2006+ Honda Civic Forum banner
22001 - 22020 of 22208 Posts

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
223 Posts
Ξεκινά από τα εύκολα και φθηνά. 3 δοχεία φάρμακο καθαριστικό για μπεκ σε Ρεζέρβα 1/3 γεμάτη η λιγότερο.
Για να κάνεις διάγνωση πρέπει το διαγνωστικό να σου δίνει τιμές για διάφορους αισθητήρες με τη μηχανή σε λειτουργία τόσο κατά το ρελαντί όσο και κάτω από φορτίο. Επιπλέον πρέπει να δεις τι είναι ορθή τιμή και τι όχι.

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

·
Premium Member
9,486 Posts
ερώτηση,
3 δοχεία καθαριστικό για μπεκ σε ρεζέρβα 1/3 εννοείς??
μάλλον η αυτόματη διόρθωση φταίει και ήθελες να γράψεις ρεζερβουαρ έτσι???
δυο τρία ποστ πίσω λέει ο άλλος για δύο μόνο, το ένα σύμφωνα με τις οδηγίες του και το άλλο μετά από μια βόλτα και με γεμάτο τεπόζιτο...
επίσης υπάρχει καθαριστικό για καταλύτες???

• Like
Reactions: Otto33

·
Registered
20 Posts
ερώτηση,
δυο τρία ποστ πίσω λέει ο άλλος για δύο μόνο, το ένα σύμφωνα με τις οδηγίες του και το άλλο μετά από μια βόλτα και με γεμάτο τεπόζιτο...
Μπορείς να μου στείλεις ποιο ποστ είναι αυτό γτ δεν το βρίσκω;
Υπάρχει για καταλύτες και Λ π.χ. το P1180 oxicat της protec.

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
223 Posts
ερώτηση,
Καλημέρα, όντας από Κύπρο δε θυμάμαι το ντεπόζιτο καυσίμου πως είναι στην Ελληνική αργκό... Στη Κύπρο ας πούμε είναι τανγκι (από το αγ. tank).
Εγώ θα το έκανα με 3 για να είναι το μίγμα του φαρμάκου πλούσιο και μετά όταν αδειασει το ρεζερβουάρ βενζίνης 98+.

·
Registered
20 Posts
Καλημέρα, όντας από Κύπρο δε θυμάμαι το ντεπόζιτο καυσίμου πως είναι στην Ελληνική αργκό... Στη Κύπρο ας πούμε είναι τανγκι (από το αγ. tank).
Εγώ θα το έκανα με 3 για να είναι το μίγμα του φαρμάκου πλούσιο και μετά όταν αδειασει το ρεζερβουάρ βενζίνης 98+.

Και τα 3 δοχεία καθαριστικού ταυτόχρονα στο ίδιο τανκ; Η 3 διαδοχικά γεμίσματα και από 1 καθαριστικό σε κάθε γέμισμα;

·
Premium Member
9,486 Posts
οπότε υπάρχει και για καταλύτες καθαριστικό, όπως πρότεινε ο άγγλος...δεν το γνώριζα...

• Like

·
Registered
2015, Civic, 1.6 i-Dtec
223 Posts
Υπάρχουν "καθαρά " για καταλύτες, και γενικά που "βοηθούν" και στο καταλύτη. Τώρα όλοι μας μπορούμε. Α καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει σε κανένα από τους δύο τύπους ένα χέρι το οποίο είναι ειδικό και πάει και τρίβει μόνο τον καταλύτη η μόνο τα μπεκ, η μόνο τα σενσορ κλπ...όλα θα περάσουν από όλο το σύστημα.

·
Premium Member
9,486 Posts
στο παλιό μου φιατάκι πούντο, όταν άρχιζε τα περίεργα ανεβοκατεβάσματα στο ρελαντί, πολύ απλά έβγαινα βράδυ εθνική, με την 2α ή την 3η λίγο πριν τα κόκκινα, πήγαινα μέχρι άγιο στέφανο και τούμπαλιν αθήνα...όλα λειτουργούσαν ρολόι μετά...

• Like

·
Registered
575 Posts
Καλησπέρα σε όλους καλή χρονιά. Έχω καιρό να γράψω..το Μάρτιο του 2020 άλλαξα θερμοστάτη καθώς δε ζεσταίνονταν τα νερά κ ειδικά σε κατηφόρα έπεφτε η θερμοκρασία.

Έκτοτε το αμάξι δεν το κινω πολύ κ πρόσεξα ότι πάλι κάνει το ίδιο. Αν δεν το Στροφάρω καλά, η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει. Επίσης, αν ανάψω καλοριφέρ, τότε πολύ χάλια καθώς με τα βίας ανεβαίνει 3-4 γραμμές. Όλα αυτά με 7-8 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία

Αν πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας είναι οκ και δεν υπάρχουν αυξομειώσεις. Αλλά το θέμα είναι ότι δυσκολεύεται πολύ να την πιάσει

2/2 κολλημένος θερμοστάτης;

Ιδέες;

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,238 Posts
¨Εβαλες τον εργοστασιακό θερμοστάτη?

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,238 Posts
Περίεργο, κάνε το εξής, πήγαινε σε κάποιο κοντινό χωριό με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο υψόμετρο και όσο το δυνατόν χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία, με το όργανο θερμοκρασίας στην μέση και λίγο παρακάτω εκεί που πρέπει δηλαδή άρχισε την κατάβαση με όσο το δυνατόν λιγότερο γκάζι, εαν δεις την βελόνα του οργάνου να μετακινείτε προς τα κάτω αισθητά τότε για κάποιο λόγο ο θερμοστάτης δεν σφραγγίζει καλά και όντως είναι πρόβλημα και γι' αυτό αργεί να ζεσταθεί, εαν το επιβεβαιώσεις με τον παραπάνω τρόπο η λύση είναι αλλαγή και πάλι.

• Like
Reactions: ngt

·
SY8CPC
780 Posts
Εγώ θα πρότεινα εκτύπωση 3D με υλικό Polycarbonate ABS ή IGLIDUR I180-PF ρίξτε μια ματιά εδώ: Enoworx - Υλοποιήστε την ιδέα σας με τη 3D εκτύπωση με 7-8 ευρώ κόστος και τέλος, εγώ αυτό θα έκανα αλλά μου το εκτύπωσε φίλος δωρεάν οπότε αρκέστηκα στο απλό υλικό PLA.
Αρα μπορουμε να παρουμε προσφορα,αφου φτιαξουμε ενα καταλογο με το ποιοι ενδιαφερονται για ABS θερμοπλαστικο.Μετά μόνοι μας μπορουμε να το σφραγίσουμε με ενα spray Heat Resistant .
Πόσοι ενδιαφερόμαστε; Για 5 τμχ, από αντίστοιχη εταιρεία από λίγο που έψαξα βγαίνει κάτι λιγότερο από 10 ευρώ το κομμάτι... για 1 τμχ πάει 11 κάτι ευρώ...
Εγώ σε κάθε περίπτωση θα το δοκιμάσω...

Font Line Screenshot Parallel Gas

·
Premium Member
3,546 Posts
Θα φτιάξω μια λίστα για να καταγράψουμε τις συμμετοχές και να πάρουμε μια προσφορά από αυτή την εταιρεία στο Μοσχάτο.Ειναι σχετικά κοντά μου και θα μπορώ να ασχοληθώ.Πρεπει όμως να δούμε και τι υλικό θα προτιμήσουμε.

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
SY8CPC
780 Posts
Σχετικά με το υλικό νομίζω ο συνδυασμός ABS+Polycarbonate είναι μια καλή επιλογή, σύμφωνα με όσα λένε ενδείκνυται για εξαρτήματα πουν θέλουμε αυξημένη μηχανική αντοχή και αντοχή σε θερμοκρασία.

·
Registered
575 Posts
Περίεργο, κάνε το εξής, πήγαινε σε κάποιο κοντινό χωριό με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο υψόμετρο και όσο το δυνατόν χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία, με το όργανο θερμοκρασίας στην μέση και λίγο παρακάτω εκεί που πρέπει δηλαδή άρχισε την κατάβαση με όσο το δυνατόν λιγότερο γκάζι, εαν δεις την βελόνα του οργάνου να μετακινείτε προς τα κάτω αισθητά τότε για κάποιο λόγο ο θερμοστάτης δεν σφραγγίζει καλά και όντως είναι πρόβλημα και γι' αυτό αργεί να ζεσταθεί, εαν το επιβεβαιώσεις με τον παραπάνω τρόπο η λύση είναι αλλαγή και πάλι.
εκανα 2 δοκιμες

στην 1η, το αυτοκινητο ειχε ηδη πιασει θερμοκρασια λειτουργιας απο προηγουμενη βολτα και δεν κατεβηκε η βελονα στην κατηφορα.

στη 2η, το αυτοκινητο ηταν κρυο οταν ξεκινησε η κατηφορα και η θερμοκρασια δεν μπορουσε να ανεβει στη θερμοκρασια λειτουργιας

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,238 Posts
Στήν 1η περίπτωση φαίνεται οτι ο θερμοστάτης σου δουλεύει σωστά δηλαδή σφραγγίζει καλά και δεν πέφτει η θερμοκρασία.
Στην 2η περίπτωση φαίνεται το αντίθετο οτι δηλαδή δεν σφραγγίζει καλά με αποτέλεσμα να αργεί να ζεσταθεί.
Αυτοί οι δυο έλεγχοι δεν έδειξαν οτι φταίει ο θερμοστάτης ξεκάθαρα, εχω και ενα τελευταίο έλεγχο να σου πω για τον θερμοστάτη, για κάνε και αυτόν και βλέπουμε.
Με κρύο κινητήρα βάζουμε μπρός την μηχανή και ανοίγουμε την τάπα του ψυγείου, στα πρώτα λεπτά λειτουργίας του κινητήρα στο ψυγείο δεν πρέπει να υπάρχει καμία κίνηση υγρών πρέπει να επικρατεί απόλυτη ηρεμία γιατί ο θερμοστάτης είναι κλειστός (εαν έχουμε κάποιον τον βάζουμε να μαρσάρει ελαφρώς για να δούμε καλύτερα για κίνηση υγρών στο ψυγείο). Ο θερμοστάτης αρχίζει να ανοίγει στούς 80 βαθμούς κελσίου οπότε τότε θα πρέπει υπάρξει κίνηση υγρών στο ψυγείο, τώρα πόσα λεπτά θέλει για να πιάσει το υγρό τους 80 βαθμούς δεν μπορώ να στο πω με ακρίβεια, πάντως σίγουρα στα πρώτα 4-5 λεπτά λειτουργίας του κινητήρα ο θερμοστάτης πρέπει να είναι εντελώς κλειστός χωρίς την παραμικρή κίνηση υγρών στο ψυγείο.

Attachments

• Like
Reactions: panosm and ngt

·
Registered
20 Posts
Καλησπέρα και πάλι! Μου είχε ανάψει ένδειξη μηχανής με κωδικό βλάβης P0420 και προσπάθησα να διορθώσω με καθαριστικο καταλύτη και Λ (συγκεκριμένα ένα δοχείο καθαριστικό μέσα στο ντεπόζιτο). Πλέον δεν βγάζει αυτήν την ένδειξη αλλά 3 καινούριες. P0104-P2055-C1555. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικο;

·
Premium Member
18,935 Posts
Καλησπέρα και πάλι! Μου είχε ανάψει ένδειξη μηχανής με κωδικό βλάβης P0420 και προσπάθησα να διορθώσω με καθαριστικο καταλύτη και Λ (συγκεκριμένα ένα δοχείο καθαριστικό μέσα στο ντεπόζιτο). Πλέον δεν βγάζει αυτήν την ένδειξη αλλά 3 καινούριες. P0104-P2055-C1555. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικο;
Περιπλέκονται τα πράγματα:
P0104 Mass Air Flow MAF Circuit Intermittent
P0104 Mass Air Flow (MAF) Circuit Intermittent/Erratic (obd-codes.com)
P0104 Code Mass Or Volume Air Flow Circuit Intermittent (With Video) (autocodes.com)

P2055 Reductant Injection Valve Circuit High Bank 1 Unit 2
P2055 Reductant Injection Valve Circuit High Bank 1 Unit 2 (obd-codes.com)
P2055 Code Reductant Injection Valve Circuit High Bank 1 Unit 2 (autocodes.com)

C1555 Honda Thats Engine Fault Code Meaning - C1555 Honda Thats Engine Trouble Code - How To Fix C1555 Honda Thats | EngineFaultCode.com

Άσχετα error μεταξύ τους.

Έκανες κάτι άλλο εκτός από το να ρίξεις το καθαριστικό;
Το χρησιμοποίησες στη σωστή αναλογία;

• Like
Reactions: nestou
22001 - 22020 of 22208 Posts