2006+ Honda Civic Forum banner

21 - 40 of 366 Posts

·
Premium Member
18,736 Posts
Έχει δίκιο ο Γιώργος, με τόση μεγάλη εξάτμιση θα χάσεις όλο το backpressure και άντε γειά μετά.

·
Registered
1,684 Posts
Εγώ κατέληξα σε 60χιλ διάμετρο η οποία χωρίζεται σε δυο σωλήνες 50χιλ και δυο ελεύθερα τελικά καζανάκια στην θέση που είχε το μαμά καζανάκι. Ο ήχος για τα δικά μου κριτήρια είναι ακριβώς αυτός που ήθελα καθώς επίσης δεν ενόχλησε καθόλου τη σύζυγο και τα τα μικρά. Σίγουρα πιο μπάσος από πριν αλλά μέσα στην καμπίνα περνάει ελάχιστες φορές. Βέβαια δεν έχει ολοκληρωθεί το προτζεκτ ακόμα καθώς θέλω να φτιάξω και το κομμάτι του downpipe σε κατάλληλο κουρμπαδορο (τύπου mandrel). Οπότε μετά θα πω και τελικές εντυπώσεις για θόρυβο και απόδοση.

·
Supporter
1,679 Posts
Η nvidia μετρημένη επάνω στο αμάξι δίνει κάτι. Ανέτρεξε λίγο παλαιότερα στις δυναμομετρήσεις που είχαμε ανεβάσει πριν το group buy.
καλα σιγουρα ολες θα δινουν κατι ελαχιστο! Απλα δηλαδη μονο η Invidia ειναι δοκιμασμενη και δυναμομετρημενη...

·
Registered
4,238 Posts
Εγώ κατέληξα σε 60χιλ διάμετρο η οποία χωρίζεται σε δυο σωλήνες 50χιλ και δυο ελεύθερα τελικά καζανάκια στην θέση που είχε το μαμά καζανάκι. Ο ήχος για τα δικά μου κριτήρια είναι ακριβώς αυτός που ήθελα καθώς επίσης δεν ενόχλησε καθόλου τη σύζυγο και τα τα μικρά. Σίγουρα πιο μπάσος από πριν αλλά μέσα στην καμπίνα περνάει ελάχιστες φορές. Βέβαια δεν έχει ολοκληρωθεί το προτζεκτ ακόμα καθώς θέλω να φτιάξω και το κομμάτι του downpipe σε κατάλληλο κουρμπαδορο (τύπου mandrel). Οπότε μετά θα πω και τελικές εντυπώσεις για θόρυβο και απόδοση.
πως γινετε αυτο?????αφου δεν εχει χωρο το αμαξι μας απο κατω

μεσαιο καζανακι υποθετω οχι....η 60αρα απο που ξεκιναει??????απο το καταλυτη????

και που ακριβως χωριζεται????γιατι ετσι οπως το εγραψες δεν ειναι κατανοητο...

που την εφτιαξες αυτη την χειροποιητη?

·
Premium Member
18,736 Posts
διατομη 60mm εχει το fn2 μαμα!
Καλώς τον Αλέξανδρο!
Για πέρνα από το ανάλογο thread να μας πεις νεότερα για την συμβίωση σου με το τερατάκι σου!! :D

·
Registered
1,684 Posts
πως γινετε αυτο?????αφου δεν εχει χωρο το αμαξι μας απο κατω

μεσαιο καζανακι υποθετω οχι....η 60αρα απο που ξεκιναει??????απο το καταλυτη????

και που ακριβως χωριζεται????γιατι ετσι οπως το εγραψες δεν ειναι κατανοητο...

που την εφτιαξες αυτη την χειροποιητη?
Αυτό που ήθελα είναι να έχω ελευθέρας καζανάκια για να ελευθερώσω όσο μπορώ τα καυσαέρια. Όσο και να το έψαξα ο μόνος τρόπος που γίνεται είναι περίπου αυτός που είχε κάνει και ο Allagios στο δικό του, πριν αποφασίσει να σπάσει το φράγμα του ήχου :). Δηλαδή 60αρα σωλήνα από καταλύτη μέχρι το σημείο που ήταν το μαμά τελικό καζανάκι και μετά με διαχωριστικό τύπου Υ (60χιλ -> 2*50χιλ) σε δυο καζανάκια ελευθέρας. Η δουλειά έγινε από φίλο εξατμισά στη Βέροια. Προς το παρόν έκανα μόνο το τελικό. Την επόμενη φορά που θα ανέβω Βέροια θα κάνω και το μεσαίο κομμάτι μαζί με το καζανάκι του. Το downpipe κομμάτι θα γίνει εδώ Αθήνα γιατί θέλω ηλεκτρονικό κουρμπαδορο. Όλα πάντα σε 60αρα σωλήνα. Τέλος θα αλλαχτεί και καταλύτης αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιον. Μάλλον τον JCP που έβαλαν και τα παιδιά.

·
Registered
4,238 Posts
Αυτό που ήθελα είναι να έχω ελευθέρας καζανάκια για να ελευθερώσω όσο μπορώ τα καυσαέρια. Όσο και να το έψαξα ο μόνος τρόπος που γίνεται είναι περίπου αυτός που είχε κάνει και ο Allagios στο δικό του, πριν αποφασίσει να σπάσει το φράγμα του ήχου :). Δηλαδή 60αρα σωλήνα από καταλύτη μέχρι το σημείο που ήταν το μαμά τελικό καζανάκι και μετά με διαχωριστικό τύπου Υ (60χιλ -> 2*50χιλ) σε δυο καζανάκια ελευθέρας. Η δουλειά έγινε από φίλο εξατμισά στη Βέροια. Προς το παρόν έκανα μόνο το τελικό. Την επόμενη φορά που θα ανέβω Βέροια θα κάνω και το μεσαίο κομμάτι μαζί με το καζανάκι του. Το downpipe κομμάτι θα γίνει εδώ Αθήνα γιατί θέλω ηλεκτρονικό κουρμπαδορο. Όλα πάντα σε 60αρα σωλήνα. Τέλος θα αλλαχτεί και καταλύτης αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιον. Μάλλον τον JCP που έβαλαν και τα παιδιά.
τωρα εγινε απολυτα κατανοητος..

η μονη μου ενσταση ειναι για τη διαμετρο της εξατμισης σου....ο allagios εχει type r και ειχε βαλει 60αρα

εμεις εχουμε 1.8 μοτερ..και πιθανον να του πεσει πολυ μεγαλη η διατομη

τελοςπαντων...με το καλο να την φτιαξεις την εξατμιση σου!!:p:p

·
Registered
1,684 Posts
Ευχαριστώ Theos.
Από την Invidia ορμώμενος κατέληξα σε 60άρα διατομή.

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts
60άρα δεν είναι η Invidia;;;

·
Premium Member
810 Posts
Δεν ειναι 60αρα....57αρα ειναι...μπορει να το επιβεβαιωσει ο panosm

δειτε φωτο

theos777, κατι μου λεει οτι το παχυμετρο δε το πολυ κατεεις!!!
60mm μας δειχνει, και οχι 57mm!!! ;)

υσ: για την εξωτερικη διαμετρο, παντα.

·
Registered
4,238 Posts
theos777, κατι μου λεει οτι το παχυμετρο δε το πολυ κατεεις!!!
60mm μας δειχνει, και οχι 57mm!!! ;)

υσ: για την εξωτερικη διαμετρο, παντα.
57αρα εσωτερικη ηθελα να πω σορρυ...ειμαι ξενυχτισμενος και σημερα δεν το κατεεω με τιποτα και θα παω και για δευτερο γυρο ξενυχτιου σε λιγες ωρες με ποτα και χορο

60αρα δειχνει το παχυμετρο οντως...την βρηκα στο αρχειο μου και την πεταξα χωρις καν να δω...ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΙΜΑΙΙΙΙΙΙΙ

ορεβουαρ απο εναν ψιλομεθυσμενοξενυχτισμενοοοο οδηγο:worms::worms::worms:

·
Premium Member
810 Posts
57αρα εσωτερικη ηθελα να πω σορρυ...ειμαι ξενυχτισμενος και σημερα δεν το κατεεω με τιποτα και θα παω και για δευτερο γυρο ξενυχτιου σε λιγες ωρες με ποτα και χορο

60αρα δειχνει το παχυμετρο οντως...την βρηκα στο αρχειο μου και την πεταξα χωρις καν να δω...ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΙΜΑΙΙΙΙΙΙΙ

ορεβουαρ απο εναν ψιλομεθυσμενοξενυχτισμενοοοο οδηγο:worms::worms::worms:

εεε, αμα ειναι για ποτα και χορο τοτε πασο!!! :p
καλη χρονιααααα!!! ετσι, με γκαζιιιιιιι!!!! ;)

·
Premium Member
18,736 Posts
χα,χα,χα
το δάχτυλο- το δάχτυλο! :p
Η invidia έχει 60mm εξωτερική διάμετρο και 57mm εσωτερική.

·
Premium Member
6,235 Posts
Η invidia πάντως δεν είναι κ από τις πιο ήσυχες εξατμίσεις...τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

Σε συνδυασμό δλδ με injen + καταλύτη, υπάρχει θόρυβος που μεταφέρεται μέσα στην καμπίνα, μέχρι τις 3500 στροφές κυρίως, μετά είναι λίγο πιο ήρεμα τα πράγματα.

·
Registered
324 Posts
55,απο το καταλυτη και πισω και εισαι ενταξει.
το εχει δοκιμασει ενας γνωστος,με μαμα τελικο!
πηρε λιγο παραπανω ροπη στις χαμηλες.
λειαν συντομως θα το πραξω και εγω!

21 - 40 of 366 Posts