2006+ Honda Civic Forum banner

21421 - 21440 of 21455 Posts

·
Registered
687 Posts
Καλησπερα,κανε μια ερωτηση στον Platanas.gr.
Πως ειναι σαν αυτο;Γιατι εμενα στο 3dr types εχει και ρυθμιστη/ανακληση καθρεπτων ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ ΕΜΠΡΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ CIVIC 06-12 5DR - Platanas.gr

150 ευρω με τοποθετηση ειναι πολλα.Υπαρχουν και ιμιτασιον με 60ευρω αλλα δεν αξιζει ,γιατι το γνησιο εχει λογικη τιμη.

·
Premium Member
18,744 Posts
Καλησπέρα με λένε Ουρανία και είμαι κάτοχος ενός honda civic Hatchback VIII το οποίο μου παρουσίασε ξαφνικά το εξής πρόβλημα. Δεν ανοίγει το παράθυρο του συνοδηγού και στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως ευθύνεται ο διακόπτης από το παράθυρο του οδηγού και πρέπει να αλλαχτεί όλος με συνολικό κόστος στα 150 ευρώ. Κατί οικονομικότερο και αξιόπιστο υπάρχει;
Καλησπέρα Ουρανία,
Υποθέτω ότι ήδη έλεγξαν ασφάλειες και είναι εντάξει.

Ξέρεις να κάνεις reset τα παράθυρα;
Υπάρχει διαδικασία που μπορείς να κάνεις reset στα παράθυρα σε περίπτωση που δεν λειτουργεί το auto ή καθόλου.
Ακολούθησε τις οδηγίες στο pdf στην πόρτα και για το παράθυρο που σου κάνει πρόβλημα.
Αν το δικό σου δεν ανοίγει καθόλου, μην αγχώνεσαι, κάνε από το step 3 και μετά.
Κατά 99,9% θα φτιάξει.
Μην απογοητευτείς αν δεν τα καταφέρεις με την 1η, ξαναδοκίμασε.

Attachments

·
Registered
3 Posts
Καλησπερα,κανε μια ερωτηση στον Platanas.gr.
Πως ειναι σαν αυτο;Γιατι εμενα στο 3dr types εχει και ρυθμιστη/ανακληση καθρεπτων ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ ΕΜΠΡΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ CIVIC 06-12 5DR - Platanas.gr

150 ευρω με τοποθετηση ειναι πολλα.Υπαρχουν και ιμιτασιον με 60ευρω αλλα δεν αξιζει ,γιατι το γνησιο εχει λογικη τιμη.
Είναι ακριβώς σαν το δικό σου. αυτό που μου έστειλες.

·
Registered
224 Posts
Καλησπέρα με λένε Ουρανία και είμαι κάτοχος ενός honda civic Hatchback VIII το οποίο μου παρουσίασε ξαφνικά το εξής πρόβλημα. Δεν ανοίγει το παράθυρο του συνοδηγού και στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως ευθύνεται ο διακόπτης από το παράθυρο του οδηγού και πρέπει να αλλαχτεί όλος με συνολικό κόστος στα 150 ευρώ. Κατί οικονομικότερο και αξιόπιστο υπάρχει;
ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. ΒΡΗΚΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΜΠΟΥΤΟΝΙΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ, ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 55 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΒΑΤΟΡ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ, ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ. ΩΣΤΟΣΟ, ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΝΟ Η ΜΠΟΥΤΟΝΙΕΡΑ, ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΥΣΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 150 ΕΥΡΩ. ΠΑΡΕ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

·
SY8CPC
750 Posts
Τελικά, στα 12 χρόνια και 173000 χλμ θα πρέπει να αλλάξω τον κομπρέσορα του A/C. Έχω δει κάποια OEM (π.χ. Nissins) που βγαίνουν στα 260 ευρώ... Έχει κάποιος κάποια πρόταση; Σκέφτομαι και την αγορά μεταχειρισμένου original...
Δεκτή κάθε πρόταση- παρατήρηση...

·
SY8CPC
750 Posts
Σήμερα τοποθετήθηκε ο νέος κομπρέσορας του a/c. Τελικά έβαλα αυτόν:
AVA

Εξωτερικά φαίνεται ολόιδιος με τον εργοστασιακό Sanden με όλες τις γωνίες, καμπύλες και υποδοχές να ταιριάζουν απόλυτα κατά την τοποθέτηση.

Τελικά, κάποιοι μεταλλικοί θόρυβοι - κροταλίσματα που είχα δεν ήταν ούτε από τα ωστήρια που χτυπούσαν ούτε από τον προεντατήρα, που κάποιοι μου είχαν πει, αλλά προέρχονταν από τον κομπρέσορα.

Περιττό να πω ότι ψύχει πολύ καλά πλέον...

Κόστος ανταλλακτικού: κάτι λιγότερο από 200 ευρώ...

Προληπτικά αλλάχτηκαν οι βαλβίδες στις σωληνώσεις (εκεί που κουμπώνει το μηχάνημα καθαρισμού, συντήρησης φρέον) και αλλάχτηκε και το λουρί του δυναμό μια και στα 12 χρόνια και 173000χλμ δεν το είχα αλλάξει...Από εμφάνιση ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση για τα χρόνια του και το κράτησα για ώρα ανάγκης...

Στην φωτογραφία σύγκριση του παλιού κομπρέσορα με τον νέο...
313848
313849
313850

·
Premium Member
3,410 Posts
Καλοριζικος Παναγιωτη!!

• Like
Reactions: panayiotis

·
Registered
224 Posts
Καλορίζικα Παναγιώτη! Ο καινούργιος κομπρέσορας φαίνεται καλύτερος, λιγότερη πλαστικούρα και περισσότερο μέταλλο!
Τον ιμάντα στο δυναμό σου πρότεινε ο μηχανικός να τον αλλάξεις ή πήρες εσύ προληπτικά την πρωτοβουλία;
Έχω 107000 χλμ σε 11 χρόνια και δε μου έχει πει κανένας ακόμα να τον αλλάξω :p

Σήμερα τοποθετήθηκε ο νέος κομπρέσορας του a/c. Τελικά έβαλα αυτόν:
AVA

Εξωτερικά φαίνεται ολόιδιος με τον εργοστασιακό Sanden με όλες τις γωνίες, καμπύλες και υποδοχές να ταιριάζουν απόλυτα κατά την τοποθέτηση.

Τελικά, κάποιοι μεταλλικοί θόρυβοι - κροταλίσματα που είχα δεν ήταν ούτε από τα ωστήρια που χτυπούσαν ούτε από τον προεντατήρα, που κάποιοι μου είχαν πει, αλλά προέρχονταν από τον κομπρέσορα.

Περιττό να πω ότι ψύχει πολύ καλά πλέον...

Κόστος ανταλλακτικού: κάτι λιγότερο από 200 ευρώ...

Προληπτικά αλλάχτηκαν οι βαλβίδες στις σωληνώσεις (εκεί που κουμπώνει το μηχάνημα καθαρισμού, συντήρησης φρέον) και αλλάχτηκε και το λουρί του δυναμό μια και στα 12 χρόνια και 173000χλμ δεν το είχα αλλάξει...Από εμφάνιση ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση για τα χρόνια του και το κράτησα για ώρα ανάγκης...

Στην φωτογραφία σύγκριση του παλιού κομπρέσορα με τον νέο... View attachment 313848 View attachment 313849 View attachment 313850

·
Registered
687 Posts
Εμενα το type s εχει 69.900χλμ και μου ειπε στο service του Ιουνιου,του χρονου παρε εναν γνησιο και φερτον να τον αλλαξουμε.Αντεχει αλλα ειδε κατι σκασιματακια.Λαστιχο με ινες συνθετικο ειναι καθε 10χρονια πρεπει να αλλαζεται,δικη μου αποψη!

• Like
Reactions: panayiotis

·
Registered
48 Posts
Παιδιά τρίζει το ταμπλό τερμα αριστερά κοντά στο τζάμι. Έλεγα να βάλω λίγη ταινία διπλής όψης αν είναι να κολλήσει καλύτερα. Έχει συμβεί σε κανέναν?

·
Registered
1,399 Posts
Καλημέρα, στο Civic του αδερφού μου 8G, 1.4 του 2012 με 27.000χλμ, ναι με 27000χλμ, άναψε τον Ιανουάριο 2020 check engine, διάγνωση βλάβη πιθανότατα σε 3ο κύλινδρο. Κυριακή ξαναβοσβησε check engine, κλείσαμε ραντεβού στο Σ. Τι να περιμενουμε;;; Όταν άναψε το λαμπάκι το αμάξι δεν τραβουσε

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
883 Posts
Καλορίζικα Παναγιώτη! Ο καινούργιος κομπρέσορας φαίνεται καλύτερος, λιγότερη πλαστικούρα και περισσότερο μέταλλο!
Τον ιμάντα στο δυναμό σου πρότεινε ο μηχανικός να τον αλλάξεις ή πήρες εσύ προληπτικά την πρωτοβουλία;
Τι εννοείς;

·
Registered
224 Posts
Τι εννοείς;
ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ, ΤΟ ΚΑΤΩ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ, ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΥ ΜΑΥΡΙΛΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ :D :D
ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ

·
SY8CPC
750 Posts
Τον ιμάντα προληπτικά τον αλλαξα γιατί ήταν πολλά τα χιλιόμετρα και τα χρόνια...
Μεταλλικοί είναι και οι δύο οι κομπρεσορες και στο βάρος δεν είδα διαφορά...

·
Premium Member
9,241 Posts
Παιδιά τρίζει το ταμπλό τερμα αριστερά κοντά στο τζάμι. Έλεγα να βάλω λίγη ταινία διπλής όψης αν είναι να κολλήσει καλύτερα. Έχει συμβεί σε κανέναν?
Εγώ στην ένωση του τζαμιού με το φρύδι έχω βάλει αφρολεξακι σπρώχνοντας λίγο το τζάμι και το σφηνωσα εκεί...δεκατρία χρόνια είναι εκεί, αν έχεις όρεξη λυστο όλο να βάλεις περισσότερο και καλύτερα...

• Like
Reactions: Samis

·
Registered
48 Posts
Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Αν αποφασίσω να το λύσω, είναι εύκολο? Το έχει κάνει κανείς?

·
Registered
287 Posts
Καλημέρα, στο Civic του αδερφού μου 8G, 1.4 του 2012 με 27.000χλμ, ναι με 27000χλμ, άναψε τον Ιανουάριο 2020 check engine, διάγνωση βλάβη πιθανότατα σε 3ο κύλινδρο. Κυριακή ξαναβοσβησε check engine, κλείσαμε ραντεβού στο Σ. Τι να περιμενουμε;;; Όταν άναψε το λαμπάκι το αμάξι δεν τραβουσε

Πολλά μπορεί να είναι . Το πιο πιθανόν καύσιμο.
Μετά θα κοιταζα τα μπουζί του , και εάν αλλάζει το φίλτρο καυσίμου θα το άλλαζα. Πλέον στα καινούργια δεν αλλάζει είναι εμβαπτισμένο μέσα στη αντλια

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,399 Posts
Πολλά μπορεί να είναι . Το πιο πιθανόν καύσιμο.
Μετά θα κοιταζα τα μπουζί του , και εάν αλλάζει το φίλτρο καυσίμου θα το άλλαζα. Πλέον στα καινούργια δεν αλλάζει είναι εμβαπτισμένο μέσα στη αντλια

Ευχαριστώ Μελέτη, το βάλαμε χτες στο Σ να το ψάξει και περιμένουμε απαντηση

·
Registered
287 Posts
Ευχαριστώ Μελέτη, το βάλαμε χτες στο Σ να το ψάξει και περιμένουμε απαντηση

Ενημέρωσε για τη πορεία και τι θα βρουν ,

21421 - 21440 of 21455 Posts