2006+ Honda Civic Forum banner
21841 - 21860 of 21885 Posts

·
Registered
336 Posts
Καλησπεέρα! Έχω θέμα με τη οθόνη του κοντέρ...πόσο κάνει μια μεταχειρισμένη? Εκτός αν επισκευάζεται όπως και η οθόνη του ράδιο-cd...

·
Registered
304 Posts
Καλησπεέρα! Έχω θέμα με τη οθόνη του κοντέρ...πόσο κάνει μια μεταχειρισμένη? Εκτός αν επισκευάζεται όπως και η οθόνη του ράδιο-cd...
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να ρωτήσεις . Εγώ γνωρίζω 2 συνεργεία που αναλαμβάνουν και δουλεύουν και Honda .
Και η μεταχείρισμενη ρίσκο είναι .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
865 Posts
Kαλησπέρα,τι πρόβλημα σου εμφανίζει στην φωτεινότητα οσο αφορα τις ενδείξεις της;
Αυτή που λέει τα km ή αυτή που δείχνει στροφόμετρο ;

·
Collateral M o d e r ator
4,241 Posts
Οθόνη στροφομέτρου γύρω στα 50Ε από Πλατάνα.. Consider ότι τα χλμ στο οδόμετρο ακολουθούν την οθόνη οπότε θα έχεις απόκλιση και αν θες να είσαι συγχρονισμένος θα πρέπει να πας να σε κάνουν μαϊμουνιά.. αναλόγως πρόσθεση ή αφαίρεση..
Η τοποθέτηση πάντως της οθόνης είναι πολύ εύκολη και με 1-2 βιντεάκια την κάνεις κ μόνος..

Εαν βέβαια μιλάς για την οθόνη της ταχύτητας δεν έχω κάτι να βοηθήσω..

·
Registered
336 Posts
Kαλησπέρα,τι πρόβλημα σου εμφανίζει στην φωτεινότητα οσο αφορα τις ενδείξεις της;
Αυτή που λέει τα km ή αυτή που δείχνει στροφόμετρο ;
Η οθονη της ταχυτητας..στις ενδειξεις!

Attachments

·
Registered
865 Posts
Η οθονη της ταχυτητας..στις ενδειξεις!
θέλει φρεσκαρισμα στις κολλησεις επισκευαζεται.Μην αγορασεις αλλη,βγαλτην μονος σου με κανα βιντεακι "how to" και πηγαινε την σε εναν ηλεκτρονικο αν δεν το κατεχεις το αθλημα.Aυτο εχει προκληθει επειδη το αυτοκινητο μενει εκτεθειμενο στον ηλιο .

·
Registered
262 Posts
Καλημερα! Εχθες το Hondακι μου ανεβασε θερμοκρασια (λιγο πιο πανω απο τη μεση) για πρωτη φορα στη ζωη του και στα πρωτα 5 λεπτα απο το πρωινο ξεκινημα. Το αφησα κανα μισαωρο να κρυωσει και ειδα οτι το δοχειο διαστολης ηταν εντελως αδειο και ελειπε αντιψυκτικο και απο το ψυγειο. Πηρα παραφλου απο βενζιναδικο και εβαλα 1 λιτρο στο ψυγειο και αλλο 1 στο δοχειο και το πηγα συνεργειο. Μεχρι χθες το απογευμα ο μηχανικος δεν ειχε εντοπισει καποια διαρροη και θα συνεχισει το ψαξιμο σημερα.
Μηπως ξερουμε καμια συνηθη αιτια για το δικο μας αυτοκινητο; Γιατι δεν θελω να σκεφτω οτι ειναι φλαντζα... Ευχαριστω!

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
9,364 Posts
διαρροή ή φλάτζα...
τα λάδια τα κοίταξες???

·
Registered
262 Posts
Απο οτι ειπε ο μηχανικος η σταθμη του λαδιου ειναι ενταξει και δεν φαινεται να εχει προσμιξη νερου.

·
Premium Member
9,364 Posts
μήπως είχες κάνει τελευταία αντικατάσταση υγρών ψυγείου;;;

·
Registered
262 Posts
Οχι.Πριν 3 χρονια ειχε γινει αυτο.Στα 9 του χρονια.Στο service πριν 2 μηνες ηταν σωστες οι ποσοτητες.

·
Registered
304 Posts
Καλημερα! Εχθες το Hondακι μου ανεβασε θερμοκρασια (λιγο πιο πανω απο τη μεση) για πρωτη φορα στη ζωη του και στα πρωτα 5 λεπτα απο το πρωινο ξεκινημα. Το αφησα κανα μισαωρο να κρυωσει και ειδα οτι το δοχειο διαστολης ηταν εντελως αδειο και ελειπε αντιψυκτικο και απο το ψυγειο. Πηρα παραφλου απο βενζιναδικο και εβαλα 1 λιτρο στο ψυγειο και αλλο 1 στο δοχειο και το πηγα συνεργειο. Μεχρι χθες το απογευμα ο μηχανικος δεν ειχε εντοπισει καποια διαρροη και θα συνεχισει το ψαξιμο σημερα.
Μηπως ξερουμε καμια συνηθη αιτια για το δικο μας αυτοκινητο; Γιατι δεν θελω να σκεφτω οτι ειναι φλαντζα... Ευχαριστω!

Πόσα χιλιόμετρα έχει ο κινητήρας ;. Θέλει ψάξιμο γενικά , δες τη αντλία νερού εάν έχει σημάδια αντιψυκτικου , και μετά να σου πρεσαρει και το ψυγείο . Γιατί είναι μεγάλη ποσότητα. Κάπως έτσι τη είχα πατήσει στο Accord , έχανε από το πάνω μέρος του ψυγείου και δεν μπορούσες να το βρεις .
Ανέβασε θερμοκρασία και δεν το πρόλαβα . Βέβαια είχε και 350,000 όταν μου το παρουσίασε .
Επιπλέον δες και τη τάπα ψυγείου .

·
Registered
304 Posts
Απο οτι ειπε ο μηχανικος η σταθμη του λαδιου ειναι ενταξει και δεν φαινεται να εχει προσμιξη νερου.

Κυρίως στα Honda δύσκολα θα δεις τη λεγόμενη μαγιονέζα πρόσμιξη λαδιού - νερού . Έτσι τη είχα πατήσει στο accord αλλά εμένα είχε και χιλιόμετρα επάνω.
Εν τέλει εμένα είχε κάψει φλάντζα όπως φάνηκε . Το πρωί που ήταν εντελώς κρύο ρεταρε ελάχιστα .

·
Registered
262 Posts
Ταπα ψυγειου και αντλια φαινονται ενταξει.
226.000 ειναι χιλιομετρα. Σχεδον ολα αθηναϊκα αν παιζει ρολο...

·
A. Senna
8,113 Posts
Σε μερικες περιπτωσεις ειναι δύσκολο να φανει η διαρροή απο την φλατζα, το εξηγει και ο Τατουρης σε ενα βιντεο του αναλυτικα πως μπορεις να την "πατησεις"

Οι Αμερικανοί χρησιμοποουν τετοια,

Χημεια, δεν κανει ποτε λαθος

Τα χρησιμοποιήουν πολυ οι Αμερικανοι, εδω Ελλαδα δεν ξερω ποσοι το γνωρίζουν

MakTheo

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,056 Posts

Εαν όπως λες η αντλία δεν έχει σημάδια διαρροής το πιθανότερο είναι να έχεις μικρή διαρροή σε κάποιο απο τα δυο κολάρα του ψυγείου ειδικά εαν είναι στό πάνω κολάρο η διαρροή στάζει πάνω στην εξάτμιση και δεν φαίνεται τίποτε, δες για σημάδια διαρροής γύρω απο τις ενώσεις των κολάρων (χαλκοπράσινο χρώμα) καθώς και με το χέρι σου για υγρασία αμέσως μόλις σβήσεις τον κινητήρα. Απλά είχες πολύ καιρό να το κοιτάξεις για υγρά και για αυτό άδειασε το δοχείο διαστολής και μερικώς το ψυγείο.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,056 Posts
Οπως στα γράφει ο Κωνσταντίνος.
Electrics - The dreaded 888 problem

·
Registered
262 Posts
Κατ'αρχας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!!!
Με τη βοηθεια αυτου του μπλε υγρου (το οποιο δεν αλλαξε χρωμα ευτυχως) αποδειχθηκε οτι η φλατζα δεν ειναι καμενη. Αλλα ουτε και καπου αλλου βρεθηκε διαρροη με συνεχη παρακολουθηση χθες το απογευμα και σημερα ολη τη μερα. Οποτε αλλαχθηκε η ταπα προληπτικα, ενισχυθηκαν ολες οι ενωσεις, γεμισε προσωρινα με παραφλου και βλεπουμε...
Οσον αφορα το "ειχες καιρο να ελεγξεις τα υγρα" που πολυ σωστα παρατηρησε ο nestou, εχω να πω οτι ποτε (κακως) δεν κοιταω τα υγρα στο Honda. Μου εχει μεινει απωθημενο απο το Rover που ηθελε ελεγχο καθε δευτερολεπτο. Για 12 χρονια δικαιωθηκα...τωρα πηρα το μαθημα μου.
Και παλι σας ευχαριστω και θα ενημερωσω για τη συνεχεια!

21841 - 21860 of 21885 Posts