2006+ Honda Civic Forum banner

20801 - 20820 of 21043 Posts

·
Registered
1,103 Posts
Σήμερα, μιας και οι διακοπές στη Λευκάδα διακόπηκαν απροόπτος, αποφάσισα να ασχοληθώ με το display που υπέφερε απο τη γνωστή ψυχρή κόλληση.

Ακολούθησα ενα δύο βίντεο και κατάφερα να ξηλώσω τη πλακέτα!
Ζέστανα 10 κολλήσεις που με το μεγεθυντικό φακό φαίνονταν προβληματικές και όλα δουλεύουν ρολόι!

Πραγματικά ενώ μου φαινόταν δύσκολο τελικά δεν είναι. Η όλη διαδικασία κράτησε μία ώρα, και φανταστείτε οτι το κολλητήρι το έχω διακοσμητικό.

Easy fix! :smile3:

·
Registered
9 Posts
Πρόβλημα καντραν

Καλησπε σε όλους. Την τελευταία εβδομάδα αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με το καντράν του στροφόμετρου. Τρεμοπαιζει ο φωτισμος και μερικές φορές σβήνει τελείως ο μπλε φωτισμός και η μεσαία οθόνη. Όμως τα χιλιόμετρα τα γράφει κανονικά. Επίσης μόλις χτυπήσω ελαφρά το ταμπλώ ο φωτισμος επανέρχεται. Εάν είχε πρόβλημα το dimmer του φωτισμού λογικά θα τρεμοπαιζει και θα άλλαζε και η φωτεινότητα στην οθόνη του ραδίου και ρολογιού πράγμα που δεν συμβαίνει το πρόβλημα είναι μόνο στο καντράν του στροφόμετρου. Παρακαλώ για ιδέες και συμβουλές. Ευχαριστω.!!!

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
Σήμερα, μιας και οι διακοπές στη Λευκάδα διακόπηκαν απροόπτος, αποφάσισα να ασχοληθώ με το display που υπέφερε απο τη γνωστή ψυχρή κόλληση.

Ζέστανα 10 κολλήσεις που με το μεγεθυντικό φακό φαίνονταν προβληματικές και όλα δουλεύουν ρολόι!

Πραγματικά ενώ μου φαινόταν δύσκολο τελικά δεν είναι. Η όλη διαδικασία κράτησε μία ώρα, και φανταστείτε οτι το κολλητήρι το έχω διακοσμητικό.

Αναφερεσαι στην οθόνη του κλιματισμου και του ραδιοφώνου έτσι; Έχω το ίδιο θέμα όμως σκέφτομαι ότι δεν θα καταφέρω να το λύσω διχως να σπάσω κάτι...

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
Σπυρο φοβάμαι να μην σπασει εντελως και γινει 2-3 διαφορετικα κομμάτια.. Λεω να το προλάβω τωρα στην αρχή

maktheo
Να ξέρεις ότι στην χόντα το θεωρούν σύνηθες θέμα! Εμένα μου πρότειναν να βαλω μεταχειρισμένο...προσωπικά επειδή ειναι ψηλά το έχω αφήσει έτσι!

·
Registered
1,103 Posts
Αναφερεσαι στην οθόνη του κλιματισμου και του ραδιοφώνου έτσι; Έχω το ίδιο θέμα όμως σκέφτομαι ότι δεν θα καταφέρω να το λύσω διχως να σπάσω κάτι...
Ναι σε αυτό αναφέρομαι!
Κοίτα σίγουρα δε βγήκαν τόσο εύκολα όσο το δείχνουν τα βίντεο και πράγματι είμαι μάλλον τυχερός που δεν έσπασα τίποτα.
Έβαλα και λίγο λιπαντικό σε όλα τα τα κλιπ σε περίπτωση που χρειαστεί να βγούν ξανά, να είναι ευκολότερο.

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου δοκίμασε το, δεν είναι πολύ δύσκολο.

·
Premium Member
18,638 Posts
Το πιο δύσκολο σε εμένα ήταν να ξεκουμπώσει το ταχύμετρο!

·
Registered
593 Posts

Λευκάδα;;;;; Δεν είπες τίποτα :(

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,103 Posts
Το πιο δύσκολο σε εμένα ήταν να ξεκουμπώσει το ταχύμετρο!
Και σε εμένα!

Λευκάδα;;;;; Δεν είπες τίποτα :(
Τι να πώ... δυο τρείς φορές το χρόνο εκεί είμαι.
Άντε να φτιάξουν το κολόδρομο επιτέλους!

·
Registered
9 Posts
Αντιμετώπισε κάποιος πρόβλημα με τον φωτισμό του στροφομετρου. Στο δικό μου τρεμοπαιζει ο φωτισμος στο καντράν. Έχετε κάποιες λύσεις???

·
Collateral M o d e r ator
4,202 Posts
Εμενα εδω κ καιρο κανει στιγμιαιες απωλειες ολη η ηλεκτρικη παροχη στον πινακα οργανων κ επιστρεφει με check engine fault. Απο το διαγνωστικο η βλαβη περιγραφεται ως Instrument panel lost signal κ καθε φορα που το κανει απεμπλεκει cruise control κ compresor του air cont. Τα παντα επανερχονται με reset απο το κλειδι. Μερικες.φορες χανεται ολο το πανελ.κ αργει να επανελθει. Τοτε δοκιμασα χτυπωντας να τσεκαρω θεματα κακης επαφης κ βρηκα οτι χτυπωντας τον διακοπτη του dimmer ή εκει κοντα ερχεται ξανα το ρευμα..Τιποτα απο τα παραπανω δεν επιρρεαζει τη λειτουργια του κινητηρα που συνεχιζεται κανονικα.
Κοινο παραγοντα στα περιστατικα δεν μπορω να βρω παρολο που η ιστορια παει κανενα χρονο.. δλδ ζεστη, κρυο, χρονος απο την εκκινηση, συνθηκες υγρασιας κλπ...
Να ανοιξω καντραν κ να ψαξω επαφες αποκλειεται.. δε προλαβαινω.. αν υπαρχει μαστορας να πληρωσω ισως ασχοληθω.. αλλιως θα συβεχισω να ζω με αυτο.!

·
Registered
593 Posts
Και σε εμένα!

Τι να πώ... δυο τρείς φορές το χρόνο εκεί είμαι.
Άντε να φτιάξουν το κολόδρομο επιτέλους!
Next time call :)

Δυστυχώς το τμήμα από Αμφιλοχία μέχρι εδώ δεν το βλέπω να τελειώνει σύντομα.... Εδώ καν δεν έχει αρχίσει

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,638 Posts
Εμενα εδω κ καιρο κανει στιγμιαιες απωλειες ολη η ηλεκτρικη παροχη στον πινακα οργανων κ επιστρεφει με check engine fault. Απο το διαγνωστικο η βλαβη περιγραφεται ως Instrument panel lost signal κ καθε φορα που το κανει απεμπλεκει cruise control κ compresor του air cont. Τα παντα επανερχονται με reset απο το κλειδι. Μερικες.φορες χανεται ολο το πανελ.κ αργει να επανελθει. Τοτε δοκιμασα χτυπωντας να τσεκαρω θεματα κακης επαφης κ βρηκα οτι χτυπωντας τον διακοπτη του dimmer ή εκει κοντα ερχεται ξανα το ρευμα..Τιποτα απο τα παραπανω δεν επιρρεαζει τη λειτουργια του κινητηρα που συνεχιζεται κανονικα.
Κοινο παραγοντα στα περιστατικα δεν μπορω να βρω παρολο που η ιστορια παει κανενα χρονο.. δλδ ζεστη, κρυο, χρονος απο την εκκινηση, συνθηκες υγρασιας κλπ...
Να ανοιξω καντραν κ να ψαξω επαφες αποκλειεται.. δε προλαβαινω.. αν υπαρχει μαστορας να πληρωσω ισως ασχοληθω.. αλλιως θα συβεχισω να ζω με αυτο.!
Κωνσταντίνε, ψυχρή κόλληση δείχνει και εκεί όπως και στην οθόνη του ρολογιού. Πρώτος ύποπτος το dimmer, το οποίο μπορεί να είναι χαλασμένο το ίδιο και να κάνει θέμα.
Αντίστοιχο θέμα νομίζω είχε ο μοντερέτορας και το έλυσε σφηνώνοντας μια οδοντογλυφίδα στο dimmer! Χωρίς λουκουμάκι! χαχαχαχαχαχα

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
Η οδοντογλυφιδα λύνει μερικως το προβλημα και σας είπα τι ειχαν πει στην μομπιλιτι!

Πρέπει μετα να πας να ξαναφερεις τα χιλιομετρα στο φυσιολογικό και αντε να πεισω τον επόμενο ότι εχω μολις 96700χλμ μετα! Προσωπικά θα το πάω κάποια στιγμή στον Νίκο και πιστεύω ότι θα το λύσει έστω και αν χάσω τον ρυθμιστή φωτεινότητας μετα!

·
Registered
157 Posts
καλησπερα παιδες..
επειδη 'παιζει' λιγο το πλαισιο του χερουλιου τις πορτας του συνοδηγου λετε με καποια σιλικονη να το σταθεροποιησω?

·
Premium Member
9,141 Posts
καλησπερα παιδες..
επειδη 'παιζει' λιγο το πλαισιο του χερουλιου τις πορτας του συνοδηγου λετε με καποια σιλικονη να το σταθεροποιησω?
εγώ όπως και μερικοί άλλοι έχουμε βάλει κόλλα διπλής, αυτήν που είναι σε 2 σωληνάρια και την αναμιγνύεις...
κάποιοι άλλοι έχουν βάλει μπαμπριζόκολα...
τουλάχιστον σε μένα έχω ξενιάσει για καμιά 7αρια χρόνια...:wink3:

·
Registered
157 Posts
εγώ όπως και μερικοί άλλοι έχουμε βάλει κόλλα διπλής, αυτήν που είναι σε 2 σωληνάρια και την αναμιγνύεις...
κάποιοι άλλοι έχουν βάλει μπαμπριζόκολα...
τουλάχιστον σε μένα έχω ξενιάσει για καμιά 7αρια χρόνια...:wink3:
Κόλλες 2 συστατικών δηλαδη?απο την κατω πλευρα του πλαισου δεν θα 'τρεξει' η κολλα στη λαμαρινα τις πορτας?

·
Premium Member
9,141 Posts
δεν θέλει 1 κιλό κόλλα, ίσα ίσα που θα βάλεις σε μιά οδοντογλυφίδα (είναι για πολλές δουλειές) θα ανασηκώσεις λίγο το πλαστικό και θα βάλεις όσο πιό μέσα μπορέις καθώς και στις άκρες επαφής του πλαστικού, μετά θα το πιάσεις με ταινία βάζοντας πάνω στο πλαστικό ένα πανί σε ρολό, ένα ξύλο τέλος πάντων κάτι χοντρό έτσι ώστε η ταινία να σπρώχνει το πλαστικό, εκτός και αν θες να το κρατάς μέχρι να κολλήσει......μερικές έχουν και στόμιο ανάμειξης αλλά θα σε δυσκολέψει...
τέλος μπορέις αν θες να λύσεις όλη την πόρτα, δηλ ταπετσαρία, να βγάλεις το πλαστικό που έχει 3 βίδες από την μέσα μεριά και να το πάρεις στο χέρι να το κολλήσεις ή να το αλλάξεις....

·
Registered
519 Posts

·
Premium Member
9,141 Posts
και γω κάθομαι και γράφω και γράφω....>:)

·
Registered
157 Posts
δεν θέλει 1 κιλό κόλλα, ίσα ίσα που θα βάλεις σε μιά οδοντογλυφίδα (είναι για πολλές δουλειές) θα ανασηκώσεις λίγο το πλαστικό και θα βάλεις όσο πιό μέσα μπορέις καθώς και στις άκρες επαφής του πλαστικού, μετά θα το πιάσεις με ταινία βάζοντας πάνω στο πλαστικό ένα πανί σε ρολό, ένα ξύλο τέλος πάντων κάτι χοντρό έτσι ώστε η ταινία να σπρώχνει το πλαστικό, εκτός και αν θες να το κρατάς μέχρι να κολλήσει......μερικές έχουν και στόμιο ανάμειξης αλλά θα σε δυσκολέψει...
τέλος μπορέις αν θες να λύσεις όλη την πόρτα, δηλ ταπετσαρία, να βγάλεις το πλαστικό που έχει 3 βίδες από την μέσα μεριά και να το πάρεις στο χέρι να το κολλήσεις ή να το αλλάξεις....
μια μικρη λεπτομερεια....
οταν λεω πλαισιο χερουλιου εννοω το περιβλημα που ειναι σαν ρομβος και 'μεσα' σε αυτο βρισκεται το χερουλι...

20801 - 20820 of 21043 Posts