2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 20 of 3005 Posts

·
Registered
1,684 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Auto Detailing (Γυάλισμα - Περιποίηση)

Κατόπιν συνεννόησης του Σπύρου ανοίγω αυτό το thread με σκοπό να συγκεντρώσουμε και να μοιραζόμαστε τεχνικές, προϊόντα, εμπειρίες, κτλ που να αφορούν το detailing του Civic μας. Όπου είναι δυνατόν καλό θα ήταν να ποστάρουμε και φωτογραφίες σαν επίδειξη της εκάστοτε πληροφορίας.

skam:Παίδες το παρόν θέμα δημιουργήθηκε για να ανταλλάσσουμε απόψεις και τεχνικές αναφορικά με το καθάρισμα και την περιποίηση του αυτοκινήτου μας. Παράλληλα θα προτείνονται και προϊόντα που αποδεδειγμένα είναι χρήσιμα για την δραστηριότητα αυτή.
Θα σας παρακαλέσω όμως να μην το τσακίσουμε σε εκατέρωθεν φιλοφρονήσεις και άσκοπα ποστς αλλά να περιοριστούμε σε ερωτήσεις και απαντήσεις που θα βοηθήσουν τον σκοπό του θέματος και μόνο.

·
Registered
1,684 Posts
Discussion Starter #2
Σαν πρώτο post θα ήθελα να αναφερω μερικα δειγματα δουλειας που εγιναν απο μελη του club μας.

Μια πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά από μένα με προϊόντα της Meguiars.
http://www.civinfo.com/forum/greece/12725-styling-improvements-487.html#post714775

Μια επίσης ολοκληρωμένη και πραγματικά άψογη δουλειά είναι από Maktheo & Japan οι οποίοι βασίστηκαν σε λύσεις της Autoglym. Συγκεκριμένα ξεκίνησαν το καθαρισμό με πηλό και στη συνέχεια με χρήση αλοιφαδορου γυάλισαν το βερνίκι από τις αράχνες. Κατόπιν ακολούθησε το UDP που είναι μια συνδυαστική αλοιφή της Autoglym και τέλος σφραγίσανε με το gold κερί της ίδιας εταιρίας. Ιδού και τα αποτελέσματα:
http://www.civinfo.com/forum/greece/12725-styling-improvements-495.html#post729489
http://www.civinfo.com/forum/greece/12725-styling-improvements-495.html#post729499
http://www.civinfo.com/forum/greece/12725-styling-improvements-495.html#post729506

Ένα ακόμα καταπληκτικό γυάλισμα έρχεται να προσθέσει και ο Kotsos ο οποίος κατάφερε και συνδύασε αρμονικά προϊόντα από διαφορετικές εταιρίες. Για καθάρισμα χρησιμοποιήθηκε ο πηλός της Bilt-Hamber. Το γυάλισμα έγινε με κρέμες της Menzerna και έναν Dual Action αλοιφαδόρο της Kestrel. Κατόπιν δόθηκε το απαραίτητο boost sto βερνίκι με το BlackLight της ChemicalGuys. Τέλος η δουλειά του σφραγίστηκε με ένα πολύ καλό κερί της Race Glaze Signature 55. Και να:
http://www.civinfo.com/forum/greece/20167-greek-members-photos-civic-107.html#post889140
http://www.civinfo.com/forum/greece/20167-greek-members-photos-civic-110.html#post892171
http://www.civinfo.com/forum/greece/20167-greek-members-photos-civic-108.html#post889372

Επίσης περιμένουμε φωτογραφίες από δυο ακόμα μέλη τα οποία χρησιμοποιούν συνδυαστικές αλοιφές με fillers και λάδια για γυάλισμα και όχι αλοιφαδορο. Το ένα μέλος μάλιστα με έδειξε ένα μικρο δείγμα από κέρωμα αλλά περιμένουμε ολοκληρωμένη δουλειά στην μαύρη καλονή της.

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
Like like like like like [smilie=upyeah.gif]

·
Registered
397 Posts
πολυ σημαντικο thread και αν ειναι δυνατον να λεμε που εκανε ο καθενας τη δουλεια και ποσο ευχαριστημενος η μη εμεινε και το κοστολογιο !!!γιατι υπαρχουν αρκετοι αλμπανιδες και σε αυτο το χωρο και ειναι λιγοι οι σωστοι !!! ;)

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
πολυ σημαντικο thread και αν ειναι δυνατον να λεμε που εκανε ο καθενας τη δουλεια και ποσο ευχαριστημενος η μη εμεινε και το κοστολογιο !!!γιατι υπαρχουν αρκετοι αλμπανιδες και σε αυτο το χωρο και ειναι λιγοι οι σωστοι !!! ;)
Εγώ την έκανα μόνος μου στο σπίτι μου γι αυτό μου πήρε περίπου 18 με 20 ώρες.
Για επαγγελματία έχουμε τον κατάλληλο stay tuned

·
Premium Member
6,829 Posts
Ωραίο thread!!! Πολύ καλή σκέψη παιδιά. Και μην το κάνουμε μόνο για επαγγελματική περιποίηση (σαφώς και επαγγελματική). Ακόμα και απλά πραγματάκια που μπορούν με την σειρά τους να ομορφύνουν τα κουκλιά μας. Ξέρεις εσύ τι εννοώ Kotso ;-)

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
Όρεξη να χεις και χρόνο και όλα γίνονται. Καλό θα είναι α ποστάρει ο καθένας τα προιόντα που χρησιμοποιεί τις εντυπώσεις που του άφησαν και που τα αγόρασε.

·
Premium Member
2,015 Posts
Καλησπέρα παιδιά!Κώστα συγχαρητήρια για το thread,ήταν κάτι που έλειπε για εμάς του ψείρες χα,χα!

Λοιπόν εγώ απέχω αρκετά από την επαγγελματική περιποίηση,ασχολούμαι ερασιτεχνικά και το έχω και ως hobby αλλά προσπαθώ να δουλεύω ορθά.Σκοπός μου είναι να αποφεύγω όσο το δυνατόν γίνεται,την αράχνη,σε κάθε πλύσιμο.
Ο τρόπος που πλένω και τα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι τα εξής:

1)Ξέβγαλμα του αυτοκινήτου με μικρό πιεστικό black & decker το οποίο το προμηθεύτηκα από το carrefour σε περίοδο προσφορών με 59Ε.Υπέραρκετό για πλύσιμο αυτοκινήτου!

2)Τοποθέτηση ειδικού πιστολιού και κάνης που είναι σε θέση να δημιουργήσει ενεργό αφρό(snow foam) στο αυτοκίνητο.Ψεκάζω όλο το αυτοκίνητο με τον ενεργό αφρό και τον αφήνω πάνω 5-10 λεπτά να δράσει,αναλόγως την ποσότητα της βρωμιάς!Το πιστόλι έκανε 50Ε και το ειδικά πεπιεσμένο σαπούνι για ενεργό αφρό έκανε 10-15Ε.

3)Ξεβγάζω πάλι με το πιεστικό.

4)Στεγνώνω το αυτοκίνητο με ειδικές πετσέτες μικροϊνών που κρατάνε νερό πολλαπλάσιο του βάρους τους αλλά και με μια σιλικόνη.

5)Γυαλίζω και "κερώνω" το αυτοκίνητο με το spray ultimate quick detailer της casite το οποίο δίνει πολύ ζωντανή γυαλάδα ειδικά στο κόκκινο χρώμα και κάνει το χέρι να γλυστράει πάνω στις επιφάνειες.Επίσης λειτουργεί και ως filler και κρύβει ένα ποσοστό της αράχνης.Ο τρόπος που το γυαλίζω(ερασιτεχνικά) είναι με 2 πανιά μικροινών για γυάλισμα αυτοκινήτου.Με το ένα απλώνω την ποσότητα του spray σε κάθε τομέα του αυτοκινήτου(π.χ πόρτα οδηγού) και με το άλλο, το οποίο είναι στεγνό, αμέσως ξεβγάζω με κυκλικές κινήσεις.Το γυαλιστικό αυτό το προμηθεύτηκα από την autoplus.Κόστισε 22Ε ενώ τις πετσέτες από τα...jumbo!Χα,χα!

6)Γυάλισμα και συντήρηση όλων των πλαστικών και τσιμουχών με την περίεργη σε χρώμα αλοιφή της AUTOGLYM(plastic and bumper care),η οποία κόστισε 7-8 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

7)Γυάλισμα και καθαρισμός ζαντών με ένα spray που προμηθεύομαι από τα carrefour αλλά δεν θυμάμαι την μάρκα :( ,θα δως και θα σας πω.Κόστος περί τα 6-7 ευρώ,πάρα πολύ καλό.

8)Γυάλισμα και συντήρηση ελαστικών με το γυαλιστικό spray της wills Tyre Shine!Φανταστική δουλειά!(Check second photo)

Να πω πως το συγκεκριμένο γυαλιστικό δουλεύει άψογα,σφραγίζει και κρατάει το χρώμα όπως ήταν τότε που το πήρα.Επίσης,άμα ρίξει βροχή,δεν χρειάζεται να ξαναπλύνεις όλο το αυτοκίνητο,απλά παίρνεις ένα στεγνό πανί μικροινών και ξεβγάζεις όλα τα σημάδια εύκολα λόγω της προστασίας από το κερί του detailer.
Για οποιαδήποτε απορία είμαι εδώ.

Να ευχαριστήσω και πάλι τον Κώστα για τις πολύτιμες συμβουλές του αλλά και να αναγνωρίσουμε όλοι το γεγονός ότι δεν τον διακατέχει αυτό το ελιτιστικό στιλ που έχουν οι περισσότεροι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με την περιποίηση αυτοκινήτου και γι'αυτό στον ίδιο θα εμπιστευόμουν το αυτοκίνητο μου με κλειστά τα μάτια!:thumbsup:

Ορίστε μερικές πρόχειρες φωτογραφίες μετά από πλύσιμο.Επιφυλάσσομαι για καλύτερες την επόμενη φορά που θα πλύνω!

Attachments

·
Premium Member
9,140 Posts
το πιστόλι κάνη για αφρό από πούθε τα πήρες ???? εκεί έχει και το σαπούνι ????

·
Premium Member
2,015 Posts

·
Premium Member
9,140 Posts
Κώστα το πιστόλι-κάνη το πήρα από το εξωτερικό.
meguiar's, autoglym, collinite, insta finish, poorboy's, dodo juice, valetpro, einszett, chemical guys, eurow, lake, kestrel, rainx - the best car care - shinearama
Το σαπούνι μου το έφερε ένας φίλος από ένα μαγαζί στη μεταμόρφωση όμως υπάρχει σαπούνι και σε αυτό το site.
ευχαριστώ...αν και έχω ενδοιασμούς σχετικά με αυτόν τον τρόπο πλυσίματος, σχετικά με το πόσο καλά καθαρίζει το αμάξι χωρίς να αφήνει σημάδια από την σκόνη, λάσπη κλπ.....

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
Καλησπέρα παιδιά!Κώστα συγχαρητήρια για το thread,ήταν κάτι που έλειπε για εμάς του ψείρες χα,χα!

Λοιπόν εγώ απέχω αρκετά από την επαγγελματική περιποίηση,ασχολούμαι ερασιτεχνικά και το έχω και ως hobby αλλά προσπαθώ να δουλεύω ορθά.Σκοπός μου είναι να αποφεύγω όσο το δυνατόν γίνεται,την αράχνη,σε κάθε πλύσιμο.
Ο τρόπος που πλένω και τα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι τα εξής:

1)Ξέβγαλμα του αυτοκινήτου με μικρό πιεστικό black & decker το οποίο το προμηθεύτηκα από το carrefour σε περίοδο προσφορών με 59Ε.Υπέραρκετό για πλύσιμο αυτοκινήτου!
Πρόσεχε να έχεις το πιεστικό μακρυά απο το αμάξι και η δέσμη όσο μεγαλύτερη μπορεί. Το ότι ρίχνει το νερό με πίεση δεν σημαίνει ότι κάνει και καλή δουλειά

2)Τοποθέτηση ειδικού πιστολιού και κάνης που είναι σε θέση να δημιουργήσει ενεργό αφρό(snow foam) στο αυτοκίνητο.Ψεκάζω όλο το αυτοκίνητο με τον ενεργό αφρό και τον αφήνω πάνω 5-10 λεπτά να δράσει,αναλόγως την ποσότητα της βρωμιάς!Το πιστόλι έκανε 50Ε και το ειδικά πεπιεσμένο σαπούνι για ενεργό αφρό έκανε 10-15Ε.

Το foam lance δεν είναι για πλύσιμο αλλά για πρόπλυση. Ο αφρός μαλακώνει την βρωμιά για να μην σε δυσκολέψει στο πλύσιμο. Το καλύτερο είναι πλύσιμο με 2 κουβάδες ένας κουβάς με τη σαπουνάδα και ο άλλος για να ξεβγάζεις το σφουγγάρι ( αν είναι microfiber ή wool mitt ακόμα καλύτερα )

3)Ξεβγάζω πάλι με το πιεστικό.

4)Στεγνώνω το αυτοκίνητο με ειδικές πετσέτες μικροϊνών που κρατάνε νερό πολλαπλάσιο του βάρους τους αλλά και με μια σιλικόνη.

Τις λεπίδες να τις αποφεύγεις κάνουν γρατζουνιές

5)Γυαλίζω και "κερώνω" το αυτοκίνητο με το spray ultimate quick detailer της casite το οποίο δίνει πολύ ζωντανή γυαλάδα ειδικά στο κόκκινο χρώμα και κάνει το χέρι να γλυστράει πάνω στις επιφάνειες.Επίσης λειτουργεί και ως filler και κρύβει ένα ποσοστό της αράχνης.Ο τρόπος που το γυαλίζω(ερασιτεχνικά) είναι με 2 πανιά μικροινών για γυάλισμα αυτοκινήτου.Με το ένα απλώνω την ποσότητα του spray σε κάθε τομέα του αυτοκινήτου(π.χ πόρτα οδηγού) και με το άλλο, το οποίο είναι στεγνό, αμέσως ξεβγάζω με κυκλικές κινήσεις.Το γυαλιστικό αυτό το προμηθεύτηκα από την autoplus.Κόστισε 22Ε ενώ τις πετσέτες από τα...jumbo!Χα,χα!

Καλύτερα τόσο το πλύσιμο όσο και το σκούπισμα γυάλισμα να γίνονται με παράλληλες κινήσεις

6)Γυάλισμα και συντήρηση όλων των πλαστικών και τσιμουχών με την περίεργη σε χρώμα αλοιφή της autoglym(plastic and bumper care),η οποία κόστισε 7-8 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

7)Γυάλισμα και καθαρισμός ζαντών με ένα spray που προμηθεύομαι από τα carrefour αλλά δεν θυμάμαι την μάρκα :( ,θα δως και θα σας πω.Κόστος περί τα 6-7 ευρώ,πάρα πολύ καλό.

8)Γυάλισμα και συντήρηση ελαστικών με το γυαλιστικό spray της wills tyre shine!Φανταστική δουλειά!(check second photo)

Να μην βάζεις πολύ γιατί μετά όσο δεν αποροφήσει το πιτσιλάει με το που βάλεις μπρος το αμάξι

Να πω πως το συγκεκριμένο γυαλιστικό δουλεύει άψογα,σφραγίζει και κρατάει το χρώμα όπως ήταν τότε που το πήρα.Επίσης,άμα ρίξει βροχή,δεν χρειάζεται να ξαναπλύνεις όλο το αυτοκίνητο,απλά παίρνεις ένα στεγνό πανί μικροινών και ξεβγάζεις όλα τα σημάδια εύκολα λόγω της προστασίας από το κερί του detailer.

Μην ξεσκονίζεις απλά το αυτοκίνητο μετά απο βροχή η σκόνη και η βρώμα που έχει σίγουρα θα σου κάνει swirls marks

Για οποιαδήποτε απορία είμαι εδώ.

Να ευχαριστήσω και πάλι τον Κώστα για τις πολύτιμες συμβουλές του αλλά και να αναγνωρίσουμε όλοι το γεγονός ότι δεν τον διακατέχει αυτό το ελιτιστικό στιλ που έχουν οι περισσότεροι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με την περιποίηση αυτοκινήτου και γι'αυτό στον ίδιο θα εμπιστευόμουν το αυτοκίνητο μου με κλειστά τα μάτια!:thumbsup:

+100000000000000000000000000000

Ορίστε μερικές πρόχειρες φωτογραφίες μετά από πλύσιμο.Επιφυλάσσομαι για καλύτερες την επόμενη φορά που θα πλύνω!
Με κόκκινο οι ενστάσεις μου

·
Registered
870 Posts
μπραβο για την πρωτοβουλια σας.ειναι πολυ σημαντικο να ξερουμε το καλυτερο για το καθαρισμα και την προστασια του αλανιαρικου civic μας.παιδια ολα αυτα τα προιοντα που χρησιμοποιειτε ειναι ευκολο να τα βρουμε στο εμποριο?η σε συγκεκριμενα μαγαζια μονο?

·
Premium Member
2,015 Posts
Ευχαριστώ για τις ενστάσεις Κωστή!Είμαι ανοιχτός σε συμβουλές και προτάσεις,όσο ζεις,μαθαίνεις!Και σκοπός είναι να μάθουν και όλοι όσοι ενδιαφέρονται!

·
Registered
1,684 Posts
Discussion Starter #16
Μολις τελειωσω με τ αμαξι θα σου το φερω για ενα γενικο....(πριν την παρουσιαση στο περιοδικο..)
Αν είναι για παρουσίαση δεν μπορεί να είναι και γενικό... Θα είναι πολύ ειδικό ;)

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
Alex σε βλεπω να οδηγας και να φοράς γυαλιά ηλεκτροκολλησης μέρα νύχτα για να αντέξεις τη γυαλαδα.

·
Premium Member
9,580 Posts
1 - 20 of 3005 Posts