2006+ Honda Civic Forum banner

21001 - 21020 of 21050 Posts

·
Νίκος
2,767 Posts
Το 12 είναι.

Στάλθηκε από το ta-1033 μου χρησιμοποιώντας tapatalk
Αν δεν υπάρχει διζωνικός κλιματισμός?

·
Premium Member
3,364 Posts
Ναι.Στα μοντέλα με μονό κλίμα το μοτέρ είναι στα πόδια του οδηγού δεξιά από το πεντάλ γκαζιού.Στα διζωνικα λογικά εχει άλλο ένα από τη μεριά του συνοδηγού.

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Νίκος
2,767 Posts
Αυτό κατάλαβα κι εγώ Θοδωρή το Νο12 για όλα και τα διζωνικά έχουν και το Νο 11, περαστικά μας!!!

·
Registered
249 Posts
Νομιζω οτι το ανταλλακτικο με τον κωδικο που αναφερεται πιο πανω ειναι το 14.

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Νίκος
2,767 Posts
Νομιζω οτι το ανταλλακτικο με τον κωδικο που αναφερεται πιο πανω ειναι το 14.

Ντίνο τώρα μας μπέρδεψες, λοιπόν το
Νο 14 αναφέρεται ως ASPIRATOR (αντλία εισπνοής), με τιμή γύρω στα 9€
Νο 11 αναφέρεται ως MOTOR ASSY., MODE με τιμή γύρω στα 78€
Νο 12 αναφέρεται ως MOTOR ASSY., AIR MIX με τιμή επίσης γύρω στα 78€

Οπότε μάλλον δεν έχεις δίκιο και είναι όπως τα είπε ο Νίκος ¨coyote80" πού έχει αλλάξει το Νο 12 με κωδικό 79160-SMG-G42.

·
Registered
249 Posts
Στο lings κατω απο την εικονα εχει αυτες τις επεξηγησεις...

·
Νίκος
2,767 Posts

·
Premium Member
9,582 Posts
Ντίνο τώρα μας μπέρδεψες, λοιπόν το
Νο 14 αναφέρεται ως aspirator (αντλία εισπνοής), με τιμή γύρω στα 9€
Νο 11 αναφέρεται ως motor assy., mode με τιμή γύρω στα 78€
Νο 12 αναφέρεται ως motor assy., air mix με τιμή επίσης γύρω στα 78€

Οπότε μάλλον δεν έχεις δίκιο και είναι όπως τα είπε ο Νίκος ¨coyote80" πού έχει αλλάξει το Νο 12 με κωδικό 79160-smg-g42.
Εγω δε μπορώ να καταλάβω το εξής..
Αν σπάει ο πλαστικός λευκός βραχίοναΣ που περιστρεφει το κλαπετο πως ρυθμίζουν το κλαπετο χειροκίνητα; ;

·
Νίκος
2,767 Posts
Απο το σπασμένο κομμάτι που μένει στο κλαπέτο φαντάζομαι.

·
Premium Member
9,142 Posts
σωστά, μόνο που είναι από τη μέσα μεριά το σπασμένο κομμάτι....:wink3:

·
Νίκος
2,767 Posts
Εαν δεν προεξέχει καθόλου το σπασμένο κομμάτι απλά δεν μπορείς να το γυρίσεις χειροκίνητα ή τουλάχιστον μόνο με τα χέρια.

·
Registered
249 Posts
Βασει του αριθμου πλαισιου,το lings κατατασσει το αυτοκινητο μου στην περιοχη KS-Sweden. Το αυτοκινητο του nestou (με βαση το link που εγραψε ο ιδιος) κατατασσεται στην περιοχη KG-Austria... Οπως φαινεται, δεν ειναι ολα τα fk2 100% ιδια μεταξυ τους αφου το ιδιο ανταλλακτικο (με ιδιο κωδικο απο τη Honda) εχει αλλον κωδικο στο lings και υπαρχουν και καποιες διαφορες στις φωτογραφιες. Εξ ου λοιπον και το μπερδεμα μας με τα νουμερα της φωτογραφιας.

·
Premium Member
9,582 Posts
σωστά, μόνο που είναι από τη μέσα μεριά το σπασμένο κομμάτι....:wink3:
κι εγω αυτο εχω καταλαβει,,απο εξω μερια ειναι τα γραναζια μονο.

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
Χθες ειχα μια κουβεντα με φίλο και μηχανικό της honda, και μου έλεγε ότι υπαρχει προβλημα με το ανταλλακτικό του μηχανισμού του κλιματισμού/θερμοκρασιας
Νομιζω ενα τετοιο θεμα ειχε και ο skam
Το πρόβλημα γνωστό απο εδω (του το ανεφερα κιόλας) , με τις θερμοκρασιες το πλαστικο κλαπε και ο μηχανισμός πετσικαρουν, ο μηχανισμός δεν δουλεύει ελευθερα και στο τέλος σπαει.
Το προβλημα που αναφερω δεν ειναι αυτο αλλα το γεγονος οτι δεν βγαίνει πλέον ανταλακτικο απο την honda.
Εχει αλλάξει 4-5 στο παρελθον (οσο έβγαινε ανταλακτικο) αλλα τωρα εχει 7 πελάτες στην αναμονή καθώς εδώ και 1 χρονο περιμένει ανταλακτικο. Απο honda λενε οτι το εργοστάσιο/εταιρια που έβγαζε το συγκεκριμένο ανταλακτικο εκλεισε και ακόμα δεν ξέρουν τι και εαν κτλ.

Προς το παρόν η αλλαγξ του κλαπε γίνεται χειροκίνητα καθε σεζον

Το προβλημα στους πελάτες του εχει βγει κοντά στις 200.000km μου είπε οταν τον ρώτησα

maktheo
επιβεβαιωνω την ελλειψη και οτι ο Σ δεν εχει ανταλλακτικα...επισης κανω και εγω την αλλαγη χειροκινητα αναλογα με την εποχή. Δεν ξερω αν πραγματι εκλεισε το εργοστασιο ομως. Να ξερετε απλα οτι ίσως δεν φταιει μονο το μοτερακι αλλα και το γεγονος ότι εχει σκληρυνει απο τα χρόνια το κομματι που αυτο μπαινει προς το ψυγειο του κλιματισμου. Εμενα εχει αλλαχθει ηδη 2 φορες και παει για τριτη...το προβλημα ειναι οτι πρεπει να ελεγχθει πρωτα αν εχει συμβει αυτο κάτι που συνεπαγεται λυσιμο όλου του ταμπλο και προφανως διαθεσιμοτητα των εν λογω ανταλλακτικων είτε καινουριων είτε μεταχειρισμενων.

·
A. Senna
8,028 Posts

·
Premium Member
3,364 Posts

·
Premium Member
9,142 Posts
ακούω χειροκίνητα και δεν καταλαβαίνω πως το κάνετε αυτό...είναι εύκολο, πρέπει να λύσεις κάτι??

·
Registered
300 Posts
Update στο θέμα της πεταλούδας..

Επειδη δεν φτιαχνει με τπτ και συνεχιζει να εχει στροφες 1400 στο ρελαντι εν κινηση, ο μηχανικος θα φερει μια μεταχειρισμενη,
θα την βαλει οπως ειναι χωρις να την καθαρισει, για να δουμε αν δουλεψει..

Απλα ρε παιδια, μηπως μπορειτε να στειλετε ενα βιντεο με το πώς γινεται ΣΩΣΤΑ ο καθαρισμος της πεταλουδας?
Εχω δει διαφορα, αλλα δεν ξερω πιο ειναι το σωστο...

21001 - 21020 of 21050 Posts