2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
7 Posts
Discussion Starter #1
Καλησπέρα,
είμαι κάτοχος Honda Civic 2009 1.8 5D 96.000 χλμ. και τα τελευταία 2 χρόνια όποτε πέφτω σε κάποια λακούβα ή σε φρεάτια του δρόμου με πάνω απο 50 klm/h το αυτοκίνητο το νιώθω να μετατοπίζεται, χάνοντας (σχεδόν) τον έλεγχό του. Το προβλημα αυξάνεται όταν στα πίσω καθίσματα κάθονται τα δύο παιδιά μου (συνολικού βάρους 40 kg) , ή όταν το αυτοκίνητο είναι σχετικά φορτωμένο. Αποκορύφωση του προβλήματος ήταν την προηγούμενη βδομάδα όπου στο ύψος του Ελληνικού εκεί όπου τέμνεται η Λ.Ποσειδώνος απο τις γραμμές του τράμ, τις οποίες διέσχισα με 70 χλμ. και την τελευταία στιγμη μπόρεσα να κρατήσω το αυτοκίνητο να μην μου φύγει ο έλεγχος. Να σας ενημερώσω οτι μέσα στα 2 χρόνια του πρόβλήματος έχω απευθυνθεί σε 3 συνεργεία Honda, εξουσιοδοτημένα και μη, στα οποία με έβαλαν και άλλαξα λάστιχα (διότι μου είπαν οτι ήταν φαγωμένα στην εξωτερική πλευρά), όπως επίσης και αμορτισέρ. Όπως θα έχετε ήδη καταλάβει, το πρόβλημα παραμένει. Υπήρξε μία ελάχιστη βελτίωση του ενός μήνα όταν προτοάλλαξα αυτά τα 2, όμως όχι κάτι μεμπτό. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, αν όχι χειρότερη. Εάν μπορέσει κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα, καθώς μέσα στο αυτοκίνητο επιβιβάζονται και παιδιά. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

·
Registered
27 Posts
πρεπει να εχεισ εναν συνδυασμο προβληματων, θα σου προτεινα να πας σε εναν που να γνωριζει καλα απο ευθυγραμμισεις κτλ. θα σου προτεινα τον Δροσο στη λεωφορο Δημοκρατιας στο Μενιδι, ειναι παρα πολυ καλος.

·
Registered
52 Posts
Εφόσον άλλαξες τα αναλώσιμα (λάστιχα κ' αμορτισέρ) , ρίξε μια ματιά σε συνδέσμους κ' σημεία έδρασης, σύστημα διεύθυνσης κ' ευθυγράμμιση. Το πρόβλημα που αναφέρεις ακούγεται ακραίο για να μην το έχουν εντοπίσει τόσα συνεργεία που έχεις περάσει το αυτοκίνητο. Τέλος, ακούς κάποιον άλλον θόρυβο (πέρα από τους αναμενόμενους) όταν παρατηρείς την παραπάνω συμπεριφορά;

Όπως και να έχει, με προσοχή εφόσον φορτώνεις παιδιά στο αμάξι και εύχομαι να βρεις μια οικονομική λύση σύντομα.

Πολλούς χαιρετισμούς,
Ηλίας

·
Premium Member
9,203 Posts
καταρχήν φίλε μου δεν έπρεπε να ανοίξεις νέο θέμα καθώς εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι, έπρεπε να γράψεις σε κάποιο από αυτά που ήδη υπάρχουν πχ στο Faults ...
πάμε τώρα σε αυτό που λες, όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν υπάρχει κάτι άλλο να δεις...πανε σε κανένα που ασχολείται με ευθυγράμμιση και πες του το πρόβλημά σου...εγώ θα σου πρότεινα τον ...... στη θηβών τον Χαικάν... Google Maps

·
Supporter
1,662 Posts
τετοια συμπεριφορα συνηθως είναι λογο ανάρτησης.

Ομως εγω θα κανω μια σειρα απο ερωτηματα.
  • τι ακριβώς εννοεις μετατοπιζεται το αυτοκίνητο? κρατας σταθερο το τιμονι και αυτο αλλαζει πορεία?
  • παει βαρκα γυαλο το αυτοκινητο όταν πέφτεις σε ανωμαλίες? πάει βάρκα γυαλό και όταν κάνεις στραβοτιμονιά την ευθεία?
  • το τιμόνι σου έχει τζόγο?
  • ψαλιδια, ακρομπαρα, ακοραξόνια, μουαγιέ και ρουλεμαν τα ελεγξαν?
  • τα βρηκαν οκ και μετα σου ειπαν να αλλαξεις λαστιχα και αμορτισερ?
  • εκει που το πηγες το έκαναν βόλτα να δουνε το πρόβλημα?
  • αυτος που σου ειπε να αλλαξεις αμορτισερ τα μέτρησε και τα βρήκε σε κακή κατάσταση?
  • μήπως η ζυγοστάθμισή σου είναι αλλού ντ'αλλού?
  • σε αποτομο φρεναρισμα φεύγει δεξια-αριστερά?
  • κρεμαγιέρα έχεις ελέγξει? ακινητος κουνόντας το τιμόνι ακούς τίποτα ήχους?
  • στραβό ψαλίδι μήπως?
πηγαινε σε εναν σωστο συνεργείο να σου ελεγξει το αυτοκίνητο φιλε μου.

·
Registered
7 Posts
Discussion Starter #6
καταρχήν φίλε μου δεν έπρεπε να ανοίξεις νέο θέμα καθώς εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι, έπρεπε να γράψεις σε κάποιο από αυτά που ήδη υπάρχουν πχ στο Faults ...
πάμε τώρα σε αυτό που λες, όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν υπάρχει κάτι άλλο να δεις...πανε σε κανένα που ασχολείται με ευθυγράμμιση και πες του το πρόβλημά σου...εγώ θα σου πρότεινα τον ...... στη θηβών τον Χαικάν... Google Maps
΄Εχεις δίκιο φίλε μου.Λόγω άγχους και απόγνωσης δεν παρατήρησα πού ανοιξα το θέμα. Να 'σαι καλά για τις πληροφορίες και τον χρόνο σου.

·
Registered
7 Posts
Discussion Starter #7
τετοια συμπεριφορα συνηθως είναι λογο ανάρτησης.

Ομως εγω θα κανω μια σειρα απο ερωτηματα.
  • τι ακριβώς εννοεις μετατοπιζεται το αυτοκίνητο? κρατας σταθερο το τιμονι και αυτο αλλαζει πορεία?
  • παει βαρκα γυαλο το αυτοκινητο όταν πέφτεις σε ανωμαλίες? πάει βάρκα γυαλό και όταν κάνεις στραβοτιμονιά την ευθεία?
  • το τιμόνι σου έχει τζόγο?
  • ψαλιδια, ακρομπαρα, ακοραξόνια, μουαγιέ και ρουλεμαν τα ελεγξαν?
  • τα βρηκαν οκ και μετα σου ειπαν να αλλαξεις λαστιχα και αμορτισερ?
  • εκει που το πηγες το έκαναν βόλτα να δουνε το πρόβλημα?
  • αυτος που σου ειπε να αλλαξεις αμορτισερ τα μέτρησε και τα βρήκε σε κακή κατάσταση?
  • μήπως η ζυγοστάθμισή σου είναι αλλού ντ'αλλού?
  • σε αποτομο φρεναρισμα φεύγει δεξια-αριστερά?
  • κρεμαγιέρα έχεις ελέγξει? ακινητος κουνόντας το τιμόνι ακούς τίποτα ήχους?
  • στραβό ψαλίδι μήπως?
πηγαινε σε εναν σωστο συνεργείο να σου ελεγξει το αυτοκίνητο φιλε μου.
Όταν πατάει το αυτοκίνητο σε οποιαδήποτε ανωμαλία του δρόμου (λακούβα, φρεάτιο, γραμμές τραίνου, κτλ.) με ταχύτητα ~60χλμ. αν και το τιμόνι μένει σταθερό καταλαβαίνω το αυτοκίνητο να μετακινείται (περισσότερο το πίσω μέρος), είτε δεξιά είτε αριστερά (ανάλογα με την κλίση του αυτοκινήτου π.χ σε στροφή). Είναι σαν τα λάστιχα να πατάνε στο έδαφος όμως λόγω του οτι το αμάξωμα παίρνει κλίση, με το βάρος μετατοπίζει και τα λάστιχα. Κρατάς σταθερό το τιμόνι και καθώς παίρνεις τη στροφή και αφού πατήσεις κάπου, ξαφνικά βλέπεις την αριστερή μπαριέρα να είναι κοντά σου. Θές χιλιοστά; Θές εκατοστά; Όπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι αισθητό και τρομαχτικό. Αυτό αυξάνεται γραμμικά με φόρτωμα του αυτοκινήτου και αύξηση της ταχύτητας. Σε στραβοτιμονία σε ευθεία το αυτοκίνητο ακολουθεί κανονικά και το τιμόνι δεν έχει καθόλου τζόγο. Ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση έκανα στην αλλαγή ελλαστικών η οποία εγινε πρίν 5 μήνες στον Φωκά. Σε απότομο φρενάρισμα το αυτοκίνητο δεν φεύγει και ακίνητος κουνώντας το τιμόνι δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος. ψαλιδια, ακρομπαρα, ακοραξόνια, μουαγιέ και ρουλεμαν δεν γνωρίζω αν ελέγχθηκαν. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σου.

·
Registered
7 Posts
Discussion Starter #8
Εφόσον άλλαξες τα αναλώσιμα (λάστιχα κ' αμορτισέρ) , ρίξε μια ματιά σε συνδέσμους κ' σημεία έδρασης, σύστημα διεύθυνσης κ' ευθυγράμμιση. Το πρόβλημα που αναφέρεις ακούγεται ακραίο για να μην το έχουν εντοπίσει τόσα συνεργεία που έχεις περάσει το αυτοκίνητο. Τέλος, ακούς κάποιον άλλον θόρυβο (πέρα από τους αναμενόμενους) όταν παρατηρείς την παραπάνω συμπεριφορά;

Όπως και να έχει, με προσοχή εφόσον φορτώνεις παιδιά στο αμάξι και εύχομαι να βρεις μια οικονομική λύση σύντομα.

Πολλούς χαιρετισμούς,
Ηλίας
Θόρυβος δεν ακούγεται φίλε μου. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

·
Registered
7 Posts
Discussion Starter #9
πρεπει να εχεισ εναν συνδυασμο προβληματων, θα σου προτεινα να πας σε εναν που να γνωριζει καλα απο ευθυγραμμισεις κτλ. θα σου προτεινα τον Δροσο στη λεωφορο Δημοκρατιας στο Μενιδι, ειναι παρα πολυ καλος.
Ευχαριστώ φίλε μου.

·
Supporter
1,662 Posts
Όταν πατάει το αυτοκίνητο σε οποιαδήποτε ανωμαλία του δρόμου (λακούβα, φρεάτιο, γραμμές τραίνου, κτλ.) με ταχύτητα ~60χλμ. αν και το τιμόνι μένει σταθερό καταλαβαίνω το αυτοκίνητο να μετακινείται (περισσότερο το πίσω μέρος), είτε δεξιά είτε αριστερά (ανάλογα με την κλίση του αυτοκινήτου π.χ σε στροφή). Είναι σαν τα λάστιχα να πατάνε στο έδαφος όμως λόγω του οτι το αμάξωμα παίρνει κλίση, με το βάρος μετατοπίζει και τα λάστιχα. Κρατάς σταθερό το τιμόνι και καθώς παίρνεις τη στροφή και αφού πατήσεις κάπου, ξαφνικά βλέπεις την αριστερή μπαριέρα να είναι κοντά σου. Θές χιλιοστά; Θές εκατοστά; Όπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι αισθητό και τρομαχτικό. Αυτό αυξάνεται γραμμικά με φόρτωμα του αυτοκινήτου και αύξηση της ταχύτητας. Σε στραβοτιμονία σε ευθεία το αυτοκίνητο ακολουθεί κανονικά και το τιμόνι δεν έχει καθόλου τζόγο. Ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση έκανα στην αλλαγή ελλαστικών η οποία εγινε πρίν 5 μήνες στον Φωκά. Σε απότομο φρενάρισμα το αυτοκίνητο δεν φεύγει και ακίνητος κουνώντας το τιμόνι δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος. ψαλιδια, ακρομπαρα, ακοραξόνια, μουαγιέ και ρουλεμαν δεν γνωρίζω αν ελέγχθηκαν. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σου.
Έτσι οπως το περιγράφεις κάνοντας το εικόνα στο μυαλό μου και απο δικη μου εμπειρία, θεωρώ δεδομένο ότι γλιστράει, διαφορετικά δεν μπορει να γίνει μετατόπιση με άλλο τρόπο όταν πατάς στο οδόστρωμα.
Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Φυσιολογικό μου ακούγεται αυτό. Είναι λογικό με τους λείους δρόμους που έχουμε αν πετύχεις ανωμαλία ή λακούβα επάνω σε στροφή το αυτοκίνητο να κλωτσήσει λίγο (και περισσότερο αν πηγαίνεις με χιλιόμετρα). Ειδικά το πίσω μέρος αν είναι πιο ελαφρύ.
Ακόμα και το δικό μου που είναι ας πούμε στημένο και χαμηλωμένο το ίδιο συμπεριφέρεται, μια μικρή μετατόπιση την καταλαβαίνεις αν τύχεις ανωμαλία ή κακοτεχνία επάνω σε στροφή. Σε μεγάλη ανωμαλία και με αρκετα χιλιομετρα κινδυνευεις να το χασεις κιολας.

Επιπλέον ερωτήση.
Τι αμορτισέρ έβαλες; Άλλαξες και ελατήρια; μήπως σου έκαναν καμια μαιμουδιά στην τοποθέτηση ή στο προιόν;
Οποιαδήποτε μετατόπιση οφείλεται σε μεταφορά βάρους. Η συμπεριφορά αυτή προφανώς και είναι θέμα αμορτισέρ-ελατηρίων. Τα αμορτισέρ καθορίζουν πόσο γρήγορα ή πόσο αργά θα μεταφερθεί το βάρος και τα ελατήρια καθορίζουν πόσο βάρος θα μεταφερθεί από το ένα σημείο του αυτοκινήτου στο άλλο.

·
Registered
7 Posts
Discussion Starter #11
Καλησπέρα φίλε μου. Τα αμορτισέρ ειναι cayaba (όπως μου είπανε δεν υπάρχουν πολλά αμορτισέρ για το αυτοκίνητό μου. Ή αυτά ή ρυθμιζόμενα με τριπλάσια τιμή). Το θέμα είναι οτι τα τελευταία 2 χρόνια γίνεται αυτό. Όποιος κάθεται πίσω στο αυτοκίνητο με ρωτάει γιατί συμπεριφέρεται έτσι. Μιλάμε οτι χωρεύει το αμάξωμα. Ακόμα και σε ανηφόρα με 50 χλμ. να πάρεις αριστερή στροφή και κάτω να είναι σκαμένη σε όλο το πλατος του δρόμου μια μικρη λωρίδα πάχους 2 εκατοστών, το αυτοκίνητο θα την διαβάσει τόσο ώστε το αμάξωμα να ταλαντευτεί και δεξιά και αριστερά. Οι τροχοί δε θα μετατοπιστούν γιατί τα χιλιόμετρα θα είναι λίγα. Τα ελαστικά μου είναι Michelin Pilot Sport 4 (~ 5 μηνών).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

·
Supporter
1,662 Posts
Τα μαμα αμορτισερ μας ειναι Sachs.
Τα kyb τα εχουν δοκμασει καποιοι εδω μεσα και μπορουν να σου πουν.
Για εμένα κάτι παίζει με την αναρτηση σου.
Φιλε μου για να ξεμπερδευεις πηγαινε σε εναν καλό αμορτισερα να ασχοληθει σοβαρα και να κανει αρκετες βολτες το αυτοκινητο και να σου ελεγξει/μετρησει τα αμορτισερ. Μπορει να εχουν κανει πατατα στην τοποθετηση ή μπορει κατι να παιζει με τα top mount.
Μπορει και αυτα που σου εβαλαν να ηταν μεταχειρισμενα σε κακη κατάσταση.

·
Registered
27 Posts
Ότι λέει ο από πάνω. Επίσης τα ps4 τουλάχιστον η πρώτη φουρνιά είχε βγει τραγικά ελαττωματική για αυτό βγήκαν μετά τα s.

·
Supporter
1,662 Posts
Αν θες να το ψαξεις μονος σου πρεπει να πηγαινεις βημα βημα και να αποκλείεις πιθανούς λόγους.
Πριν τι λαστιχα φορουσες;
Για δοκιμη, άλλαξε μια 4αδα λαστιχα, μεταχειρισμενα. βρες καποιον να σου δανεισει για λιγες ωρες ή 1-2 μέρες.
Μια 4αδα την βρισκεις και 80 ευρω αν θες απο βουλκανιζατερ.
Με αυτό τον τρόπο αποκλείεις τουλάχιστον προβληματικά ελαστικά.

·
Registered
7 Posts
Discussion Starter #15
Τα προηγούμενα που είχα επίσης πρόβλημα ήταν τα Dunlop sport blue responce και το πρόβλημα είχε ξεκινήσει με τα Bridgestone potenza. Eίχα αλλάξει λάστιχα και απο φίλο βάζοντας Pirelli. Δεν είναι τα ελεστικά. Την επόμενη βδομάδα θα το τρέξω σε κάποιον απο τους αναφερόμενους των άλλων μελών μπάς και βρούμε κάποια άκρη. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

·
Νίκος
2,816 Posts
Θεωρώ δεδομένο οτι δεν έχεις τοποθετήσει εσύ ή κάποιος άλλος αποστάτες στους τροχούς?

1 - 16 of 16 Posts