2006+ Honda Civic Forum banner
21781 - 21800 of 21825 Posts

·
Registered
523 Posts
Λοιπον .. στο μπροστινο μερος ειναι πολυ ευκολο να μπειτε στο λινk της meyle.com στον ηλεκτρονικο καταλογο να βαλετε το σιβικ μας και να σας βγαλει τα ανταλλακτικα και φωτο.
Αλλα σας γραφω κι εδω τους κωδικους.
Μπαρακια αντιστρεπτικης 31-16 060 0002/HD γυρω στα 30 ευρω το ενα.
Συνεμπλοκ εμπρος ψαλιδιου 31-14 610 0014/HD στα 30 ευρω το ενα
Λαστιχακια αντιστρεπτικης 31-14 615 0000 στα 3,3 ευρω το ενα
Ακρομπαρo left 31-16 020 0055/HD στα 30 ευρω το ενα
Ακρομπαρο right 31-16 020 0054/HD sta 30 ευρω το ενα
Ημιμπαρα 31-16 030 0019 στα 23,5 ευρω το ενα

Τα meyle στην Ελλαδα τα φερνει η intercars.
συγκεντρωσα ολα οσα ειπε ο @jimp για το μπροστινο συστημα και τα εβαλα ολα στο autodoc με τελικη τιμη 168€.

θα το βαλω και στο spare parts list

318823

·
Registered
270 Posts
Παιδες τα φωτα σας ..
το τελευταιο καιρο οταν ξεκιναω
ακουω (οχι παντα) ενα μεταλλικο θορυβο στιγμιαιο κατω απο την μηχανη..
ορισμενες φορες και οταν σταματαω το αμαξι λετε να εχι σχεση με την
κατω βαση μηχανης (κοντρα) η παιζει κατι αλλο ?

·
Premium Member
3,455 Posts
Τσεκαρε και υποπλαίσιο μήπως θέλει σφίξιμο.

Στάλθηκε από το Nokia 5.3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,045 Posts
Καλησπέρα καιρό είχαμε να τα πούμε, γεράματα παιδιά (για το civic φυσικά), προχτές μέσα στην πόλη ξαφνικά Check System και safe mode ο κινητήρας με 1500 στροφές max.
Check System.jpg

Παρκάρισμα δεξιά, σύνδεση του κινητού (του γιού φυσικά) με την obdII και σφάλμα «P0303 Misfire Detected» δεν θέλει και πολύ να καταλάβεις ότι έχει καεί ο πολλαπλασιαστής του Νο3 κυλίνδρου. Ευτυχώς η πρόληψη με γλίτωσε από πολύ τρέξιμο και αρκετό χρήμα. Τον χειμώνα που μας πέρασε εκεί που χάζευα στο ebay πέφτω πάνω σε έναν πολλαπλασιαστή της hella με 40€, λέω δεν τον παίρνω να τον έχω εφεδρικό στο πορτμπαγκάζ ποτέ δεν ξέρεις, τον παρέλαβα μετά από κανα μήνα (κινέζικος φυσικά) και από τον Δεκέμβριου του 2020 ήταν στο πορτμπαγκάζ μαζί με ένα δεκαράκι κλειδί, εως προχτές που τοποθετήθηκε στον 3ο κύλινδρο και για την ώρα με έχει σώσει από τρεξίματα κ.τ.λ.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη εάν θα τον αφήσω ή αν θα τον αντικαταστήσω με κάποιον καλύτερο (ο εργοστασιακός είναι της denso με αριθμό 30520-RNA-A01 και τα διπλά + χρήματα) το σίγουρο είναι ότι εφεδρικό θα έχω πάντα στο πορτμπαγκάζ γεράματα γαρ, και το συστήνω σε όλους, μπορεί κυριολεκτικά να σε σώσει σε ένα ταξίδι, το μόνο κλειδί που θέλει για να τοποθετηθεί όπως έγραψα παραπάνω είναι ένα δεκαράκι, τις δυο κατσαβιδόβιδες του πλαστικού καπακιού τις ξεβιδώνεις (μισή στροφή αριστερά) με ένα μικρό κέρμα.

Να πω επίσης ότι τα σφάλματα για τους άλλους κυλίνδρους είναι (P0301 για τον Νο1), (P0302 για τον Νο2), (P0303 για τον Νο3) και (P0304 για τον Νο4), εάν συνδέσεις το Torque με την obdII βλέπεις το σφάλμα «P0303 Misfire Detected» επίσης να πω ότι το Torque μετά την τοποθέτηση του νέου πολλαπλασιαστή δεν μπορούσε να σβήσει το σφάλμα, (ο κινητήρας δούλευε κανονικά) οπότε το άφησα για το συνεργείο, την άλλη μέρα όμως όλα κομπλέ έφυγε όπως ήρθε, οπότε ούτε συνεργείο ούτε τίποτε άλλο.

Τώρα εάν σου συμβεί και δεν έχεις Torque και obdII υπάρχει ο παλιός τρόπος να εντοπίσεις τον κύλινδρο με τον καμένο πολλαπλασιαστή τραβώντας βγάζοντας και ξαναβάζοντας ένα ένα τα φισάκια των πολλαπλασιαστών, υπάρχει ένας καμένος οπότε ο κινητήρας στο ρελαντί είναι ασταθής, τραβώντας και βγάζοντας ένα φισάκι κάθε φορά εάν ο συγκεκριμένος κύλινδρος δουλεύει το πιθανότερο είναι να σβήσει ο κινητήρας ή να γίνει πολύ πιο ασταθής το ρελαντί, το φισάκι που θα βγάλουμε και δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτε είναι και το φισάκι με τον καμένο πολλαπλασιαστή.
Τέλος να αναφέρω ότι τα παραπάνω συνέβησαν στα 219,950 χλμ.
Καλό καλοκαίρι σε όλους χωρίς προβλήματα.

Attachments

·
Premium Member
2,410 Posts
Για πες ενα καλο διαγνωστικο να συνδεεεται με κινητο
Check System.jpg

σύνδεση του κινητού (του γιού φυσικά) με την obdII
Για πες ενα καλο διαγνωστικο να συνδεεεται με κινητο...

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,045 Posts
Εγώ μια απλή θύρα elm327 με λιγότερα απο 10€ εχω στην obdII θύρα και συνδέεται με το torque στο κινητό.
Για την ακρίβεια έχω ακριβώς αυτή, με διακοπτάκι on-off.
obd ii

·
A. Senna
8,111 Posts
Ειχα παρει και εγω μια τετοια κινεζικη αλλα δεν την εχω ποτε μονιμα κουμπωμενη πανω. Μου ειχε πει ενας μηχανικος που ειδικευεται στα διαγνωστικα οτι τετοιες φθηνες κατασκευες χωρις κυκλωματα προστασιας μπορούν να καψουν εγκεφαλο. Δεν ξερω αν ισχύει αλλα καλου κακού το εχω stand by στο ντουλαπακι και μονο εφόσον χρειαστει χρησιμοποιείται..

MakTheo

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
117 Posts
Ειχα παρει και εγω μια τετοια κινεζικη αλλα δεν την εχω ποτε μονιμα κουμπωμενη πανω. Μου ειχε πει ενας μηχανικος που ειδικευεται στα διαγνωστικα οτι τετοιες φθηνες κατασκευες χωρις κυκλωματα προστασιας μπορούν να καψουν εγκεφαλο. Δεν ξερω αν ισχύει αλλα καλου κακού το εχω stand by στο ντουλαπακι και μονο εφόσον χρειαστει χρησιμοποιείται..

MakTheo
Ακριβώς έτσι και επίσης επειδή δεν είναι τοοοσο advanced δεν έχουν κυκλώματα εξοικονόμησης η/και standby όταν το αμάξι είναι κλειστό, υπάρχει κίνδυνος να εξασθενήσει η μπαταρία.

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

·
Collateral M o d e r ator
4,238 Posts
Εχω κ γω κουμπωμενο το Elm237 εδω κ κανα 5αρι χρονια.. Δεν μου πειραζει ουτε μπαταρια ουτε εγκεφαλο.. Διαβαζω με την εφαρμογη torque διαφορα αλλα δυστυχως δε μπορει να σβησει το τσεκ που ερχεται για παραδειγμα απο χαμηλη αποδοση καταλυτη..

·
Premium Member
3,455 Posts
Τι σφάλμα σου βγάζει?

·
Collateral M o d e r ator
4,238 Posts
Ρ0420

·
Premium Member
3,455 Posts
Κάτι παιζει με τον λαμδα σου.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,045 Posts
Εγώ το έχω μόνιμα κουμπωμένο περί τα 9 χρόνια αλλά όπως έγραψα παραπάνω έχει διακοπτάκι on-off όταν είναι κλειστό δεν δουλεύει και δεν καταναλώνει τίποτα.

• Like
Reactions: Otto33

·
Premium Member
936 Posts
Εχω κ γω κουμπωμενο το Elm237 εδω κ κανα 5αρι χρονια.. Δεν μου πειραζει ουτε μπαταρια ουτε εγκεφαλο.. Διαβαζω με την εφαρμογη torque διαφορα αλλα δυστυχως δε μπορει να σβησει το τσεκ που ερχεται για παραδειγμα απο χαμηλη αποδοση καταλυτη..
Χρησιμοποιω και εγω πολλα χρονια τετοια φτηνα ανταπτορακια. Σβηνουν τα παντα... Απο κακη βενζινη πολυ παλια εχω σιγουρα σβησει αυτο το ιδιο σφαλμα. Εισαι σιγουρος οτι ακολουθεις τη διαδικασια σωστα;

·
Registered
299 Posts
Για πες ενα καλο διαγνωστικο να συνδεεεται με κινητο

Για πες ενα καλο διαγνωστικο να συνδεεεται με κινητο...
Εμένα στο Honda Accord δεν δούλεψε ποτέ τα κινέζικα elm327 .
Και πήρα ένα διαγνωστικό της Autel και συγκεκριμένα το Al419 . Δεν συνδέεται με το κινητό , είναι αυτόνομο . Γύρω στα 80€ από έξω .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
331 Posts
Καλησπερα παιδες!
Εδω και 2 βδομαδες το κοντερ εχει θεματακια...μια δειχνει σωστα την ταχυτητα, μία δειχνει 888, μία "παραλλαγες" αφτού..
319330

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,045 Posts

·
Registered
256 Posts
Καλησπερα σε ολους! Παρακαλω για την βοηθεια σας... Το 2013 εμφανιστηκε ενα προβληματακι στο Hondaκι μου (5θυρο 1.8 2009 facelift) και αυτος ηταν ο λογος που εψαξα, βρηκα και γραφτηκα στο forum. Δυστυχως δεν λυθηκε και τον τελευταιο καιρο εχει μεγαλωσει πολυ. Τοτε λοιπον υπηρχε μια πτωση της αποδοσης στις χαμηλες στροφες και περιστασιακα μικρες διακοπες σε ορισμενο φασμα των μεσαιων, δυσκολια να ξεκινησει στην ανηφορα και ενιοτε διακοπες στις αλλαγες σε δευτερα. Το ειχα περιγραψει τοτε σαν ενα αορατο χερι να κραταει το αυτοκινητο και να μην το αφηνει να φυγει. Εννοειται πως δυο αντιπροσωπειες δεν αναγνωρισαν πως υπαρχει προβλημα ουτε βρηκαν σφαλμα στα διαγνωστικα τους. Εχουν ασχοληθει επισταμενα δυο μηχανικοι που ανταλλασουν ιδεες μεταξυ τους, εχουν διατυπωσει απειρες ιδεες, εχουμε δοκιμασει απειρα πραγματα και...τιποτα. Τον τελευταιο καιρο το αυτοκινητο εχει μια αισθηση οτι ζυγιζει 5 τονους. Σε πολλες ανηφορες δεν ξεκιναει, εχει ανεβει η καταναλωση αρκετα και γενικα ειναι μια ταλαιπωρια. Ολα αυτα τα χρονια υπηρχαν πολλες περιπτωσεις συντομης διαρκειας που ολα ηταν κανονικα. Αυτο συνεβαινε συνηθως μετα απο ταξιδια ή μετα απο οδηγηση στα κοκκινα. Πριν λιγες ημερες εγινε μια μετρηση καυσαεριων. Οι τιμες δεν αρεσουν στον μηχανικο (δεν μπορω να περιγραψω την εξηγηση που μου εδωσε) οπως επισης δεν του αρεσε και το διαγραμμα των τασεων του αισθητηρα λ στο διαγνωστικο του. Αφου βαλαμε κατω ολη την ιστορια, θεωρησαμε οτι υπαρχει πιθανοτητα να ευθυνεται ο εγκεφαλος για ολα αυτα. Ψαχνοντας στα μεταχειρισμενα βρηκε οτι στο αυτοκινητο μου ταιριαζουν εγκεφαλοι με τρεις διαφορετικους κωδικους ανταλλακτικου. Ξερει καποιος αν μπορω να βαλω οποιονδηποτε κωδικο απο αυτους ή πρεπει να βρω κατι συγκεκριμενο; Οι εγκεφαλοι ειναι δυσευρετοι και πρεπει να γινει εγχειρηση για το immobilizer. Εννοειται πως αν εχετε καποια ιδεα για ολο το σκηνικο, ειμαι ολος αυτια!!!!
Ζητω συγγνωμη για το τεραστιο μηνυμα!

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
117 Posts
Γιατί δεν αλλάζεις πρώτα τους αισθητήρες "λ" ;

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

21781 - 21800 of 21825 Posts