2006+ Honda Civic Forum banner
21761 - 21780 of 21825 Posts

·
Premium Member
936 Posts
Σόρρυ για τη χαζή ερώτηση αλλά είσαι σίγουρος oτi τα τραβάς σωστά; Εάν ναι μη το τραβήξεις άλλο θα κάνεις καμιά ζημιά. Βρες ένα μικρό εξωλκέα και βγάλτα.

·
Registered
270 Posts
αλλαγη εμπρος δεξια υδραυλικης βασης ταλαιπωριας συνεχεια....
Πριν 2 μηνες αγορασα απο on-parts μια βαση η οποια αποδειχτηκε οτι δεν ταιριαζε στο αμαξι (παροτι εδωσα αριθμο πλαισιου τους ειπα οτι εχω διαβασει οτι δεν ταιριαζουν κλπ) επιστραφηκε στο καταστημα και μαλιστα δεν τους αρεσε και η κριτικη μου στο google (309 views) καθοτι 20 ευρω εργατικα πηγαν τζαμπα.Την παρασκευη ο μηχανικος μου αγορασε μια βαση με 120 ευρω απο αλλου την βαλαμε πανω και ακουω θορυβο απο τον κινητηρα που πριν δεν εκανε και μεσα στην καμπινα καταλαβαινεις ενα τρεμουλο σε ολο το αμαξι !! Ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν κανει καθοτι η δικη μου βαση η οποια ειναι κομενη δεν εκανε το παραμικρο θορυβο παρα μονο το πρωι με χαμηλες θερμοκρασιες μεχρι να ξεκινησεις και οταν αφηνεις αποτομα το γκαζι ακους κατι για πολυ λιγο.

Λετε να εχει σχεση που θελει αλλαγη και η κατω κοντρα?????
Με την κομμενη βαση γιατι δεν εκανε το συνεχομενο τρεμουλο???
Εγω ξερω οτι αλλαζεις μια βαση και σταματαει ο οποιοσδηποτε θορυβος.
Αυριο παω να ριξω επανω την κομμενη που ειχα .
Υπαρχει καποιος παθων εδω μεσα?εχετε καποια συμβουλη που θα με βοηθουσε?

Υ.Γ. Και εκτος απο ολο αυτο βλεπω και ιχνη απο λαδια απο την πισω πλευρα του κινητηρα (οπως κοιταμε αριστερα) που κατεβαινουν μεχρι κατω.......

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,045 Posts
Οσον αφορά την υδραυλική βάση του κινητήρα είχα κι εγώ θέμα πρίν απο δυο χρόνια, (λάδια γύρω γύρω απο την βάση και θόρυβο στην καμπίνα), άλλαξα μόνο το λαστιχένιο insert με 58€ αγορά απο Buy car parts online: German quality, Low prices, Free shipping! και μέχρι σήμερα όλα καλά.
Τώρα για την διαρροή που αναφέρεις στο σημείο (όπως κοιτάμε αριστερά) τρία είναι τα πιθανότερα σενάρια,
α) διαρροή λαδιού απο την φλάντζα του καπακιού των βαλβίδων.
β) διαρροή λαδιού απο την PCV valve είτε απο την ίδια είτε απο το λαστιχένιο σωληνάκι της και
γ) διαρροή λαδιού απο την βαλβίδα του VTEC χρειάζεται αλλαγή μια φλάντζα-φίλτρο που έχει για τον R18a2 (15826-RNA-A01)

·
Registered
83 Posts
Παιδιά καλησπέρα, εδώ και κάποιες μέρες από την μεριά του οδηγού ακούγεται ένας έντονος ήχος ειδικά όταν ο δρόμος δεν είναι ίσιος αλλά στην μεριά του οδηγού να είναι λίγο ανώμαλος.
Κάνει ένα φλουπ φλουπ σαν ήχος μπουκαλιού κούφιος. Τσεκαρα αμορτισέρ, βάση αμορτισέρ, ψαλίδι, κρεμαριερα και μπρατσακια. Όλα είναι καλά. Τι άλλο θα μπορούσε να είναι? Βάση μηχανής? Ρουλεμάν τροχού?

Το αμορτισέρ (2 χρονών) αποκλείστηκε αφού ο ήχος δεν άλλαζε καθόλου όταν ανεβάσαμε σκληρότητα. Όλα τα άλλα είναι καινούργια φετινά.

·
Premium Member
18,834 Posts
Μπαράκια έχεις τσεκάρει;

·
Registered
83 Posts
Μπαράκια έχεις τσεκάρει;
Νομίζω όχι, ακρομπαρα θυμάμαι έχω αλλάξει επίσης πριν κάνα χρόνο. Έχεις τον κωδικό του ανταλλακτικού, αυτό εννοείς?

Ευχαριστώ Πάνο, να πάω μήπως στον φίλο σας τον Μάνο? Θα μπορεί να το σηκώσει να το δούμε?

·
Premium Member
18,834 Posts
Δεν έχω τον κωδικό.
Πήγαινε στον Μάνο να δει, να το κάνετε και μία βόλτα.

• Like
Reactions: Samis

·
Premium Member
9,349 Posts
γενικά έχει θορύβους το δικό μας και εμένα έτσι έκανε όταν άλλαξα τα ψαλίδια σταμάτησε αυτό το γκλουπ κλουπ...πιθανόν είναι από τα ψαλίδια και ειδικά στο πίσω μέρος στο μεγάλο συνεμπλοκ που έχει...αλλά ένας έλεγχος από μάστορα θα είναι ο σωστότερος ειδικά αν πας στον Μάνο που προσωπικά του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

• Like
Reactions: panosm

·
Registered
83 Posts
Έχει νέο ψαλίδι επάνω. Το έχω ελέγξει ήδη. Θα παω στον Μάνο αύριο και θα σας πω.

·
Registered
83 Posts
Το πρόβλημα βρέθηκε. Ήταν το αριστερό αμορτισέρ τελικά. Είχε κλάσει τελείως. Τι να πω, κρίμα τα χρήματα που είχα δώσει, επομένως μακριά από koni παιδιά. Η φάση είναι ότι δεν φαινόταν διαφορά ειδικά σε μικρές διαδρομές που έκανα.
Έβαλα kyb κι όλα μια χαρά, αλλαχθηκε βκαι το δεξί ψαλίδι (είχα αλλάξει ήδη το αριστερό) μιας και το μπαλάκι είχε σκάσει (χωρίς μποσικα όμως) και η κάτω βάση μηχανής.

Με κλειστά μάτια στον Μάνο παιδιά, απίστευτος επαγγελματίας μηχανικός

·
Registered
270 Posts
Τελικα ποτέ μη λες ποτέ για γνήσιο ανταλλακτικό....
Αλλάχθηκε η εμπρός δεξιά βάση (λαδιού).
Απόλυτη ησυχία πλέον....καμιά σχέση με την ιμιτασιόν με τα 120 ευρώ (που επιστράφηκε).
Κάποια ανταλλακτικά θέλουν αντιπροσωπεία.Τέλος.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,045 Posts
Κώστα εγω την έχω αλλάξει με ιμιτασιόν 58€ απο το 2018 εως σήμερα δεν έχω κάποιο θέμα, η γνήσια πόσο κόστισε?

·
Premium Member
9,645 Posts
Τελικα ποτέ μη λες ποτέ για γνήσιο ανταλλακτικό....
Αλλάχθηκε η εμπρός δεξιά βάση (λαδιού).
Απόλυτη ησυχία πλέον....καμιά σχέση με την ιμιτασιόν με τα 120 ευρώ (που επιστράφηκε).
Κάποια ανταλλακτικά θέλουν αντιπροσωπεία.Τέλος.
ποια ιμιτασιον πηρες και δεν κανει ?

·
Registered
270 Posts
ποια ιμιτασιον πηρες και δεν κανει ?
Απο πλατανα ειχε παρει ο μηχανικος μου μια βαση η οποια ηταν ακριβως ιδια με τη μαμα και μπηκε γαντι!!
Ομως στο ρελαντι με κρυο-ζεστο κινητηρα εφερνε ενα μικρο συνεχομενο τρεμουλο στην καμπινα και οταν μαρσαριζα αποτομα 'κατι΄ακουγονταν απο εμπρος δεξια.

·
Registered
270 Posts
Απο πλατανα ειχε παρει ο μηχανικος μου μια βαση η οποια ηταν ακριβως ιδια με τη μαμα και μπηκε γαντι!!
Ομως στο ρελαντι με κρυο-ζεστο κινητηρα εφερνε ενα μικρο συνεχομενο τρεμουλο στην καμπινα και οταν μαρσαριζα αποτομα 'κατι΄ακουγονταν απο εμπρος δεξια.
Υποψιν οτι εγω βλεποντας τη βαση ημουν 100% σιγουρος οτι θα γλιτωσω την γνησια.....

·
Registered
270 Posts
Οσον αφορά την υδραυλική βάση του κινητήρα είχα κι εγώ θέμα πρίν απο δυο χρόνια, (λάδια γύρω γύρω απο την βάση και θόρυβο στην καμπίνα), άλλαξα μόνο το λαστιχένιο insert με 58€ αγορά απο Buy car parts online: German quality, Low prices, Free shipping! και μέχρι σήμερα όλα καλά.
Τώρα για την διαρροή που αναφέρεις στο σημείο (όπως κοιτάμε αριστερά) τρία είναι τα πιθανότερα σενάρια,
α) διαρροή λαδιού απο την φλάντζα του καπακιού των βαλβίδων.
β) διαρροή λαδιού απο την PCV valve είτε απο την ίδια είτε απο το λαστιχένιο σωληνάκι της και
γ) διαρροή λαδιού απο την βαλβίδα του VTEC χρειάζεται αλλαγή μια φλάντζα-φίλτρο που έχει για τον R18a2 (15826-RNA-A01)
Οπως σου ειχα πει δεν εχω καποιον δικο μου ανθρωπο με πρεσσα και υπομονη για να ασχοληθει καθως δεν το αναλαμβανουν συνεργεια συγκκεκριμενα που ρωτησα.Αλλα και απο δω μεσα δεν εχω ακουσει αλλον να το αναφερει η να το προτεινει αυτο...
υ.γ.εγινε διαγνωση στη honda ειναι η φλατζα τις βαλβιδας vtec οταν το παω για service θα την αλλαξω.

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
117 Posts
Και με αυτούς κάτι ψιλά ο-ring και πατέντες για να γλιτώσουν 5 φράγκα κάτι τέτοιο παίχτηκε...

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

·
Registered
270 Posts
Και με αυτούς κάτι ψιλά ο-ring και πατέντες για να γλιτώσουν 5 φράγκα κάτι τέτοιο παίχτηκε...

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk
Τελικα δεν αξιζει το κοπο....
πας honda τα σκας και εχεις το κεφαλι σου ησυχο....
απλα εχει πονοκεφαλο το πορτοφολι σου!

21761 - 21780 of 21825 Posts