2006+ Honda Civic Forum banner

201 - 220 of 1458 Posts

·
Registered
397 Posts
1475 λιρες=1680 euro εχουν εγω θυμομουν λαθος τα 328 λεμε παντα ειναι τιμη με φπα !!!+μεταφορικα οποτε κατι λιγοτερο απο 1800 που ειπες !!! οποτε αν ειναι για τοσο ισως συμφερει το κιτ τις AP RACING απλα και μονο για το ονομα επειδη ειναι ποιο γνωστο και ισως μπαινει και σε 45 οφσετ !!!

·
Registered
275 Posts
1475 λιρες=1680 euro εχουν εγω θυμομουν λαθος τα 328 λεμε παντα ειναι τιμη με φπα !!!+μεταφορικα οποτε κατι λιγοτερο απο 1800 που ειπες !!! οποτε αν ειναι για τοσο ισως συμφερει το κιτ τις ap racing απλα και μονο για το ονομα επειδη ειναι ποιο γνωστο και ισως μπαινει και σε 45 οφσετ !!!
Αν εισαι σιγουρος οτι η τιμη που λες ειναι με φπα, αγόρασε τα χτες.........

·
Premium Member
2,573 Posts
δυστυχως τα brembo που πηρα λογω του οτι φοραω μεγαλους δισκους 350 χιλ δεν μπαινουν αφου ειναι κατασκευασμενα για δισκους εως τα 330 περιπου χιλιοστα!

οι επιλογες να τροχιστει η δαγκανα εσωτερικα στα τελειωματα της εκει ακριβως που βρισκει ο δισκος και δεν εφαρμοζει κανονικα ή να μειωθει η διαμετρος του δισκου απορριφθηκαν ως απαραδεκτες!

ισως τις βγαλω για πουλημα κομπλε οπως ειναι με τακακια και να το ξεχασω το θεμα προς το παρων ή να βαλω δισκους μικροτερης διαμετρου που με χαλαει σαν σκεψη ομως και τι να κανω που μου κοστισαν μεχρι τωρα 750 ευρω!!!!

και η πλακα ειναι οτι ειχα κολλησει σε αυτα για 1 και μονο λογο....για να ταιριαζουν με το παχος του δισκου που ειναι 25 χιλ και το πατημα του τακακιου αφου ειναι για 300αρη εργοστασιακο δισκο.......δυστυχως δεν υπολογισα την ακτινα R του κυκλου που ειναι διαφορετικη στα 300 χιλ και διαφορετικη στα 350!!:facepalm:

·
Registered
397 Posts
δισκους εχει παρα πολυ καλους με τις δαγκανες ειναι το προβλημα τι να μπει !!!

·
Premium Member
1,238 Posts

·
Premium Member
2,573 Posts
ακριβως!

ασε που ειναι 28mm οι stoptech οποτε ακυροι για brembo dc5 που ειναι για 25mm...βεβαια αφαιρεις απο την παστα 1.5 mm και μπηκε ομως δεν το βρισκω τοσο σωστο αυτο....γινεται ομως!!

μια αλλη επιλογη που εχω ειναι να πουλησω τα brembo και τα poweslot χωριστα βεβαια αφου δεν παιζουν μεταξυ τους και να βαλω κατι παραπανω να παρω 1 κομπλε kit!!

·
Premium Member
1,013 Posts
καλους δισκους εχει, αλλα δεν χωρανε με τις δαγκανες... οποτε δεν ειναι καλες.

Οι stoptech 328x28 ειναι ιδιες διαστασεις με μαμα εκτος απο διαμετρο, οποτε ισως να του κανουν... αλλα το "ισως" ειναι ρισκο...

Αλεξ, ελπιζω να βρεις ακρη με ολη αυτη την ταλαιπωρια που εχεις περασει με αυτα τα φρενα

Οπως ειπες Αλεξ, ισως η καλυτερη λυση, τα πουλας ολα και παιρνεις κομπλε κιτ στοπτεκ.

·
Registered
397 Posts
η μαμα ειναι 25 πλατος και οχι 28 που ειναι οι stoptech και οι περρισοτεροι aftermarket !!!

·
Premium Member
1,013 Posts
η μαμα ειναι 25 πλατος και οχι 28 που ειναι οι stoptech και οι περρισοτεροι aftermarket !!!
Λαθος, οι μαμα δισκοι ΦΝ2 ειναι 28mm παχος. Μαμα δισκοι EP3 ειναι 25mm παχος.

Οκ, edited... μπορω να κανω εγω λαθος...

·
Premium Member
2,573 Posts

οχι Τασο 25 ειναι ολοι οι δισκοι για dc5 s2k με αλλο οφσετ αυτοι απο τα ep3 fn2!

:: EBC Brakes Direct Limited : Cars : Brake Discs & Brake Drums : HONDA : Civic : 2.0

Το accord typeR και το αμερικανικο ACCURA TSX που εβαλες το λινκ με το pdf της stoptech φοραει 300Χ28

http://www.ebcbrakesdirect.com/car/parts_disc.asp?part=disc&make=HONDA&model=Accord+Type-R&year=2.2+(CH15)+(99-2003)

·
Premium Member
1,013 Posts

Λαθος, οι μαμα δισκοι ΦΝ2 ειναι 25mm παχος. Μαμα δισκοι EP3 ειναι 25mm παχος

·
アレックス
11,177 Posts
Αλεξ αν τα βαλεις οπως εγω, δηλαδη με EBC Ultimax 300mm για S2000 δεν θα σου αρκουν? Το ξερω βεβαια εχεις πολλα αλογα..

·
Premium Member
2,573 Posts
Αλεξ αν τα βαλεις οπως εγω, δηλαδη με EBC Ultimax 300mm για S2000 δεν θα σου αρκουν? Το ξερω βεβαια εχεις πολλα αλογα..
αυτο ειναι οπισθοδρομηση....θα προτιμουσα να μεινω οπως ειμαι και να πουλησω τα brembo!!

η διαμετρος του δισκου πρωτα κανει την διαφορα μετα το τακακι και τελευταια η δαγκανα..ολα αυτα για καθημερινη χρηση ενω για πιστα η καλη δαγκανα μετραει διαφορετικα!!!!

ισως πεσω μεχρι τα 328 αφου τις λυπαμαι να τις δωσω τοσο ωραιες που εγιναν ομως δεν ξερω ακομη!!

·
Premium Member
2,573 Posts
Allagios
να υποθέσω ότι έχεις δει εδώ
http://www.brembo.com/NR/rdonlyres/58AD84E4-ED94-429E-9BE0-16945CE08C73/18114/NewEntries2010_cars2.pdf
Ψαξε για OEM κωδικό 51827474
Για να δεις αν σου κάνουν, στη fiat υπάρχει ένα προγραμμα που λέγεται e-per, εύκολο να βρεθεί, χρειάζεσαι έκδοση 59 και άνω, όπου έχει και όλα τα γύρω-γύρω με τιμές λιανικής...Στη Di τα φρένα είναι brembo, άσχετα με τον oem κωδικό.

υπαρχουν και πιο πληρεις καταλογοι δισκων που εχω φαει ατελειωτες ωρες για να βρω κατι να ταιριαζει με 25χιλ παχος πανω απο 320 χιλ ομως ειναι εξαιρετικα σπανιο να πετυχεις λεπτο παχος δισκου με ταυτοχρονη μεγαλη διαμετρο αλλα και το σωστο υψος!

καρε και κεντρα φτιαχνονται ευκολα και δεν με προβληματιζει αυτο!

εχω βρει 340mm διαμετρο-26mm παχος - 49.7mm υψος-72 κεντρο και 120 καρε!

και ειναι οτι πιο κοντα στο 25 παχος 47.5 υψος-64 κεντρο και 114.3 καρε που εχω!

το υψος ειναι πολυ κοντα και ειναι οκ και τα κεντρα με το καρε ερχονται ευκολα σε μηχανουργειο αλλα εχω μια επιφυλαξη για το 340χιλ διαμετρο που ισως να εχω κανα θεμα παλι με τις δαγκανες αφου θα ειναι οριακα ολα!!

αν ομως δεν πουληθουν μαλλον θα το ρισκαρω για να μην πανε τζαμπα!

·
アレックス
11,177 Posts
Τα φρενα του Γιαννη (Forever after)!!!
Γεμισαν οι ζαντες του, και δειχνουν τουμπανα!!!
Γιαννη πως εισαι τωρα απο φρενα?? Αθλια τα μαμα 1.8 ετσι...??

Attachments

201 - 220 of 1458 Posts