2006+ Honda Civic Forum banner
11581 - 11600 of 11637 Posts

·
Premium Member
2,090 Posts
θυμαμαι στο βιβλιο χρησης να μιλανε για 7 λίτρα ή περιπου 80 χιλιόμετρα....δεν ειμαι σίγουρος αλλα το αναφερει εκει. Ψαξτο!
Να σαι καλά Σπύρο! Σ ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
2,090 Posts
Πότε δεν είδα αυτά τα 7.5λ. Πάντα όταν ανάβει το λαμπάκι γεμίζω με 47+-0.5
Δηλαδή η ρεζέρβα είναι 3 με 4 λίτρα;

·
Premium Member
9,372 Posts
Πότε δεν είδα αυτά τα 7.5λ. Πάντα όταν ανάβει το λαμπάκι γεμίζω με 47+-0.5
υπερ βενζινά τα 3 λίτρα.... ;)

·
Registered
526 Posts
Δηλαδή η ρεζέρβα είναι 3 με 4 λίτρα;

Nai αυτό έχω διαπιστώσει έπειτα από άπειρες δοκιμές

·
Premium Member
9,372 Posts
το βιβλίο λέει περίπου 7,5 λίτρα δηλ πρέπει να έχεις μέσα 42-43 λίτρα, τώρα αν εσύ εμπιστεύεσαι τους βενζινάδες και όχι τον κατασκευαστή καλά κάνεις...
βενζινάς που μου έβαλε 53 λίτρα μόλις μου άνοιξε το λαμπάκι, του λέω ότι ο κατασκευαστής λέει ότι χωράει άδειο 50 και μου είπε ότι γράφουν μαλακίες....
και μην μου πεις ότι αυτό είναι του 2011 και στο δικό μας το ίδιο λέει ...

315143

• Like
Reactions: panosm

·
Premium Member
2,090 Posts
το βιβλίο λέει περίπου 7,5 λίτρα δηλ πρέπει να έχεις μέσα 42-43 λίτρα, τώρα αν εσύ εμπιστεύεσαι τους βενζινάδες και όχι τον κατασκευαστή καλά κάνεις...
βενζινάς που μου έβαλε 53 λίτρα μόλις μου άνοιξε το λαμπάκι, του λέω ότι ο κατασκευαστής λέει ότι χωράει άδειο 50 και μου είπε ότι γράφουν μαλακίες....
και μην μου πεις ότι αυτό είναι του 2011 και στο δικό μας το ίδιο λέει ...

View attachment 315143
Κωνσταντίνε συμφωνώ μαζί σου! Στη μοτοσικλέτα υπάρχει συγκεκριμένο όριο που μπορώ να μετρήσω όταν μπαίνει ρεζέρβα. Έτσι πριν μερικά χρόνια ενώ ξέρω ότι στο 20αρι που έχει, στα 3 μπαίνει ρεζέρβα και αναβοσβήνει λαμπάκι, κάποιος που του έκανα επιτόπου τηλεφωνική καταγγελία επειδή δεν παραδέχτηκε ότι με έκλεψε κατάφερε να μου βάλει αντί 17, 21 λίτρα.

·
Premium Member
2,090 Posts
Nai αυτό έχω διαπιστώσει έπειτα από άπειρες δοκιμές
Αν ήσουν Αθήνα θα μπορούσαμε να το τσεκάρουμε σε δύο βενζινάδικα που είναι ακριβείας, μιας και το αφήνεις τόσο κάτω. Φιλικά όμως προσπάθησε να μην το αφήνεις τόσο χαμηλά γιατί ταλαιπωρείς την τρόμπα βενζίνης και ρισκάρεις με τα μπεκ να ψεκάζουν λιγότερο με τον καιρό από τα σκουπίδια! Όλα αυτά παραπέμπουν σε καινούργια τρόμπα, μπεκ + εργασία!

·
Registered
892 Posts
Καλησπερα συμφορουμιτες,
Τι εχετε παθει και ψαχνετε να βρειτε ποσα λιτρα χωραει το ρεζερβουαρ ή ποτε αναβουν λαμπακια ή ποτε θα μεινουμε.Αν η Honda γραφει οτι να ναι στα βιβλιαρακια θα υπηρχαν επιπτωσεις για την ιδια την εταιρεια.
Αυτο που πρεπει να κανουμε κατα την γνωμη μου ειναι να θεωρουμε ολοι μας, οτι το ρεζερβουαρ τελειωνει οταν ειναι κοντα στη μεση ο δεικτης.Παραδειγμα ,μετα απο ενα μεγαλο ταξιδι 400-500 χλμ το φουλαρουμε αμέσως λαιμο.Αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα τοτε η συζητηση παει αλλου.

• Like
Reactions: CivicKos11

·
Premium Member
2,090 Posts
Καλησπερα συμφορουμιτες,
Τι εχετε παθει και ψαχνετε να βρειτε ποσα λιτρα χωραει το ρεζερβουαρ ή ποτε αναβουν λαμπακια ή ποτε θα μεινουμε.Αν η Honda γραφει οτι να ναι στα βιβλιαρακια θα υπηρχαν επιπτωσεις για την ιδια την εταιρεια.
Αυτο που πρεπει να κανουμε κατα την γνωμη μου ειναι να θεωρουμε ολοι μας, οτι το ρεζερβουαρ τελειωνει οταν ειναι κοντα στη μεση ο δεικτης.Παραδειγμα ,μετα απο ενα μεγαλο ταξιδι 400-500 χλμ το φουλαρουμε αμέσως λαιμο.Αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα τοτε η συζητηση παει αλλου.
Καλημέρα! Δεν έχουμε πάθει κάτι σοβαρό. Εγώ έθεσα μία απορία πριν μέρες για να έχω μία σχετική γνώση. Αν κούρασα το φόρουμ, ζητώ συγγνώμη και να κανονίσουμε άμεσα καφεδάκι με όσους μπορούν για να ξεπεράσουμε την αναστάτωση!!!

·
Registered
892 Posts
Καμια αναστατωση για μενα.Καλο ειναι να ψαχνεσαι,απλα το εθεσες πολλες φορες.Γεμιζουμε τσαμπα το forum με επαναληψεις.Και εγω καμια φορα το κανω.Δεν ψαχνω καλα πρωτα μηπως εχει απαντηθει κατι απο αλλους παλαιοτερα.

• Like
Reactions: panpapgtr

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Καθαρισμός δοχείου διαστολής

Άλλη μια δουλειά που μπορούμε να κάνουμε στο σπίτι με ελάχιστα εργαλεία, στην ουσία την δουλειά την κάνει το σουλφαμιδικό οξύ, ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.
Η βρώμα που έχει συσσωρευτεί στο πλαστικό δοχείο διαστολής φαίνεται με τον φακό όταν κοιτάμε την στάθμη σαν καφετί λάσπη κολλημένη στα τοιχώματα.
Ξεκινάμε αφαιρώντας την μπαταρία (πρώτα τον αρνητικό πόλο και μετά τον θετικό) καθώς και την πλαστική βάση της.
b.jpg

στην συνέχεια ξεβιδώνουμε δυο βιδάκια που στερεώνουν τον σωλήνα της εισαγωγής.
c.jpg

τέλος αφαιρούμε την μια και μοναδική βίδα που συγκρατεί το δοχείο διαστολής, στο κάτω μέρος έχει προεξοχή που μπαίνει σε αντίστοιχη εγκοπή.
d.jpg

παραμερίζοντας λίγο τον σωλήνα εισαγωγής αφαιρούμε το δοχείο διαστολής.
e.jpg

και η καταστασή του είναι αυτή.
F.jpg
G.jpg
H.jpg

I.jpg
J.jpg

όπως είπαμε το καθαριστικό είναι το σουλφαμιδικό οξύ, (το βρίσκουμε σε καταστήματα με χημικά ή αν δεν υπάρχει όπως στην πόλη μου από ebay) διαλυμένο σε ζεστό νερό, 100 γραμμάρια οξέως σε 700ml ζεστού νερό είναι μια καλή συνταγή, με ελαστικά γάντια προσθέτουμε το οξύ στο ζεστό νερό αναδεύοντας ώστε να διαλυθεί σε εξωτερικό χώρο ή καλά αεριζόμενο λόγω αναθυμιάσεων και το αδειάζουμε στο βρώμικο δοχείο.
a.jpg

Η συνέχεια στο επόμενο πόστ γιατί δεν με αφήνει να ανεβάσω άλλες φωτογραφίες........

Attachments

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Καθαρισμός δοχείου διαστολής συνέχεια....

Η δουλειά δεν γίνεται αμέσως θέλει χρόνο, μετά από 24 ώρες και χωρίς να κάνουμε κάτι άλλο το αποτέλεσμα είναι αυτό.
m.jpg
n.jpg

o.jpg
p.jpg

Αδειάζουμε το βρώμικο διάλυμα ξεπλένουμε καλά με νερό το δοχείο και είναι έτοιμο για επανατοποθέτηση.
q.jpg
r.jpg

Επίσης για να μην μείνει ακινητοποιημένο το αυτοκίνητο για 24 ώρες στην θέση του δοχείου διαστολής τοποθετούμε ένα άλλο «made in Greece” από πλαστικό καθαριστικού και βάζουμε μέσα το σωληνάκι του ψυγείου αφού προσθέσουμε 200-300ml αντιψυκτικού.
k.jpg
l.jpg

Καλή επιτυχία.

Attachments

·
Premium Member
9,372 Posts
Νίκο χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά για να γίνει έτσι το δοχείο αυτό σημαίνει ότι το ψυγείο σου είναι γεμάτο σκουριά...οπότε να περιμένεις και από εκεί βλάβη, εκτός αν το καθαρίσεις σε ψυγειά, το βάζει σε κύκλωμα και το κάνει καινούριο, αλλα αν έχει ήδη ξεκινήσει η σκουριά να κάνει τη δουλειά της , κλάφτα...
σίγουρα θα έχεις βάλει μη χοντα αντιψυκτικό....
κατά τα άλλα ευχαριστούμε ....:love:

• Like
Reactions: nestou and Otto33

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
138 Posts
Νίκο χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά για να γίνει έτσι το δοχείο αυτό σημαίνει ότι το ψυγείο σου είναι γεμάτο σκουριά...οπότε να περιμένεις και από εκεί βλάβη, εκτός αν το καθαρίσεις σε ψυγειά, το βάζει σε κύκλωμα και το κάνει καινούριο, αλλα αν έχει ήδη ξεκινήσει η σκουριά να κάνει τη δουλειά της , κλάφτα...
Θα συμφωνήσω με τον kostashcivic. Είναι καλό πάντα μέρος της λύσης ενός προβλήματος να διερευνάται και η αιτία που το προκάλεσε. Επισυνάπτω κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες, όχι από Honda, από ενα πρόσφατο μου προτζεκτ.
Ολόκληρο το κύκλωμα ψύξης του κινητήρα και το ψυγείο πρέπει να γίνει flush. Στην περίπτωση μου αντικατέστησα και τα 2 λάστιχα εισαγωγής εξαγωγής του νερού από το ψυγείο στον κινητήρα (€12 έκαστο) αφού η σκουριά είχε επικαθησει στο λάστιχο.
Auto part Muffler Exhaust system Metal
Auto part Motor vehicle Engine Vehicle Automotive engine part
Auto part Fuel line Engine Pipe Vehicle

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Κώστα καθαρισμός του ψυγείου του κυκλώματος ψύξης και αλλαγή ψυκτικού υγρού με γνήσιο honda antifreeze έγινε μόλις πήρα το αυτοκίνητο τέλη του 2012, το δοχείο ήταν έτσι απο τότε το είχα ξαναβγάλει και δοκιμάσει να το καθαρίσω, με σόδα, ξίδι κ.τ.λ τα οποία δεν έκαναν απολύτως τίποτε, εως ότου προσφάτως έμαθα για την δουλειά που κάνει το σουλφαμιδικό οξύ και έτσι αποφάσισα να το δοκιμάσω, προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έβαζε νερό.

• Like
Reactions: kostashcivic

·
Premium Member
18,851 Posts
Κώστα καθαρισμός του ψυγείου του κυκλώματος ψύξης και αλλαγή ψυκτικού υγρού με γνήσιο honda antifreeze έγινε μόλις πήρα το αυτοκίνητο τέλη του 2012, το δοχείο ήταν έτσι απο τότε το είχα ξαναβγάλει και δοκιμάσει να το καθαρίσω, με σόδα, ξίδι κ.τ.λ τα οποία δεν έκαναν απολύτως τίποτε, εως ότου προσφάτως έμαθα για την δουλειά που κάνει το σουλφαμιδικό οξύ και έτσι αποφάσισα να το δοκιμάσω, προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έβαζε νερό.
Τα έγραψες όλα!

• Like
Reactions: nestou

·
Premium Member
9,372 Posts
μάλλον αυτό έχει συμβεί, δεν είναι απαραίτητο να έβαζε μόνο νερό, τα περισσότερα αντιψυκτικά είναι για τον φουτσο...
για μένα κάνε πάλι και ένα καθαρισμό σε ψυγειά ...
ααα το νερό τι χρώμα έχει??? αν δεν είναι καφετί μάλλον είσαι σε καλό δρόμο...

• Like
Reactions: nestou

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Τώρα έχει το πρασινωπό χρώμα του αντιψυκτικού της honda και δεν ασχολούμαι πλέον, απλά είχε μείνει η εκκρεμότητα με το δοχείο διαστολής.

11581 - 11600 of 11637 Posts