2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 20 of 366 Posts

·
Premium Member
18,695 Posts
Παιδιά να γράφουμε τι φοράμε και να βάζουμε και φωτογραφικό υλικό καθώς και εντυπώσεις από τις μετατροπές μας.

·
Registered
324 Posts
σκεφτομαι να τοποθετησω σωληνα ιδιας διαμετρου απο τον αρχικο σωληνα του downpipe του καταλυτη μεχρι πισω,με ενα πιο ελευθερο καζανακι,χωρις να κανει θορυβο.ποια ειναι η γνωμη σας;
γιατι οσο μεγαλη εμπειρια εχω,απανω στις εισαγωγες CAI κ SRI,τοσο δεν γνωριζω απο συστηματα εξατμησεων,γιατι το θεωρω οτι καταστρεφει κατα πολυ την ομαλη λειτουργια του μοτερ,αν κανεις το λαθος.
θελω να κανω αυτα ακριβως που εχει κανει το παλαιοτερος φιλος σας,ο THANOSS.που χαθηκε αυτος;

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts
σκεφτομαι να τοποθετησω σωληνα ιδιας διαμετρου απο τον αρχικο σωληνα του downpipe του καταλυτη μεχρι πισω,με ενα πιο ελευθερο καζανακι,χωρις να κανει θορυβο.ποια ειναι η γνωμη σας;
γιατι οσο μεγαλη εμπειρια εχω,απανω στις εισαγωγες cai κ sri,τοσο δεν γνωριζω απο συστηματα εξατμησεων,γιατι το θεωρω οτι καταστρεφει κατα πολυ την ομαλη λειτουργια του μοτερ,αν κανεις το λαθος.
θελω να κανω αυτα ακριβως που εχει κανει το παλαιοτερος φιλος σας,ο thanoss.που χαθηκε αυτος;
Θες να μας θυμίσεις τι έκανε; Κ αν δούλεψε εκείνου γιατί να φοβάσαι;

·
Registered
324 Posts
Θες να μας θυμίσεις τι έκανε; Κ αν δούλεψε εκείνου γιατί να φοβάσαι;
απο οτι θυμαμαι,55φ σωληνα απο το καταλυτη κ πισω με ελευθερο καζανακι!απο θορυβο ομως;:confused:απο αποδοση;:confused:και ηταν και πολυ ενθουσιωδης,για το αποτελεσμα!τιποτα αλλο θες να σου πω για να μου απαντησεις;;)για INVIDIA ουτε λογος.καλυτερα να βαλω μια χειροποιητη σαν κ αυτην.(πολυ θορυβος).

·
Premium Member
2,399 Posts
εμενα η invidia που φοραει ο konpappap μου αρεσε παρα πολυ σε ηχο!καθολου ενοχλητικος ηχο αντιθετα σε κανει να το εχει στα κοκκινα!

·
Registered
324 Posts
εμενα η invidia που φοραει ο konpappap μου αρεσε παρα πολυ σε ηχο!καθολου ενοχλητικος ηχο αντιθετα σε κανει να το εχει στα κοκκινα!
αν και αλλον ρωτησα κ αλλος απαντησε,ευχαριστω πολυ φιλε για τη πληροφορια!:)μαλλον θα κανω αντιγραφη της invidia,αν το αποφασισω τελικα!ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΟΡΙΒΟ!ειπαμε εχουμε κ οικογενεια μες το αμαξι,πλεον;)

·
Greek Subforum Moderator
13,251 Posts
σε ταξιδι καταλαβαίνεις αν μπορείς να την ανεχθείς..μεσα στην πόλη θα σου αρέσει σίγουρα! Με το παλιο μου τούρμπο τρελαινόμουν στην εθνική από την αββούρα αλλά στην πόλη ήταν καλή !!!

·
Premium Member
2,399 Posts
κι'ομως Σπυρο δεν ξερω αν εκανες βολτα με invidia βγαζει πολυ ωραιο θορυβο και καθολου κουραστηκο και εγω γιαυτο οδηγησα του Κωνσταντινου και βγηκαμε και εκτος πολης προς χαλκιδικη...ηταν φοβερο!

·
Registered
324 Posts
σε ταξιδι καταλαβαίνεις αν μπορείς να την ανεχθείς..μεσα στην πόλη θα σου αρέσει σίγουρα! Με το παλιο μου τούρμπο τρελαινόμουν στην εθνική από την αββούρα αλλά στην πόλη ήταν καλή !!!
ειδωμεν...

·
Supporter
1,664 Posts
Εχει ψαξει κανενας τις διαφορες σε αποδοση με διαφορες εξατμισεις η απλα εχετε βαλει ολοι nvidia επειδη κανει λιγοτερο θορυβο;;; Εγω ξερω στα honda Γενικοτερα φοριεται η hks...απο την αλλη στο συνεργειο του αντιπροσωπου μου εχουν πει οτι η nvidia κανει πολυ ωραιο θορυβο καθορου καγκουρικο....

·
Premium Member
18,695 Posts
Η nvidia μετρημένη επάνω στο αμάξι δίνει κάτι. Ανέτρεξε λίγο παλαιότερα στις δυναμομετρήσεις που είχαμε ανεβάσει πριν το group buy.

·
ホンダシビッ&#
2,958 Posts
τις προαλλες συναντησα στην εδω αντιπροσωπεια κατι παιδια που δουλευουν στο καταστημα της Λαρισας κ μου προτειναν να αλλαξω τη σωληνα σε φ63 κ να μην δωσω λεφτα για επωνυμη.τι λετε κ σεις?

·
Premium Member
5,353 Posts
Και εγώ θα 'θελα μια εξάτμιση με ωραίο ήχο, αλλά όχι πολύ θορυβώδες. Απ'την άλλη σκέφτομαι και την γκρίνια της γυναίκας όταν ταξιδεύω με 150+. "Καλά και τα άλλα αυτοκίνητα τόσο θόρυβο κάνουν;"

·
Registered
4,238 Posts
τις προαλλες συναντησα στην εδω αντιπροσωπεια κατι παιδια που δουλευουν στο καταστημα της Λαρισας κ μου προτειναν να αλλαξω τη σωληνα σε φ63 κ να μην δωσω λεφτα για επωνυμη.τι λετε κ σεις?
φ63 αν εχεις τουρμπο μεχρι 250 αλογα

διαφορετικα περασαν το αμαξι σου για το type r...που η 63αρα ειναι ιδανικη

για τον r18 παιχτε σε διαμετρος μεταξυ φ54-φ57

κοστος χειροποιητης κοντα στα 400 ευρω αναλογα και τον εξατμισα

προσοχη...να εχει κουρμπαδορο και να μην κανει οτι να ναι κολλησεις

Και εγω προτιμω τις χειροποιητες απο προσωπικη εμπειρια....οχι πως οι επωνυμες δεν ειναι καλες,ειναι εξισου καλες και καποιες ειναι μελετημενες

αλλα πανακριβες για αυτο που προσφερουν...ξεκινανε απο 750+ ευρω

·
Premium Member
967 Posts
Στο αγγλικό κομμάτι του civinfo ανέφεραν οτι είναι πολύ θορυβώδης,μέχρι να μπει το Vtec.Δέν ξέρω βέβαια αν έχει να κάνει με κάποια σχεδιαστική διαφορά μεταξύ Invidia για FN1/FK2 και Invidia για FN2.

Ηταν στα υπόψιν μου,όμως κατι άκουσα σήμερα στη δουλειά και πιθανολογώ οτι δέν θα χρειαστεί (αφού δέν θα υπάρχει αμάξι για να την βάλω)
Ίδωμεν.

·
ホンダシビッ&#
2,958 Posts
το χρειαζεσαι αυτο τωρα;
αντεχεις οικονομικα;
τοτε ηταν η προ μαντατων εποχη.
απλα τωρα ετυχε κ πεσαμε στην κουβεντα κ το θυμηθηκα(ανοιγεις κ συ κατι θεματα την καταλληλη στιγμη βρε)γι αυτο κ αναφερθηκα τωρα.

·
ホンダシビッ&#
2,958 Posts
φ63 αν εχεις τουρμπο μεχρι 250 αλογα

διαφορετικα περασαν το αμαξι σου για το type r...που η 63αρα ειναι ιδανικη

δεν παιζει κατι τετοιο,μεχρι κ βολτα το εκανε αυτος που μου το ειπε,δεν το ειδε απλα απο μακρυα.
κ μιλαμε παντα για ατομα που δουλευουν στην αντιπροσωπεια της Λαρισας

·
Registered
4,238 Posts
δεν παιζει κατι τετοιο,μεχρι κ βολτα το εκανε αυτος που μου το ειπε,δεν το ειδε απλα απο μακρυα.
κ μιλαμε παντα για ατομα που δουλευουν στην αντιπροσωπεια της Λαρισας
ρε συ Jimmy δεν παν να δουλευουν και στη ΝΑΣΑ...63,5 δοκιμασμενα γινετε ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΣΑ

ο Ζωης εχει 63,5mm που εχει 220 αλογα....αν βαλεις σε 140 αλογα τοσο μεγαλη διατομη σωληνα ΚΑΗΚΕΣ...εχασες ολη την αποδοση του αμαξιου στις χαμηλομεσαιες...καλα και αμα πας και σε δυναμομετρο θα γελασεις με τα -10 αλογα

στο type r που μαμα εχει 54mm βαζουνε απο 60mm εως 70mm....
στα παλια vti 160 αλογων το τελειο ητανε η 55mm

ΟΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ

και εσενα σου λενε 63,5....μαλλον πολυ διαβαζουνε τα αμερικανικα φορουμ και τους καμμενους τους αμερικανους...(που αυτοι βαζουνε 63,5--->2,5'' με σκοπο να τα τουρμπισουνε για τη πλακα τους)

εεε ρε κατι μαστορια με κατι συμβουλες...

1 - 20 of 366 Posts