2006+ Honda Civic Forum banner

Faults

2M views 22K replies 383 participants last post by  skam 
#1 ·
Καλό νομίζω θα ήταν να έχουμε έναν συγκεκριμένο χώρο να αναφέρουμε "μικροπροβλήματα και βλάβες" -φτου φτού μακριά απο όλους μας.
Έτσι θα υπάρχουν συγκεντρωμένες οι αναφορές προβλημάτων αλλα και των λύσεων που δόθηκαν , ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε και να εντοπίζουμε εύκολα το αν έχουν παρουσιαστεί αντίστοιχα προβλήματα και σε άλλους.
Μακάρι αυτό το thread να έχει όσο λίγοτερα post γίνεται.
 
#22,422 ·
Γεια σας,παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε,έχω πρόβλημα με το πεντάλ φρένου το οποίο σε απότομο πάτημα πιάνει ψηλά σε παρατεταμένο βυθίζεται και πιάνει κάτω από την μέση,όταν το πατάω σιγά σιγά το χάνω! Έκανα μια αλλαγή υγρών αλλά δεν άλλαξε τίποτα,άλλαξα δισκόπλακες -τακάκια γιατί κάποια ήταν στραβή και είχα τρέμουλο στο τιμόνι,είχα μια ελπίδα ότι μπορεί να διορθωθεί αλλά και πάλι τίποτα.Στην αντιπροσωπεία (Χανιά) μου λένε να αλλάξουμε υγρά 5-6 φορές και να κάνω την προσευχή μου,γιατί το επόμενο βήμα είναι μονάδα abs ΑΝ βρούμε, ΑΝ είναι καλή και πόσο θα κάνει!Τι λέτε για αντλία φρένων να την αλλάξω για να αποκλείσω και αυτό το ενδεχόμενο;;Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη,σας ευχαριστώ πολύ!!!
 
#22,423 ·
Γεια σας,παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε,έχω πρόβλημα με το πεντάλ φρένου το οποίο σε απότομο πάτημα πιάνει ψηλά σε παρατεταμένο βυθίζεται και πιάνει κάτω από την μέση,όταν το πατάω σιγά σιγά το χάνω! Έκανα μια αλλαγή υγρών αλλά δεν άλλαξε τίποτα,άλλαξα δισκόπλακες -τακάκια γιατί κάποια ήταν στραβή και είχα τρέμουλο στο τιμόνι,είχα μια ελπίδα ότι μπορεί να διορθωθεί αλλά και πάλι τίποτα.Στην αντιπροσωπεία (Χανιά) μου λένε να αλλάξουμε υγρά 5-6 φορές και να κάνω την προσευχή μου,γιατί το επόμενο βήμα είναι μονάδα abs ΑΝ βρούμε, ΑΝ είναι καλή και πόσο θα κάνει!Τι λέτε για αντλία φρένων να την αλλάξω για να αποκλείσω και αυτό το ενδεχόμενο;;Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη,σας ευχαριστώ πολύ!!!
99% μονάδα ABS, πολλοί έχουμε αλλάξει ( το τι φταίει , άλλοι λένε δεν άλλαγες τα υγρά όταν έπρεπε, άλλοι ότι άμα δεν μπαίνει συχνά τρώει μπλόκ).
Καλά σου είπαν , δοκίμασέ το μπας και γλυτώσεις το ..εγκεφαλικό
 
#22,425 ·
Ευχαριστώ πολύ φίλε, βλέποντας και κάνοντας!!
και για να γίνω εγώ ο κακός, να σου πω ότι δεν ανοίγουμε θέματα καινούργια αλλά γράφουμε στα ήδη υπάρχοντα, είμαστε φιλοξενούμενοι εδώ και πρέπει να τηρούμε κάποια πράγματα...αν δεν ξέρεις που να γράψεις μπες στο random και γράψε ότι θες...χωρίς παρεξήγηση έτσι?
 
#22,426 ·
99% μονάδα ABS, πολλοί έχουμε αλλάξει ( το τι φταίει , άλλοι λένε δεν άλλαγες τα υγρά όταν έπρεπε, άλλοι ότι άμα δεν μπαίνει συχνά τρώει μπλόκ).
Καλά σου είπαν , δοκίμασέ το μπας και γλυτώσεις το ..εγκεφαλικό
Σήμερα σε φρενά που πήγα να αλλάξω τακάκια, με ρώτησε αλλάζεις υγρά φρένων;; Λέω όταν χρειαστεί βγάζει ένδειξη, ααα οκ μου λέει γιατί στα προηγούμενης γενιά από αυτό είχαν θέμα οι μονάδες ABS λόγω αμέλειας αλλαγής υγρών φρένων.
 
#22,427 ·
δεν νομίζω ότι είναι θέμα προηγούμενου μοντέλου ή νέου, απλά αμελούμε να αλλάξουμε υγρά φρένων με ότι σημαίνει αυτό...όλα αναφέρονται στο γκαμημένο βιβλιαράκι ανάλογα τα χιλιόμετρα και το χρονικό διάστημα...
 
  • Like
Reactions: panosm
#22,429 ·
καλά μην παίρνεις και όρκο...
 
#22,430 ·
δεν νομίζω ότι είναι θέμα προηγούμενου μοντέλου ή νέου, απλά αμελούμε να αλλάξουμε υγρά φρένων με ότι σημαίνει αυτό...όλα αναφέρονται στο γκαμημένο βιβλιαράκι ανάλογα τα χιλιόμετρα και το χρονικό διάστημα...
Για να πω το "δικό μου", τα υγρά τα άλλα ζα και πριν το διάστημα που έλεγε, αλλά τον ... ήπια :sneaky:
 
#22,431 ·
..... είσαι γνωστός πότης! χαχαχααααα
 
  • Haha
Reactions: kostashcivic
Top