2006+ Honda Civic Forum banner

21121 - 21140 of 21246 Posts

·
Registered
270 Posts
δεν είναι αυτό ...:confused:
Μου φαίνεται πολύ περίεργο που είχες γραψεις για αρχές φλαντζας κεφαλής , όμως ότι σου γεμίζει το δοχείο διαστολής.
Σε εμένα που είχε κάψει φλάντζα κεφαλής άδειαζε το δοχείο.
Και ούτε η τάπα λαδιού είχε χρώμα.
Μου είπε το συνεργείο ότι τα honda τα περνάνε μέσω της εξάτμισης και δύσκολα θα δεις ανάμιξη στη τάπα λαδιού.
Όπως έχεις γράψει θερμοστάτη έχεις αλλάξει , τάπα ψυγείου θυμάμαι είχες αλλάξει.
Δεν ξέρω μήπως φανεί κάτι με obd να το έχεις συνδέσει τη ώρα που κανει το θέμα με το καλοριφέρ να δεις τη παράμετρο θερμοκρασία.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
851 Posts
Η διαδικασία που λεει το Manual ειναι αυτη? :
Procedure:
1. Make sure all electrical items (A/C, audio, rear
window defogger, lights, etc.,) are off.
2. Start the engine, and hold it at 3,000 rpm with no
load (in Park or neutral) until the radiator fan comes
on, or until the engine coolant temperature reaches
194°F (90°C).
3. Let the engine idle for a minimum of 5 minutes with
no load.
NOTE: If the radiator fan cycles during this time, do
not include its running time in the 5 minutes.

Γιατι αν ειναι αυτη την εχω κανει 4-5 φορες και τπτ... επισης απο οσο ξερω δεν εχει bluetooth το αμαξι μου..
Το θεμα είναι οτι ο εγκεφαλος δεν γινεται reset με το βγαλσιμο πολου της μπαταριας. Γινεται απο διαγνωστικο, αν καταλαβα καλα...
Ολόσωστα αυτά που κάνεις αλλά εάν δεν κάνεις reset τον εγκέφαλο πριν τα κάνεις, τα κάνεις τσάμπα. Πάρε δανεικό ή αγόρασε ένα bluetooth adapter των 5 ευρώ και με ένα κινητό android και την εφαρμογή torque θα σου πω πως να το κάνεις ;)

·
Premium Member
851 Posts
Δεν γινεται να ταλαιπωρεισαι εδω και καιρο!Εχεις καθαρισει Μaf *ειναι αυτο στην εισαγωγη με τις δυο βιδες απο κατω που λεει Hitachi ,εχει ασχοληθει κανεις με βαλβιδα PCV PCV Valve Inspection (R18A)

Βγαλε πολους,αφαιρεσε Μaf,καθαριστε με LIQUI MOLY Καθαριστικό Αισθητήρων MAF Σπρέϋ 200 ml μόνο 8,00€ | Autotec.gr | Ανταλλακτικά Αυτοκινήτων - Λιπαντικά και ξανακανε την διαδικασια εκμαθησης ρελαντι!
Κωνσταντίνε δεν έχει σχέση ο μάφ για το πρόβλημα αυτό. Κακό δεν κάνει αυτό που του λες αλλά δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα του φίλου ;)

·
Registered
217 Posts
Μου φαίνεται πολύ περίεργο που είχες γραψεις για αρχές φλαντζας κεφαλής , όμως ότι σου γεμίζει το δοχείο διαστολής.
Σε εμένα που είχε κάψει φλάντζα κεφαλής άδειαζε το δοχείο.
Και ούτε η τάπα λαδιού είχε χρώμα.
Μου είπε το συνεργείο ότι τα honda τα περνάνε μέσω της εξάτμισης και δύσκολα θα δεις ανάμιξη στη τάπα λαδιού.
Όπως έχεις γράψει θερμοστάτη έχεις αλλάξει , τάπα ψυγείου θυμάμαι είχες αλλάξει.
Δεν ξέρω μήπως φανεί κάτι με obd να το έχεις συνδέσει τη ώρα που κανει το θέμα με το καλοριφέρ να δεις τη παράμετρο θερμοκρασία.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
για μενα λες....

·
Premium Member
18,669 Posts
Όλα οκ...από σέρβις βγήκα και ελέγχθηκαν μπροστά μου...
Σκέφτομαι ότι επειδή έρχεται ζέστη από το μοτέρ στα πόδια μήπως ο αισθητήρας του κλιματισμού που είναι στο ταμπλό διαβάζει λάθος ότι έχει ζέστη και στέλνει κρύο αέρα...τώρα μου ήρθε αυτό...
Σωστή η σκέψη. Βάλτο μόνο επάνω και δες αν το κάνει.

·
Registered
217 Posts
εχει ακουσει κανενας για βουλωμενο ψυγειο αυτοκινητου λογω στατικου ηλεκτρισμου?ηλεκτρολυτες?κατι τετοιο τελος παντων που χρειαζεται αντικατασταση?

·
Registered
309 Posts
Ολόσωστα αυτά που κάνεις αλλά εάν δεν κάνεις reset τον εγκέφαλο πριν τα κάνεις, τα κάνεις τσάμπα. Πάρε δανεικό ή αγόρασε ένα bluetooth adapter των 5 ευρώ και με ένα κινητό android και την εφαρμογή torque θα σου πω πως να το κάνεις ;)
Ρώτησα το μηχανικο που μου εκανε εξαρχης τον καθαρισμο και είχε κανει ηδη reset τον εγκεφαλο απο διαγνωστικο πριν την εκμαθηση...και το εκαναν και στη Honda που το πηγα πριν μια βδομαδα.
Επισης τσεκαρε για διαρροες (maf, pvc) και τπτ...τι να πω...
Επιπλεον, το διαγνωστικο δεν βγαζει κανενα error! Απλα οι στροφες του ρελαντι ειναι 720 αντι για 680 που προβλεπεται. Και για αυτο δεν "τερματιζει" η διαδικασια εκμαθησης. Θα το ξαναπαω αντιπροσωπεια στις 20 του μηνα.
Παιζει να το κρατησουν ολη τη βδομαδα μπας και βγαλουν ακρη.
Εκτος αν θέλει κατι τοσο "εξειδικευμενο" που μεσω του διαγνωστικου δεν ξερουν να το κανουν..

·
Registered
561 Posts
Ρώτησα το μηχανικο που μου εκανε εξαρχης τον καθαρισμο και είχε κανει ηδη reset τον εγκεφαλο απο διαγνωστικο πριν την εκμαθηση...και το εκαναν και στη Honda που το πηγα πριν μια βδομαδα.
Επιπλεον, το διαγνωστικο δεν βγαζει κανενα error! Απλα οι στροφες του ρελαντι ειναι 720 αντι για 680 που προβλεπεται. Και για αυτο δεν "τερματιζει" η διαδικασια εκμαθησης. Θα το ξαναπαω αντιπροσωπεια στις 20 του μηνα.
Εκτος αν θέλει κατι τοσο "εξειδικευμενο" που μεσω του διαγνωστικου δεν ξερουν να το κανουν..
Πουλα το και παρε κανα Γκολφακι να σωθεις!!!

·
Registered
463 Posts
Για πέστε γνώμες...
Σχετικά με θέρμανση καμπίνας...
Ξεκινάω από Αθήνα με εξωτερική θερμοκρασία 11, βάζω θέρμανση χωρίς α/κ στους 22, σε κάνα δεκάλεπτο αρχίζει και βγάζει ζεστό αέρα και ο χώρος γίνεται τούμπανο στη ζέστη...
κοντά στα Μέγαρα αρχίζω και κρυώνω βάζω χέρι και βγάζει κρύο αέρα, η εξωτερική θερμοκρασία έχει πάει 6 ανεβάζω στους 25, βγαίνει ζεστός αέρας αλλά σε καμιά ώρα πάλι κρύος με εξωτερική στους 4...
Για να βγάλει ζεστό αέρα το βάζω 28 και το αφήνω εκεί καθώς ο χώρος έχει κρυώσει αρκετά, εξωτερική 6...
Την άλλη μέρα που κινήθηκα μέσα στην πόλη, Αμαλιάδα, πάλι στους 22, 23 τούμπανο η ζέστη...
Επιστροφή Αθήνα με το ίδιο πρόβλημα, δηλ ξεκίνησα με 23 και 11 και έφτασα Αθήνα με 6 και 28...
Υποθέτω θερμοστάτης αν και δεν κουνήθηκε η βελόνα θερμοκρασίας καθόλου και όχι πρόβλημα του κλιματισμού...
Τι λέτε εσείς;;;:(
Εμένα πάλι μου φαίνεται φυσιολογική η λειτουργία στους 22. Κ σε μένα αυτό κάνει. Το βάζω auto κ 22, πιάνει θερμοκρασία κ μετά απλώς λειτουργεί ο ανεμιστήρας που φέρνει αέρα. Αν πέσει κάτω από 22 παίρνει μπροστά το AC κ φέρνει ζεστό.

·
Registered
463 Posts
Κ μιας κ λέμε για θερμοκρασίες, σταματημένος με auto 22 κ κινητήρα σε θερμοκρασία λειτουργίας, αν μετά από 2 λέπτα βλέπω τη βελόνα να πέφτει σημαίνει κολλημένος θερμοστάτης;

·
Νίκος
2,804 Posts
Κ μιας κ λέμε για θερμοκρασίες, σταματημένος με auto 22 κ κινητήρα σε θερμοκρασία λειτουργίας, αν μετά από 2 λέπτα βλέπω τη βελόνα να πέφτει σημαίνει κολλημένος θερμοστάτης;
Για να τσεκάρεις καλύτερα τον θερμοστάτη κάνε το εξής, τώρα με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες πήγαινε βόλτα σε ορεινή διαδρομή, δηλαδή να έχεις υψομετρική διαφορά, αφού φτάσεις αρχίζεις την κατάβαση με όσο το δυνατόν λιγότερο γκάζι εαν έχεις πρόβλημα με τον θερμοστάτη θα δείς την βελόνα θερμοκρασίας να πέφτει αισθητά μπορεί να βγεί και εκτός ορίων (προς τα κάτω) όπως εμένα πριν κανα-δυο χρόνια, αν δεις κάτι τέτοιο ο θερμοστάτης έχει σίγουρα πρόβλημα (δεν κλείνει εντελώς).

·
Premium Member
851 Posts
99%

Μην αφήνετε τους θερμοστάτες να τα παίξουν τελείως για να τους αλλάξετε. Μπορεί να μην είστε τόσο τυχεροί και να κολλήσει κλειστός αντί για ανοικτός.

Όταν λέει το manual αλλαγή το παραφλού καλό είναι να αλλάζουμε και το θερμοστάτη το κόστος είναι μηδαμινό σχετικά με τη ζημιά που μπορεί να προκαλέσει εάν "αστοχήσει".

Εγώ στο δικό μου τον άλλαξα για πλάκα (προληπτικά εντελώς) στις 70k χλμ χωρίς να παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα το αμάξι λειτουργικά. Ε λοιπόν δεν πέρασε με επιτυχία το τεστ που γράφει μέσα στο manual, που σημαίνει ότι είχε αρπάξει λίγο.

·
Premium Member
851 Posts
Εάν ισχύει αυτό για τις στροφές που γράφεις ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα έχει μια λογική να μην ολοκληρώνετε η διαδικασία. Αλλά αμφιβάλω πολύ ότι συμβαίνει αυτό λόγο των στροφών του ρελαντί. Για να καταλάβεις εμείς με τα τουρμπάτα δεν έχουμε συνήθως το κανονικό ρελαντί (είναι ρυθμισμένο πιο ψηλά λίγο) και δεν έχει κανένα πρόβλημα το idle relearn.

·
Registered
561 Posts
99%

Μην αφήνετε τους θερμοστάτες να τα παίξουν τελείως για να τους αλλάξετε. Μπορεί να μην είστε τόσο τυχεροί και να κολλήσει κλειστός αντί για ανοικτός.

Όταν λέει το manual αλλαγή το παραφλού καλό είναι να αλλάζουμε και το θερμοστάτη το κόστος είναι μηδαμινό σχετικά με τη ζημιά που μπορεί να προκαλέσει εάν "αστοχήσει".

Εγώ στο δικό μου τον άλλαξα για πλάκα (προληπτικά εντελώς) στις 70k χλμ χωρίς να παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα το αμάξι λειτουργικά. Ε λοιπόν δεν πέρασε με επιτυχία το τεστ που γράφει μέσα στο manual, που σημαίνει ότι είχε αρπάξει λίγο.
ΓΙΑΝΝΗ εισαι υπερβολικος καθε 5ετια που θελει αλλαγη το παραφλου να αλλαζεται και θερμοστατης!Ομως θα συμφωνησω μαζι σου να μην αφηνουμε κατι τοσο σημαντικο να "αστοχησει".Τυπικα εαν καποιος υποθετικα κανει 10.000χλμ/χρονο,στα 100.000χλμ/10ετια με 2 αλλαγες παραφλου γνησιο καλο θα ηταν να δινει το 30αρι και να τον αλλαζει!

Τι προτεινεις;

• 19301-RNA-315 (Fuji Seiko Thermostat)
  • 19301-RNA-306 (Nippon Thermostat)
  • ΦΛΑΤΖΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 19305-PLC-A00

·
Registered
309 Posts
Εάν ισχύει αυτό για τις στροφές που γράφεις ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα έχει μια λογική να μην ολοκληρώνετε η διαδικασία. Αλλά αμφιβάλω πολύ ότι συμβαίνει αυτό λόγο των στροφών του ρελαντί. Για να καταλάβεις εμείς με τα τουρμπάτα δεν έχουμε συνήθως το κανονικό ρελαντί (είναι ρυθμισμένο πιο ψηλά λίγο) και δεν έχει κανένα πρόβλημα το idle relearn.
Σαββατο θα δοκιμασουμε με το μηχανικο μου (εκτος Honda) αυτο που προτινει στο παρακατω βιντεο...ελπιζω να μην ειναι μουφα και ο τυπος να ξερει τι κανει...

·
Νίκος
2,804 Posts
ΓΙΑΝΝΗ εισαι υπερβολικος καθε 5ετια που θελει αλλαγη το παραφλου να αλλαζεται και θερμοστατης!Ομως θα συμφωνησω μαζι σου να μην αφηνουμε κατι τοσο σημαντικο να "αστοχησει".Τυπικα εαν καποιος υποθετικα κανει 10.000χλμ/χρονο,στα 100.000χλμ/10ετια με 2 αλλαγες παραφλου γνησιο καλο θα ηταν να δινει το 30αρι και να τον αλλαζει!

Τι προτεινεις;

• 19301-RNA-315 (Fuji Seiko Thermostat)
  • 19301-RNA-306 (Nippon Thermostat)
  • ΦΛΑΤΖΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 19305-PLC-A00

·
Νίκος
2,804 Posts
Εαν το αμάξι είναι "μαμά" το γνήσιο και μόνο το γνήσιο για 1.8 (19301-ΡΝΑ-315) θερμοστάτης μαζί με την φλάντζα του λιγότερο απο 50€. Οι τουρμπάτοι δικαιολογημένα να ψαχτούν με θερμοστάτες που ανοίγουν νωρίτερα.

·
Registered
561 Posts
Εαν το αμάξι είναι "μαμά" το γνήσιο και μόνο το γνήσιο για 1.8 (19301-ΡΝΑ-315) θερμοστάτης μαζί με την φλάντζα του λιγότερο απο 50€. Οι τουρμπάτοι δικαιολογημένα να ψαχτούν με θερμοστάτες που ανοίγουν νωρίτερα.
Μα εχει δυο προτασεις.Αρα ο αρχικος που φοραει απο τη μανα του ειναι ο fuji seiko;
Γι αυτο ρωτησα τι προτεινει!

311301

·
Premium Member
9,187 Posts
ή το ένα ή το άλλο φοράει ανάλογα το στοκ την συγκεκριμένη ημερομηνία κατασκευής...
το σεικο μου αρέσει καθώς τα ρολόγια έχουν αποδειχθεί αθάνατα...:p

21121 - 21140 of 21246 Posts