2006+ Honda Civic Forum banner
1 - 20 of 255 Posts

· Registered
1,081 Posts
Καλωσορίζω τον εαυτό μου στο club

"Τρίζει ο συμπλέκτης σου; Χαλάρωσε και απόλαυσέ το"

Μετά από 23.000 χμ καταλαβαίνω το τρίξιμο όταν σηκώνω το πόδι σιγά σιγά (προς τα τελειώματα), με 1η δηλαδή. Στις υπόλοιπες αλλαγές δεν καταλαβαίνω κάτι γιατί είναι απότομη η κίνηση.

Θα γίνει χειρότερο ή μέχρι εκεί;
Καλησπέρα σε όλους.Τον Μάιο που μας πέρασε,μετα απο πολυ ψαξιμο και επιλογες που οταν πληκτρολογουσε ο μηχανικος το vin με απετρεπε,αγορασα από ένα παλικάρι που εργάζεται μέσα στο Σ,ένα type s vivid blue πραγματικά σε καλή κατάσταση με 48000χλμ.Το αυτοκίνητο όλους αυτούς τους μήνες το χαίρομαι με κάποια μικρά προβλήματα που ηθελα να ωριμασουν για να τα γραψω ολα και ας γινω κουραστικος.
Το μεγαλύτερο θέμα μου λοιπόν ήταν ο συμπλέκτης "θορυβος" ακριβώς όπως το περιγράφει.Έψαχνα στεναχωρημένος να βρω τι θα κάνω καθώς είμαι και περίεργος σαν χαρακτήρας ειδικά με τριξίματα.Βλεπω σπασμένη μια πλαστική ροδέλα κάτω στο πεντάλ άσπρη,την πλακώνω με spray σιλικόνης τίποτα.Πέρασε καιρός,Πήρα μια σήρυγγα γεμισα λαδι πετρελαιομηχανης χοντρο ,έβγαλα την βελόνα και προσάρμοσα ενα σαν καλαμάκι που έχουν τα wd-40 για μικρες περιοχές ώστε να μπορώ να το χώσω μέσα σε ένα μικρο ανοιγμα που σου δίνει το τρομπάκι.Eφαγε γυρω στα 10ml και από τότε έχω κανει 5000χλμ δεν έχει ακουστεί τίποτα.Ημουν τυχερος!

Το άλλο θέμα μου είναι το ηχείο του οδηγου μαζι με το tweeter.Δεν λειτουργεί απο την μέρα που το πηρα.Και προσπαθω να μην βαλω τον εαυτο μου σε σκεψη να βγαλω την ταπετσαρία κάτι που δεν μου είναι δύσκολο.Απλα λέω μηπως υπαρχει λογος που τα εχει ξεσυνδεσει καποιο χερακι.Και λέω ¨ξεσυνδέσει¨ γιατι είδα το tweeter εκτος.

Ενα αλλο θεμα είναι το καπω και τα σημαδακια του.Πηρα ενα στικακι χρωματος με βαση τον κωδικο του και σενιαριστηκε δεν μπορω να κανω κατι,περαστηκε και αλοιφη.

Οι τριγμοί στο τεμπέλη και στο καλυμμα των ταχυτητων λυθηκαν με αυτο το προστατευτικο σφουγγαρακι.Θα το βρειτε μπολικο σε συσκευασιες με hardware pc που οι περισσοτεροι εχουμε...

Επισης ειχαν γινει γρατζουνιες στο κομματι της περιοχης του στροφομετρου καθως ειναι πολυ ευαισθητο.Επανηλθε με την αλοιφη της QUIXX για πλαστικα και λιγο τριψιμο!

Στο αυτοκίνητο έκρινα σωστό να αλλάξω το παραφλου πάλι με γνησιο και κανω μια δοκιμη με γνησιο λαδι της honda 0w-20 ενω φόραγε 5w-40.πραγματικά ο r18 με το λάδι αυτό είναι αγνώριστος.φθάνει να δουμε ποσο θα καψει.

Και αλλες μικρες λεπτομέρειες που δεν μπορώ να θυμηθώ.Παντως δεν υπάρχει η 8η γενια ειδικα το εσωτερικο ειναι αλλού.

· Registered
1,081 Posts
η πλαστική ροδέλα του συμπλέκτη αντικαθίσταται και καλό είναι να την αλλάξεις γιατί αλλιώς το ελατήριο θα σου φάει τη βάση και μετά δεν θα κουμπώνει η ροδέλα....
Εχω βρει κατι σιλικονουχα λαστιχο...αλλα ειναι μαλακα...εφαρμοζουν καλα αλλα σε 2-3μηνες τα σκιζει!Μακαρι να βρισκαμε απο ebay καπου και να αγοραζαμε ενα σακουλι οπως της μανα του...Σε ευχαριστω

+ Απλα αν βρισκαμε,θελει να καψεις μια παραμανα-καρφιτσα απο το πανω σημειο στο κατω για κοντρα γιατι το πεταει το κεφαλι...δεν εφαρμοζει!

· Registered
1,081 Posts
Σας Ευχαριστω πολυ και εγω εύχομαι τα καλύτερα για όλους...Το προηγουμενο αυτοκινητο ηταν ενα Honda Civic sedan ed1 χρυσαφι μεταλλικο με d12b1 πραγματικα σαν ανθρωπος.Αγορα απο τον πατερα μου,χριστουγεννα του 89'.Aκομα και σημερα ειναι μια ζωγραφια(δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια ειμαι νεος εδω).θα το παλεψω να κρατησω και το fn1 τσιλικο...δυστυχως ή ευτυχώς η honda είναι στο αιμα μου!

Η Αλοιφη για τον φιλο που ρωταει αφαιρει γρατζουνιες απο πλαστικες επιφανειες και ακρυλικο γυαλι!

Πανο σε εχω φιλο στο youtube και θαυμαζω τι εχεις φτιαξει!

· Registered
1,081 Posts
στο αγγλικό φόρουμ σχεδόν όλοι αποτρέπουν τη χρήση τέτοιων αλοιφών διότι αναφέρουν ότι φεύγει η αντιθαμβωτική επίστρωση που έχει το στροφόμετρο.έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο;
Εγω εβαλα ενα μπιζελι μην φανταστεις και εχει μεσα ενα πανακι που το τριβεις!οχι πολυ δυνατα και να σταματας να μην αναβει!μια γυαλαδα του κανει ισα ισα!να μην φαινονται την μερα απο τον συνοδηγο οι γρατζουνιες...

· Registered
1,081 Posts
Καλώς όρισες στο φόρουμ Κωνσταντίνε, καλά χιλιόμετρα, οι ροδέλες στην πεταλιέρα του συμπλέκτη που σου έχουν σπάσει είναι αυτές
Σε ευχαριστω θα τις φτιαξω απλα με το μεταλλο φοβομουν μηπως κανει θορυβο στη τριβη!και εψαχνα παντα κατι σε καουτσουκ

· Registered
1,081 Posts
Καλησπέρα,από το αμάξι έλειπε το πλαστικό που κρύβει τις 2 βίδες στην πορτα του οδηγού ¨χερούλι¨!μήπως μπορούμε να το βρούμε να το αγοράσω;

· Registered
1,081 Posts
αυτή τη μακακία μόνο στον Σ και με παραγγελία...
ωχ να μου λειπει!!μακαρι να ειχα ενα για κοπια,να φτιαχνα απο την θηκη ενος cd...του συνοδηγου ειναι αναποδο,τωρα το εχω μπαλωσει με σφουγγαρακι μαυρο"πισω ταινια διπλης οψεως" που μονταρεται πιο ευκολα,αλλα παλι μου μπηκε το μικροβιο..

· Registered
1,081 Posts
Απλα το εχει μη διαθεσιμο στο site του και δεν μπορω να το βρω ουτε στο lingshondaparts...ισως καπου αλλου;ή να τους παρω μπας και το εχουν!

πορτα οδηγου-κωδ χρωματος *NH167L* (GRAPHITE BLACK)

· Registered
1,081 Posts
Σήμερα το πρωί πήγα να δω το ηχείο του οδηγού που δεν έπαιζε από τοτε που το πήρα.Ο προηγούμενος να ναι καλα εκει που είναι εβγαλε τα ηχεια και ενισχυτες sub κτλ που ειχε βαλει και εβαλε κατι ηχεια της σειρας να μου το παραδοσει.Ηταν κομενες οι φυσες ηχειου και tweeter.Ο Τεχνικος κ.Σπυρος (gelisound περιστερι) εβγαλε την ταπετσαρια πραγματικα με ευλαβια και το συνδεσε ολα καλα.Τι χρωσταω λεω...τους καφεδες μας απανταει...Πραγματικα δεν εχω λογια!

Στη συνεχεια λεω μιας και εχω ρεπο δεν παω να αλλαξω και τα λαστιχα (tyrestore νικαια).Αφου σεταρουμε τα Potenza s001 και πληρωνω 390ευρω,βλεπουμε οτι τα πισω αμορτισερ sachs(made in spain) με ειχαν εγκαταλειψει σε αντιθεση με τα μπροστα (made in germany) που ηταν οπτικα ενταξει.Ξερω μπορει να μην εκανα καλη επιλογη αλλα καταληξαμε επιτοπου να μπουν τα kyb +ευθυγραμμιση 320ευρω.Παραθετω και φωτογραφιες και οποιος ξερει κατι παραπανω μετα χαρας να μου πει αν εκανα καλα ή οχι,καθως και να ελεγξει τα αποτελεσματα ευθυγραμμισης.Εγω παντως βαζοντας το μετα σχιστο με 120-130 εμεινα μαλ...καμια σχεση παιδια ειλικρινα!

· Registered
1,081 Posts
καλοπατητα τα ελαστικα
αυτα τα bridgestone, σκληρα δεν ειναι;;; θορυβο παραγουν;;;
θα κανω ενα ταξιδι προσεχως και θα γραψω τις εντυπωσεις μου...εγω με κλειστο ραδιοφωνο κλειστα παραθυρα δεν ακουσα τιποτα και δεν ειχαν πραλαβει να ζεσταθουν ,το ανοιξα....βεντουζαριζε πολυ καλα δεν εφευγε...τωρα αν θα αλλαξουν τα πραγματα στη πορεια θα το μαθουμε!

καμια σχεση παντως με τα pirelli πολυ θορυβο,ειχαν παλιωσει βεβαια!

• Like
Reactions: I-VTEC 2012

· Registered
1,081 Posts
320 τα kyb προφανώς μιλάς και για τα 4 έτσι??? Γιατί μόνο για τα πίσω που είχες πρόβλημα είναι πααααααρα πολλά. Γενικότερα τα kyb πάντως είναι μια χαρά εναλλακτική των μαμά.
Εκανα και εγω την ερωτηση να αλλαξω μονα τα πισω και μου λεει δεν αξιζει,καλυτερα και τα 4...παει το δωρο χριστουγεννων!τι να κανουμε...

· Registered
1,081 Posts
θα ηθελα το feedback σου για τα νεα αμορτισερ.

είναι πιο ανετο στο δρομο; πιο ησυχο; ακουγεται εκεινο το κλασικο γντουπ σε σχεση με τα εργοστασιακα;

πώς καταλαβες οτι ηθελαν αλλαγη; με 48000χλμ που εχεις δεν ειναι "λιγα" για αλλαγη;
Κοιτα η αλλαγη εγινε καθαρα απο φοβο(νομιζω 52235km)...περασα κτεο πριν λιγες μερες και δεν ξερω αν οφειλεται απο κει οτι ξερασαν λαδι τα πισω...

Kαθυστερημενα τωρα μολις κοιταξα το χαρτι του κτεο και λεει για τους αποσβεστηρες κραδασμων :

Συγκλιση αποκλιση -4,00 m/km

1oς αξονας αριστερα 84,00 % δεξια 85,00 %
2oς αξονας αριστερα 76,00 % δεξια 82,00 %

ΣΧΟΛΙΑ: Πλευρικη συγκλιση αποκλιση του διευθυντηριου αξονα:μεταξυ 3m/km και 10m/km

Δεν το λεω για να το πω αλλα το αμαξι εδεσε ειναι διαφορετικο και δεν κανει αυτο το ασχημο αποτομο γκντουπ με το παραμικρο και οταν το ριχνεις σε ανωμαλιες εχει ενα μπασο ηρεμο ηχο...πισω τα αμορτισερ ειναι αεριου δεν εχουν λαδι;ο συνδυασμος ειναι excel g μπροστα και πισω gas a just νομιζω!

• Like
Reactions: ngt

· Registered
1,081 Posts
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία...Σήμερα μετά από κάνα 2μηνο έκλεισα το σκιάστρο οροφης και όταν πήγα να το ανοίξω,ανοίγει μόνο το πίσω ρόλο.Το μπροστά (οδηγού -συνοδηγου) μόνο αν το πιέσεις ελαφρά προς τα πάνω πετάγεται πίσω απότομα "γκτουπ").Επειτα κλείνουν κανονικα ομοιομορφα.Ξενέρωσα σκέφτηκα λάδωμα αλλά λέω να ρωτήσω πρώτα μην κάνω καμιά χαζομάρα...

· Registered
1,081 Posts
Καλησπέρα και καλη χρονια να εχουμε!

Μήπως ξέρει κανείς το fender clip (κυκλος 1) είναι 8mm ή 10mm...Για να αγοράσω απο ebay που ειναι πιο φθηνά...και αν είναι ίδια όλα,του πλαστικού αυτου πανω απο τη μετωπη (κυκλος 2)

· Registered
1,081 Posts
Η χρονιά δεν μας μπήκε με το δεξί.
Πριν κανα μήνα ξεκίνησαν τα χαζά με το display έδειχνε υπερφωτισμένες τις ενδείξεις αλλά όχι συνέχεια,
μετά το ραδιόφωνο άρχισε να αλλάζει σταθμούς από μόνο του και χθές εκεί που άκουγα μουσική και είπα να το κλείσω γιατί βαρέθηκα έκλεισε και το display, καμία ένδειξη ούτε ώρα ούτε κλιματισμό, νεκρό.
Ανάβω ξανά το ραδιόφωνο παίζει κανονικά αλλά το display τίποτε, σβήνω μηχανή και ξαναβάζω μήπως και, τίποτε ούτε το display ούτε το ραδιόφωνο ανοίγει.
Στην πορεία ανοίγει μόνο του το ραδιόφωνο και κάνει κάτι ήχους λες και πιάνει βραχέα και ούτε κλείνει ούτε χαμηλώνει, αναγκάστηκα να βγάλω την ασφάλεια
Ευτυχώς ο κλιματισμός δουλεύει χωρίς να βλέπω τίποτε φυσικά
Οπότε τι γίνεται τώρα, κάηκε το display, το βραχυκυκλώνει το ράδιο ή κάηκαν και τα δύο;
Για civic του 08 μιλάμε και για Θεσσαλονίκη αν έχουμε κανένα γνωστό

--αν πρέπει να μεταφερθεί στο ice ας γίνει--
Με αυτο το display και το radio matsushita εχουμε τρομάξει στην κυριολεξία απο τοτε που εψαχνα το αμαξι...εγω βρήκα αυτο αν εχει καει.Παντως βλεπω made in japan,το δικο μας τι ειναι;Τωρα για το ραδιο μπορει να παει αν δεν επισκευαζεται και σε 2din για αυτο δεν στελνω.Δεν μπορει να χαλασαν και τα δυο ξαφνινα http://www.civinfo.com/forum/how-guides-only/313690-radio-screen-segments-problem-pop-sound.html

• Like
Reactions: Stam

· Registered
1,081 Posts
Χθες η εργοστασιακή πηγή ανεβοκατέβαζε μονη της την ένταση...να περιμενω σε λιγο τα ευχαριστα;
Να ρωτησω κατι,το svc το εχεις on;Στο εκανε παλι;

· Registered
1,081 Posts
Η βάση του r18a2 είναι λαδιού (η πάνω αριστερά όπως κοιτάμε το μοτέρ).
Την άλλαξα πριν μια βδομάδα γιατί είχε κοπεί και στο ξεκίνημα ακουγόταν ένας μεταλλικός ήχος. Μπορώ να πω ότι και με το μάτι φαινόταν γιατί γύρω από την βάση είχε πετάξει λαδάκι.
Αν επιτρεπεται στα ποσα χλμ,με γρηγορη οδηγηση;,και ποσο σου κοστισε αν εβαλες γνησια;

· Registered
1,081 Posts
Αν την "ζουλήξεις" ελαφρά ή την χτυπήσεις στο πάνω μέρος φτιάχνει;
Συγγνωμη που επεμβαινω απλα επειδη με ενδιαφερει!Ο Πανος μαλλον ρωταει για να δει αν θελει κολληση απο πισω με το ζουληγμα ή φταιει το radio cd ;

Επισης τα αμορτισερ αεριου πισω ειναι μαρκας STABILUS και τα εχουν κακαρωσει δεν ανεβαινει θελει σπρωξιμο!ξερετε αν αυτη η μαρκα ειναι απο την μανα του ή τα εχει αλλαξει ο προηγουμενος;τι μου προτεινετε να αγορασω;

· Registered
1,081 Posts
τα αμορτισερ αεριου πισω ειναι μαρκας STABILUS και τα εχουν κακαρωσει δεν ανεβαινει θελει σπρωξιμο!ξερετε αν αυτη η μαρκα ειναι απο την μανα του ή τα εχει αλλαξει ο προηγουμενος;τι μου προτεινετε να αγορασω;
o κωδικος ειναι αυτος;μηπως ξερει καποιος!!
http://www.webparts.gr/Part.aspx?expression=74820-smg-e03

1 - 20 of 255 Posts