2006+ Honda Civic Forum banner

121 - 140 of 366 Posts

·
ホンダシビッ&#
2,958 Posts
πολυ θετικα λοιπον τα πρωτα σχολια....απορω πραγματικα τοσα χρονια που τις διναμε τζαμπα πως δε σκεφτηκε κανεις να τη δοκιμασει και πληρωνατε τρελα λεφτα για επωνυμες που ισως και να μην δουλευουν τοσο καλα οσο αυτη!
το ειχα σκεφτει εγω Αλεξ,αλλα τα σχολια που ειχα τοτε ηταν πως το αμαξι θα χασει,λογω της μεγαλης διαμετρου.
Τελικα επρεπε να ρισκαρω τοτε :facepalm:

·
Registered
125 Posts
Η διάμετρος είναι 60. Όσο της invidia δλδ. Η διαφορα όμως είναι πως η invidia είναι μια σωλήνα μονοκομματη 60 ενω του type r κάνει κάποια διαπλάτυνση σε ένα σημείο χωρίς να αλλάζει διάμετρο! Ίσως αυτο μαζι με κάποιες άλλες κουρμπες κλπ που έχει να δίνει ένα πλεονέκτημα χαμηλά σε σύγκριση με την άλλη. Δεν ξέρω! Δεν είμαι εξατμισας!

Η εξατμιση κουμπωνει στο type s στις μαμα θέσεις εκτός απο αυτη που ενώνεται με τον καταλύτη στο type r. Αυτη σε μας δεν υπάρχει. Είναι πιο δίπλα μιας κι εμάς η σωλήνα ανεβαίνει μέχρι τη γέφυρα.

Για να κουμπωσει πρέπει να πας σε εξατμισα να σου φτιάξει το κομμάτι σωλήνα απο τον καταλύτη μέχρι την εξατμιση σε 60. Αυτο γιατι ο καταλύτης είναι 50 όπως και η σωλήνα που φεύγει απο αυτόν.

·
Premium Member
2,573 Posts
το ειχα σκεφτει εγω Αλεξ,αλλα τα σχολια που ειχα τοτε ηταν πως το αμαξι θα χασει,λογω της μεγαλης διαμετρου.
Τελικα επρεπε να ρισκαρω τοτε :facepalm:
η ζωή ειναι γιά τους τολμηρούς τζιμη.....καί η βελτίωση οταν οι έτοιμες λύσεις ειναι ακριβές θέλει πειραματισμό.

ειλικρινά εγω που έχω πληρώσει σε βελτιώσεις πολλά στα μόνα που ποτέ δε σκέφτηκα να πληρώσω ηταν σε χταποδοεξατμισεις.....νομίζω ειναι τα πλεον άχρηστα πεταμένα λεφτά σε όλες αυτές τις επώνυμες καί αμφιβόλου ποιότητας καί αποτελέσματος λύσεις.

το εχουμε δει το έργο αυτό στα περισσότερα χόντα εδω καί πολλά χρόνια.

·
Premium Member
1,033 Posts
Η εξατμιση του R μπαινει στο type S! αλλα απο αποδοση τι δινει? θα ειναι κατι παρομοιο με την invidia?
επεισης απο ηχο πως παει? εμενα μου αρεσει ο βαθυς ο ηχος αλλα να μην ειναι πολυ ξερος(βλεπε κατι σαξοραλα που κανουν σαν χρεπια)!
Η 63αρα χωραει να περασει απο τα τριγωνακια του S και να βγει λιγο παραεξω?
Αν καταλαβατε εβαλα στο ματι την εξατμιση του Νικου που εβαλε σε αγγελια.....!

·
Premium Member
18,714 Posts
Η εξατμιση του R μπαινει στο type S! αλλα απο αποδοση τι δινει? θα ειναι κατι παρομοιο με την invidia?
επεισης απο ηχο πως παει? εμενα μου αρεσει ο βαθυς ο ηχος αλλα να μην ειναι πολυ ξερος(βλεπε κατι σαξοραλα που κανουν σαν χρεπια)!
Η 63αρα χωραει να περασει απο τα τριγωνακια του S και να βγει λιγο παραεξω?
Αν καταλαβατε εβαλα στο ματι την εξατμιση του Νικου που εβαλε σε αγγελια.....!
63mm στο τελείωμα είναι και η invidia.
Λάβε υπόψη ότι η εξάτμιση του R έχει ένα κομμάτι λιγότερο που θα χρειαστεί να το φτιάξεις.
Άντε χτύπα τη! Θα είσαι ο πρώτος και θα μας πεις εντυπώσεις!

·
アレックス
11,177 Posts
Οσοι εχετε 18αρια και σκεφτεστε εξατμιση απο r κτλ προσεξτε το εξης :
Η εξατμιση του r ξεκινα καπου κατω απο το λεβγιε ταχυτητων, λογω διαφορετικου μοτερ με χταποδι κτλ. Συνεπως αν πατε να τοποθετησετε σωστα μια εξατμιση απο r θα πρεπει να φτιαξετε αλλο ενα μεγαλο τμημα που θα ενωσει τον καταλυτη του R18 που βρισκεται εμπρος στη μασκα με το σημειο που ξεκινα η εξατμιση του r. Οσοι εχουν ασχοληθει, θα ξερουν οτι το κομματι που λειπει λογω δυσκολιας και μεγεθους ειναι σχεδον αλλη μια εξατμιση (κυριολεκτικα). Οι εξατμησαδες το χρεωνουν καπου στα 300 ευρω μαζι με το σπιραλ του, φλατζες κτλ. Η πιο φθηνη τιμη που εχω βρει ειναι 250 στον Δανελατο. Συνεπως αν αγορασει κανεις μια εξατμιση r μεταχει, δεν θα πληρωσει τουλαχιστον 150 ευρω? Αντε πες 100 αν τη σκοτωσει κανεις.. Συνεπως το συνολικο κοστος θα φτασει τα 350 στην καλυτερη η ακομα και τα 450-500 στη χειροτερη! Αρα ποιος ο λογος να κανει καποιος κατι τετοιο, τη στιγμη που ο Δανε και αλλοι γνωστοι με 400-450 σου φτιαχνουν ολοκληρο το συστημα, με οτι καζανι θες, ησυχη, φασαριοζα, οπως τη θες... Αν συνυπολογισεις και το οτι η εξατμιση του r δεν ταιριαζει στα τριγωνα των 5θυρων και θελει περαιτερω μοντιφες... τοτε δεν βλεπω απολυτως κανεναν λογο...
Συνεπως να εχετε το νου σας!!! Αν σας κατσει καμια εξατμιση r με 50 ευρω + αλλα 200 με παζαρι ο εξατμισας, τοτε ναι, βουρ στον πατσα. Αλλιως μη το σκεφτεστε.
Φιλικα!

P.S. Δεν εχω σκοπο να χαλασω αγγελιες με εξατμισεις R. Εξαλλου οσοι τις πουλανε δεν τις προοριζουν για 1,8, right?

·
Premium Member
1,033 Posts
Ναι για 60αρα απο ταπερ θα παω τελικα οχι γι αυτην που πουλαγε ο Νικος!

·
アレックス
11,177 Posts
Additionally...

Μπορειτε βεβαια αν θελετε να κολλησετε την εξατμιση του R απ ευθειας στην μαμα εξατμιση του 1,8 στο σημειο που τελειωνει. Ομως κατι τετοιο μονο καλο δεν θα κανει στην αποδοση του μοτερ, αφου το σκαλοπατι 54mm - > 60mm δεν ειναι και οτι καλυτερο καπου στη μεση της εξατμισης...

·
アレックス
11,177 Posts
Ναι για 60αρα απο ταπερ θα παω τελικα οχι γι αυτην που πουλαγε ο Νικος!
Διαβασε παραπανω... δεν βρισκω το λογο να το κανεις....

·
Premium Member
1,033 Posts
Τα διαβασα! ευχαριστω για τις πληροφοριες γιατι σιγουρα θα ετρεχα μετα! Θα το κοιταξω και θα δω τι θα κανω!

·
アレックス
11,177 Posts
Σας κυκλωνω με κοκκινο το τμημα που λειπει απο μια εξατμιση r ωστε να μπορεσει να συνδεθει με τον r18. Απο την φωτο δεν ξερω αν γινεται αντιληπτό, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι η μιση εξατμιση, ισως και παραπανω, λογω μηκους αλλα και πολλων καμπυλων. Στη φωτο δεν υπαρχει σπιραλ. Πρεπει να το συμπεριλαβετε και αυτο, εκει στο 1ο κομματι.

Attachments

·
アレックス
11,177 Posts
Συνεπως υπαρχουν τέσσερις λυσεις :

1. Εξατμιση R μεταχει με 50-100 ευρω + 250 ευρω Δανε ή αλλου
2. Φουλ χειροποιητη οπως τη θελετε ~450-500 ευρω στους γνωστους εξατμισαδες (πλην των ακριβων που ζητουν κατι 800αρια + λες και φτιαχνουν πυραβλους)
3. SRS 60αρα επωνυμη ετοιμη και δοκιμασμενη ~650 (best buy για επωνυμη)
4. Invidia 60αρα επωνυμη ετοιμη και δοκιμασμενη ~900 (απαπαπαπα :) )

·
Premium Member
18,714 Posts
Συνεπως υπαρχουν τέσσερις λυσεις :

1. Εξατμιση R μεταχει με 50-100 ευρω + 250 ευρω Δανε ή αλλου
2. Φουλ χειροποιητη οπως τη θελετε ~450-500 ευρω στους γνωστους εξατμισαδες (πλην των ακριβων που ζητουν κατι 800αρια + λες και φτιαχνουν πυραβλους)
3. SRS 60αρα επωνυμη ετοιμη και δοκιμασμενη ~650 (best buy για επωνυμη)
4. Invidia 60αρα επωνυμη ετοιμη και δοκιμασμενη ~900 (απαπαπαπα :) )
Άμα είναι πύραβλοι (!!!!) δικαιολογούν τα λεφτά τους!!!
χα,χα,χα,χα,χα
welcome back κάγκουρα! :D

·
Premium Member
954 Posts
Άμα είναι πύραβλοι (!!!!) δικαιολογούν τα λεφτά τους!!!
χα,χα,χα,χα,χα
welcome back κάγκουρα! :D
Που ήταν το αρχικαγκούρι?:rolleyes:

·
Premium Member
18,714 Posts
Ήταν undercover!

:p

·
Premium Member
2,650 Posts
Φίλος με το 1.8 πήρε την αεροτομή του R, 30 ευρώ από Αθήνα γιατί ο ιδιοκτήτης του R είχε αντικαταστήσει την μαμά εξάτμιση με invidia. Εκεί που έβαλε την invidia ο ιδιοκτήτης του R, είπε να του κρατήσει την μαμά εξάτμιση του R, για να του κάνει μια έκπτωση στο τελικό ποσο: κόστος εργασίας + αγορά της invidia. Αν δεν κάνω λάθος, ο μάστορας/εμπορός του είπε ένα εξευτελιστικό ποσό, και το παλικάρι με το R, είπε: "καλύτερα να την πετάξω την μαμά εξάτμιση του R παρά να την σκοτώσω σε χαμηλή τιμή...".

Περνάνε λίγες μέρες, και...
...βάζει αγγελία στο car. gr, παίρνει τηλ'ο φίλος μου, μρ το 1.8, και ζητά να μάθει λεπτομέριες σχετικά με την εξάτμιση του R. O ιδιοκτήτης του R,του λέει: "ελα δες την, είναι σαν καινούργια και δώσε μου ότι θες".

Οντως, πήγε την είδε, ήταν όντως σαν καινούργια. Του έδωσε 30 ευρω και έφυγε.:p

Τώρα σε αυτά που λέει ο Αλεξ, δεν ξέρω ο φίλος με το 1.8 τι έχει κάνει με τις διατομές και πως τα έχει μοντάρει και πώς έχει κουμπώσει την εξάτμιση του R στο 1.8.

121 - 140 of 366 Posts