2006+ Honda Civic Forum banner

21241 - 21247 of 21247 Posts

·
Registered
153 Posts
Μπαι δε Γουέι εχθές μίλησα με το Μάνο, είναι σίγουρος ότι αυτό που κάνει το αμάξι μου είναι θερμοστάτης...τον ρώτησα και για τον φίλο ότι του έβγαλε σινεμπλόκ πίσω άξονα και μου είπε κατά λέξη: αποκλείεται... εκτός αν το πήγαινε μόνο χωματόδρομο ή σε πολύ καλούς δρόμους συνέχεια...
Και να απαντήσω στο φίλο, ναι κ πατέρας του και ο αδερφός του είναι φρένας φορτηγών, αλλά ο Μάνος λόγω λόξας φτιάχνει και επιβατικά...
Αντε τωρα να βγαλεις ακρη!

Δεν κουράζεις καθόλου, απλά μας φάνηκε περίεργο όλα να πέσουν μαζεμένα σε σένα...
Λογικό σε ένα αμάξι 13+ χρονών να θέλει βάσεις μοτέρ, ακρομπαρα, ψαλίδια, αναλώσιμα είναι αυτά, αλλά όλα μαζί ταυτόχρονα; Η ΑΤΥΧΙΑ...
καί γω θέλω ψαλίδια εδώ και τρία χρόνια αλλά εκτός από θόρυβο δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, τα ελέγχω συχνά και το καθυστερώ όσο μπορώ λόγω κόστους...
Όσο αφορά τα υγρά που έχανες (εσύ δεν είσαι ή κάνω λάθος, έχω χάσει λίγο την μπάλα) από το ψυγείο, συγνώμη αλλά ο μάστορας είναι για τα μπάζα αν δεν μπορεί να βρει από που χάνει και αλλάζει το μισό κύκλωμα χωρίς λόγο...
Τέλος πάντων αν σκέφτεσαι να κρατήσεις το αμάξι σιγά σιγά μπορείς να το φτιάξεις ξεκινώντας με πλέον απαραίτητα κατά σειρά προτεραιότητας...
Πχ οι οθόνες θέλουν απλά άνοιγμα και κόλλημα οι επαφές μικρό κόστος εκτός από το βάλε βγάλε που αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, βίντεο υπάρχουν πολλά στο γιουτιουμπ και πολλοί εδώ τα έχουν αποθηκεύσει οπότε μπορούν να σε βοηθήσουν...
Σιγά σιγά θα σε βοηθήσουμε όλοι, αρκεί να μην μας τα λες όλα μαζί και χάνουμε την μπαλα:giggle:...
Λιγο πολυ κι εγω στην ιδια κατασταση ειμαι. Το αυτοκινητο ειναι ψιλο - κουδουνιστρα.. Πηγα και σε service της Honda οπου μου ειπαν να μην αλλαξω τιποτε και να το αφησω οπως ειναι.
Επειδη ομως δεν αντεχω να το ακουω να κοπαναει και δεν ξερω και ποσο ασφαλες ειναι το αμαξι ετσι ,. κατι τριξιματα στο τιμονι ειδικα οταν ειναι κρυο πηγα κι αλλου οπου μου ειπε οτι θελουν ολα αλλαγη. Ακρομπαρα, ψαλιδια, ζανφορ, stoper αμορτισερ, top mounts. Αυτα για εμπρος συν τα σινεμπλοκ για τον πισω αξονα.
Αυτα, ελπιζω να μη σας αγχωσα κι εγω. :)

·
Registered
574 Posts
Ροδελες τις έχω πάρει αλλά ακόμη δεν τις έχω βάλει. Θέλει χώρο και πρέπει να βρω και το σχεδιάγραμμα αλλά και ένα καλό μυτοτσιμπιδο. Πάντως αυτό με τη σύριγγα ωραίο ακούγεται! Αν μπορείς να το μοιραστείς μαζί μας να δούμε πως ειναι?
Θα πρεπει να κατσεις ανασκελα με το κεφαλι σου κατω απο πεταλια,εννοειται με φακο και να εισαι ηρεμος χωρις αγχος.Το τρομπακι σου δινει 2 ανοιγματα πανω σε μια ροδελα που περιστρεφεται.Ριξε 3 ml τουλαχιστον βαλβολινη στο ανοιγμα και παιξε το πεταλι να δεις αν κανει θορυβο.Οσο για τη συριγγα βγαζεις τη βελονα απο το προσαρμογεα ζεσταινοντας συνδεεις το ακροφυσιο απο wd40.Για τις ροδελες περνα τις απο γρασο πρωτα.Παρε και το post του Νικου πως τις βαζει Experimental Greek forum II

·
Premium Member
9,204 Posts
Το έχω γράψει, δεν γνωρίζω σε ηλεκτρονικές βλάβες τι κανει, καθώς δεν μου έχουν τύχει...τις επόμενες ημέρες που θα πάω για αλλαγή θερμοστάτη θα τον ρωτήσω...

·
Registered
217 Posts
Το έχω γράψει, δεν γνωρίζω σε ηλεκτρονικές βλάβες τι κανει, καθώς δεν μου έχουν τύχει...τις επόμενες ημέρες που θα πάω για αλλαγή θερμοστάτη θα τον ρωτήσω...
θα παω αυριο μετα την δουλεια.

·
Registered
153 Posts
Κοιταζα σημερα στο αγγλικο κομματι και εκει δε μιλανε για πληρη αλλαγη αλλα αλαγη των bushes.
Θα πρεπει να βρεις και καποιο συνεργειο με τα καταλληλα εργαλεια φανταζομαι.

Εδω το ποστ απο farqui

·
Premium Member
3,564 Posts
Δεν ξέρω αν θυμάστε που είχα ένα θέμα με τον δείκτη θερμοκρασίας ψυκτικού (αυτός αριστέρα που έχουμε) που ήταν πάντα χαμηλά και ανέβαινε πολύ λίγο μετά από πολύ ώρα (κανονικά πρέπει να πηγαίνει λίγο κάτω από την μέση) και όπως πολύ σωστά είχατε πει πολλοί εδώ μέσα ήθελε αλλαγή θερμοστάτη. Ε λοιπόν τον άλλαξα μετά από καιρό (όχι με original γιατί είχε γύρω στα 55€ ο Honda αλλά με ένα ιταλικό που είχε τα μισά) και όλα τώρα μια χάρα!
Μαζί με αλλαγή λαδιών και αλλαγή μιας λάμπας Η11 και ενός Τ5 - φώτα θέσεως (ευτυχώς είχα περισευούμενες δικές μου) και αλλαγή φίλτρο χωάνης (και αυτή την είχα πάρει εγώ) μου πήγε γύρω στα 95€ σε φιλικό συνεργείο στον Αγ. Δημήτριο. Όλα καλά λοιπόν και ευχαριστώ πάλι όλους.

ΥΓ Ξέχασα να πω οτι μου είπε οτι κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξουμε τα σινεμπλοκ μπροστά (αν και εγώ δεν ακούω κάτι ή νίωθω διαφορά) και για τον ιμάντα που του είπα να κοιτάξει μου είπε οτι είναι εντάξει αλλά είδε κάτι σημάδια από μια πολύ μικρή διαρροή από ψυκτικό οπότε ίσως να πρέπει κάποια στιγμή στο μέλλον να γίνει αλλαγή ιμάντα και ρουλεμάν γιατί κάπου χάνουν και με το καιρό φθείρονται.

21241 - 21247 of 21247 Posts