2006+ Honda Civic Forum banner

21521 - 21540 of 21545 Posts

·
Registered
731 Posts
Τι άποψη έχετε για τα φωτιστικά magneti Marell??? Έχουν χαλάσει οι προβολείς ομίχλης μου και είναι τεράστια η διαφορά σε σχέση με τα γνήσια από Ελλάδα.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Οταν λες εχουν χαλασει μπορουμε να εχουμε μια φωτογραφια;

·
Premium Member
18,790 Posts
Υγρασία έχουν πάρει. Μπορεί και να καθαρίζουν.

·
Registered
197 Posts
Έχει πάρει υγρασία αλλά έχουν καεί για είχαν μπει στραβά οι παλιότερες λάμπες από ότι μπυ είπαν

·
Registered
60 Posts
Ίδια τιμη βλέπω. Δεν ξέρω ποια έχει στον Πλατάνα. Πάρε ένα τηλ, αν είναι τα ίδια τσίμπα τα. Το autodoc ίσως σου βγάλει έκπτωση καλύτερη σε λίγο καιρό βέβαια, αλλά ο Πλατάνας είναι εδω και τα παίρνεις άμεσα.

·
Premium Member
9,280 Posts
  • Like
Reactions: Samis

·
Registered
60 Posts
Έχεις δίκιο. Νόμιζα ήταν ζευγάρι γιατί έχω στο καλάθι να πάρω δισκοπλακεςνκβτο έχω να κάθεται εκεί μήπως βρω από αλλού η γίνει καλύτερη έκπτωση

·
Registered
197 Posts
Έχεις δίκιο. Νόμιζα ήταν ζευγάρι γιατί έχω στο καλάθι να πάρω δισκοπλακεςνκβτο έχω να κάθεται εκεί μήπως βρω από αλλού η γίνει καλύτερη έκπτωση
Αξίζει;;; Γιατί είναι ήδη παρά πολύ φθηνό.

·
Registered
462 Posts
Παιδιά χθες σε κάποια φάση καθώς πήγα να παρκάρω έσβησε το αμάξι. Παω να το βάλω μπρος..τιποτα. Η μίζα γυρνούσε κανονικά, η μπαταρία έδινε στροφές αν και πριν μερικές μέρες μου είχε βγάλει την πορτοκαλί ένδειξη start stop not available.Το αμάξι δεν είχε κάποιο σφάλμα στην οθόνη.
Ήρθε φίλος από συνεργείο Honda και έβαλε αυτό που ανιχνεύει βλάβες(το αμάξι δεν έβγαλε κάτι στην οθονη) και έβγαλε σφαλμα p404 EGR. Το έβγαλε το φύσηξε και έκανε reset τη βλάβη. Το αμάξι έστρωσε μετά και δούλεψε κανονικά.Πιστεύω ή υπήρχε κάποιο σκουπίδια στο EGR και βγάζοντας το έφυγε ή λόγω αφορτιστης μπαταρίας το αμάξι το είδε σαν βλάβη δε ξέρω.
Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

·
Νίκος
2,930 Posts
Για την ακρίβεια ο κωδικός P404 είναι "Exhaust Gas Recirculation Control Circuit Range/Performance" οπότε η βλάβη έχει να κάνει με την βαλβίδα EGR και οχι με κάτι άλλο, δεν είναι κάτι κοινό και δεν νομίζω να έχει συμβεί σε κάποιον άλλο, μια σύνδεση με διαγνωστικό ίσως σου δείξει παραπάνω πράγματα, απο τις απλές θύρες elm327 που υποθέτω οτι χρησιμοποίησε ο φίλος σου για να δει την βλάβη.

• Like
Reactions: sakis9282

·
A. Senna
8,060 Posts
Για την ακρίβεια ο κωδικός P404 είναι "Exhaust Gas Recirculation Control Circuit Range/Performance" οπότε η βλάβη έχει να κάνει με την βαλβίδα EGR και οχι με κάτι άλλο, δεν είναι κάτι κοινό και δεν νομίζω να έχει συμβεί σε κάποιον άλλο, μια σύνδεση με διαγνωστικό ίσως σου δείξει παραπάνω πράγματα, απο τις απλές θύρες elm327 που υποθέτω οτι χρησιμοποίησε ο φίλος σου για να δει την βλάβη.
Από οτι καταλαβα πηγε και το είδε ο τεχνικος της honda (που τυγχάνει να είναι κοινός μας φιλος με τον Σακη) με το επισημο διαγνωστικο οχι elm type..
Οχι επειδή ειναι φίλος αλλα το παιδί σε γνώσεις και τροπο λειτουργίας ειναι αλλου.. Σε καποιο αλλο thread αναφερθηκε απο τον Κωνσταντίνο για σφιξιμο μπουζι με ροποκλειδο κτλ, θα σας πω οτι την τελευταία φορα που του ζητησα να κάνει τις ζαντες μπρος-πισω, τις εσφιξε με δυναμοκλειδο, οχι αεροκλειδο οπως όλοι..

MakTheo

·
Νίκος
2,930 Posts
Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο γι αυτό υπέθεσα οτι είδε τον κωδικό της βλάβης με elm αν όντως η διάγνωση έγινε με διαγνωστικό honda τότε θέλω κι εγω να γίνω φίλος του...:)

·
Νίκος
2,930 Posts
Από οτι καταλαβα πηγε και το είδε ο τεχνικος της honda (που τυγχάνει να είναι κοινός μας φιλος με τον Σακη) με το επισημο διαγνωστικο οχι elm type..
Οχι επειδή ειναι φίλος αλλα το παιδί σε γνώσεις και τροπο λειτουργίας ειναι αλλου.. Σε καποιο αλλο thread αναφερθηκε απο τον Κωνσταντίνο για σφιξιμο μπουζι με ροποκλειδο κτλ, θα σας πω οτι την τελευταία φορα που του ζητησα να κάνει τις ζαντες μπρος-πισω, τις εσφιξε με δυναμοκλειδο, οχι αεροκλειδο οπως όλοι..

MakTheo
Αγαπητέ Μάκη, να μιλήσω λίγο γενικότερα και άσχετα με την κουβέντα που κάναμε παραπάνω μιας και αναφέρθηκες σε δυναμόκλειδα, δεν σημαίνει οτι όποιος χρησιμοποιεί δυναμόκλειδο είναι και σωστός!!! υπάρχουν πιτσιρικάδες κυρίως που ενω χρησιμοποιούν δυναμόκλειδο και τους βλέπει ο πελάτης και δίνει πόντους στην ουσία κάνουν μια τρύπα στο νερό γιατί απλά δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούν, οπότε το δυναμόκλειδο απο μόνο του δεν λέει τίποτε.

• Like
Reactions: kostashcivic

·
A. Senna
8,060 Posts
Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο γι αυτό υπέθεσα οτι είδε τον κωδικό της βλάβης με elm αν όντως η διάγνωση έγινε με διαγνωστικό honda τότε θέλω κι εγω να γίνω φίλος του...:)
Εδω στις αρχές εδώ στο φορουμ είχε έρθει Δραμα ο jimp απο Λάρισα για καποιο θεμα/θεματα που είχε..
Το παιδι να φανταστεις πληροφορική σπουδασε (συμφοιτητες ειμασταν) αλλα απο 5 χρόνων στο συνεργείο του πατέρα του, καταλαβαίνεις.. Δεν εχει τον τροπο σκεψης/λειτουργίας του "κλασσικου" μηχανικού που περασε πρώτα ως βοηθός/τσιράκι στο πλάι κάποιου πρώτα.. Το προγραμμα πελατολογιου/αποθηκης/αποδειξεων να φανταστεις το εγραψε μόνος του καθώς το εξειδίκευσε στις αναγκες του συνεργείου του..
Τοτε τον προτεινα πολλες φορές να γραφτεί στο φορουμ αλλα δεν υπήρχε χρονος.

MakTheo

·
A. Senna
8,060 Posts
Αγαπητέ Μάκη, να μιλήσω λίγο γενικότερα και άσχετα με την κουβέντα που κάναμε παραπάνω μιας και αναφέρθηκες σε δυναμόκλειδα, δεν σημαίνει οτι όποιος χρησιμοποιεί δυναμόκλειδο είναι και σωστός!!! υπάρχουν πιτσιρικάδες κυρίως που ενω χρησιμοποιούν δυναμόκλειδο και τους βλέπει ο πελάτης και δίνει πόντους στην ουσία κάνουν μια τρύπα στο νερό γιατί απλά δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούν, οπότε το δυναμόκλειδο απο μόνο του δεν λέει τίποτε.
Ναι δεν αντιλεγω, παντου υπάρχουν τετοιοι μονο για το θεαθήναι..

MakTheo

·
Νίκος
2,930 Posts
Να τον πείσεις οπωσδήποτε να γραφτεί και εμείς έχουμε να μάθουμε απο τον φίλο αλλά νομίζω οτι θα βγει κερδισμένος και ο ίδιος.

·
A. Senna
8,060 Posts
Να τον πείσεις οπωσδήποτε να γραφτεί και εμείς έχουμε να μάθουμε απο τον φίλο αλλά νομίζω οτι θα βγει κερδισμένος και ο ίδιος.
Δεν εχει χρονο να ξυθει δυστυχώς..
Η αλήθεια ειναι οτι μαλλον εμαθε αρκετα απο το φόρουμ (μέσω εμένα) καθως τοτε που ο ενθουσιασμος και η συμμετοχη με το φόρουμ ήταν στο ζενιθ, του μετεφερα συνεχως οτι νεο μαθαινα εδω απο βλάβες/λύσεις, τεχνικές οδηγιες, πατέντες κτλ πολλές φορές πριν τις αντιμετωπίσει..

Τα forum ειναι εγκυκλοπαιδια, ιδιως το συγκεκριμένο ειναι αλλού σε σχέση με αλλα ελληνικου βεληνεκούς (δεν το λεω με κακη εννοια, απλα λογου ογκου πληροφορίων/μελων, αυτομάτως αλλαζει επίπεδο)
MakTheo

21521 - 21540 of 21545 Posts