλεια...αν σε ενδιαφερει το αποτελεσμα και μονο τοτε επαιξες και εχασες
αν σου βγαλει καμια ζημια το αμαξι μακροπροθεσμα...εγγυηση ΔΕΝ υπαρχει...εχεις χρημα το ξαναφτιαχνεις ΔΕΝ εχεις..τοτε κλαις τα λεφτα σου

αλλα με το σκεπτικο του στυλ ''εγω θελω το αμαξι μου να βγαλει τουλαχιστον 300 αλογα και 40 κιλα ροπη'' μπορουν να σου βαλουν οτι θελουν και να στο παρουσιασουν οπως γουσταρεις το αμαξι σου

θα μου πεις εσενα το αποτελεσμα σε νοιαζει...ελα ομως που δεν παει παντα ετσι!!!για καποιους μετραει και η αξιοπιστια και η αντοχη στον χρονο

Υ.Γ)οταν λεμε για γνωσεις μιλαμε να ψαχνεσε..δεν εννοω καλλιστα να γινεις μηχανολογος και δεν ξερω τι αλλο πυρηνικος επιστημονας θες να εισαι...αμα εχεις τις γνωσεις τοσο το καλυτερο.Εγω μιλαω να διαβαζεις reviews,συγκριτικα,να ρωτας δυο και εκατον δυο ανθρωπους και να καταληγεις σε ενα συμπερασμα για το τι ειναι καλυτερο για την τσεπη που διαθετεις και το τι θες να κανεις...
theos777 is offline  
post #71 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 13:44
His Dudeness

arahtos's Avatar

Car: Vivid Blue Metallic(a)!
Αυτό που κατάλαβα εγώ ότι θέλει να πει ο Γιώργος είναι ότι (δυστυχώς) στο Ελλαδισταν δεν υπάρχουν επαγγελματίες οπότε αν θες να γίνει σωστά η δουλειά θα πρέπει να είσαι και γνώστης και να είσαι και διαρκώς από πάνω.

Συγγνώμη, εδώ πρέπει να είσαι έτσι σε άλλα πράγματα βασικά στην καθημερινότητα, δε θα είσαι στις μετατροπές/βελτιώσεις;;

Υ.Γ. Γιώργο, το ποστ μου το έγραψα πρίν την τελευταία σου ανάρτηση.
arahtos is offline  
post #72 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 13:48

τα reviews λεγανε για τον τυπο αυτο οπως και εσεις συνεχιζεται να λετε αλλα αυτα ηταν πριν 10 χρονια οταν δουλευε μονος του !!!τωρα αστα να πανε και χειροτερα ειναι αυτος και αυτοι που συνεργαζεται !!!
blackfn2 is offline  
post #73 of 93 (permalink) Old 25th August 2011, 13:50

theos777's Avatar

Quote:

+1000

και βεβαια θα συμφωνησω με την παραπανω εκφραση...μεχρι ενος οριου ομως

Δεν μπορει να την πληρωνει ο επαγγελματιας επειδη ο αλλος ειναι κανιβαλος με το αμαξι του το οποιο ειχε ολοκαινουργια πιστονια και επρεπε να πατησουν τα ελατηρια σωστα μεχρι να στρωθει το μοτερ...και αυτος πηγαινε με 200 πατημενος στην εθνικη απο το πρωτο λεπτο

και βεβαια δεν μπορει να την πληρωσει ο επαγγελματιας ανευ πληρωμης αν εχει περασει ενα χρονικο διαστημα ή εναν αριθμο χιλιομετρων πχ ανω των 5000χλμ επειδη ο αλλος γουσταρε να το παταει απο την πρωτη στιγμη

λαθη γινονται...ο επαγγελματιας πρεπει να σεβεται τα λεφτα του πελατη αν θελει να εχει και αλλους πελατες...αλλα παντα υπαρχουν αποτυχιες ή καλυτερα να το πουμε αστοχιες και δεν μπορει να την πληρωνει παντα το ευκολο θηραμα που στην υπαρχουσα περιπτωση ειναι ο μηχανικος-προγραμματιστης

στο θεμα tuning ομως αποψη μου δεν υπαρχει εγγυηση...αργα η γρηγορα κατι θα χαλασει...ψαχνεις σε συνεργασια με τον αντιστοιχο μηχανικο σου την καλυτερη δυνατη ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ στα προιοντα που εχεις τοποθετησει στο αμαξι σου ετσι ωστε να χαρεις και εσυ οσο το δυνατον καλυτερα το αναβαθμισμενο αμαξι σου

Π.χ τι να τους κανω τους εκεντροφορους Α που βγαζουν παραπανω αλογα απο ολους οταν γνωριζω οτι εχουν φτιαχτει απο μουφα υλικα και φθειρονται με το παραμικρο
θα προτιμησω τον Β που ειναι τοποθετημενοι σε δεκαδες αμαξια διχως προβληματα και ας βγαζει 4 αλογα λιγοτερα

ολα ειναι θεμα επιλογων
theos777 is offline  
post #74 of 93 (permalink) Old 26th August 2011, 11:56
Uno Angelo 200 Demoni

gatoz's Avatar

Car: 2008 1.8 Ex Black
Send a message via MSN to gatoz
Quote:
+1000

και βεβαια θα συμφωνησω με την παραπανω εκφραση...μεχρι ενος οριου ομως

Δεν μπορει να την πληρωνει ο επαγγελματιας επειδη ο αλλος ειναι κανιβαλος με το αμαξι του το οποιο ειχε ολοκαινουργια πιστονια και επρεπε να πατησουν τα ελατηρια σωστα μεχρι να στρωθει το μοτερ...και αυτος πηγαινε με 200 πατημενος στην εθνικη απο το πρωτο λεπτο

και βεβαια δεν μπορει να την πληρωσει ο επαγγελματιας ανευ πληρωμης αν εχει περασει ενα χρονικο διαστημα ή εναν αριθμο χιλιομετρων πχ ανω των 5000χλμ επειδη ο αλλος γουσταρε να το παταει απο την πρωτη στιγμη

λαθη γινονται...ο επαγγελματιας πρεπει να σεβεται τα λεφτα του πελατη αν θελει να εχει και αλλους πελατες...αλλα παντα υπαρχουν αποτυχιες ή καλυτερα να το πουμε αστοχιες και δεν μπορει να την πληρωνει παντα το ευκολο θηραμα που στην υπαρχουσα περιπτωση ειναι ο μηχανικος-προγραμματιστης

στο θεμα tuning ομως αποψη μου δεν υπαρχει εγγυηση...αργα η γρηγορα κατι θα χαλασει...ψαχνεις σε συνεργασια με τον αντιστοιχο μηχανικο σου την καλυτερη δυνατη ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ στα προιοντα που εχεις τοποθετησει στο αμαξι σου ετσι ωστε να χαρεις και εσυ οσο το δυνατον καλυτερα το αναβαθμισμενο αμαξι σου

Π.χ τι να τους κανω τους εκεντροφορους Α που βγαζουν παραπανω αλογα απο ολους οταν γνωριζω οτι εχουν φτιαχτει απο μουφα υλικα και φθειρονται με το παραμικρο
θα προτιμησω τον Β που ειναι τοποθετημενοι σε δεκαδες αμαξια διχως προβληματα και ας βγαζει 4 αλογα λιγοτερα

ολα ειναι θεμα επιλογων
Γιώργο, θα συμφωνήσουμε όλοι σε κάτι: Ακόμη και αν πάρεις +300 άλογα, θα είσαι πιο αργός στο τέλος αφού το αμάξι μείνει συνεργείο μία εβδομάδα, οπότε το ρίσκο υπάρχει...
Από την άλλη καλύτερα κομμάτι από κατσίκι, παρά ολόκληρη γίδα!
gatoz is offline  
Thanks to gatoz from:
post #75 of 93 (permalink) Old 26th August 2011, 19:56
Supporter

panpapgtr's Avatar

Car: 2008 1.8 Type S GT, Bronze
Send a message via MSN to panpapgtr
Quote:
Originally Posted by rocker View Post

+10000000000000000..............
ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΜΕΓΑΛΕ!!!!!!!!!!!!
panpapgtr is offline  
post #76 of 93 (permalink) Old 16th September 2011, 04:48

ef9_b16a1's Avatar

Car: 2007 ctr plus nighthawkblack
Quote:
Originally Posted by panpapgtr View Post
Δεν είναι τυχαίο όμως που υπάρχουν κάποιοι βελτιωτικοί οίκοι έξω που το στέλνεις όποια στιγμή θες το αμάξι και το φτάνεις στο θεό με όποιο αντίτυμο φυσικά και παρέχωντας σου οποιαδήποτε ασφάλεια-αντικατάσταση-επισκευή δωρεάν αρκεί να μην μπει χέρι όταν επιστρέψει εδώ!
φιλε μου εγω αμα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ οτι ζητανε εξω , σου δινω οτι εγγυηση θες , και αμαξι αντικαταστασης , και γραπτη και αγραφη εγγυηση.. και δωρο τα σουβλακια..

αν πας λοιπον στη μουγκεν να κανεις 240 το φν2 ,θες για τα προιοντα της ΟΛΑ του μοτερ καπου 10.000 ευρο... χωρις εργασιες..

στις κανω δωρο τις εργασιες , δωσε μου τα 10.000 και θα σου δωσω εγγυηση 400.000 χλμ.. για 240 ψοφαλογα που ο ΜΑΛββΣ ο ελληνας , μπορει να στα βγαλει κι αυτος αξιοπιστα με 3000 ευρω..
αλλα αν ΒΡΕΙ απο κατω η εξατμιση επειδη θα ναι χειροποιητη , θα βριζεις.. επειδη πρεπει να πας να στην ''στραβωσει'' ΛΙΓΟ ο εξατμισας
αλλα δε πηγες να βαλεις τη μουγκεν με 3000 , δεχτηκες τη φτιαχτη με 450..

εγω στο τοπικ αυτο , επειδη ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , και επειδη ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ μαγαζι , να σας μιλησω ''ΟΜΟΡΦΑ'' , ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ..

οι πελατες 50% ειναι πολυ πιο ''ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ'' απο τους βελτιωτες , και κουτοπονηροι.. και ασχετοι..
ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΤΣΑΜΠΟΥΙΤΑ να γινουν , και παντα ΕΥΘΥΝΗ Ο ΑΛΛΟΣ , οχι εμεις.. ξαναλεω το 50%

ρωτησε ο φιλος αν εχει πιστοποιηση καποιος που προγραμματιζει.. ΒΡΕΣ εσυ καποιον να δινει εξειδικευμενη πιστοποιηση για αυτο ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ και διεθνη, και θα παω εγω προσωπικα ΟΣΟ κι αν κοστιζει...
ΔΕΝ υπαρχει , αν υπηρχε , δε θα εφτιαχνα εγω που τελειωσα διοικητικα στο καποδιστριακο , αμαξια που ανηκουν σε μηχανικους και μηχανολογους.
καποια πραγματα ΕΤΣΙ ειναι, η μονη πιστοποιηση ειναι οτι εχει κανει στο χωρο και δεν ειναι κατι αλλο..

καποιες παρατηρησεις προσωπικες , μπορει να βοηθησουν καποιους

-ο μονος ΤΡΟΠΟΣ να γινει σωστα μια βελτιωση , ειναι να εχει HANDS ON ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ οχημα-μαρκα-κινητηρα , αυτος που βαζει χερι , και ΟΤΙ κανει στο δικο σου αμαξι , να το εχει κανει στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ. και να εχει δει που ΠΟΝΑΕΙ , και ποια ειναι τα σημεια.. ταυτοχρονα ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ του βελτιωμενου να ακολουθει πιστα καποιες συμβουλες συντηρησης , και να ''νιωθει'' ΛΙΓΟ οταν το αμαξι ειναι 300-400-500 αλογα.
ΑΥΤΟ ειναι οντως ασυγχωρητο , να μαθαινεις στο ΞΕΝΟ ΑΜΑΞΙ..

-οποιος κανει ΣΟΒΑΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ(οχι φ/ε) σε παραπανω απο ΜΙΑ μαρκα , ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ μπανιστας , και καιροσκοπος , κι αν δεν ειναι , και θελει να δωσει σοβαρο αποτελεσμα , απλα τα αναθετει σε αλλον συναδελφο που ξερει το συγκεκριμενο αμαξι , και βγαζει 'ενα μεροκαματο''

-η εγγυηση ειναι κατι ΣΧΕΤΙΚΟ , πολλες φορε ο πελατης ΔΕΧΕΤΑΙ να αναλαβει ενα ρισκο παραπανω απο ματαιοδοξια να εχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ αμαξι απο τους αλλους , η να γλυτωσει λεφτα , αλλα αμα γινει το ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΠΑΜ...
π.χ 1
θελει ο αλλος β16 550 αλογα...
του λες οτι ΧΩΡΙΣ χιτωνια , ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ , αλλα με προσεκτικη χρηση , θα αντεξει και χωρις ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ... και δεδομενη την καλη δουλεια και προσεκτικη του βελτιωτη
αλλιως , 400 αλογα και εγγυηση οσο θελει..
το βγαζει λοιπον , 550 αλογα , το λιωνει στην κοντρα , και ΑΜΑ ΣΠΑΣΕΙ ενα χρονο μετα
α)ειναι σωστος και δε ζηταει καστανα
β) εσυ φταις ΠΟΥ ΔΕ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΣ να γυρναει 2 μπαρ και 9800 στροφες , και σε κανει και ΤΣΙΜΠΟΥΚΙΣΤΑΝ στο καθε φορουμ..

μια υποδομη ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΚ β16 για 450-550 αλογα λοπον μπορει να στοιχισει 1500-1600 ευρο , και να αντεξει ΧΡΟΝΙΑ , αλλα πανω απο τα 450 ΧΩΡΙς ΕΓΓΥΗΣΗ..
αν θελει ΕΓΓΥΗΣΗ Ο ΦΙΛΟΣ.. ας με αφησει να βαλω χιτωνια , μπιελες gp ,πιστονια με 4 coatings , στροφαλο ατσαλινο , ολα αυτα ομως εχουν 4500 ευρο...
ΠΙΑΣΤΕ λιγο την διαφορα , οσοι ΘΕΛΕΤΕ να καταλαβετε τον χωρο..

π.χ 2
σε κανενα φν2 ΔΕΝ εχω βαλειο κοφτη πανω απο 8700 , γνωριζοντας προσωπικα , οτι μεχρι εκει , δηλ 600 στροφες πανω απο τον μαμα κοφτη , δεν υπαρχει ουσιαστικα κανενας κινδυνος αστοχιας

στο δικο μου εχω εδω και ενα χρονο 8900-9100
αμα ΑΥΡΙΟ το πρωι κανει ΜΠΑΜ... ποιος φταιει?

αμα μου τα πρηξει καποιος με φν2 και θελειο κοφτη 9000 ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΛΩΣΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΑΜΑΞΙΑ στο φιλο του , και το κανω , μολις ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜ.. ΠΟΙΟΣ φταιει??

δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ τοσο απλο και απολυτο οσο το παρουσιαζετε , δεν ειναι ασπρο μαυρο , δυστηχως ειναι γκριζο.

επειδη θα εχει συνεχεια η συζητηση
μερικα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ , για να δειτε οτι τιποτα δεν ειναι τοσο ΑΠΛΟ..

-αμαξι ερχεται να ρυθμισουμε (κ20 ) , εχει ριξει 2 ενισχυτικα οκτανιων μεσα ,θεωρει πως ΔΕΝ χρειαζεται να το ξερω..
το αμαξι λοιπον αυτο στο δυναμομετρο ''τραβαει'' περισσοτερο αβανς απο αλλα.. σταματαω πριν τη μεγιστη δυναμη , διοτι απο εμπειρια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΠΕ κ20 να θελει 7-9 πανω απο 33 μοιρες!!!
την επομενη μερα , με πηρε τηλ να μου πει οτι ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΤΑΙ το αμαξι στα πειρακια.. και οτι ειμαι μαλακας.. , και μετα μου λεει οτι εβαλε απλη 100αρα , κι οτι χτες ειχε ενισχυτικα..
αν ελιωνε αυτο εκει που παταγε 5ες , ΠΟΙΟΣ φταιει?

-β16 τουρμπο , ερχεται , το φτιαχνω 350 αλογακια , περναει 1.5 ετος που το λιωνει , αλλαζει τουρμπινα και μπεκ κι ερχεται για 450..
ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ αν εχει τρομπα με συγεκριμενη παροχη..
ναι μου λεει , ΣΙΓΟΥΡΑ..
ΕΧΕΙ προβλημα με το μπουστ κοντρολερ , και δε σηκωνει πανω απο 1 μπαρ , το ρυθμιζουμε λοιπον , ολα οκ απο βενζινες.. 412 στο 1 μπαρακι , και ραντεβου ξανα ΑΦΟΥ φτιαξει το θεμα της πιεσης.
του λεω να βαλω κοφτη πιεσης εκει.. στο 1 μπαρ που το ρυθμισαμε
αλλα πως θα δοκιμασει μετα να φτιαξει το μπουστ κοντρολερ αν σηκωνει πιεση?
μου δινει τα ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ , για να μη τον πιασω ΚΟΤΣΟ..
το βαζω λοιπον στο 1.3 ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ πιεσης και ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ πως εχει την τρομπα που ΜΑΛΛΙΑΣΕ η γλωσσα μου να ρωταω , φτιαχνω εναν ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΣΦΑΛΗ χαρτη μεχρι το 1.3 ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΣΠΑΓΕ ΠΟΤΕ το αμαξι οτι και να εκανε , αλλα δε θα χε και σωστη αποδοση (πλουσιο , αβανς χαμηλο)..
του ΕΞΗΓΩ..
φτιαχνεις το μπουστ κοντρολερ , βαζεις μια τριτη , και το ΨΕΥΤΟ ΠΑΤΑΣ με μισο γκαζι , αν δεις να ανεβαζει πανω απο 1 μπαρ , με παιρνεις τηλ και ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ..

ο ΠΟΝΗΡΟΣ , σου λεει το φτιαξε ο μαλακας ο κουραμπας με τα μισα λεφτα και εξαφανιζεται...
2 μηνες μετα με παιρνει τηλ ο μηχανικος του και μου λεει ΑΝΑΤΙΝΑΧΤΗΚΕ..
χεστηκα του λεω , να ρθω να σας το κατοσω κιολας , και μου χρωσταει και λεφτα το μαλαμενο.. (ξερω τι θα λετε πολλοι τωρα για τον τροπο που μιλησα στον ΑΞΙΟΤΙΜΟ ΤΙΜΙΟ ΠΕΛΑΤΗ)
ψιλοχαμος , να με εχει κανει ρομπα παντου κλπ κλπ , ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ , και να του λεω να ερθει να μου καθαρισει τα τζαμια στο σπιτι γιατι εχουν δαχτυλιες(πεφτεις στο επιπεδο του αναγκαστικα)

με τα πολλα , τον πειθει ο μηχανικος του να ξαναρθει , τα ''βρισκουμε'' ΔΗΛ , εξομολογειται οτι ΠΑΤΑΓΕ 5ες στο 1.3 , και του εξηγω ΠΑΛΙ , οτι δε θα πρεπε να σπασει... ΚΑΙ ΠΑΛΙ , γιατι ηταν υπερασφαλες..

τελικα αφου το ξαναφτιαξανε το μοτερ(4000 ευρο ζημια ) , παμε να ρυθμισουμε , και στο 1.2 το αμαξι ΣΤΕΓΝΩΝΕ επικινδυνα ,τα μπεκ ηταν μεγαλα, λυνουμε επιτοπου την τρομπα , και ο ΚΑΛΟΣ ΑΘΩΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ , για να γλυτωσει 20 ευρο προμηθεια , ειχε παρει την walbro 190lph τρομπα , αντι την walbro 255 high pressure
ετσι εσπασε το αμαξι..
αρχισε τις συγνωμες , και το ''ΤΙ ΜΑΚΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ'' κλπ..

οπως και να εχει ο ΚΟΥΡΑΜΠΑΣ εφταιγε..

δεν ειναι ολα λοιπον ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΝΕ..
να την ψαχνετε λιγο γενικα , και οτι θελετε το συζηταμε πρι του χωρου της βελτιωσης..
τετοια παραδειγματα εχω καμια 20αρια..

Last edited by skam; 16th September 2011 at 15:43.
ef9_b16a1 is offline  
Thank You to ef9_b16a1 from 4 Users:
post #77 of 93 (permalink) Old 16th September 2011, 07:35

Thumbs up

Quote:
Originally Posted by ef9_b16a1 View Post
φιλε μου εγω αμα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ οτι ζητανε εξω , σου δινω οτι εγγυηση θες , και αμαξι αντικαταστασης , και γραπτη και αγραφη εγγυηση.. και δωρο τα σουβλακια..

αν πας λοιπον στη μουγκεν να κανεις 240 το φν2 ,θες για τα προιοντα της ΟΛΑ του μοτερ καπου 10.000 ευρο... χωρις εργασιες..

στις κανω δωρο τις εργασιες , δωσε μου τα 10.000 και θα σου δωσω εγγυηση 400.000 χλμ.. για 240 ψοφαλογα που ο ΜΑΛΑΚΑΣ ο ελληνας , μπορει να στα βγαλει κι αυτος αξιοπιστα με 3000 ευρω..
αλλα αν ΒΡΕΙ απο κατω η εξατμιση επειδη θα ναι χειροποιητη , θα βριζεις.. επειδη πρεπει να πας να στην ''στραβωσει'' ΛΙΓΟ ο εξατμισας
αλλα δε πηγες να βαλεις τη μουγκεν με 3000 , δεχτηκες τη φτιαχτη με 450..

εγω στο τοπικ αυτο , επειδη ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , και επειδη ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ μαγαζι , να σας μιλησω ''ΟΜΟΡΦΑ'' , ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ..

οι πελατες 50% ειναι πολυ πιο ''ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ'' απο τους βελτιωτες , και κουτοπονηροι.. και ασχετοι..
ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΤΣΑΜΠΟΥΙΤΑ να γινουν , και παντα ΕΥΘΥΝΗ Ο ΑΛΛΟΣ , οχι εμεις.. ξαναλεω το 50%

ρωτησε ο φιλος αν εχει πιστοποιηση καποιος που προγραμματιζει.. ΒΡΕΣ εσυ καποιον να δινει εξειδικευμενη πιστοποιηση για αυτο ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ και διεθνη, και θα παω εγω προσωπικα ΟΣΟ κι αν κοστιζει...
ΔΕΝ υπαρχει , αν υπηρχε , δε θα εφτιαχνα εγω που τελειωσα διοικητικα στο καποδιστριακο , αμαξια που ανηκουν σε μηχανικους και μηχανολογους.
καποια πραγματα ΕΤΣΙ ειναι, η μονη πιστοποιηση ειναι οτι εχει κανει στο χωρο και δεν ειναι κατι αλλο..

καποιες παρατηρησεις προσωπικες , μπορει να βοηθησουν καποιους

-ο μονος ΤΡΟΠΟΣ να γινει σωστα μια βελτιωση , ειναι να εχει HANDS ON ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ οχημα-μαρκα-κινητηρα , αυτος που βαζει χερι , και ΟΤΙ κανει στο δικο σου αμαξι , να το εχει κανει στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ. και να εχει δει που ΠΟΝΑΕΙ , και ποια ειναι τα σημεια.. ταυτοχρονα ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ του βελτιωμενου να ακολουθει πιστα καποιες συμβουλες συντηρησης , και να ''νιωθει'' ΛΙΓΟ οταν το αμαξι ειναι 300-400-500 αλογα.
ΑΥΤΟ ειναι οντως ασυγχωρητο , να μαθαινεις στο ΞΕΝΟ ΑΜΑΞΙ..

-οποιος κανει ΣΟΒΑΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ(οχι φ/ε) σε παραπανω απο ΜΙΑ μαρκα , ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ μπανιστας , και καιροσκοπος , κι αν δεν ειναι , και θελει να δωσει σοβαρο αποτελεσμα , απλα τα αναθετει σε αλλον συναδελφο που ξερει το συγκεκριμενο αμαξι , και βγαζει 'ενα μεροκαματο''

-η εγγυηση ειναι κατι ΣΧΕΤΙΚΟ , πολλες φορε ο πελατης ΔΕΧΕΤΑΙ να αναλαβει ενα ρισκο παραπανω απο ματαιοδοξια να εχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ αμαξι απο τους αλλους , η να γλυτωσει λεφτα , αλλα αμα γινει το ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΠΑΜ...
π.χ 1
θελει ο αλλος β16 550 αλογα...
του λες οτι ΧΩΡΙΣ χιτωνια , ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ , αλλα με προσεκτικη χρηση , θα αντεξει και χωρις ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ... και δεδομενη την καλη δουλεια και προσεκτικη του βελτιωτη
αλλιως , 400 αλογα και εγγυηση οσο θελει..
το βγαζει λοιπον , 550 αλογα , το λιωνει στην κοντρα , και ΑΜΑ ΣΠΑΣΕΙ ενα χρονο μετα
α)ειναι σωστος και δε ζηταει καστανα
β) εσυ φταις ΠΟΥ ΔΕ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΣ να γυρναει 2 μπαρ και 9800 στροφες , και σε κανει και ΤΣΙΜΠΟΥΚΙΣΤΑΝ στο καθε φορουμ..

μια υποδομη ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΚ β16 για 450-550 αλογα λοπον μπορει να στοιχισει 1500-1600 ευρο , και να αντεξει ΧΡΟΝΙΑ , αλλα πανω απο τα 450 ΧΩΡΙς ΕΓΓΥΗΣΗ..
αν θελει ΕΓΓΥΗΣΗ Ο ΦΙΛΟΣ.. ας με αφησει να βαλω χιτωνια , μπιελες gp ,πιστονια με 4 coatings , στροφαλο ατσαλινο , ολα αυτα ομως εχουν 4500 ευρο...
ΠΙΑΣΤΕ λιγο την διαφορα , οσοι ΘΕΛΕΤΕ να καταλαβετε τον χωρο..

π.χ 2
σε κανενα φν2 ΔΕΝ εχω βαλειο κοφτη πανω απο 8700 , γνωριζοντας προσωπικα , οτι μεχρι εκει , δηλ 600 στροφες πανω απο τον μαμα κοφτη , δεν υπαρχει ουσιαστικα κανενας κινδυνος αστοχιας

στο δικο μου εχω εδω και ενα χρονο 8900-9100
αμα ΑΥΡΙΟ το πρωι κανει ΜΠΑΜ... ποιος φταιει?

αμα μου τα πρηξει καποιος με φν2 και θελειο κοφτη 9000 ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΛΩΣΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΑΜΑΞΙΑ στο φιλο του , και το κανω , μολις ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜ.. ΠΟΙΟΣ φταιει??

δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ τοσο απλο και απολυτο οσο το παρουσιαζετε , δεν ειναι ασπρο μαυρο , δυστηχως ειναι γκριζο.

επειδη θα εχει συνεχεια η συζητηση
μερικα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ , για να δειτε οτι τιποτα δεν ειναι τοσο ΑΠΛΟ..

-αμαξι ερχεται να ρυθμισουμε (κ20 ) , εχει ριξει 2 ενισχυτικα οκτανιων μεσα ,θεωρει πως ΔΕΝ χρειαζεται να το ξερω..
το αμαξι λοιπον αυτο στο δυναμομετρο ''τραβαει'' περισσοτερο αβανς απο αλλα.. σταματαω πριν τη μεγιστη δυναμη , διοτι απο εμπειρια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΠΕ κ20 να θελει 7-9 πανω απο 33 μοιρες!!!
την επομενη μερα , με πηρε τηλ να μου πει οτι ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΤΑΙ το αμαξι στα πειρακια.. και οτι ειμαι μαλακας.. , και μετα μου λεει οτι εβαλε απλη 100αρα , κι οτι χτες ειχε ενισχυτικα..
αν ελιωνε αυτο εκει που παταγε 5ες , ΠΟΙΟΣ φταιει?

-β16 τουρμπο , ερχεται , το φτιαχνω 350 αλογακια , περναει 1.5 ετος που το λιωνει , αλλαζει τουρμπινα και μπεκ κι ερχεται για 450..
ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ αν εχει τρομπα με συγεκριμενη παροχη..
ναι μου λεει , ΣΙΓΟΥΡΑ..
ΕΧΕΙ προβλημα με το μπουστ κοντρολερ , και δε σηκωνει πανω απο 1 μπαρ , το ρυθμιζουμε λοιπον , ολα οκ απο βενζινες.. 412 στο 1 μπαρακι , και ραντεβου ξανα ΑΦΟΥ φτιαξει το θεμα της πιεσης.
του λεω να βαλω κοφτη πιεσης εκει.. στο 1 μπαρ που το ρυθμισαμε
αλλα πως θα δοκιμασει μετα να φτιαξει το μπουστ κοντρολερ αν σηκωνει πιεση?
μου δινει τα ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ , για να μη τον πιασω ΚΟΤΣΟ..
το βαζω λοιπον στο 1.3 ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ πιεσης και ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ πως εχει την τρομπα που ΜΑΛΛΙΑΣΕ η γλωσσα μου να ρωταω , φτιαχνω εναν ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΣΦΑΛΗ χαρτη μεχρι το 1.3 ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΣΠΑΓΕ ΠΟΤΕ το αμαξι οτι και να εκανε , αλλα δε θα χε και σωστη αποδοση (πλουσιο , αβανς χαμηλο)..
του ΕΞΗΓΩ..
φτιαχνεις το μπουστ κοντρολερ , βαζεις μια τριτη , και το ΨΕΥΤΟ ΠΑΤΑΣ με μισο γκαζι , αν δεις να ανεβαζει πανω απο 1 μπαρ , με παιρνεις τηλ και ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ..

ο ΠΟΝΗΡΟΣ , σου λεει το φτιαξε ο μαλακας ο κουραμπας με τα μισα λεφτα και εξαφανιζεται...
2 μηνες μετα με παιρνει τηλ ο μηχανικος του και μου λεει ΑΝΑΤΙΝΑΧΤΗΚΕ..
χεστηκα του λεω , να ρθω να σας το κατουρησω κιολας , και μου χρωσταει και λεφτα το μαλακισμενο.. (ξερω τι θα λετε πολλοι τωρα για τον τροπο που μιλησα στον ΑΞΙΟΤΙΜΟ ΤΙΜΙΟ ΠΕΛΑΤΗ)
ψιλοχαμος , να με εχει κανει ρομπα παντου κλπ κλπ , ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ , και να του λεω να ερθει να μου καθαρισει τα τζαμια στο σπιτι γιατι εχουν δαχτυλιες(πεφτεις στο επιπεδο του αναγκαστικα)

με τα πολλα , τον πειθει ο μηχανικος του να ξαναρθει , τα ''βρισκουμε'' ΔΗΛ , εξομολογειται οτι ΠΑΤΑΓΕ 5ες στο 1.3 , και του εξηγω ΠΑΛΙ , οτι δε θα πρεπε να σπασει... ΚΑΙ ΠΑΛΙ , γιατι ηταν υπερασφαλες..

τελικα αφου το ξαναφτιαξανε το μοτερ(4000 ευρο ζημια ) , παμε να ρυθμισουμε , και στο 1.2 το αμαξι ΣΤΕΓΝΩΝΕ επικινδυνα ,τα μπεκ ηταν μεγαλα, λυνουμε επιτοπου την τρομπα , και ο ΚΑΛΟΣ ΑΘΩΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ , για να γλυτωσει 20 ευρο προμηθεια , ειχε παρει την walbro 190lph τρομπα , αντι την walbro 255 high pressure
ετσι εσπασε το αμαξι..
αρχισε τις συγνωμες , και το ''ΤΙ ΜΑΚΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ'' κλπ..

οπως και να εχει ο ΚΟΥΡΑΜΠΑΣ εφταιγε..

δεν ειναι ολα λοιπον ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΝΕ..
να την ψαχνετε λιγο γενικα , και οτι θελετε το συζηταμε πρι του χωρου της βελτιωσης..
τετοια παραδειγματα εχω καμια 20αρια..
ΔΕΝ νομιζω να ειπε καποιος εδω μεσα για το Κουραμπα αλλα η συζητηση ολοι αυτη εχει γινει για τους αλλους τους καραγκιοζιδες που εχουν ολοκληρωμενη μοναδα υποτιθετε και τον προγραμματιστη που επεσε στο επιπεδο τις αλητειας των αλλον !!!εγω για εσενα εχω ακουσει καλα λογια απο βελτιωτες 2-3 που ειναι τοπ στα Honda και δεν υπαρχουν αλλοι, απλα το μονο φαουλ που βρισκω ειναι οτι δεν θα ανεβαζα σε κανενα καραγκιοζακο ουτε 100 στροφες παραπανω απο οτι νομιζα εγω και αν δεν γουσταρε ας πηγαινε σε αλλον να το σπασει !!!
blackfn2 is offline  
post #78 of 93 (permalink) Old 16th September 2011, 11:38

ef9_b16a1's Avatar

Car: 2007 ctr plus nighthawkblack
δεν γραφω τωρα για να πουμε ποιος ειναι καλος η οχι , Η να θαψουμε
γραφω γενικα καποια πραγματα για το χωρο , τις απαιτησεις , τι προσδοκιες...
και οτι δεν ειναι ΠΑΝΤΑ ολα οπως φαινονται.

αυτο για τον κοφτη που λες , ΔΕΚΤΟΝ , εχω φτασει και σε σημειο να μου λεει ο αλλος , ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ , ΕΓΩ ΤΟ ΣΠΑΩ..

πρεπει ο καθενας να ΞΕΡΕΙ τι ζηταει , και μεχρι ΤΙ ειναι διατεθειμενος να θυσιασει για αποδοση...

το ΒΑΣΙΚΟ , ψαχνετε εξειδικευμενους καθε φορα στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μοτερ-μαρκα , και να εχουν ξαναφτιαξει κατι αντιστοιχο , οχι να μαθουν στο δικο σας , αυτη ειναι η καλυτερη λυση
ef9_b16a1 is offline  
post #79 of 93 (permalink) Old 16th September 2011, 11:46

γιατι να ψαχνει ο κοσμος ??εσυ που ξερεις και εχουν μεγαλυτερη υποσταση τα λογια σου πρεπει να πεις ποια ειναι τα 3-4 καλα συνεργεια !!!για τα αλλα παιδια να μην την πατησουν,εγω τα εμαθα πλεον!!!γιατι μην μου πεις οτι υπαρχουν παραπανω για Honda !!!και δεν θαβουμε κανεναν λεμε παντα την αληθεια, και απο οτι εχεις ακουσει και εχεις διαβασει ειναι αληθεια αυτα που εχω γραψει !!!αυτοι στην σπυρου πατση ειναι κλεφτες και αλητες ειναι ζητημα χρονου να το κλεισουν και να δουμε μετα ο προγραμματιστης πως θα ξαναφτιαξει το ονομα του !!!
blackfn2 is offline  
post #80 of 93 (permalink) Old 16th September 2011, 15:45
Greek Subforum Moderator

skam's Avatar

Car: 2007 1.8 5 door, Black
παίδες είναι πρακτικά αδύνατο να επιχειρώ να διορθώσω δημοσιεύσεις "σεντόνια" από βωμολοχίες...στην επόμενη φορά απλά θα τα διαγράψω...είναι κρίμα να το κάνω και να παιδεύεστε τόση ώρα να τα γράψετε!
skam is offline  
Reply

Civinfo > Greek language > Tuning - Greek

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Civinfo forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
Your User Name is the name that appears by all your posts on the forum, and so should not be your email address.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page