2006+ Honda Civic Forum banner
21861 - 21880 of 21885 Posts

·
Premium Member
9,364 Posts
ερώτηση, τι παραφλού έβαλες??? αν έβαλες οτιδήποτε άλλο από το μαμά την σκουριά την έχεις σίγουρη...

·
Registered
262 Posts
Προσωρινα εβαλε ενα φτηνιαρικο παραφλου που ειχε στο συνεργειο. Σε 7-10 ημερες αν ολα ειναι καλα θα βαλουμε το γνησιο της Honda. Απ'οτι μου ειπε για τοσο μικρο χρονικο διαστημα δεν θα γινει ζημια. Ελπιζω να εχει δικιο...

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
273 Posts
Κατ'αρχας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!!!
Με τη βοηθεια αυτου του μπλε υγρου (το οποιο δεν αλλαξε χρωμα ευτυχως) αποδειχθηκε οτι η φλατζα δεν ειναι καμενη. Αλλα ουτε και καπου αλλου βρεθηκε διαρροη με συνεχη παρακολουθηση χθες το απογευμα και σημερα ολη τη μερα. Οποτε αλλαχθηκε η ταπα προληπτικα, ενισχυθηκαν ολες οι ενωσεις, γεμισε προσωρινα με παραφλου και βλεπουμε...
Οσον αφορα το "ειχες καιρο να ελεγξεις τα υγρα" που πολυ σωστα παρατηρησε ο nestou, εχω να πω οτι ποτε (κακως) δεν κοιταω τα υγρα στο Honda. Μου εχει μεινει απωθημενο απο το Rover που ηθελε ελεγχο καθε δευτερολεπτο. Για 12 χρονια δικαιωθηκα...τωρα πηρα το μαθημα μου.
Και παλι σας ευχαριστω και θα ενημερωσω για τη συνεχεια!

τι μου θυμιζεις......

·
Registered
273 Posts
Προσωρινα εβαλε ενα φτηνιαρικο παραφλου που ειχε στο συνεργειο. Σε 7-10 ημερες αν ολα ειναι καλα θα βαλουμε το γνησιο της Honda. Απ'οτι μου ειπε για τοσο μικρο χρονικο διαστημα δεν θα γινει ζημια. Ελπιζω να εχει δικιο...

σαν τρη ζημια μπορει να γινει με ενα aftermarket παραφλου δηλαδη???????

·
Premium Member
18,842 Posts
Αν το aftermarket είναι σωστών προδιαγραφών τίποτε, αν όμως δεν είναι ξεκινάνε τα προβλήματα!!!

·
Registered
1,153 Posts
Τι προδιαγραφές έχουν τα αντιψυκτικά? Νόμιζα όλα ίδια είναι με διαφορετικές πυκνότητες.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,056 Posts
ΟΙ προδιαγραφές των αντιψυκτικών ξεχωρίζουν απο το γράμμα G (G11, G12,G12+, G12++ και G13) ανάλογα με την χρονιά που καθιερώθηκαν και το υλικό που είναι κατασκευασμένα, η honda στο manual δεν αναφέρει την παραπάνω προδιαγραφή αλλά επι λέξη,

Attachments

• Like
Reactions: Rocker

·
Registered
18 Posts
Παιδιά καλημέρα κι από δω, Αντώνης, νέο μέλος, ήθελα μία βοήθεια (θα κάνω και σχετικό τόπικ και στο κυρίως φόρουμ στα Αγγλικά), αν ξέρετε με το πλαστικό τζαμάκι όπου καταλήγει το πίσω παρμπριζ, τι λύσεις υπάρχουν σε ανταλλακτικά και από που; Δηλάδη παίζει μόνο Σάρακας; Στο car δε βρήκα τίποτα, μία αγγελία αλλά ως συνήθως έχει ήδη πουληθεί... Θα αγόραζα και από εξωτερικό, αν ξέρετε κανα καλό site, το ψάχνω ως rear plastic screen αλλά δε βγάζω άκρη για την ώρα...

Το δικό μου πλαστικό τζαμάκι έχει 3-4 ραγισματάκια στα αριστερά, και έχει ξεφλουδίσει αρκετά στο κέντρο..

Πιο πολύ ανησυχώ για τα ραγισματάκια στην άκρη του, σα να ανοίγουν μου φαίνεται από τα γκάπα γκούπα στις λακούβες.. Υπάρχει περίπτωση να σπάσει τελείως;

Κάθε βοήθεια και εμπειρία δική σας ευπρόσδεκτη...

·
Premium Member
18,842 Posts
Για αυτό το κομμάτι δεν θα κοιτούσα τίποτε άλλο εκτός από το γνήσιο.

• Like
Reactions: Serpico

·
Premium Member
9,364 Posts
εννοείς αυτό που είναι σαν αεροτομή??? ξεφλούδισμα ναι, αλλά ραγισματάκια δεν έχει παρουσιαστεί σε κανέναν ...
δεν μπορείς από πάνω να βάλεις του ταπερ την αεροτομή??? :unsure:
σίγουρα θα βρεις πιο εύκολα...

·
Registered
18 Posts
Παιδιά καλημέρα!

Είναι η αρχή τώρα, έχω βρει καινούριο παιχνίδι και είμαι στα μέλια.. είχε καιρό να μου συμβεί οπότε κάνω σα μικρό παιδί, να τα βρω να τα φτιάξω όλα 😄

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Στο car βρήκα 2 τζαμάκια, όντως πάμε για γνήσιο (απλά μου είπε ένας ανταλλακτικάς ότι κάποτε παίζανε λέει και ημιτασιόν στην αγορά (!) - να σας πω, θα το δοκίμαζα αν με έπειθε η ποιότητα, αλλά δεν υπάρχουν πια, οπότε ούτε λόγος... ). Απλά πρέπει να μιλήσω με το φαναρτζή μου, να δω πόσο μεγάλη δουλειά είναι όλο αυτό και αν αξίζει τον κόπο να γίνει (φαντάζομαι ότι θα μπορεί να την κάνει και δε θα χρειαστεί να πάω σε καμία carglass)..

Με τους ανταλλακτικάδες που μίλησα (και μίλησα με αρκετούς) μου είπαν ότι δεν είναι και τόσο σπάνιο αυτό με τα ραγισματάκια στις άκρες.. προφανώς είναι το σημείο που είναι πιο αδύναμο..

Anyway, ακόμα κι αν δε βρω τζαμάκι σκέτο (πες πχ ότι τα έχουν δώσει μέχρι να το αγοράσω), στα ίδια περίπου χρήματα παίρνεις ολόκληρη τζαμόπορτα, απλά θέλει ψάξιμο να βρεις μία με το τζαμάκι σε καλή κατάσταση. Ό,τι σου μείνει από τη τζαμόπορτα, το παρκάρεις στο φαναρτζή (δεν τον έχω ρωτήσει να πω την αλήθεια 😄 ).

Τα γράφω μήπως βοηθήσει κάποιον άλλο, αλλά και γιατί γουστάρω να γράφω σε παρέα με κοινά ενδιαφέροντα και ωραίους ανθρώπους!

Καλημέρα!

·
Premium Member
3,460 Posts
Καλημέρα.Επειδη πριν κάποια χρόνια χρειάστηκε να αλλάξω πίσω κρύσταλλο κ γω θραύσης,να ξέρεις ότι όλα αυτά κουμπωνουν το ένα πάνω στο άλλο και για αλλαγή χρειάζεται να λυθεί όλη η πίσω πόρτα.

Στάλθηκε από το Nokia 5.3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like

·
Registered
18 Posts
Καλημέρα.Επειδη πριν κάποια χρόνια χρειάστηκε να αλλάξω πίσω κρύσταλλο κ γω θραύσης,να ξέρεις ότι όλα αυτά κουμπωνουν το ένα πάνω στο άλλο και για αλλαγή χρειάζεται να λυθεί όλη η πίσω πόρτα.

Στάλθηκε από το Nokia 5.3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό φαντάστηκα κι εγώ... θα δω.. θα τον ρωτήσω από κοντά πόσο πάει όλο αυτό κι αν αξίζει τον κόπο.. για την ώρα είναι οπτικό μόνο το θέμα, αλλά αν προχωρήσει μπορεί να θέλει σίγουρα αλλαγή... Σκέφτηκα ακόμα μήπως έβαζα απλά μία μεμβράνη (διάφανη), απλά για να συγκρατήσει τα ραγισματάκια από το να μεγαλώσουν (από φαντασία, δόξα τω θεώ, μπόλικη...) 😄 Ευχαριστώ coyote, καλημέρα!

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,056 Posts
Αφού θα το αλλάξεις δεν σκέφτεσαι να βάλεις την αεροτομή απο type R δεν νομίζω να σου βγει πολύ ακριβότερα και το αποτέλεσμα είναι μακράν καλύτερο άσε που θα πάρεις και 5-10 άλογα (ψυχολογικά πάντα).

·
Registered
18 Posts
Αφού θα το αλλάξεις δεν σκέφτεσαι να βάλεις την αεροτομή απο type R δεν νομίζω να σου βγει πολύ ακριβότερα και το αποτέλεσμα είναι μακράν καλύτερο άσε που θα πάρεις και 5-10 άλογα (ψυχολογικά πάντα).
Κοίτα, από πρακτικής άποψης είναι καλή ιδέα, το καλύπτεις και ξενοιάζεις... το σκέφτομαι μεν, αλλά δεν είμαι πολύ φαν γιατί 1) μου αρέσει το μαμά look στο συγκεκριμένο θέμα και 2) έχω μία αίσθηση ότι θα περιοριστεί (έστω και λίγο) η ήδη περιορισμένη πίσω ορατότητα με την αεροτομή (μπορεί να είναι και ιδέα μου)..

Λες για γνήσια αεροτομή; Ένας φίλος που έβαλε aftermarket πάντως, δεν του βγήκε και πολύ καλή η εφαρμογή (μπορεί να φταίει το αφτερμάρκετ, ή εκεί που του το τοποθέτησαν..).

Anyway, άσχετο - αλλά και λίγο σχετικό: nestou, τη μασκούλα μπροστά τη διχτυωτή (όπως τη βλέπω στη φώτο άβαταρ) την έβαλες μετά την αγορά, από ό,τι καταλαβαίνω. Μπορώ να ρωτήσω από που την πήρες και πόσο περίπου στοίχισε τότε;

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,056 Posts
Την μπροστινή γρίλια την πήρα απο Cox Αγγλία Home
πρίν 8 χρόνια κόστισε 180 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
Οσο για την πίσω αεροτομή περί ορέξεως.....

• Like

·
Registered
865 Posts
Καλορίζικο @Serpico . Να πούμε πάλι ότι για να σκάσει και να ξεφλουδίσει το πίσω κρύσταλλο (πλαστικό),δεν κερώθηκε ποτέ και ήταν εκτεθειμένο στον ήλιο με οτι συνεπάγεται αυτό.Δυστυχώς το νέο σου παιχνίδι θα θέλει και μεράκι και μεγάλο κουμπαρά από δω και πέρα.Οτι μα οτι πρόβλημα σου εμφανίσει να γράφεις για να δούμε τι σε συμφέρει να κάνεις.

Και εγώ προτείνω αεροτομή.Δεν συμφέρει κάτι άλλο.

·
Registered
18 Posts
Κωνσταντίνε γεια σου και σ' ευχαριστώ!

Η αλήθεια είναι ότι εξωτερικά ναι, ήταν εκτεθειμένο σε ήλιο, οπότε έχει κάποια θεματάκια, αυτό με το πλαστικό τζαμάκι είναι το βασικότερο. Από την άλλη μεριά, επειδή είμαι ψείρας, αλλά προσπαθώ να χαλαρώνω όσο μεγαλώνω (και μεγαλώνω, είμαι πάνω από 40 αλλά δε μου φαίνεται γιατί έχω καλό μακιγιέρ :giggle:😄), λέω, άσε και κάποια ατέλεια, να ταιριάζει δηλαδή και με μένα που μεγαλώνω και όλο και κάποια ατέλεια έχω κι εγώ, για να μπορώ να ταυτίζομαι ακόμα περισσότερο μαζί του :giggle: Γενικά είναι σε καλή κατάσταση πάντως, και οδηγικά έχω να πω τα καλύτερα! Ευχαριστιέμαι ταξίδι..!

Κι είναι και το άλλο: αυτές οι ατέλειες μου δίνουν κάτι να ασχολούμαι, αναβιώνω το χόμπι μου με τα αυτοκίνητα που το είχα αφήσει καιρό.. από τη μία βιάζομαι να τα τελειώσω, από την άλλη λέω, ποιος σε βιάζει; Τη νύφη ακόμα δεν την έχω βρει, οπότε με παίρνει :giggle:

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.. Επεξεργάζομαι διάφορες λύσεις και για ό,τι προκύψει θα ενημερώσω.. μπορεί σε κάποιον να φανεί χρήσιμο...

21861 - 21880 of 21885 Posts