2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 20 of 802 Posts

·
P R E P A R E D
10,437 Posts
τα εχουμε ξαναπει,αλλα χανονται μεσα στον ογκο των μηνυματων...
εδω λοιπον ας μιλαμε για την ασφαλιση του αγαπημενου μας σιβικ και ποιες εταιριες αξιζουν εμπιστοσυνης....

Edit Skam:Το θέμα θα παραμείνει με την προϋπόθεση να μην το καταντήσουμε random chat αλλά εξειδικευμένη συζήτηση ΜΟΝΟ για ασφάλειες και καλύψεις! Ας σεβαστούμε το χρήσιμο αυτό θέμα

·
P R E P A R E D
10,437 Posts
Discussion Starter #2
σημερα ελαβα την νεα μου ασφαλεια...
μετα απο 13-14 χρονια στην Ιντεραμερικαν,αλλαξα στρατοπεδο και πηγα με τους Φριτσιδες της Αλλιανζ....

6μηνη ασφαλιση εναντι 293,25ε

Αστικη ευθυνη: σωματικες/υλικες ζημιες = 500.000/500.000
>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>>>>>>εντος πορθμειου =120.000/30.000
Ασφαλιση προσωπικου ατυχηματος = 15.000
>>>>>>> νομικης προστασιας = 3.000
>>>>>>> θραυσης κρυσταλλων (σε πρωτο κινδυνο) = 1.800
Φυσικα φαινομενα/χαλαζοπτωση = 16.500
Πυρκαγια = 16.500
Ολικη/Μερικη κλοπη = 16.500
Πυρκαγια σε στασεις,απεργιες = 16.500
Αστικη ευθυνη απο μεταδοση πυρκαγιας¨σωματικες/υλικες βλαβες¨120.000/30.000
ενοικιαση οχηματος
οδικη βοηθεια
Ανασφαλιστο οχημα = 100.000

·
His Dudeness
6,125 Posts
τα εχουμε ξαναπει,αλλα χανονται μεσα στον ογκο των μηνυματων...
εδω λοιπον ας μιλαμε για την ασφαλιση του αγαπημενου μας σιβικ και ποιες εταιριες αξιζουν εμπιστοσυνης....
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

·
A. Senna
8,048 Posts
Οδικη γιατι εβαλες? Θα μπορουσες να γλιτωσεις 25-35Ε το εξαμηνο..Εκτος και εαν αυτοι (ως πακετο) το εχουν στανταρ και δεν μπορεις να το εχεις ή οχι επιλεκτικα..

·
A. Senna
8,048 Posts
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Γιωργο τωρα με το νεο thread θα μπορεις να κλαις ακομα παραπανω..:worms:
Θα λες, "Σημερα ακουσα τον συμπλεκτη μου να τριζει, με καλυπτει η ασφαλεια μου?" :worms::worms:

·
P R E P A R E D
10,437 Posts
Discussion Starter #6
Οδικη γιατι εβαλες? Θα μπορουσες να γλιτωσεις 25-35Ε το εξαμηνο..Εκτος και εαν αυτοι (ως πακετο) το εχουν στανταρ και δεν μπορεις να το εχεις ή οχι επιλεκτικα..
23,5ε....
κι αν ο Σ μου λεει σε μια κακια στιγμη αλλα;
αν δεν εχει εκει που μπορει να την παθω;

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
Το θέμα θα παραμείνει με την προϋπόθεση να μην το καταντήσουμε random chat αλλά εξειδικευμένη συζήτηση ΜΟΝΟ για ασφάλειες και καλύψεις!

·
A. Senna
8,048 Posts
23,5ε....
κι αν ο Σ μου λεει σε μια κακια στιγμη αλλα;
αν δεν εχει εκει που μπορει να την παθω;

Ρε δεν μπλεκεις με Σ, αυτοι εχουν κανει μια συνεργασια με καποιους ανα νομο και υπαρχει καλυψη...Απλα το θεμα ειναι οτι καλυπτεσαι απότι ξερω μονο σε βλαβη και οχι σε στουκα..Επισης σε μεταφερουν μονο στο κοντινοτερο συνεργειο Honda και οχι σε συνεργειο επιλογης σου.

·
P R E P A R E D
10,437 Posts
Discussion Starter #9
Ρε δεν μπλεκεις με Σ, αυτοι εχουν κανει μια συνεργασια με καποιους ανα νομο και υπαρχει καλυψη...Απλα το θεμα ειναι οτι καλυπτεσαι απότι ξερω μονο σε βλαβη και οχι σε στουκα..Επισης σε μεταφερουν μονο στο κοντινοτερο συνεργειο Honda και οχι σε συνεργειο επιλογης σου.
ε,τοτες καλως επραξα....:cool:

·
Premium Member
810 Posts
Εχθες μιλησα με την εθνικη, σε δυο βδομαδες λιγει το εξαμηνο συμβολαιο...

Για 17500ε, μικτη με 400 απαλλαγη (το ειχα με 200, αλλα το κατηργησαν...), με ολικη-μερικη, καθως και ολα τα υπολοιπα (χαλαζι, οδικη, θραυσεις, νομικη, 3 ζημιες ανα ετος, κλπ κλπ)...

Να σημειωσω οτι ειμαι στο χαμηλοτερο bonus malus...

Τιμη 577.25ε/εξαμηνο...
Για 17000ε, αφαιρουμε 9,75ε...

Τελος να σημειωσω οτι στο προυγουμενο εξαμηνο για 17500 με 200 απαλλαγη, εβγαινε στα 572,6ε/εξαμηνο.
Ενω για 17500 με 400 απαλλαγη, εβγαινε στα 538,68ε/εξαμηνο...

Με λιγα λογια 577,25-538,68=38,57ε αυξηση στο εξαμηνο.
Επισης στο προυγουμενο εξαμηνο παλι το ειχαν αυξησει αναλλογικα αλλα 40ε...

Με λιγα λογια θα ψαχτω για κατι οικονομικοτερο... αυτο που με ενοχλει ειναι οτι καθε εξαμηνο το αυξανουν 40ε, χωρις να δινω δικαιωμα!!!

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
Φλεβάρη 2010 έδωσα για 15000 μεικτή και αναλογες παροχές με αυτές που παραθέτεις 840 μ' ετησια πληρωμή(-3% σε σχέση με εξάμηνη)

Για μένα εκτίμησε το 17000...έτσι και αλλιώς πρέπει να δεις πόσο το εκτιμά η ασφαλιστική

·
Hondakias
2,220 Posts
Ξέρω ότι είπα ότι θα φύγω αλλά έχω χρωστούμενα στο φόρουμ ...

Λοιπόν σήμερα πήρα και εγώ την ασφάλεια μου

1 έτος 475 (ζωή και υγεία να έχουμε) στην Αντλατική Ένωση
μην με ρωτάτε τι παίζει με αυτούς δεν ξέρω όταν θα τους χρειαστώ φαντάζομαι θα μάθω και θα σας πω ...

·
Premium Member
3,566 Posts
Ξέρω ότι είπα ότι θα φύγω αλλά έχω χρωστούμενα στο φόρουμ ...

Λοιπόν σήμερα πήρα και εγώ την ασφάλεια μου

1 έτος 475 (ζωή και υγεία να έχουμε) στην Αντλατική Ένωση
μην με ρωτάτε τι παίζει με αυτούς δεν ξέρω όταν θα τους χρειαστώ φαντάζομαι θα μάθω και θα σας πω ...

Όπα πες μου ακριβώς τι έχεις γιατι κ εγω Ατλαντικη έχω αλλά πληρώνω 300Ε το εξαμηνο!!! Κ γενικά για να βγαζουμε ακρη να λεμε ακριβως τι εμπεριέχει μια ασφαλεια γιατι πχ εμενα δεν ειναι μικτη αλλα έχω βάλει μερική κλοπή...

·
Hondakias
2,220 Posts
Για να μην σε αγχώνω και περνάνε από το μυαλό σου διάφορα θα σου απλά ότι έχω 15% έκπτωση γιατί το αυτοκίνητο έχει πινακίδες παραμεθωρίου επειδή η άδεια ανήκει στην μητέρα μου που έχει έδρα στην παραμεθώριο ...

κατα άλλα είναι τα γνωστα με 18000 για κλοπή και πυρκαγία ...

·
Registered
40 Posts
Και 'μένα μου ήρθε σήμερα ειδοποίηση πληρωμής ασφαλίστρων για το δεύτερο εξάμηνο ζωής του αυτοκινήτου. Η ασφαλιστική εταιρεία είναι η Ατλαντική Honda (έτσι γράφει πάνω). Αυτήν την ασφάλεια μου είχαν προτείνει από τον Σ όταν αγόρασα το αυτοκίνητο. Η ειδοποίηση εστάλη από μια Απόλλων Α.Ε. Μεσιτείας Ασφαλίσεων (άλλο πάλι αυτό) η οποία μερίμνησε λέει να μου ανανεώσει την ασφάλεια επειδή λήγει στις 28 του μηνός. Τεσπα..
303,50 ευρώ είναι για τις παρακάτω καλύψεις συνοπτικά λέει:
Φροντίδα ατυχήματος, Προστασία Bonus, Θραύση κρυστάλλων, ΥΖ από ανασφάλιστο, Πυρκαϊα-Τ.Ε. πυρός Ά, Υλικές ζημιες τρίτων, Σωματικές βλάβες τρίτων, Προσωπικό ατύχημα, Κλοπής ολική, Νομική Προστασία, Κλοπή μερική.
Φίλε bas και με έκπτωση 15% δεν βγαίνουν τα νούμερα.. Μήπως είναι κάτι διαφορετικό, π.χ. έχεις κάνει αναπροσαρμογή της ασφαλιστικής αξίας του αυτοκινήτου? Αλλά και πάλι βλέπω ότι με τον SteliosK έχετε ίδιο έτος αγοράς το 2008.
Γενικότερα υπάρχει κάποιος που έχει να προτείνει κάτι καλύτερο-φθηνότερο?

·
Premium Member
2,400 Posts
εχω intersalonika μικτη με 15000 κοστολογιση του αυτοκινητου και δινω 350 το εξαμηνο!

·
Premium Member
3,566 Posts
Φλεβάρη 2010 έδωσα για 15000 μεικτή και αναλογες παροχές με αυτές που παραθέτεις 840 μ' ετησια πληρωμή(-3% σε σχέση με εξάμηνη)

Για μένα εκτίμησε το 17000...έτσι και αλλιώς πρέπει να δεις πόσο το εκτιμά η ασφαλιστική

Σπύρο ποια ασφαλιστική έχεις? Γιατι 840 για μεικτη το χρόνο μου φαίνονται παρα πολυ καλα!

·
Premium Member
419 Posts
Το Μάιο, ετήσια μεικτή με 200 € απαλλαγή, ολική μερική κλοπή, θραύσεις, τρομοκρατικές κλπ ψιλά, έδωσα 800 € με αξία οχήματος 12000, αλλά σε εταιρικό εκπτωτικό πακέτο

·
Premium Member
3,566 Posts
Το Μάιο, ετήσια μεικτή με 200 € απαλλαγή, ολική μερική κλοπή, θραύσεις, τρομοκρατικές κλπ ψιλά, έδωσα 800 € με αξία οχήματος 12000, αλλά σε εταιρικό εκπτωτικό πακέτο

Και το όνομα αυτης? :p

1 - 20 of 802 Posts