2006+ Honda Civic Forum banner

201 - 220 of 710 Posts

·
Registered
4,238 Posts
Αφου θα φευγει σωληνα προς τα κατω ρε Γιωργο και θα τραβαει αερα απο τον προφυλακτηρα.Πως γινεται να τραβαει ζεστο αερα απο το μοτερ?
ααα σορρυ δεν το καταλαβα...αλλα και παλι δεν εχει νοημα ολη αυτη τη διαδικασια για να τραβαει αερα απο μπροστα...δεν θα εχεις καποιο κερδος

αλλα αφου επιμενεις παω πασο...

ψαξου και στο αμερικανικο φορουμ 8th generation...αρκετοι εχουν κανει τετοια πατέντα...αλλα ολοι δεν ειχαν καποιο κέρδος οπως γραφουν ...αντε 2 αλογα παραπανω και για λιγο καλυτερο ηχο το κανανε

·
Registered
4,238 Posts
Αυτην που λες Αλεξη εχω δει πως την εχει βαλει ενας Ισπανος στο R του.Βγαινει και σε universal?Γιατι δεν νομιζω πως θα βγαζει κατι bolt-on για εμας τους κακομοιρηδες!
ξερω μια ωραια εισαγωγη αν θες...

λεγεται Τ25

ειναι στροβιλοσυμπιεστης....στην καθομιλουμενη TURBO :worms::worms::worms::worms:

:D:D

·
Premium Member
3,410 Posts
ααα σορρυ δεν το καταλαβα...αλλα και παλι δεν εχει νοημα ολη αυτη τη διαδικασια για να τραβαει αερα απο μπροστα...δεν θα εχεις καποιο κερδος

αλλα αφου επιμενεις παω πασο...

ψαξου και στο αμερικανικο φορουμ 8th generation...αρκετοι εχουν κανει τετοια πατέντα...αλλα ολοι δεν ειχαν καποιο κέρδος οπως γραφουν ...αντε 2 αλογα παραπανω και για λιγο καλυτερο ηχο το κανανε
Δεν επιμενω ντε και καλα.Απλα ψαχνομαι και ακουω ολες τις γνωμες.Οσο για την Τ25 που λες,μαζι σου αλλα πολλα λεφτα.Κι εξαλλου εχω ηδη αγορασμενη εξατμιση και καταλυτη και τα λυπαμαι να τα δωσω.

·
Premium Member
3,410 Posts

·
Registered
4,238 Posts
Κι αυτο φαινεται καλο αλλα δεν ξερω αν θα χωραει!!

Carbon Mugen Style Air Box Civic & Integra
χωραει αλλα ειναι 300 δολλαρια χωρις τον σωληνα απο και προς την μηχανη δηλ.θες 2 σωληνες...ενα για την πεταλουδα-φιλτροκουτι και ενα φιλτροκουτι ram air(κανα 60αρι)

αν πιστευεις οτι αξιζει και σου αρεσει βαλτο

·
Premium Member
3,410 Posts
Τα δολλαρια ειναι Αυστραλιας.Νομιζω η ισοτιμια ειναι 1 προς 1.22.Το θεμα ομως ειναι να αποδωσει κιολας.

·
Premium Member
6,235 Posts
Κ γιατί δεν κάνεις ότι πολλοί από εδώ μέσα ;
Δλδ είτε να αγοράσει μια cai, που είναι νομίζω η καλύτερη λύση, είτε να λειάνεις το φιλτροκούτι σου, να βάλεις ένα άλλο φίλτρο πάνελ κ μια σωλήνα αέρα από τον προφυλακτήρα στο κουτί ;

·
Premium Member
2,015 Posts
Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση?Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αλλάξω την εισαγωγή με μια καλύτερη αλλά επειδή η K&N όπως και οι άλλες εφάμιλες εταιρίες δεν έχουν βγάλει κάτι για αυτό το μοτέρ(f/l 1400 100hp) παρά μόνο κάποιες άλλες εταιρίες(injen) όπου εκεί μιλάμε για επαγγελματική λύση CAI με αρκετά αυξημένο κόστος όμως,σκέφτομαι να κάνω μια μοντίφα και θέλω να ακούσω την άποψη σας.
Να διευκρινήσω ότι ενδιαφέρομαι κυρίως για ήχο και όχι παραπάνω δύναμη..στην ουσία θέλω να αναπνέει καλύτερα το αμάξι χωρίς να χάσω σε δύναμη.

Αρχικά ο χώρος της μηχανής είναι κάπως έτσι.
http://img189.imageshack.us/img189/2510/dsc00336j.jpg

Σκέφτηκα μήπως παω σε κάποιον ειδικό και μου φτιάξει μια ποιοτική μεταλλική σωλήνωση για εισαγωγή και μπροστά προσαρμώσω ένα δικό μου πιο ελεύθερο φίλτρο είτε απλό κωνικό είτε με επένδυση από σφουγγάρι.
http://www.scooterpartsdepot.com/web_gas/4Stroke_foamAirFilter_logo.jpg
TSS Tuning

Έτσι ουσιαστικά βγάζω την πλαστική εισαγωγή και το φιλτροκούτι με το μαμά φίλτρο και εφαρμόζω την νεα εισαγωγή με το ελεύθερο φίλτρο στην άκρη,ακριβώς στην θέση της εργοστασιακής και από την άλλη άκρη θα συνδέεται κατ'ευθείαν με τον παπά.

Τι λέτε παιδιά?Είναι σωστή η σκέψη η θα το χαντακώσω?

Υ.Γ 1 Γνωρίζει κανείς την διάμετρο στον παπά?
Υ.Γ 2 Έχετε κάποιο καλό φίλτρο να προτείνετε?

·
Premium Member
6,235 Posts
Μηνά, θες δλδ μια cai όπως αυτές που μπαίνουν στα 1800άρια.
Δεν κοιτάς μήπως βγαίνει κάτι έτοιμο από τις γνωστές εταιρείες, για να μην παιδεύεσαι μόνος σου ;
Συν ότι θα είναι σε καλύτερα υλικά, στις σωληνώσεις κ στο φίλτρο ;

·
Premium Member
18,744 Posts
Μηνά, συμφωνώ με τπν Μιχάλη.

Τέτοια αλλαγή αν δεν γίνει σωστά και μελετημένα το πιθανότερο είναι να "κόψει" το αμάξι.

·
アレックス
11,177 Posts
Συμφωνω με τον Μιχαλη και τον Πανο. Και θελω να προσθεσω το εξης :
Σε μια χειροποιητη λυση σαν αυτη που προτεινει ο Μηνας, το δυσκολοτερο ειναι ο υπολογισμος του τμηματος maf οπως και η κατασκευη του κομματιου που τον δεχεται (maf mount).
Μιλαμε για εισαγωγη που να δουλευει και να μη χαντακωνει το αμαξι! Σε αντιθετη περιπτωση γινεται πολυ ευκολα! Αυτο πουλανε και οι γνωστες εταιριες του χωρου εξαλλου. Ενα κομματι σωληνας μπορει να το γυρισει ο καθενας..
Οποτε για εμενα, πληρωνουμε 50-60 ευρω παραπανω και αγοραζουμε κατι επωνυμο που εχει δοκιμασθει και δουλευει!

·
Premium Member
2,015 Posts
Κατάλαβα παιδιά οπότε πανηγυρικό Χ....πίκρα :(
Aλέξανδρε τι προτείνεις ως επώνυμη λύση για εμάς τους ταπεινούς 1400ρηδες?
Θυμάμαι που μου είχες πει για την injen,υπάρχει κάποια άλλη πλέον από άλλη εταιρία?

·
アレックス
11,177 Posts
Κατάλαβα παιδιά οπότε πανηγυρικό Χ....πίκρα :(
aλέξανδρε τι προτείνεις ως επώνυμη λύση για εμάς τους ταπεινούς 1400ρηδες?
Θυμάμαι που μου είχες πει για την injen,υπάρχει κάποια άλλη πλέον από άλλη εταιρία?
Απ οτι θυμαμαι βγαζουν 2-3 εταιριες...
Αν σ ενδιαφερει πραγματικα πες μου να το ψαξω! Αλλιως μη τρωω τσαμπα χρονο!

·
Premium Member
2,015 Posts
Αλέξανδρε ενδιαφέρομαι απλώς είναι θέμα χρόνου να κάνω την κίνηση.
Εξάλου υπάρχει ένας σεβαστός αριθμών μελών στο φόρουμ με τα 1400 που ψάχνονται περί αυτού του θέματος οι οποίοι θα ξέρουν πλεον τι λύσεις υπάρχουν.
Εαν μπορούσες να μας πεις τι επιλογές έχουμε και σε τι τιμές θα το εκτιμούσαμε δεόντως.;)

·
アレックス
11,177 Posts
Αν και εφοσον το θελετε και μαζευτειτε μπορουμε να κανουμε ενα group buy να σας ερθουν και φθηνοτερα!

·
Registered
4,238 Posts
alex προτεινε τους μια ωραια jdm που βγαινει σε kevlar και σε carbon...

την ειχες βαλει και παλιοτερα...δεν ειναι και ακριβη...αν βρω λινκ θα την βαλω

νομιζω ητανε για το Honda jazz αλλα απο τι στιγμη που ειναι ιδια τα μοτερ με του civic αξιζει...

εμενα θα μαρεσε αν ειχα 1.4αρι

κατσε να την βρω...

·
アレックス
11,177 Posts
Πολυ καλη ειναι, αλλα αυτου του τυπου οι εισαγωγες ειναι λιγακι ιδιοτροπες... Πχ σε s2000 δουλευουν, σε k20 οχι και τοσο καλα... Ασε που απαιτουν και αλλαγη μπαταριας με odyssey + relocation αυτης, οποτε το κοστος εκτοξευεται...

·
Premium Member
3,410 Posts
Κ γιατί δεν κάνεις ότι πολλοί από εδώ μέσα ;
Δλδ είτε να αγοράσει μια cai, που είναι νομίζω η καλύτερη λύση, είτε να λειάνεις το φιλτροκούτι σου, να βάλεις ένα άλλο φίλτρο πάνελ κ μια σωλήνα αέρα από τον προφυλακτήρα στο κουτί ;
Τελικα αρχιζω και κλεινω σιγα σιγα προς την προταση του Αλεξη για την ITG Maxogen Carbon.Ειδα πως βγαζει και universal κομματια.Το θεμα ειναι που θα βρω σωληνα προς την πεταλουδα με υποδοχη για τον MAF!!Αλεξ καμια προταση?

·
アレックス
11,177 Posts
Τελικα αρχιζω και κλεινω σιγα σιγα προς την προταση του Αλεξη για την itg maxogen carbon.Ειδα πως βγαζει και universal κομματια.Το θεμα ειναι που θα βρω σωληνα προς την πεταλουδα με υποδοχη για τον maf!!Αλεξ καμια προταση?
Ρε συ θα δωσεις πανω απο 5-6 κατοσταρικα (ITG carbon shell +φιλτρο+maf mount+σωληνωσεις και τα ρεστα) για να κερδισεις τι? Αν δεν σ αρεσει το cai φτιαξε το δικο σου φιλτροκουτι και τελειωσες!

201 - 220 of 710 Posts