2006+ Honda Civic Forum banner
1 - 20 of 1048 Posts

· Premium Member
9,511 Posts
Παντως σε αυτο που αναφερθηκαν καποιοι φιλοι για την μυρωδια που μπαινει στην καμπινα οταν ανοιγουμε το μοτερακι μας το πιθανοτερο να ειναι λαδακι...δεν το κανει παντα ομως και οταν το κανει μετα απο λιγο φευγει.Εκτος κι αν εχει να κανει με καταλυτη που δεν το νομιζω..
και μενα μυριζε λιγο αλλα μετα απο 3-4 ανοιγματα σταματησε εχω 13000 χιλ και αρχισα να το ανοιγω μετα τα 12000 μαλλον ξεμπουκωσε :p

· Premium Member
9,511 Posts
εχω παρατηρησει οτι τραβοντας μονο το χειρ κανει 2 εως 3 κλικ με φυσιολογικη δυναμη στο τραβηγμα οταν ομως ΠΑΤΑΩ και το φρενο τοτε κανει περιπου 5 με 6 !!!!!! με την ιδια δυναμη ! αυτο το παρατηρησα οταν το παρκαρα σε μεγαλη κατηφορα και χωρις ταχυτητα και δεν μπορουσα να σταματησω απο τοτε δεν εχω προβλημα

· Premium Member
9,511 Posts
Και εμένα μυρίζει και συνεχώς νόμιζα πως μου φεύγουν χωρίς να τις πάρω χαμπάρι..! :p
Σήμερα είχα ένα πολύ περίεργο συμβάν με το μωρό μου:
Πήγα το πρωί να το βάλω μπροστά και δεν έδινε ουτε καν μια μιζιά!!!Τα φώτα όλα ήταν κλειστά και είμαι 1000% σίγουρος πως είχα σβήσει και τα αλάρμ. Σημειωτέον πως οι πόρτεσ δεν άνοιγαν με τηλεχειρισμό, και όταν άνοιγα πόρτα του οδηγού με το κλειδί δεν άνοιγε τπτ άλλο παρά μόνο η πόρτα του οδηγού.
Έρχεται λοιπόν βοήθεια για την εκκίνηση με βοηθητική μπαταρία απο άλλο αμάξι, συνδέουμε τους αρνητικούς πόλους, τον θετικό του άλλου και με το που ακουμπάμε τον δικό μου θετικό άρχισε να βαράει η κόρνα και να αναβοσβήνουν τα αλάρμ σαν τρελά (πιο γρηγορα απο το συνηθισμένο!). Αποσύνδεσα τονθετικό πόλο, αφαίρεσα την ασφάλεια της κόρνας και ξαναπροσπάθησα...πέτσα η δουλειά! Στο καντραν αναβόσβηνε ενα στρογγυλο κόκκινο φωτάκι κάτω αριστερα (συναγερμός) και το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά!
Επόμενο βήμα reset του συστήματος με ανοιγμα και κλεισιμο του μωρού με τον τηλεχειρισμό. Προς μεγάλη μου χαρά τα αλάρμ σταμάτησαν να αναβοσβηνουν (που παρεπιπτόντως αναβόσβηναν χωρίς να υπάρχουν τα κλειδιά επάνω στο αμάξι), ακολούθησα την διαδικασία εκκίνησης με άλλη μπαταρία και όλα καλά.
Το θέμα είναι για ποιόν λόγο να πάιξει ο συναγερμός στην όλη υπόθεση?! Έχει τύχει μια ακόμα φορά να ενεργοποιήσω κατα λάθος το a/c την ώρα που καθάριζα το αμάξι και μετά να μην εκκινεί αλλά δεν είχε συμβεί τπτ τέτοιο!
Λέτε να βραχυκύκλωσε ο συναγερμός και να αδειασε την μπαταρία?! Η λέω μ@λ@κίες?!

All comments accepted!
εμενα μου εμεινε απο μπαταρια γιατι το αφησα 1 βραδυ με το σκιαδιο του συν. κατεβασμενο και ηταν το λαμπακι ανοιχτο . ρευμα απο ετερο αμαξι οπως λεει το βιβλιο και ολα οκ 1 χρονος χωρις προβλημα αν και το αφηνω πολλες μερες αχρησιμοποιητο

· Premium Member
9,511 Posts
τεο γιαυτο και γω αποφασισα να παω στον σ

· Premium Member
9,511 Posts
ερωτηση με εξωτερικη θερμοκρασια 3-5 βαθμους για να βγαλει ζεστο αερα ειτε ειχα το α/c ανοιχτο ειτε κλειστο επρεπε να ρυθμησω την θερμοκρασια στο 25-26 ειναι φυσιολογικο αυτο ?

· Premium Member
9,511 Posts
μηπως ειχες μουδιασει απο το κρυο και δεν καταλαβαινες την ζεστη ?:eek:
σοβαρα τωρα
οχι δεν ειναι φυσιολογικο μηπως δεν ειχε ζεσταθει καλα το αμαξι
σε ταξιδι 3 ωρων

· Premium Member
9,511 Posts

· Premium Member
9,511 Posts
δες το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο......
στο θεμα μας
χρονο χρειαζομαστε τεο γιατι αν ησουν καθε μερα εκει θα στο εφτιαχναν
οπως και γω που κανω λιστα για το επομενο σερβις τον ιουνιο:p ευτυχως μικρη

· Premium Member
9,511 Posts
ερωτηση με εξωτερικη θερμοκρασια 3-5 βαθμους για να βγαλει ζεστο αερα ειτε ειχα το α/c ανοιχτο ειτε κλειστο επρεπε να ρυθμησω την θερμοκρασια στο 25-26 ειναι φυσιολογικο αυτο ?

ειχα γραψει αυτο πριν λιγες μερες
αποτελεσμα ολα καλα οταν ανεβηκε η εξ θερμοκρασια στους 7-8
σε ερωτηση σε φιλο μηχανικο (οχι χοντα) μου ειπε οτι ο θερμοστατης μενει λιγο ανοιχτος με αποτελεσμα στο πολυ κρυο να μην ζεσταινει υπερβολικα το καλοριφερ ειναι για τις ελληνικες συνθηκες λογο ζεστου κλιματος γιαυτο και δουλεψε σωστα οταν ανεβηκε λιγο .

· Premium Member
9,511 Posts
εμενα παντως σταματησε να μυριζειεδω και 6 μηνες
μυριζε στην αρχη αλλα μετα απο 3-4 σκισιματα σταματησε

· Premium Member
9,511 Posts
κανε κανα δυο ακομα και βλεπεις
εχω 15000 χιλ και πρωτη φορα ειδα 216 στην κατηφορα της α ο προς ασπροπυργο

· Premium Member
9,511 Posts
θελω να δω με τι θα γρινιαζεις τωρα:popcorn2:

· Premium Member
9,511 Posts
παιδια η οικονομικη παγκοσμια κριση ειναι πολυ μεγαλη
οι επιπτωσεις στην ελλαδιτσα μας δεν εχουν φανει ακομη
κλεινουν εταιρειες η απολυουν κοσμο που η χοντα μπροστα τους ειναι εταιριουλα
λιγοι θα καταφερουν να επιβιωσουν
θελω να πιστευω πως θα τα καταφερουν οι με την μπαντάνα με τον κόκκινο ήλιο στο κεφάλι .................

· Premium Member
9,511 Posts
προσοχη στις λαμπες τυπου led
η μια απο αυτες που πηρα ηταν βραχυκυκλωμενη και μου εκαψε την ασφαλεια η οποια σε 12 βενζιναδικα που πηγα λογω κυριακης ΔΕΝ υπηρχε ειναι πολυ μικρη οπως ΟΛΕΣ οι ασφαλειες μας
σημερα θα ψαξω σε ηλεκτρολογο για να κανω στοκ

· Premium Member
9,511 Posts
Δεν λέω ότι είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά είναι για το γμτ. Δεν μπορείς να πηγαίνεις σε καινούριο αυτοκίνητο και η πρώτη επαφή να είναι η υγρασία.
εχθες καποιος μου ειπε οτι φιλος του με Α3 με 700 χιλ στην πρωτη του μεγαλη βολτα το φορτωσε σε οδικη γιατι του εμεινε ξαφνικα και χωρις λογο . αυτος τι πρεπει να κανει? μαλλον θα προτιμουσε την υγρασια. χιχιχιχιχιχ:p παλι εγινα κακος:cool:

· Premium Member
9,511 Posts
Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο ... θέμα (ενα απο τα πολλά). μου άλλαξαν και αερόσακο - κουρτίνα δεξί (μετά από ΄..... άπειρη γκρίνια) και για κάποια περίοδο έτριζε αραιά και πού. αλλά φευ, προχτές που πήγα και φούσκωσα τα λάστιχα (είχαν 26, έβαλα 30 που λέει το βιβλίο) , άρχισαν πάλι τα όργανα... (ταμπλώ, αερόσακοι, τζαμάκι , κλπ). μάλλον οταν μου τοέδωσαν πίσω ρίχαν κατεβάσει αυτοί την πίεση, αλλά δεν μου ήρθε τότε στο μυαλό να το κοιτάξω. Γενικά , από ότι βλέπω, τα περισσότερα Civic έχουν πρόβλημα συντονισμών.
:( Α και το έχω ήδη εξοφλήσει ...
το αυτοματο εχεις? το αγοραζω:p

· Premium Member
9,511 Posts

εχω βαλει εκει γρασσο σε σπρευ προληπτικα
δεν εχω προβλημα αλλα νομιζω οτι με λιγο γρασσο το βοηθαμε να μην τρωγεται το πλαστικο

· Premium Member
9,511 Posts
Προχθές έριξε πολύ βροχή εδώ και μιας και έβγαλε ήλιο εχθές αποφάσισα να πάω άλλη μία βόλτα από την αντιπροσωπία να δω τα πίσω φωτιστικά. Τελικά (προς χαρά δική μου και του διευθυντή εκεί - αγχώθηκε όταν το είπα ότι ήρθα να ξαναδώ τα φώτα μιας και έβρεξε χθες!) η υγρασία ήταν απειροελάχιστη προς τα δεξιά. Οπότε μάλλον αρχίζω να ασπάζομαι την άποψη του ότι οφείλεται σε διαφορά θερμοκρασίας και όχι σε εισαγωγή νερού. Στην περίμετρο όλων των φώτων βέβαια υπάρχει νερό, αλλά μου είπε ότι είναι έξω από το λάστιχο και στραγγίζει σιγά σιγά. Το έχετε δει και εσείς;
Και κάτι άλλο... Στο αμάξι θα μπουν 1-2 έξτρα σαν δώρο. Μου είπε εμμέσως ότι αυτά θα μπουν αφού εγώ ξεπληρώσω το αυτοκίνητο. Εγώ διαφωνώ. Πρέπει να το δω όπως ακριβώς πρέπει και μετά να το ξεπληρώσω. Σε εσάς τι έγινε αν είχατε κάποιο έξτρα δώρο;
ακουσατε για καποιον που σκοτωσε την οικογενεια του και αυτοκτονησε?
σε γραμμα που εγραψε ειπε οτι την μερα που τον απολυσανε καποιος του ειπε εγω στη θεση σου θα αυτοκτονουσα!!

για πλακα παντα
αν οταν παρεις το τουτου σου και αρχισουν τα προβληματα ΜΗΝ αυτοκτονησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p
χρειαζομαστε ενα ακομα μελος:grouphug:

· Premium Member
9,511 Posts
ypoxreoseis
eimai Ioannina
Exo dei mono 1 sampani

· Premium Member
9,511 Posts
εμενα εχει μεινει απο ρευμα γιατι ειχα αφησει το φωτακι στο ΣΚΙΑΔΙΟ ανοιχτο
με λενε κωστα δεν εχω αλλαξει μπατ και δεν εχω προβλημα χιχιχιχιχι

1 - 20 of 1048 Posts