2006+ Honda Civic Forum banner
1 - 20 of 1422 Posts

· Premium Member
9,647 Posts
τελικά το χρώμα είναι ελλατωματικό?
μιλαμέ τόσες γρατζουνιές δεν είχα ποτέ ξανά.......
γιατί συμβαίνει αυτό?

έχω απογοητευεί ....
ποιο χρωμα εχεις φιλε ?

· Premium Member
9,647 Posts
έχουν διαφορά? το κοκκινο έχω
Εδω τα παιδια λενε οτι το κοκκινο δεν εχει αντοχες....

· Premium Member
9,647 Posts
Αυτοί οι τριγμοί απο την πόρτα του συνοδηγού εντείνονται. Αντε να ερθει η Παρασκευη να δούμε τι γίνεται εκει μέσα. Κατι γκολφακηδες μου λέγανε για τα πλαστικά που έχει μέσα και σπάνε. Ελπίζω να μην είναι πλαστικούρα και οι δικοί μας μηχανισμοί για τα παραθυρα.
Περιμενουμε νεα σου φιλε μου και αν βρεις κατι σπασμενο και μπορεις να βγαλεις φωτο ακομη καλυτερα.

· Premium Member
9,647 Posts
Πήγα σήμερα για την πόρτα.
Το κάναμε βόλτα και ακουσε το θορυβο ο μηχανικός.
κατεβασε τα πλαστικα της πόρτας , το κάναμε και ετσι βόλτα και δεν βρήκε τιποτα.
Δοκιμασαμε μηπως με κοντρα χαρτακια στο παραθυρο μηπως παιζει μεσα στο τελάρο και εχει μποσικα η τσιμουχα.... τιποτα.
Φυγαμε απο το πορτοπαραθυρο, πήγε στο ταμπλό να σφίξει βιδες.. τιποτα...το σηκωσε το αμαξι και δεν είδε τιποτα απο κάτω , όλα σφιγμενα στην εντέλεια..
3 ωρες εψαχνε το παληκαρί και τελικά είπαμε να κάνουμε αλλο ραντεβού κατα το Σεπτεμβρη να του το αφησω ολη μέρα να το ψαξει παντού.
Για αμορτισερ δεν φαίνεται να είναι όπως διαπίστωσε και αυτός. Μου είπε και νέα για το κιτ αλλα θα τα γραψω στο τιουνινγκ.
Πρόσεξε λίγο το πρόσκεφαλο του συνοδηγού. Εγώ εχω ένα θόρυβο από αυτό.

· Premium Member
9,647 Posts
Πήγα σήμερα για την πόρτα.
Το κάναμε βόλτα και ακουσε το θορυβο ο μηχανικός.
κατεβασε τα πλαστικα της πόρτας , το κάναμε και ετσι βόλτα και δεν βρήκε τιποτα.
Δοκιμασαμε μηπως με κοντρα χαρτακια στο παραθυρο μηπως παιζει μεσα στο τελάρο και εχει μποσικα η τσιμουχα.... τιποτα.
Φυγαμε απο το πορτοπαραθυρο, πήγε στο ταμπλό να σφίξει βιδες.. τιποτα...το σηκωσε το αμαξι και δεν είδε τιποτα απο κάτω , όλα σφιγμενα στην εντέλεια..
3 ωρες εψαχνε το παληκαρί και τελικά είπαμε να κάνουμε αλλο ραντεβού κατα το Σεπτεμβρη να του το αφησω ολη μέρα να το ψαξει παντού.
Για αμορτισερ δεν φαίνεται να είναι όπως διαπίστωσε και αυτός. Μου είπε και νέα για το κιτ αλλα θα τα γραψω στο τιουνινγκ.
Βρήκες το θόρυβο τελικά φίλε μου;

· Premium Member
9,647 Posts
Λοιπόν φίλοι μου επειδή αντιμετωπίζω από την πρώτη μέρα το ίδιο πρόβλημα με χτύπημα από την πόρτα του συνοδηγού, σε κάθε λακούβα ή ανωμαλία, χθες είχα μια εμπειρία καταλυτική. Απλά έβαλα τον αδερφό μου να οδηγήσει και έκατσα στη θέση του συνοδηγού. Ο θόρυβος πλέον ακούγεται ολοκάθαρα κάτω από το ταμπλό, στη δεξιά γωνία του συνοδηγού. Αρχίζω και προσανατολίζομαι πλέον στη μπροστά δεξιά ανάρτηση. Θα το πάω το Σεπτέμβρη και δεν ελπίζω σε εύκολη λύση, μια και τέτοια προβλήματα θέλουν γενικότερες αλλαγές συνήθως. Επειδή κάποιοι μες το φόρουμ, ωστόσο, έχουν το ίδιο πρόβλημα ας δοκιμάσουν να κάτσουν στη θέση του συνοδηγού κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Και φυσικά κάθε παρατήρηση από παθώντες ή γνώστες του προβλήματος καλοδεχούμενη!
Μπορείτε να μας περιγράψετε τον ήχο που ακούτε όταν πεφτετε σε λακουβα; ένα βαθύ γκτουπ η κάποιος χαλαρός συντονισμός;

· Premium Member
9,647 Posts
Έπρεπε να περάσουν 2 χρόνια παραγωγής για να καταλάβουν το λάθος τους για τις τάπες;

· Premium Member
9,647 Posts
pou koitaw re paidia gia na dw an exei tapes ?
Στο κάτω μέρος τις πόρτας έχει τρεις οπές.η τρεις πλαστικές μαύρες τάπες.Θα τις δεις σίγουρα .

· Premium Member
9,647 Posts
Ευχαριστώ. Απλά, φοβάμαι μην μου πουν ότι έγιναν από τα άλατα της βροχής κλπ. (αυτό μου είπαν και στο πλυντήριο όπου το πηγαίνω).
Και γιατι γινεται μονο στο δικο σας χρωμα βρε παιδια? Τα αλλα αμαξια δε βρεχονται απο τη βροχη ? Μονο στο κοκκινο παρατηρητε το φαινομενο αυτο ?

· Premium Member
9,647 Posts
Η Εύα δεν έχει κόκκινο αμάξι...
Σε ποια χρωματα υπαρχει το προβλημα αυτο ? Και με ποιο σαμπουαν καθαριζεται το αμαξι ? Μηπως εχει δημιουργηθει το προβλημα απο μικρες κουτσουλιες ???

· Premium Member
9,647 Posts
Οι κουτσουλιές όπως ανέφερε ο jimp μπορεί αν είναι ο ένοχος για το χρώμα. Πάνω στο τζάμι όμως?
Όσον αφορά την εξυπηρέτηση μέσω τηλεφώνου δεν νομίζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα να σας απαντήσουν τηλεφωνικά. Το πιθανότερο είναι να κλείσετε ραντεβού με το συνεργείο για να κάνουν μια πρώτη εκτίμηση.
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το κυνηγήσετε.
Στο πλεξι γκλας νομιζω οτι εχει προβλημα. Μηπως και αυτο επιρεαζεται απο τις κουτσουλιες ? Πρεπει να θυμηθει ο φιλος μας ομως. Το αφηνε με κουτσουλιες το αμαξι για μερες ? Το αφηνει κατω απο δεντρα που τα εχουν για στεκια πουλια !!! ???

· Premium Member
9,647 Posts
Μεγάλη ξεφτίλα ο τύπος στη κέρκυρα. Πρέπει να γίνει θέμα στο σαρακ. Για τις επιδόσεις του αμάξιου εχω να πω οτι ήσουν πολύ φορτωμένος. Για τη 100 άρα εχω να πω πως τζάμπα χρήματα δίνεις. Δε ξέρω αν διαβάσες το άρθρο που έβαλα.

· Premium Member
9,647 Posts
Τα άλατα από το παμπριζ του αγροτικού που βρέχεται από τις γεωτρήσεις τα έβγαλα μόνο με τρίψημο με το σφουγγάρι των πιάτων από τη πράσινη πλευρά και σαπουναδα από τρίλετ,άβα. Μόνο με αυτό βγήκαν τα άλατα. Το αζαχ δεν έκανε τίποτα. Μη φοβάστε τη πράσινη πλευρά του σφουγγάριου,δεν χαράζει.

· Premium Member
9,647 Posts
Παντως οσοι εχετε προβλημα με το νερο και τα αλλατα του εχω λυση για εσας!!
Αφου τελειωσετε με το πλυσιμο χωρις καν να σκουπισετε το αμαξι το ψεκαζεται με ενα κερι της meg το qiuck wax και το αφηνετε λιγο. Επειτα το σκουπιζετε και δεν υπαρχουν ουτε στιγματα απο αλατα, ουτε θαμπαδες τιποτα.
Το κανω στα ενδιαμεσα πλυσιματα οταν δεν κανω γενικο κερωμα.
Ετσι διατηρω το κερι στη λαμαρινα αλλα και δεν χαλιεμαι απ τα αλατα που θα αφηναν τα δικα τους θεματα...
Τελικα τα αλατα απο το νερο ειναι το προβλημα που εχουν ολα τα παιδια η υπαρχει και αλλο προβλημα στο χρωμα? Παντως για τα τζαμια σας ειπα μια λυση. Δεν χρησιμοποιησα το ειδικο Αζαχ που ειναι για τα αλατα για το μπανιο. Η Ευα ξερει απο αυτα. Ισως να κανει και αυτο δουλεια στα τζαμια. Στο χρωμα ομως δε πιστευω να κανει αυτο το χημικο. Αν δοκιμαζαται να πλυνεται ολο το αμαξι με τρυλ,αβα κ.α. μηπως βγουν τα αλατα αλλα οχι τριψιμο με το σφουγγαρι των πιατων στο χρωμα. Θα το γδαρει σιγουρα.

· Premium Member
9,647 Posts
Οχι σαπουνι για τα πιατα στο χρωμα!!!! Ειναι εγκλημα τριψεις δεν τριψεις!!
Οποιος εχει προβλημα με αλατα ας το περασει μια πολυ ψιλη γυαλιστικη αλοιφη και θα ειναι ΟΚ μετα!!
Το κερι Ευα επειδη δημιουργει ενα φιλμ προστασιας πανω στο αμαξι δεν αφηνει το αλατι να συσωματωθει με το βερνικι! Εδω δεν αφηνει τις κουτσουλιες που περιεχουν οξυ να σου κανουν ζημια θα χει προβλημα με το αλατι? Εγω που κερωνω συστηματικα δεν εχω κανενα προβλημα!! Τωρα τι σου λενε αυτοι στο πλυντηριο και με τι σκοπο στο λενε δεν ξερω...
Και στα τζαμια να βαλει γυαλιστικη κρεμα ???

· Premium Member
9,647 Posts
Υπαρχει ειδικη για τζαμια! Εγω εχω παρει μια!
Σε βλεπω στη συναντηση του Σεπτεμβρη με τα μπουκαλακια σου να μας κανεις επιδειξη !!! Αυτο το μπουκαλι κανει αυτο,το αλλο κανει εκεινο ......

· Premium Member
9,647 Posts
My dealer has informed me that Honda and the company that supplies the shock absorbers have found the problem. The oil that they are using in the shock absorbers is the wrong density. There should be new replacement shock absorbers, once they have been manufactured. Αυτο το εγραψε στα φαουλ ενας φιλος. Λαθος το λαδι των πισω αμορτισερ,λαθος πυκνοτητα....

· Premium Member
9,647 Posts
και ποτε προβλεπεται να ερθούν ειδοποιήσεις για αλλαγη?
Θελει ψαξιμο φιλε μου. Εγραψε ο φιλος αυτο το πραγμα που του ειπαν . Ειναι αληθεια ? Θα προσπαθησω να τον ρωτησω να μου εξηγησει καποια πραγματα.

· Premium Member
9,647 Posts
Και εγώ ρε παληκάρια εχω προβληματιστεί με αυτή την ψιλοβρώμα που αναδύεται όταν αρχίσεις να το τσιτώνεις. Μετά απο λίγο βέβαια ή κόβει η μπόχα ή την συνηθίζω.

Γι΄αυτό συνέχεια τσίτα ώστε να σταματάνε οι μυρωδιές.

Και δυστυχώς και με μουσική φούλ για να μην ακούω αυτό το "αυγό που κοπανάει" όπως πολύ χαρακτηρίστηκε ο θόρυβος που φαίνεται να προέρχεται απο την δεξιά πόρτα όταν πέφτω σε λακούβες. Πάμε τώρα για νέο ραντεβού αφού πριν τις διακοπές δεν βρέθηκε τίποτα στην πόρτα και μάλον το επόμενο βήμα είναι ο έλεγχος αμορτισέρ αν και δεν μοιάζει να προέρχεται απο εκεί ο θόρυβος.
http://www.civinfo.com/forum/how/5241-sound-isolation.html Αυτο εδω το εχεις δει φιλε μου. Κατι κανει αυτος στη πορτα....

· Premium Member
9,647 Posts
πηγα χοντα και μου ειπανε οτι χαλασε ο κομπρεσσορας του κλιματιστικου θα μου τον αλλαξουνε μεσα στην εγγυηση και πρεπει να περιμενω γυρω στην εβδομαδα γιατι εχει ο σαρακας στην αποθήκη μολις ερθει θα με καλα ! Αυτα
Πως καταφερες και τον χαλασες ??? !!! Μηπως τον ενοργοποιησες οταν ειχες πολλες στροφες ???

1 - 20 of 1422 Posts