2006+ Honda Civic Forum banner
11601 - 11620 of 11637 Posts

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
138 Posts
Και για να κλείσουμε το θέμα με την ψύξη η οποία αποτελεί μεγα και σημαντικό κεφάλαιο συστήνεται για καθαρισμό αλλά και συντήρηση .:

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Front subframe

Άλλη μια εργασία που ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε στο σπίτι, και εξηγούμαι γιατί.

Σήμερα λοιπόν δουλειά δεν είχα, όρεξη είχα, βοηθό επίσης είχα οπότε αποφασίζω νε εκτελέσω το service bulletin της Honda ‘’EMA091016 Noise from Front When Accelerating or Braking’’ ξέρετε αυτό με τον καθαρισμό και την λίπανση του εμπρός υποπλαισίου, όχι ότι είχα θορύβους ή κάτι άλλο απλά όπως ανέφερα πιο πάνω δουλειά δεν είχα και δουλειά βρήκα!!!

Εκ πρώτης όψεως φαίνετε απλό, γράφει με την σειρά τι πρέπει να γίνει δεν αναφέρει πουθενά μία λεπτομέρεια με την οποία μπορείς να μπλέξεις στο σπίτι φυσικά ξαπλωμένος ανάποδα και τις βίδες μερικά εκατοστά από την μύτη σου, στο συνεργείο και στο ανυψωτικό δεν τίθεται καμία δυσκολία και κανένα θέμα.

Αφού σήκωσα το εμπρός μέρος και το ασφάλισα με τρίποδα βουτιά από κάτω, αφαίρεσα τις 3 βίδες (Α) Μ10 και το μαύρο μπράτσο όπως φαίνεται στην φώτο, μέχρι εδώ όλα καλά.

front subframe.jpg

Το πρόβλημα ή καλύτερα η δυσκολία ξεκινά όταν λασκάρεις την βίδα (Β) Μ14 την οποία στο bulletin γράφει απλά ότι την λασκάρεις και δεν την αφαιρείς, δεν γράφει πουθενά όμως ότι αυτή η βίδα δεν είναι ‘’τυφλή’’ και στο άλλο άκρο της έχει παξιμάδι το οποίο θέλει κόντρα με κλειδί 17mm για να μπορέσεις να την σφίξεις, εάν δεν κρατήσεις κόντρα το παξιμάδι απλά δεν σφίγγει γιατί γυρίζει και το παξιμάδι μαζί, τον ήρωα κόμικς της δεκαετίας 80 τιραμόλα τον θυμάστε!!!
Στο σημείο που είναι λοιπόν το παξιμάδι δεν είναι ακατόρθωτο αλλά πολύ δύσκολο να μπεί κλειδί και να κρατήσει κόντρα για να γίνει σύσφιξη στην βίδα, αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα αυτό το πόστ για να προετοιμάσω με την παραπάνω δυσκολία όποιον αποφασίσει να το κάνει σπίτι και χωρίς ανυψωτικό.

Attachments

·
Registered
131 Posts
Επειδή δεν έχω εικόνα με το τι λέει, θεωρητικά "απλά" λύνεις τις βίδες αυτές, τις λιπαίνεις με γράσο πχ και μετά ξανά βιδωνεις?

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Επειδή δεν έχω εικόνα με το τι λέει, θεωρητικά "απλά" λύνεις τις βίδες αυτές, τις λιπαίνεις με γράσο πχ και μετά ξανά βιδωνεις?

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οχι ακριβώς τις βίδες αλλά την πατούρα της πρώτης ρίξε μια ματιά στο bulletin,

Attachments

·
Premium Member
964 Posts
Επισης αλλη μια λεπτομερια που εχει ειναι οτι ολες οι βιδες (6) ειναι ιδιες εκτος απο μια... και εαν δεν κοιταξεις το διαγραμμα με τους κωδικους απο τις βιδες δε βρισκεις ποτε για ποιο λογο απο τη μια μονο μερια εχει μακρυτερη βιδα.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Επισης αλλη μια λεπτομερια που εχει ειναι οτι ολες οι βιδες (6) ειναι ιδιες εκτος απο μια... και εαν δεν κοιταξεις το διαγραμμα με τους κωδικους απο τις βιδες δε βρισκεις ποτε για ποιο λογο απο τη μια μονο μερια εχει μακρυτερη βιδα.
Ακριβώς ξέχασα να το γράψω είναι στην δεξιά πλευρά η μπροστινή, εκεί που θέλει καθαρισμό και λίπανση.

• Like
Reactions: panayiotis

·
Premium Member
9,372 Posts
μήπως γιατί πιάνει και το: front compliance bracket ;)

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
μήπως γιατί πιάνει και το: front compliance bracket ;)
Κώστα εγώ τεντωμένος ανάποδα με τις βίδες μερικά εκατοστά απο την μύτη μου δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί μια εξ' αυτών είναι 10mm μακρύτερη, τέλος πάντων ας κρατήσουμε αυτή την λεπτομέρεια για το μέλλον.

·
Registered
892 Posts
Καλησπερα και Χρονια Πολλα,

Εν κινησει καμια φορα λαθος μου,πρεπει να ανοιξω το ντουλαπακι του τεμπελη ειτε για την θυρα usb να αλλαξω στικακι ειτε να παρω κατι.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει μηχανισμο ανυψωσης και μου μαγκωνει το χερι,ολοι θα το εχετε παθει.Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει αμορτισερακι αεριου απο ντουλαπι;εννοειται νοικοκυρεμενη εγκατασταση ,ωραιο δεν θα ειναι;

Μου μπηκε η ιδεα , επειδη θελω να το ντυσω και μεσα με μοκετα οπως εχει το ντουλαπακι συνοδηγου.Σε στροφες ακους κοπανημα απο μικροαντικειμενα.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Χρόνια πολλά
είναι πολύ ελαφρύ το καπάκι πρέπει να βρείς κάτι πολύ λάιτ, τώρα για την μοκέτα έπρεπε να την είχες βάλει ήδη.

• Like
Reactions: KonstantinosM

·
Registered
892 Posts
Χρόνια πολλά
είναι πολύ ελαφρύ το καπάκι πρέπει να βρείς κάτι πολύ λάιτ, τώρα για την μοκέτα έπρεπε να την είχες βάλει ήδη.
Οντως,δεν εχω βρει το χρονο/καταλληλα υλικα για να γινει σωστο.Οσο για το καπακι ναι ειναι πουπουλο,αλλα κατι θα υπαρχει δεν μπορει μου μπηκε ιδεα o_O

• Like
Reactions: nestou

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Να σου δώσω μια ιδέα για την μοκέτα, εγω έχω βάλει αυτοκόλλητο χαρτί βελουτέ έχει την υφή υφάσματος και είναι πανεύκολο, κόψιμο στο σχήμα που θέλεις και τοποθέτηση.

• Like

·
Registered
892 Posts
Στειλε φωτογραφια οταν μπορεσεις και βρεις χρονο.Σκεφτηκα και για μηχανισμο απο καπακι λεκανης με delay soft close στον ηδη υπαρχον μεντεσε.Ριψοκινδυνο βεβαια και δεν ξερω αν εχει αντοχη στο χρονο.

• Like
Reactions: nestou

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Στειλε φωτογραφια οταν μπορεσεις και βρεις χρονο.Σκεφτηκα και για μηχανισμο απο καπακι λεκανης με delay soft close στον ηδη υπαρχον μεντεσε.Ριψοκινδυνο βεβαια και δεν ξερω αν εχει αντοχη στο χρονο.
Μία καθαρή για να δείς την υφή περισσότερο,
paper.jpeg

Και μία βρώμικη,
paper 1.jpg

ρώτησε βελουτέ χαρτί σε βιβλιοπωλείο για να το δεις απο κοντά.

Attachments

·
Registered
892 Posts
Μία καθαρή για να δείς την υφή περισσότερο,
paper.jpeg

Και μία βρώμικη,
paper 1.jpg

ρώτησε βελουτέ χαρτί σε βιβλιοπωλείο για να το δεις απο κοντά.
Οχι Νικο δεν εγινα μαλλον κατανοητος,μιλαω για μοκετουλα ή αρμαφλεξ ψιλο να ντυθει ολο μεσα οχι μονο κατω,πχ αν μετακινουνται κλειδια να μη χτυπανε στα τοιχωματα.Με την πρωτη ευκαιρεια θα το κανω και θα τραβηξω φωτογραφιες.Απλα θα αργησω γιατι θελω να φτιαξω και πορτα να ανοιγει αυτοματα προς τα πανω.

316165

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι σίγουρα καλύτερο απο το δικό μου, απλά εμένα αυτό το χαρτάκι στον πάτο μου φτάνει δεν με ενοχλεί κάτι άλλο οπότε αρκέστηκα σε αυτό.

• Like

·
Registered
892 Posts
Καλησπερα και Χρονια Πολλα,

Εν κινησει καμια φορα λαθος μου,πρεπει να ανοιξω το ντουλαπακι του τεμπελη ειτε για την θυρα usb να αλλαξω στικακι ειτε να παρω κατι.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει μηχανισμο ανυψωσης και μου μαγκωνει το χερι,ολοι θα το εχετε παθει.Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει αμορτισερακι αεριου απο ντουλαπι;εννοειται νοικοκυρεμενη εγκατασταση ,ωραιο δεν θα ειναι;

Μου μπηκε η ιδεα , επειδη θελω να το ντυσω και μεσα με μοκετα οπως εχει το ντουλαπακι συνοδηγου.Σε στροφες ακους κοπανημα απο μικροαντικειμενα.
Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι σίγουρα καλύτερο απο το δικό μου, απλά εμένα αυτό το χαρτάκι στον πάτο μου φτάνει δεν με ενοχλεί κάτι άλλο οπότε αρκέστηκα σε αυτό.
Επανερχομαι.Μετα απο αρκετο ψαξιμο νομιζω οτι αυτο θα μου κανει την δουλεια,επειδη παιρνει ρυθμιση.Θελω την γνωμη πολλων εφοσον το επιθυμουν,καθως καποιος μπορει να βλεπει κατι στραβο που δεν το βλεπω.

316207

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Κώστα το καλό είναι οτι έχει αρκετές ρυθμίσεις για να βρείς αυτή που σου ταιριάζει, αλλά για να ανοίγει προς τα πάνω την πόρτα του ντουλαπιού της κουζίνας πρέπει να έχει αρκετά πιο σκληρό ελατήριο απο αυτό που χρειάζεσαι μόνο αυτό εχω σαν ένσταση, τώρα αν μπορείς να το δουλέψεις στο χέρι θα είναι πολύ καλύτερο για να δεις αν ισχύει αυτό που σου λέω ή αν σου κάνει.

• Like

·
Registered
892 Posts
Για τον Τεμπελη"μικρο ντουλαπακι" ειναι στο civica :unsure: γιατι μου γραφεις για ντουλαπι κουζινας;🙂Θα μπει καθετα στην δεξια ή αριστερη πλευρα πισω πισω

To ελατηριο ρυθμιζεται αλλα αλλαζεται κιολας.

316208

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,082 Posts
Το βίντεο που έβαλες δείχνει να ανοίγει ντουλάπι κουζίνας προς τα πάνω ,αν αλλάζει ελατήριο πιστεύω οτι θα χρειαστείς με μικρότερη δύναμη.

11601 - 11620 of 11637 Posts