2006+ Honda Civic Forum banner

21 - 40 of 1458 Posts

·
アレックス
11,177 Posts
Λοιπον ακυρο!
Τα φρενα μπαινουν μια χαρα χωρις πατεντες και προσθηκες, δεν υπαρχει κανενα προβλημα τελικα! Πλεον ο δισκος ειναι 300mm εναντι 282mm, 2mm πιο παχυς, το πιστονι ειναι αρκετα μεγαλυτερης διαμετρου και το τακακι εχει μεγαλυτερη επιφανεια τριβης. Με μαμα type R δισκους και τακακια η διαφορα ειναι μεγαλη! Που να μπουν και τιποτα G88 με Ferodo DS2500...!!!!!!!!!! Για το 18αρι ειναι υπεραρκετα σαν φρενα!

Attachments

·
アレックス
11,177 Posts
Αγορα μονο μεταχειρισμενα γιατι σε καινουρια φτανουν το κοστος 4πιστονου κιτ...
Εμενα απο ebay κοστισαν 450 ευρω μαζι με μεταφορικα κτλ κτλ...
Εχουν κανει μονο 3500χλμ οποτε ειναι σαν καινουρια!

·
Supporter
1,679 Posts
φρενα (ολο το kit) απο ταπερ ρωτησα στο συνεργειο προσφατα οταν εκανα το service και μου ειπαν ολοι (αρχιμηχανικος και μαστοροπουλα) οτι μαλλον μπαινουν χωρις ομως να το εχουν δοκιμασει. και αν κρινουμε απο τον alex τοτε μπαινουν σιγουρα!

·
Registered
275 Posts
Mπραβο,καλη επιλογή,καλα φρεναρίσματα.
Εγω τα δικα μου μαμα fn2 φρενα τα έδωσα σε φιλο οταν εβαλα το 4pot kit σε εκ4.

·
Registered
4,238 Posts
μπαινουν αν εχεις 18αρες....δεν νομιζω να χωραει η δαγκανα σε 17αρα ζαντα

ο αλεξανδρος εχει 18αρες ζανταρες (work)

·
Registered
324 Posts
μπαινουν αν εχεις 18αρες....δεν νομιζω να χωραει η δαγκανα σε 17αρα ζαντα

ο αλεξανδρος εχει 18αρες ζανταρες (work)
Πρεπει να χωρανε,γιατι ειδα ενα TYPE R,στην αντιπροσωπεια που ειχε παει για σερβις περσυ το χειμωνα,φορουσε 17αρες του accord και οι δαγκανες εγραφαν type R!
οποτε δεν μπορει να κανω λαθος(δηλαδη να ειναι μουφα TYPE R)!

·
ホンダシビッ&#
2,958 Posts
Πρεπει να χωρανε,γιατι ειδα ενα type r,στην αντιπροσωπεια που ειχε παει για σερβις περσυ το χειμωνα,φορουσε 17αρες του accord και οι δαγκανες εγραφαν type r!
οποτε δεν μπορει να κανω λαθος(δηλαδη να ειναι μουφα type r)!
ετσι που ειπαν κ μενα,οτι χωρανε,οταν παζαρευα να παρω ολο το κιτ φρενων του ταπερ,απο καποιον που εβαλε τετραπιστονα.

·
Premium Member
1,627 Posts
Αγορα μονο μεταχειρισμενα γιατι σε καινουρια φτανουν το κοστος 4πιστονου κιτ...
Εμενα απο ebay κοστισαν 450 ευρω μαζι με μεταφορικα κτλ κτλ...
Εχουν κανει μονο 3500χλμ οποτε ειναι σαν καινουρια!
Γιατί τα πουλάς;;;;

·
Premium Member
1,627 Posts
Άλλος ένας νηστικός που ονειρεύεται "καρβέλια"...:d
:p Χα, χα, ΟΚ, όχι όμως επειδή τα φρένα του TYPE-R είναι πιο αποτελεσματικά από τα δικά μας αλλά επειδή πρέπει να αντέχουν πιο πολύ και αυτό θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των φρένων μας...
Την προηγούμενη έβδομάδα έκανα μια σβέλτη βόλτα Θεσ/νίκη καθημερινή αργά τη νύχτα (Αερογέφυρα Σταυρούπολης-Λαχαναγορά-Νίκης-Καλαμαριά-Περαία και πίσω) και αναγκάστηκα να κόψω νωρίς ρυθμό λόγω που υπερθερμάνθηκαν και κάπνισαν... (και έχω και τα πράσινα τακάκια EBC μπρος-πίσω).
Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω καμμιά διάτρητη δισκόπλακα και ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση...

·
Registered
4,238 Posts
:p Χα, χα, ΟΚ, όχι όμως επειδή τα φρένα του TYPE-R είναι πιο αποτελεσματικά από τα δικά μας αλλά επειδή πρέπει να αντέχουν πιο πολύ και αυτό θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των φρένων μας...
Την προηγούμενη έβδομάδα έκανα μια σβέλτη βόλτα Θεσ/νίκη καθημερινή αργά τη νύχτα (Αερογέφυρα Σταυρούπολης-Λαχαναγορά-Νίκης-Καλαμαριά-Περαία και πίσω) και αναγκάστηκα να κόψω νωρίς ρυθμό λόγω που υπερθερμάνθηκαν και κάπνισαν... (και έχω και τα πράσινα τακάκια EBC μπρος-πίσω).
Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω καμμιά διάτρητη δισκόπλακα και ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση...
πολλα παραπονα απο τους αγγλους για αυτα τα τακακια

οπως ειπες και εσυ ετσι λενε και αυτοι οτι υπερθερμενονται και οριακα καπνιζουν

ferodo rules...10 φορες καλυτερα

·
Premium Member
1,353 Posts

Γιωργο 'η οποιος αλλος γνωριζει: Τα μαμα τακακια τι μαρκα ειναι ξερουμε?

·
Premium Member
1,627 Posts

Το θέμα είναι πως τα μαμά καπνίζουν περισσότερο και αντέχουν λιγότερο.
Για τα ferodo εννοείς πως τα απλά που είναι για μας (1.8) αντέχουν περισσότερο και από τα μαμά τακάκια και από τα πράσινα ebc; Άμα είναι να τα δοκιμάσω...
Έχει βάλει κανείς πράσινα ebc και ferodo για να μας πει την άποψή του σχετικά με αντοχή και σε υπερθέρμανση και σε διανυθέντα χλμ.;;;;

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts
Τα μαμά είναι TRW.

Τα Ferodo (μόνο σε Premier βέβαια) είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή. Τα έχω δοκιμάσει όλα (μαμά, πράσινα κ "πρεσβύτερα") βέβαια με διάτριτους/χαρακτούς δίσκους κ έχω να πω ότι τα πράσινα αργούν να ζεσταθούν κ όταν τελικά φτάνουν την καλύτερη κατάστασή τους είναι σε (πολύ) λίγο καλύτερη μοίρα από τα Ferodo. Από τη μεριά τους τα "πρεσβύτερα" πιάνουν νωρίτερα θερμοκρασία χωρίς να υπερθερμαίνονται όμως κ διατηρούν την απόδοσή τους για ίση ώρα με τα πράσινα..
Σε αίσθηση προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο τα Premier καθώς μπορείς να καταλάβεις τη μεταβολή από το κρύο στο ζεστό κ τελικά στο καυτό.. Στα πράσινα δύσκολα καταλαβαίνεις διαφορά ανάλογα με την κατάστασή τους ενώ το "bite" είναι χαρακτηριστηκότερο στα Ferodo..
Για τα μαμά ούτε συζήτηση αφού με την απόδοση, την αντοχή κ την αίσθησή τους, είμαι σίγουρος ότι δεν θα τα έπαιρνά ούτε κ με 20Ε.. Κ μη μιλήσουμε για την τιμή τους...

Άρα συνοψίζω..
Αίσθηση -> Ferodo
Αντοχή στην πίεση -> Greenstuff (με μικρή διαφορά)
Αντοχή στον χρόνο-χλμ -> Ίδια
Αποτελεσματικότητα -> Ferodo (τολμώ..)
Τιμή -> Αλήθεια δε θυμάμαι...

·
Premium Member
18,736 Posts
Απ'ότι λέγαμε με τον Αλέξανδρο βγήκαν και ferodo DS2500 και για εμάς.

• Like
Reactions: stratos08

·
Registered
4,238 Posts
Απ'ότι λέγαμε με τον Αλέξανδρο βγήκαν και ferodo ds2500 και για εμάς.
γ@μω τα τακακια-->κορυφαιο φρεναρισμα

αλλα

ξεσκιζει ομως τους δισκους...επειδη ειναι σκληρο τακακι!!

αααα ειναι και πανακριβα κοντα στα 100 ευρω μονο τα μπροστα

·
Premium Member
18,736 Posts
Εμένα έχουν ψιλοαρπάξει οι δίσκοι, οπότε αρχίζω να μελετάω εναλλακτικές λύσεις.

21 - 40 of 1458 Posts