2006+ Honda Civic Forum banner

21161 - 21180 of 21246 Posts

·
Premium Member
9,595 Posts
Νιώθω χαρούμενος κατάφερα να με πει ο Κωνσταντίνος υπερβολικό :p

Εγώ με αυτόν τον είχα αντικαταστήσει και γνήσιο παραφλού. Φλάντζα δε χρειάζεται έξτρα, την έχει μέσα.

View attachment 311330

Εγω τον άλλαξα στα 67.000 χλμ και 10 χρόνια μαζί με το παραφλού τελείως προληπτικά χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα, αλλά μετά από έλεγχο του δεν δούλευε τελείως σωστά σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αναγράφονται στο service manual.
Θυμάσαι τιμή για το γνήσιο θερμοστάτη; ;

·
Registered
185 Posts
Είχα θέμα με το A/C και χθες ξεκίνησα τον έλεγχο.
Δυστυχώς είναι ο συμπιεστής, εχει κολλήσει και δεν γυρνάει! Οπότε πάει για αλλαγή.
Κοιτάω για sanden..όπως είναι και ο μαμά
Στην συζήτηση που είχα με ανταλλακτικά μου είπαν οτι στα παλια τα H δεν ειχαν ποτε ανταλλακτικά γιατι δεν χαλουσαν! Απο τότε που άλλαξαν πλευρά(τοποθέτησης) τα δουλεύουν κανονικά.
Το δεύτερο που μου ανέφεραν είναι υψηλές στροφές.
Κόστος υλικού 320

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

·
Premium Member
9,187 Posts
Είχα θέμα με το A/C και χθες ξεκίνησα τον έλεγχο.
Δυστυχώς είναι ο συμπιεστής, εχει κολλήσει και δεν γυρνάει! Οπότε πάει για αλλαγή.
Κοιτάω για sanden..όπως είναι και ο μαμά
Στην συζήτηση που είχα με ανταλλακτικά μου είπαν οτι στα παλια τα H δεν ειχαν ποτε ανταλλακτικά γιατι δεν χαλουσαν! Απο τότε που άλλαξαν πλευρά(τοποθέτησης) τα δουλεύουν κανονικά.
Το δεύτερο που μου ανέφεραν είναι υψηλές στροφές.
Κόστος υλικού 320

Το ρελέ το κοίταξες;

·
Registered
185 Posts
Το ρελέ το κοίταξες;
Ναι αυτο ηταν απο τα πρώτα..
Δεν ειναι οτι δεν κομπλαρει δεν γυρνάει ο συμπιεστης ο ίδιος ειναι κολλημένος

·
Premium Member
9,187 Posts
:( πολύ περίεργο...όταν κολλάει το ρελέ και μένει συνεχώς ανοιχτός τότε σου δίνει σημάδι, σταματάει να βγάζει κρύο αέρα και τα σωληνάκια παγώνουν, ένδειξη ότι το φρεον έχει υπερσυμπιστει , έτσι μετά σπάει ο συμπιεστής...για κόλλημα δεν έχω ακούσει...

·
Premium Member
9,595 Posts
Ερώτηση...
Στους πόσους βαθμούς Κελσίου δουλεύει το μοτέρ μας 1.8.
Για το νερό ψύξης εννοώ. 85 90 ;;;
Στους πόσους βαθμούς Κελσίου ανοίγει ο θερμοστάτης; ;

·
Νίκος
2,804 Posts
λειτουργία στούς 95 κελσίου, αρχίζει να ανοίγει στους 80-84 κελσίου.

Attachments

·
Premium Member
18,669 Posts
Επίσης τα βεντιλατέρ παίρνουν στους 96οC και κλείνουν στους 94oC.

·
Premium Member
18,669 Posts
στους 102oC τι πρεπει να ανοιγει που βλεπουν στο διαγνωστικο?
Τα νέα turbo μοτέρ λειτουργούν σε υψηλότερη θερμοκρασία από τα R18A.

·
Registered
217 Posts
για το 1.8 R18A2 λεω...
θυμαμαι οταν ειχα αλλαξει αντλια νερου που ειχε συνδεσει στην θυρα ενα μαραφετι που εδειχνε βαθμους κελσιου και καπου εκει νομιζω οτι ανοιγε το βεντιλατερ?επισης προσφατα με την περιπετεια που ειναι ακομη σε εξελιξη παλι ακουσα οτι στους 102 ανοιγει το βεντιλατερ????ενδειξη μεσω διαγνωστικου.διορθωστε με αν κανω λαθος.

·
Premium Member
18,669 Posts
στους 102oC τι πρεπει να ανοιγει που βλεπουν στο διαγνωστικο?
για το 1.8 R18A2 λεω...
θυμαμαι οταν ειχα αλλαξει αντλια νερου που ειχε συνδεσει στην θυρα ενα μαραφετι που εδειχνε βαθμους κελσιου και καπου εκει νομιζω οτι ανοιγε το βεντιλατερ?επισης προσφατα με την περιπετεια που ειναι ακομη σε εξελιξη παλι ακουσα οτι στους 102 ανοιγει το βεντιλατερ????ενδειξη μεσω διαγνωστικου.διορθωστε με αν κανω λαθος.
Στο flashpro της hondata δεν υπάρχει πουθενά τέτοια τιμή στο εργοστασιακό πρόγραμμα.

·
Registered
217 Posts
Στο flashpro της hondata δεν υπάρχει πουθενά τέτοια τιμή στο εργοστασιακό πρόγραμμα.
ισως να μην ηταν ενδειξη βεντιλατερ αλλα κατι αλλο...ειμαι σιγουρος παντως.

·
Collateral M o d e r ator
4,207 Posts
Μιλώντας για θερμοκρασίες, κλπ να καταθέσω κ γω την επικαιρότητά μου..

Μου το έκανε κάνα 2 φορές χωρίς να δώσω σημασία να μη βγάζει ζεστό αέρα ο κλιματισμός.. Την ίδια περίοδο με εξωτερικές θερμοκρασίες 0-10max βαθμούς παρατηρώ μια καθυστέρηση στο να ξεκινήσει να δουλεύει αέριο μέχρι και 10λεπτά πορείας.. Και αυτό όχι σταθερά, μέρα παρά μέρα ας πούμε τελευταία βδομάδα.. (θέλει 30 βαθμούς και πάνω για να ανοίξει η βαλβίδα του..)
Προχτές που αντιλήφθηκα ξανά ότι σταματάει να βγάζει ζεστό αέρα ανοίγω το app να βλέπω Coolant Temprature και παρατηρώ ότι ήταν στους 102 βαθμούς και ανέβαινε.. Έφτασε μέχρι 117 και πήρα ξανά την κατηφόρα.. Έφτασε 90 αρκετά γρήγορα και έμεινε εκεί.. Μετά από κανά 10λεπτο ξεκινάει ξανά να ανεβαίνει, φτάνει 106 και ξανά σταματάει ο ζεστός αέρας.. Εκεί αρχίζει πάλι να κατεβαίνει και φτάνει 86.. Σε 3-5' πάλι σταθερά 90..
Σε όλα τα παιχνίδια της θερμοκρασίας, η βελόνα ακολουθούσε με χαρακτηριστική καθυστέρηση αυτό που έβλεπα εγώ στο κινητό.. Ακολουθούσε όμως..

Παραφλού έλεγξα μέσα στη νύχτα και φαινόταν οκ αλλά θα ξανακοιτάξω...
Ψηλιάζομαι θερμοστάτη στα τελευταία του...
Προγραμματίζω αλλαγή σε όλο το παραφλού σε κάνα μήνα και προληπτικά θερμοστάτη..
Κοντεύω 390Κ χλμ και δε θυμάμαι να τα έχω αλλάξει ποτέ τα παραπάνω.. Μιά φορά να συμπλήρωσε παραφλού ο αεριτζής μου μόνο θυμάμαι..

Μήπως αυτό που βλέπω στο app είναι άλλη ένδειξη; Τι να είναι; Στους πόσους βαθμούς βράζει το παραφλού δηλαδή;
Το ψυγείο γενικά θέλει κανένα καθάρισμα-άδειασμα-αφαλάτωση σαν τις καφετιέρες κλπ;;

·
Registered
561 Posts
Προγραμματίζω αλλαγή σε όλο το παραφλού σε κάνα μήνα και προληπτικά θερμοστάτη..
Κοντεύω 390Κ χλμ και δε θυμάμαι να τα έχω αλλάξει ποτέ τα παραπάνω..
Μιά φορά να συμπλήρωσε παραφλού ο αεριτζής μου μόνο θυμάμαι..
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

200.000χλμ ή 10 χρονια λειτουργιας λενε οι Χονταιοι για το παραφλου που ειχε μεσα απο το εργοστασιο.

·
Registered
270 Posts
Μιλώντας για θερμοκρασίες, κλπ να καταθέσω κ γω την επικαιρότητά μου..

Μου το έκανε κάνα 2 φορές χωρίς να δώσω σημασία να μη βγάζει ζεστό αέρα ο κλιματισμός.. Την ίδια περίοδο με εξωτερικές θερμοκρασίες 0-10max βαθμούς παρατηρώ μια καθυστέρηση στο να ξεκινήσει να δουλεύει αέριο μέχρι και 10λεπτά πορείας.. Και αυτό όχι σταθερά, μέρα παρά μέρα ας πούμε τελευταία βδομάδα.. (θέλει 30 βαθμούς και πάνω για να ανοίξει η βαλβίδα του..)
Προχτές που αντιλήφθηκα ξανά ότι σταματάει να βγάζει ζεστό αέρα ανοίγω το app να βλέπω Coolant Temprature και παρατηρώ ότι ήταν στους 102 βαθμούς και ανέβαινε.. Έφτασε μέχρι 117 και πήρα ξανά την κατηφόρα.. Έφτασε 90 αρκετά γρήγορα και έμεινε εκεί.. Μετά από κανά 10λεπτο ξεκινάει ξανά να ανεβαίνει, φτάνει 106 και ξανά σταματάει ο ζεστός αέρας.. Εκεί αρχίζει πάλι να κατεβαίνει και φτάνει 86.. Σε 3-5' πάλι σταθερά 90..
Σε όλα τα παιχνίδια της θερμοκρασίας, η βελόνα ακολουθούσε με χαρακτηριστική καθυστέρηση αυτό που έβλεπα εγώ στο κινητό.. Ακολουθούσε όμως..

Κοντεύω 390Κ χλμ και δε θυμάμαι να τα έχω αλλάξει ποτέ τα παραπάνω.. Μιά φορά να συμπλήρωσε παραφλού ο αεριτζής μου μόνο θυμάμαι..

Μήπως αυτό που βλέπω στο app είναι άλλη ένδειξη; Τι να είναι; Στους πόσους βαθμούς βράζει το παραφλού δηλαδή;
Το ψυγείο γενικά θέλει κανένα καθάρισμα-άδειασμα-αφαλάτωση σαν τις καφετιέρες κλπ;;
Επειδή είναι αρκετά τα χιλιόμετρα , άλλαξε και μια αντλία νερού μαζί με τα υπόλοιπα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

21161 - 21180 of 21246 Posts