2006+ Honda Civic Forum banner

21681 - 21700 of 21754 Posts

·
Premium Member
9,639 Posts
Λοιπον .. στο μπροστινο μερος ειναι πολυ ευκολο να μπειτε στο λινk της meyle.com στον ηλεκτρονικο καταλογο να βαλετε το σιβικ μας και να σας βγαλει τα ανταλλακτικα και φωτο.
Αλλα σας γραφω κι εδω τους κωδικους.
Μπαρακια αντιστρεπτικης 31-16 060 0002/HD γυρω στα 30 ευρω το ενα.
Συνεμπλοκ εμπρος ψαλιδιου 31-14 610 0014/HD στα 30 ευρω το ενα
Λαστιχακια αντιστρεπτικης 31-14 615 0000 στα 3,3 ευρω το ενα
Ακρομπαρo left 31-16 020 0055/HD στα 30 ευρω το ενα
Ακρομπαρο right 31-16 020 0054/HD sta 30 ευρω το ενα
Ημιμπαρα 31-16 030 0019 στα 23,5 ευρω το ενα

Τα meyle στην Ελλαδα τα φερνει η intercars.

·
Registered
262 Posts
Καλημερα
γνωριζει καποιος αν υπαρχει λυση στο να μην παραμενουν τα νερα στο λαστιχο τις πορτας του πορτμπαγκαζ σε συγκεκριμενο σημειο παντα γιατι ψιλομπαζει μεσα νερα?

Attachments

·
Registered
804 Posts
Καλημερα
γνωριζει καποιος αν υπαρχει λυση στο να μην παραμενουν τα νερα στο λαστιχο τις πορτας του πορτμπαγκαζ σε συγκεκριμενο σημειο παντα γιατι ψιλομπαζει μεσα νερα?
Καλημέρα,αυτο δεν ειναι φυσιολογικο.Το εχεις βγαλει ποτε?Σαπουνισε το με πινελακι.Ξεπλυνε.Παρατηρησε για φθορα-σκισιματα.Καθαρισε την περιοχη που θηλυκωνει στο πορτ παγκαζ.Μπορεις να το περασεις με ενα spray για τσιμουχες-λαστιχα.Ριξε μετα με λαστιχο να δεις αν αλλαξε κατι.

*ΔΕΣ ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΝΕΡΑ ΣΤΗ ΡΕΖΕΡΒΑ

·
Registered
262 Posts
Καλημέρα,αυτο δεν ειναι φυσιολογικο.Το εχεις βγαλει ποτε?Σαπουνισε το με πινελακι.Ξεπλυνε.Παρατηρησε για φθορα-σκισιματα.Καθαρισε την περιοχη που θηλυκωνει στο πορτ παγκαζ.Μπορεις να το περασεις με ενα spray για τσιμουχες-λαστιχα.Ριξε μετα με λαστιχο να δεις αν αλλαξε κατι.

*ΔΕΣ ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΝΕΡΑ ΣΤΗ ΡΕΖΕΡΒΑ
Δεν το εχω βγαλει ποτε εχω παρατηρησει οτι δεν εχει σκισιματα και οτι θηλυκωνει κανονικα.
θα καθαρισω απο κατω θα το πλυνω και θα δω τι εγινε.wd-40 κανει η οχι?

·
Registered
262 Posts
Δεν το εχω βγαλει ποτε εχω παρατηρησει οτι δεν εχει σκισιματα και οτι θηλυκωνει κανονικα.
ειναι λιγο υγρο αριστερα τις ρεζερβας για 10-15 cm.

·
Registered
804 Posts
Οκ ,OXI το wd-40 δεν ειναι για αυτη τη χρηση.

• Like
Reactions: CivicKos11

·
Premium Member
9,639 Posts
Και πάμε και στο πίσω άξονα τον ημιάκαμπτο..
Όλα αυτά που αλλάχτηκαν δεν βρέθηκαν από κανέναν άχρηστα. Συνεμπλοκ μπαλάκια κλπ έβγαζαν πολλές χιλιάδες χλμ ακόμη. Οπως βλέπετε στο πρώτο βίντεο του Άγγλου θα πάθετε πλάκα από την καταστροφή του συνεμπλοκ στα 120.000 χλμ αν θυμάμαι καλά αλλά και από την σκουριά που έχει.
Το τι σκουριά εχω δει σε βίντεο όλες αυτές τις μέρες σε Άγγλους και σε Ρώσους δε περιγράφετε..τα δικά μας αυτοκίνητα από κάτω είναι καινούργια..
Και πάμε στους κωδικούς.
Στο συνεργείο που πήγα..μπόρεσε και έφερε 3 ζευγάρια διαφορετικά συνεμπλοκ για τον ημιάκαμπτο. Για να τα δούμε και να τα πιάσουμε στα χέρια.
Meyle 31-14 710 0001 στα 39 ευρώ το ένα.
Tedgum 00264147 περίπου 25 το ένα
Yamato J54038AYMT Αυτό γράφει επάνω στο λάστιχο HD ενισχυμένο Και μασίφ στο εσωτερικό του. Στα 25 περίπου το ένα..
Αυτο είναι μεταλλικό το εξωτερικό του, δεν είναι πλαστικό όπως τα άλλα δυο ποιο πάνω. Πλαστικό είναι καιτο μανησιο. Στο διαδίκτυο στην αναζήτηση δείχνει ένα πλαστικό συνεμπλοκ. Στη πραγματικότητα είναι μεταλλικό από έξω.
Επίσης υπάρχει και ακόμη ένα ενισχυμένο στην Ουκρανία άλλα φοβήθηκα να το φέρω.
Metgum 1814A και αυτό μασίφ στο εσωτερικό και μεταλλικό το εξωτερικό του.

Τα meyle στα χέρια μας ήταν σαν αφρός..ψεύτικο. Όταν βγήκαν τα μανησια,,ήταν πιο σκληρά και ενισχυμένα από τα meyle.
Με αρκετά μεγάλα κενά στο εσωτερικό τους
Το tedgum φαίνεται να είναι κι αυτό κάπως καλό και ενισχυμένο άλλα κι αυτό με λίγα Λιγότερα κενά στο εσωτερικό.

Και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τα yamato τα μασίφ..χωρίς κενά στο εσωτερικό τους.
Δε ξέρω πόσα χρόνια θα βγάλουν άλλα ξέρω και υπογράφω ότι πίσω έχει γίνει το κατι άλλο. Αυτό το γκουπ που ακούγεται από τα κενά που έχουν τα συνεμπλοκ, στις λακκούβες στις γραμμές των τρένων δεν υπάρχει πλέον.
Μακάρι να γύριζα το χρόνο πίσω να τα ειχα πετάξει πιο νωρίς όλα αυτά τα ανταλλακτικά που σας γράφω..

Επίσης οι τιμές είναι ενδεικτικές..στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές και διαφορετικές.

·
Registered
804 Posts
ειναι λιγο υγρο αριστερα τις ρεζερβας για 10-15 cm.
Εχει περασει νερο το μονο σιγουρο.Ασχολησου γιατι ειναι σοβαρο.Aνεβασα ενα βιντεο προσφατα σχετικα με αυτο,επιτηδες.

·
Premium Member
9,639 Posts
Για να βγαλουμε τα συνεμπλοκ του ημιακαμτου καναμε οτι εκανε ο Αγγλος ,εφτιαξα και το εργαλειο που εφτιαξε κι αυτος οπως θα δειτε στο βιντεο,,αλλα το αμαξι ηταν στο ανυψωτικο..Δεν μας επιτρεπει η μεση και τα χρονια για περισσοτερα.
Δεν κατεβασαμε αξονα δηλαδη οπως εκανε ο αλλος στο μεγαλυτερο βιντεο.

·
Registered
262 Posts
Εχει περασει νερο το μονο σιγουρο.Ασχολησου γιατι ειναι σοβαρο.Aνεβασα ενα βιντεο προσφατα σχετικα με αυτο,επιτηδες.

εβγαλα το πισω πλαστικο και ειδα με φακο λιγη υγρασια εβαλα και το χερι μεσα οσο μπορουσα.η μοκετα οπως ειπα αριστερα τις ρεζερβας απο το πισω σημειο και για 10 cm περιπου ειναι υγρη.κουμπωσα ξανατσεκαρω το λαστιχο και τελικα εχει ενα σχισιμο 3-4 ποντους στο σημειο!!!! απο την πλευρα του προφυλακτηρα....σωνεται?κολλιεται?

·
Registered
804 Posts
Μαλιστα,δεν ξερω αν σωνεται.Ολα τα λαστιχα θελουν συντηρηση μια φορα το χρονο.Πας για γνησιο ή aftermarket.Απεγκατεστησε το χωρο της ρεζερβας και τα πλαινα να δεις τι γινεται.Δεν πρεπει να μεινει το νερο μεσα.

74440 SMG E01

316452

·
Registered
262 Posts
Μαλιστα,δεν ξερω αν σωνεται.Ολα τα λαστιχα θελουν συντηρηση μια φορα το χρονο.Πας για γνησιο ή aftermarket.Απεγκατεστησε το χωρο της ρεζερβας και τα πλαινα να δεις τι γινεται.Δεν πρεπει να μεινει το νερο μεσα.

74440 SMG E01

View attachment 316452
Κωστη αν ειχε νερο μεσα δεν θα επρεπε η μοκετα που ειναι στο χωρο τις ρεζερβας αριστερα και δεξια να ειναι ολη βρεγμενη?????

·
Registered
262 Posts
Σας έχω γράψει σε άλλο ποστ ότι πριν λίγες μέρες έχω κάνει κάποιες αλλαγές στην ανάρτηση και μπροστά και πίσω.
Δεν εννοώ τα αμορτισέρ.
Με τη βοήθεια του φίλου Κώστα..που ενώ στα κτεο αλλά και στην ευθυγράμμιση δεν βρισκουν κανένα τζόγο στα μπαλάκια στα ακρομπαρα κυρίως,η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική. Αν σηκωθεί ο μπροστινος τροχός και πιάσετε με το χέρι το ακρομπαρο και το στρίψετε δεξιά και αριστερά δημιουργεί ένα θόρυβο σαν καμπάνα.
Εάν χτυπήσετε έντονα το τροχό έτσι σηκωμενος όπως είναι ακούγεται πάλι έντονα το τράνταγμα. Ετσι εξηγούνται πολλά τράνταγμα σε συνεχόμενες ανωμαλίες παιδιά.
134.000χλμ εγω 120.000 χλμ ο φίλος μου.
Να ήταν τρόπος να είχα αλλάξει όλα αυτά τα μπαλάκια από κάτω πριν χρόνια, όταν ειχα 70.000 με 80.000χλμ όταν άλλαζα τα αμορτισέρ σαν τα πουκάμισα γιατί νόμιζα πως μόνο αυτά φταίνε αφού τα ακρομπαρα δεν έχουν τζόγο.
Πηρα απόφαση λοιπόν και άλλαξα τα ντιζακια και τα λαστιχάκια από την αντιστρεπτικη.
Αφου θα άλλαζα τα ακρομπαρα και θα χρειαζόταν ούτως η άλλως ευθυγράμμιση..άλλαξα και τα ημιμπαρα της κρεμαγιερας. Κατεβάσαμε και τα εμπρός ψαλίδια και άλλαξα μόνο τα πίσω χοντρά συνεμπλοκ. Όποιος έχει παραπάνω χλμ να μην το σκεφτεί καθόλου..καινούργια ψαλίδια να αλλάξει,όχι μόνο τα χοντρά συνεμπλοκ..Αν αγαπάτε το αμάξι και θέλετε να το κρατήσετε πετάξτε τα όλα από κάτω. Ειλικρινά θα δείτε ένα άλλο αμάξι..θα σας θυμίσει τη χρονιά που αγοράσατε το αυτοκίνητο σας.
Ανταλλακτικά υπάρχουν πάρα πολλά εκεί έξω στο εμπόριο.
Εγω διάλεξα την meyle.com για το μπροστινο μέρος.
Βγάζει μερικά κομμάτια που τα λέει ενισχυμένα HD.
Μπαλάκια και συνεμπλοκ. Αν ψαχτειτε στη σελίδα θα καταλάβετε τι εννοούν.
Μονο για τα πίσω συνεμπλοκ του πίσω άξονα μου τα χάλασε η meyle και δεν τα διάλεξα.
Σε επόμενο ποστ θα γράψω τι έχω κάνει στο πίσω άξονα..
εγω προσωπικα με αλλαγη μπαρακια ζανφορ και ακρομπαρων κατα 30% ηρεμησε το αμαξι μου στις λακουβες - μπαλωματα κλπ.

·
Registered
804 Posts
Κωστη αν ειχε νερο μεσα δεν θα επρεπε η μοκετα που ειναι στο χωρο τις ρεζερβας αριστερα και δεξια να ειναι ολη βρεγμενη?????
Δε γνωριζω.Παρακολουθησε το.

·
Premium Member
9,639 Posts
εγω προσωπικα με αλλαγη μπαρακια ζανφορ και ακρομπαρων κατα 30% ηρεμησε το αμαξι μου στις λακουβες - μπαλωματα κλπ.
Στα ποσα χλμ τα αλλαξες φιλε μου ?

·
Registered
45 Posts
Λοιπον .. στο μπροστινο μερος ειναι πολυ ευκολο να μπειτε στο λινk της meyle.com στον ηλεκτρονικο καταλογο να βαλετε το σιβικ μας και να σας βγαλει τα ανταλλακτικα και φωτο.
Αλλα σας γραφω κι εδω τους κωδικους.
Μπαρακια αντιστρεπτικης 31-16 060 0002/HD γυρω στα 30 ευρω το ενα.
Συνεμπλοκ εμπρος ψαλιδιου 31-14 610 0014/HD στα 30 ευρω το ενα
Λαστιχακια αντιστρεπτικης 31-14 615 0000 στα 3,3 ευρω το ενα
Ακρομπαρo left 31-16 020 0055/HD στα 30 ευρω το ενα
Ακρομπαρο right 31-16 020 0054/HD sta 30 ευρω το ενα
Ημιμπαρα 31-16 030 0019 στα 23,5 ευρω το ενα

Τα meyle στην Ελλαδα τα φερνει η intercars.
Πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα με αυτό αλλά με μπερδεψες πολύ..Στο ένα πρώτο ποστ εδώ γράφεις: "Εγω διάλεξα την meyle.com για το μπροστινο μέρος.
Βγάζει μερικά κομμάτια που τα λέει ενισχυμένα HD.
Μπαλάκια και συνεμπλοκ. Αν ψαχτειτε στη σελίδα θα καταλάβετε τι εννοούν.
Μονο για τα πίσω συνεμπλοκ του πίσω άξονα μου τα χάλασε η meyle και δεν τα διάλεξα." Κ στο επόμενο ποστ με τα βίντεο μας λες ότι: "ο τύπος έβαλε της meyle παρομοια με της χοντα αλλά επειδή τα έπιασα στα χέρια μου είναι πολύ ψεύτικα.."..Τι άλλαξες τελικά και ποια έβαλες ακριβώς, πες μας σε παρακαλώ γιατί ενδιαφέρομαι πραγματικά..

·
Premium Member
9,639 Posts
Γιατί μπερδεύτηκες; ; τα έγραψα ξεχωριστά, ένα ποστ για το εμπρός μέρος και ένα ποστ για το πίσω μέρος.
Στο εμπρός μέρος ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Παραγγειλαμε της meyle σας έγραψα τους κωδικούς μπήκαν επάνω και τέλος.
Ότι καινούργιο ανταλλακτικό και να μπει εκεί κάτω στο αμάξι,αυτό το χάλι που έχουμε εκεί με τοσα λίγα χλμ θα το διορθώσει. Αυτά τα τράνταγματα από κάτω στο μπροστινό μέρος τα εχω από τα 70.000 χλμ και το αυτοκίνητο δούλευε πιο πολύ στην εθνική οδό παρά μέσα στη πόλη με τις λακκούβες.

Και πάμε στο πίσω μέρος..Έβλεπα στο Google στις φωτογραφίες των συνεμπλοκ ότι εσωτερικά του συνεμπλοκ κάποια από αυτά έχουν κενά . Αλλά έχουν μικρότερα κενά.
Και άλλα συνεμπλοκ είναι μασίφ καουτσούκ,δεν έχουν κενά.

Τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει τις είδες; ;
Ο μαστορας έφερε τρία ζευγάρια όπως σας έγραψα το meyle το Tedgum και το yamato .
Το meyle όταν το πιάσαμε στα χέρια μας είδαμε ότι είναι πολύ μαλακο το λάστιχο του, μέσα το κουλούρι το μεταλλικό κουνιέται εύκολα με το χέρι. Πολυ πιο εύκολα και απο τα μανισια που έβγαλα. Το tedgum είναι πιο σφιχτό..και ακόμη πιο πολύ σφιχτό είναι το yamato. Δε μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά.
Και τελικά αποφασίσαμε και βάλαμε το yamato στο πίσω άξονα.
Και τα άλλα ζευγάρια τα επέστρεψε πίσω.

Ο Άγγλος στο βίντεο έβαλε το meyle, Κι ένας Έλληνας ξέρω ότι έβαλε meyle στο πίσω άξονα. Ο Άγγλος έβαλε μπροστά άλλα ψαλίδια που ούτε τη μάρκα δεν ξέρει. Τα βρήκε φθηνά και τα πήρε.
Τα βίντεο σας τα ανέβασα για να δείτε πως βγαίνουν.

·
Registered
45 Posts
Γιατί μπερδεύτηκες; ; τα έγραψα ξεχωριστά, ένα ποστ για το εμπρός μέρος και ένα ποστ για το πίσω μέρος.
Στο εμπρός μέρος ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Παραγγειλαμε της meyle σας έγραψα τους κωδικούς μπήκαν επάνω και τέλος.
Ότι καινούργιο ανταλλακτικό και να μπει εκεί κάτω στο αμάξι,αυτό το χάλι που έχουμε εκεί με τοσα λίγα χλμ θα το διορθώσει. Αυτά τα τράνταγματα από κάτω στο μπροστινό μέρος τα εχω από τα 70.000 χλμ και το αυτοκίνητο δούλευε πιο πολύ στην εθνική οδό παρά μέσα στη πόλη με τις λακκούβες.

Και πάμε στο πίσω μέρος..Έβλεπα στο Google στις φωτογραφίες των συνεμπλοκ ότι εσωτερικά του συνεμπλοκ κάποια από αυτά έχουν κενά . Αλλά έχουν μικρότερα κενά.
Και άλλα συνεμπλοκ είναι μασίφ καουτσούκ,δεν έχουν κενά.

Τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει τις είδες; ;
Ο μαστορας έφερε τρία ζευγάρια όπως σας έγραψα το meyle το Tedgum και το yamato .
Το meyle όταν το πιάσαμε στα χέρια μας είδαμε ότι είναι πολύ μαλακο το λάστιχο του, μέσα το κουλούρι το μεταλλικό κουνιέται εύκολα με το χέρι. Πολυ πιο εύκολα και απο τα μανισια που έβγαλα. Το tedgum είναι πιο σφιχτό..και ακόμη πιο πολύ σφιχτό είναι το yamato. Δε μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά.
Και τελικά αποφασίσαμε και βάλαμε το yamato στο πίσω άξονα.
Και τα άλλα ζευγάρια τα επέστρεψε πίσω.

Ο Άγγλος στο βίντεο έβαλε το meyle, Κι ένας Έλληνας ξέρω ότι έβαλε meyle στο πίσω άξονα. Ο Άγγλος έβαλε μπροστά άλλα ψαλίδια που ούτε τη μάρκα δεν ξέρει. Τα βρήκε φθηνά και τα πήρε.
Τα βίντεο σας τα ανέβασα για να δείτε πως βγαίνουν.
Οκ sorry τώρα το ξεκαθάρισα, δικό μου λάθος το μπέρδεμα (προσπαθώ μέρες να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις σου για το θέμα γιατί σε μια μέρα δεν τα καταφέρνω κ γι'αυτό μπερδεύτηκα).. Εγώ έχω typeS από το 2007 (καινούργιο το πήρα τότε) και πλέον έχω 230χιλ. Άλλαξα πρώτη φορά το καλοκαίρι που πέρασε αμορτισέρ Sachs του εμπορίου+βάσεις αμορτισέρ ashika+ ρουλεμάν skf+bump stop σετ με τα προστατευτικά "φουσκακια" impergom και πριν ένα χρόνο είχα αλλάξει ψαλίδια+δεξί ακρομπαρο+αριστερό ιμιμπαρο aftermarket όλα(δεν θυμάμαι μάρκα,ο μηχανικός που είναι ξάδερφος μου τα βρήκε) καλή ποιότητα όπως μου είχε πει για την τιμή τους.Μετα την αλλαγή αμορτισέρ άρχισαν οι υπερβολικοί κ εκνευριστικοι θόρυβοι από κάτω κυρίως κ βασικά μπροστά,γι'αυτό σε ρωτάω αξίζει η διαδικασία κ τα έξοδα για τις αλλαγές που προτείνεις??Κ επίσης εσύ για το μπροστινό τα πήρες από εξωτερικό από meyle ή από Ελλάδα από intercars?? Κ για πίσω σινεμπλόκ της yamato από που τα πήρες???

21681 - 21700 of 21754 Posts