2006+ Honda Civic Forum banner

21721 - 21740 of 21754 Posts

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
96 Posts
Instruments Cluster / Gauges Canbus.
To Canbus είναι ένας επιμέρους μικρός εγκέφαλος που ελέγχει διάφορες λειτουργίες και επικοινωνούν με την ECU. Μάλλον κάποια σύνδεση μεταξύ των πίνακα οργάνων, canbus, εγκεφαλου πάσχει.

Sent from my STV100-4 using Tapatalk

·
Collateral M o d e r ator
4,235 Posts
Είχα ακριβώς το ίδιο για αρκετό καιρό.. Παρατήρησε ότι με χτυπηματάκι στον ροοστάτη της έντασης φωτισμού καντραν επανέρχεται αμέσως.. Το τσεκ είναι φυσιολογικό που έρχεται μετά γιατί η βλάβη είναι "απώλεια επικοινωνίας ecu με κεντρική οθόνη" οπότε το πάνε πακέτο με check engine. Επίσης θα πρέπει να σου κόβει στιγμιαία το cruise control εαν το είχες εμπλεγμένο καθώς και τον κομπρέσσορα του ac. Αυτά τα 2 επανέρχονται με off/on από το κλειδί.. Συμβαίνει γιατί περνάει ο έλεγχός τους από την κεντρική οθόνη/τιμόνι..
Η λύση είναι μεταχειρισμένη οθόνη! 70Ε χοντρικά συν εργασία η οποία είναι πολύ εύκολη αν θές να την κάνεις μόνος σου..
Μετά την αντικατάσταση θα θέλουν διόρθωμα τα χλμ στο οδόμετρο γιατί θα έχει της οθόνης που θα πάρεις.. οπότε να θυμάσαι τι έγραφε η παλιά πριν την βγάλεις..

• Like
Reactions: Otto33

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,010 Posts
Καλησπέρα παιδιά,
εδώ και δύο μήνες έχω πρόβλημα με την κεντρική οθόνη (στροφόμετρο, οθόνη trip computer, καύσιμο, θερμοκρασία κλπ...). Στα καλά καθούμενα η οθόνη μπορεί να σβήσει εντελώς καθώς το αμάξι κινείται και μετά από λίγο να ξανανάψει βγάζοντας check engine. Άλλες φορές με το που μπαίνει το κλειδί στη μίζα η οθόνη απλά δεν ανάβει και παρατήρησα ότι με μια-δυο ''σφαλιάρες'' ανάβει. Ο κωδικός του check είναι UO155 με εξήγηση είναι ''λάθος στο δίαυλο δεδομένων από τον κεντρικό εγκέφαλο''. Η οθόνη έχει βγει, έχει καθαριστεί, αν και δεν είχε τίποτα και έχει μπει και σπρει επαφών αλλά πάλι τα ίδια. Οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι που επισκέφτηκα απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν και μου το λένε στα ίσα. Η αντιπροσωπεία δεν το έχει ξανακούσει και το θέλει εκεί το αμάξι δυο-τρεις μέρες, πράγμα απολύτως αδύνατο. Λέτε να είναι απλά πρόβλημα οθόνης και να κοιτάξω για κάποια μεταχειρισμένη;; Έχει συμβεί σε κάποιον;;
Γιώργο ο κωδικός check UO155 είναι "Lost Communication With Instrument Panel Cluster (IPC) Control Module" αν κάνεις reset σβήσεις την βλάβη και επανέρχεται δείχνει οτι δεν είναι κάτι τυχαίο, γιατί το πάνελ χάνει την επικοινωνία του με την μονάδα που το ελέγχει, αίτιο κάποια κακή επαφή, στις φίσες? σε πλακέτα? πράγματι πολύ δύσκολο να εντοπιστεί. Αν έχεις κάποιο φίλο - γνωστό ηλεκτρονικό βγάλε εσύ την οθόνη και δώσε την να το ψάξει, το έμπειρο μάτι ενός ηλεκτρονικού βλέπει αμέσως τις ψυχρές κολλήσεις στις πλακέτες. Τώρα αν το έχεις και μόνος σου μπορείς να το ψάξεις ξανά ζεσταίνοντας τις κολλήσεις στην πλακέτα, προσοχή μόνο δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις κολλητήρι με πολλά βάττ και κάψεις κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα θα σου έλεγα εως 25W είναι οτι πρέπει.

·
Registered
877 Posts
Καλό είναι να στην μετρήσουν την μπαταρία αν είναι οκ, εκτός κ αν είσαι τόσο σίγουρος για τον πωλητή της.. Μετά αφαίρεσε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για κανένα 10-15 λεπτο ώστε να διαγραφούν οριστικά ότι βλάβες έχει καταγράψει ο εγκέφαλος,υπάρχει έτσι μια μικρή πιθανότητα να "ξεκολλήσει" κ να μην στο ξανακάνει αν ήταν τυχαίο γεγονός κ δεν πρόκειται όντως για κάποια βλάβη.. Άλλος ένας τρόπος είναι να κάνεις restart στον εγκέφαλο σου το οποίο το βρήκα πρόσφατα σε ένα βίντεο στο you tube(αυτό προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ):
.
Σ' ευχαριστώ Νίκο. Όμως τα έχω κάνει όλα αυτά. Πάντα μετά την επανασύνδεση της μπαταρίας όλα λειτουργούσαν καλά. Για λίγο όμως. Σίγουρος δεν είμαι για κανέναν Νίκο, όμως θα σε ακούσω και θα πάω να την τσεκάρω σε άλλο μαγαζί να δω τι γίνεται.

·
Registered
877 Posts
Την έχω βγάλει μόνος και την καθάρισα αλλά δεν καταλαβαίνω αν κάποια κόλληση έχει θέμα. Δεν είμαι ειδικός. Μάλλον αυτό θα ναι, κάποια επαφή θα χει θεμα και θα δημιουργείται όλο αυτό. Τι να πω... το ψάξιμο συνεχίζεται και βλέπουμε..

·
Registered
2 Posts
Γειά σας. Παρατήρησα ότι σε κίνηση κατά τις κρύες μέρες όταν είμαι σε δρόμο που δεν χρειάζεται πάτημα γκαζιού - μεγάλες αποστάσεις σε κατηφόρες - η θερμοκρασία του κινητήρα πέφτει κάτω από το όριο 0 ας το πω.
Στο ρελαντί η θερμοκρασία ανεβαίνει κανονικά. Το έχει παρατηρήσει κάνει άλλος αυτό;
Δεν μου φαίνεται σωστό

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
96 Posts
Μάλλον ο θερμοστάτης σου έχει μείνει ανοικτός... Οπωσδήποτε λόγω και φυσικής οταν έχει πρόσθια κίνηση με κάποια ταχύτητα ψύχεται και το ψυγείο νερού...

Sent from my STV100-4 using Tapatalk

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,010 Posts
Φίλε tdemonas δεν διάβασες τους κανόνες του φόρουμ και άνοιξες νεο θέμα το οποίο δεν επιτρέπεται, δεν πειράζει θα το μεταφέρει ο Admin όταν το δεί, πήγαινε στο AlterEgo σου έχω απαντήσει εκεί.

·
Premium Member
9,321 Posts
Έχουμε κανένα νέο;;;
Πάντως εγώ πιστεύω ότι είναι κάποιο βισμα ...
Έχεις κάνει κάποιες εργασίες;;;

·
Registered
804 Posts
Καλησπερα παιδια.Για το προβλημα στις ψηφιακες ενδειξεις στο clock display unit, εχουμε λύση;
Μην αφηνεις οσο μπορεις το καλοκαιρι το αμαξι στον ηλιο.Η βαλε μια πετσετα,καλυμμα στο ταμπλο.

·
Premium Member
18,818 Posts
Ναι, υπάρχει φρεσκάρισμα των κολλήσεων της lcd οθόνης.

• Like
Reactions: limas

·
Premium Member
2,668 Posts
Ναι, υπάρχει φρεσκάρισμα των κολλήσεων της lcd οθόνης.

Το εκανα και αυτο. Εβαλα την οθονη πανω. Αναβαν ολα τα segments στην οθονη, απλα την επομενη ημερα δεν φαινοταν τιποτα... Περιεργο. Και οταν την τοποθετησα πισω, ολα τα segments ειχαν πολυ "αχνο φωτισμο...

Παιζω με το dimmer, αλλα τιποτα. Στην πιο φωτεινη ρυθμιση, εξακολουθει να ειναι πολυ εξασθενημενο.. Και την επομενη ημερα δεν εβλεπα τιποτα...

Μηπως φταιει το backlight;;;

316926

·
Premium Member
18,818 Posts
Ελπίζω να μην έκανες κάποιο βραχυκύκλωμα στα pin που δίνουν τροφοδοσία στο backlit.

·
Premium Member
2,668 Posts
Ελπίζω να μην έκανες κάποιο βραχυκύκλωμα στα pin που δίνουν τροφοδοσία στο backlit.
Δεν νομιζω γιατι μετρησα με το πολυμετρο για βραχυκυκλωμα τα γειτονικα pins μετα απο το resoldering και ηταν οκ. Μου κανει εντυπωσει που φαινονται τα segments για λιγο, εστω και αχνα, και μετα σαν να εξασθενουν... Σαν να μην φτανει η ταση.. Λογικα η τροφοδοσια γινεται απο την πηγη...

·
Premium Member
18,818 Posts
Το κύκλωμα που φέρνει την τροδοφοσία και κάνει το dimming είναι.
Πριν το φρεσκάρισμα των κολλήσεων ο φωτισμός ήταν εντάξει; Άναβε full και έκανε dimming;

·
Premium Member
18,818 Posts
Κάτσε να δω, κάτι γινόταν με ένα εξάρτημα στο κύκλωμα του backlit.
Θα στείλω link.

·
Premium Member
18,818 Posts

·
Premium Member
2,668 Posts
Το κύκλωμα που φέρνει την τροδοφοσία και κάνει το dimming είναι.
Πριν το φρεσκάρισμα των κολλήσεων ο φωτισμός ήταν εντάξει; Άναβε full και έκανε dimming;
Πριν το φρεσκαρισμα αναβε καπως πιο κανονικα, ως προς την ενταση φωτισμου. Μετα το φρεσκαρισμα, ειναι πολυ αχνος ο φωτισμος. Επισης, μετρησα με το πολυμετρο και σε ενα καλωδιο με χρωμα ροζ-βιολετι (οχι το μωβ) φερνει ~3,7volts. Ειναι σιγουρα λιγο. Λογικα πρεπει να ειναι πανω απο 5volts. Οποτε ισως αν του εδινα με ενα τροφοδοτικο γυρω στα 5volt, ισως να δουλευψει το backlight. Γιατι οταν ντιμάρω, η ταση αυτη μενει αμεταβλητη...

21721 - 21740 of 21754 Posts