2006+ Honda Civic Forum banner
22021 - 22040 of 22058 Posts

·
Registered
12 Posts
Περιπλέκονται τα πράγματα:
P0104 Mass Air Flow MAF Circuit Intermittent
P0104 Mass Air Flow (MAF) Circuit Intermittent/Erratic (obd-codes.com)
P0104 Code Mass Or Volume Air Flow Circuit Intermittent (With Video) (autocodes.com)

P2055 Reductant Injection Valve Circuit High Bank 1 Unit 2
P2055 Reductant Injection Valve Circuit High Bank 1 Unit 2 (obd-codes.com)
P2055 Code Reductant Injection Valve Circuit High Bank 1 Unit 2 (autocodes.com)

C1555 Honda Thats Engine Fault Code Meaning - C1555 Honda Thats Engine Trouble Code - How To Fix C1555 Honda Thats | EngineFaultCode.com

Άσχετα error μεταξύ τους.

Έκανες κάτι άλλο εκτός από το να ρίξεις το καθαριστικό;
Το χρησιμοποίησες στη σωστή αναλογία;
Όχι τίποτα άλλο... Ακριβώς όπως έγραφε στις οδηγίες.

·
Premium Member
9,401 Posts
εγώ θα έλεγα να περιμένεις λίγο και να κάνεις αρκετά χιλ...

• Like
Reactions: panosm

·
Premium Member
18,891 Posts
Και θα έλεγα 100άρα βενζίνη μόνο για κανά 2 τεπόζιτα

• Like
Reactions: Otto33

·
Registered
355 Posts
Καλησπέρα σε όλους καλή χρονιά. Έχω καιρό να γράψω..το Μάρτιο του 2020 άλλαξα θερμοστάτη καθώς δε ζεσταίνονταν τα νερά κ ειδικά σε κατηφόρα έπεφτε η θερμοκρασία.

Έκτοτε το αμάξι δεν το κινω πολύ κ πρόσεξα ότι πάλι κάνει το ίδιο. Αν δεν το Στροφάρω καλά, η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει. Επίσης, αν ανάψω καλοριφέρ, τότε πολύ χάλια καθώς με τα βίας ανεβαίνει 3-4 γραμμές. Όλα αυτά με 7-8 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία

Αν πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας είναι οκ και δεν υπάρχουν αυξομειώσεις. Αλλά το θέμα είναι ότι δυσκολεύεται πολύ να την πιάσει

2/2 κολλημένος θερμοστάτης;

Ιδέες;
Δες πλάκα!!!
Αλλαγή παραφλου και θερμοστάτη τον Ιούνιο του 20 στην αντιπροσωπεία. Ήταν κολλημένος και το έβλεπα συχνά γιατί ανέβαινα στο βουνό. Στις καταβάσεις η θερμοκρασία έφτανε στον πάτο.
Από τότε δεν έτυχε να ανέβω, μέχρι τα Χριστούγεννα. Παρατήρησα το ίδιο!
Τι στο καλό... Να κόλλησε και ο καινούριος;;;
Να μην τον άλλαξαν;;;
Δεν έκανα και το περσινό σέρβις σε αυτούς για πρώτη φορά εδώ και 12 χρόνια! Οπότε λίγο ντρέπομαι να πάω τους τα χώσω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,508 Posts
Μετά από 153000χλμ και 9,5 χρόνια το civic έβγαλε βλάβη. Το πρόβλημα δεν είναι η ζημιά, το πρόβλημα είναι ο Σ, 1 μήνα μετά στο περίπου θα φέρουν τα ανταλλακτικά, εκτός αν ήθελα με 50€ εξτρα σε 3 μέρες θα τα έφερνε.Η παραγγελια έγινε 21-12-2021. Τα σχόλια δικά σας

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,891 Posts
Δυστυχώς δεν στοκάρει κανένας τίποτε πλέον.
Στην δουλειά έχουμε θέμα με τους χρόνους παράδοσης.
Πώς την έπαθες;

• Like
Reactions: I-VTEC 2012

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Ωχ περαστικά φίλε, μην σε ρίχνει τα σίδερα φτιάχνονται.

• Like
Reactions: I-VTEC 2012

·
Registered
1,508 Posts
Πώς την έπαθες;
Το τραγούδι λεει: οδηγώ και σε σκέφτομαι, κάτι σκεφτόμουν, αφαιρεθηκα τσουπ πετάχτηκε ο κάδος μπροστά μου

·
Registered
1,508 Posts
Ωχ περαστικά φίλε, μην σε ρίχνει τα σίδερα φτιάχνονται.
Δεν με ρίχνει η ζημιά, η μαλακία μου με ρίχνει που δεν πρόσεχα, ευτυχώς έμεινα στα σίδερα που λές Νίκο και συ και δεν στουκαρα αλλον

·
Registered
1,508 Posts
Πώς την έπαθες;
Πάνο ο Σ γνωριζεις καλά ότι πέρα από αναλωσιμα, λάδια φίλτρα, φρένα, τέτοια ανταλλακτικά δεν στόκαρε ούτε τις καλές εποχες. Πάντως με 50€ εξτρα θα μου τα εφερνε σε 3 μέρες, τώρα που δεν έδωσα το 50αρικο τα φέρνει με τα ποδια και μου είπαν ότι 1-1-2022 δεν στέλνει τίποτα η Αθήνα λόγω αλλαγή διαχείρισης του συστήματος αποστολών. Ήμαρτον θεέ μου

·
Registered
12 Posts
Ελειψη ζεστού αέρα στην καμπίνα είτε στο low είτε στο hi η ίδια θερμοκρασία, υπεύθυνος ο συνήθης ύποπτος, σπασμένο το μπράτσο στο μοτέρ ελέγχου ζεστό κρύο.

Δεν είχα ασχοληθεί και πίστευα ότι είναι δύσκολο να βγεί αυτός ο μηχανισμός αλλά τελικά είναι αρκετά εύκολο, βρίσκεται σε προσιτό σημείο ακριβώς πίσω από την θύρα OBDII και αφαιρείτε εύκολα με τρείς βίδες αφού πρώτα βγάλεις το πλαστικό κάτω από το τιμόνι και επίσης ένα μικρό πλαστικό πλαϊνό κομμάτι από την κεντρική κονσόλα.
a heater arm broken.jpg
b heater arm broken.jpg

Όπως έχω γράψει και πιο παλιά έχω ένα αρχείο του συγκεκριμένου μπράτσου για 3D εκτύπωση οπότε λέω να το δοκιμάσω, την εκτύπωση την έκανε φίλος το υλικό απ’ ότι μου είπε λέγεται PLA και είναι από τα πιο απλά και φτηνά υλικά, για το κόστος ούτε κουβέντα (από μια έρευνα που έκανα είναι κάπου στα 50 λεπτά του ευρώ).
c PLA heater arm b.jpg
d PLA heater arm.jpg

Το αποτέλεσμα τώρα με εξέπληξε ευχάριστα, οι διαστάσεις είναι ακριβώς ακριβώς ίδιες με το πρωτότυπο με ακρίβεια δέκατο του χιλιοστού, αυτός που το σχεδίασε έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά.

Απ’ ότι μπορείτε να δείτε το σώμα του νέου μπράτσου είναι γεμάτο με υλικό, (δεν έχει τα νεύρα που είχε το παλιό) και πιστεύω ότι είναι πιο γερό (στο σημείο που έσπασε το παλιό τουλάχιστον)
e heater arm.jpg
f heater arm.jpg

Τοποθετήθηκε και δουλεύει μια χαρά ο χρόνος θα δείξει πόσο θα αντέξει, εάν σπάσει σε σύντομο χρονικό διάστημα θα το εκτυπώσω με ανθεκτικότερο υλικό.

Για την ώρα με μηδέν κόστος είμαι μια χαρά.

Εννοείτε ότι όποιος θέλει το αρχείο για 3D εκτύπωση του μπράτσου ας μου στείλε Π.Μ με το email του να του το στείλω εδώ δεν «ανεβαίνει».
Θα μπορούσες μήπως να με βοηθήσεις λίγο με την τοποθέτηση του; Αρχικά τι πρέπει να λύσω για να έχω πρόσβαση; Έπειτα σκέφτηκα αν παίζει κάποιο ρόλο η θέση που τοποθετηθεί το μπράτσο σε σχέση με την επιλεγμένη θερμοκρασία στο καντράν. Ευχαριστώ.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Θα μπορούσες μήπως να με βοηθήσεις λίγο με την τοποθέτηση του; Αρχικά τι πρέπει να λύσω για να έχω πρόσβαση; Έπειτα σκέφτηκα αν παίζει κάποιο ρόλο η θέση που τοποθετηθεί το μπράτσο σε σχέση με την επιλεγμένη θερμοκρασία στο καντράν. Ευχαριστώ.
Καλησπέρα ο μηχανισμός βρίσκεται πίσω ακριβώς απο την θύρα OBD II, (civic fk2 1.8) για να τον αφαιρέσεις πρέπει να βγάλεις το πλαστικό καπάκι κάτω απο το τιμόνι καθώς και ενα μικρό εμπρόσθιο τμήμα απο τα πλαϊνά καπάκια, δεν χρειάζεται να βγάλεις ολη την κεντρική κονσόλα, το μικρό πλαϊνό καπάκι έχει δυο φανερά κλίπς και δυο κρυφά τα οποία βρίσκονται πίσω απο το μαξιλαράκι που υπάρχει στο σημείο.
Οχι δεν πειράζει η επιλογή της θερμοκρασίας, το καλύτερο και ευκολότερο να είναι κάπου στην μέση χωρίς να παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο αυτό, τέλος θα χρειαστείς ενα σταυροκατσάβιδο για να αφαιρέσεις τις τρείς βίδες και να πάρεις το μοτέρ στο χέρι αφού πρώτα βγάλεις το ηλεκτρικό βύσμα του.

·
Registered
319 Posts
Καλησπέρα παιδιά, θέλω λίγο τα φώτα σας γιατί η κατανάλωση μου έχει εκτοξευτεί. Πρόσφατα τοποθέτησα την injen στο αμάξι και από τότε ενώ σαν κατανάλωση εντός Αττικής ήμουν στο 7-7,5lt από τότε η κατανάλωση εκτοξεύτηκε στο 10-10,5lt και εκτός Αττικής που το πατάω λίγο 150-160χλμ καίω πλέον 8,5lt ενώ πριν ήμουν 6,5-7lt. Μπορεί να δικαιολογηθεί από την injen αυτή η αύξηση; Το αμάξι έχει 73k χλμ και στα 60k είχα κάνει ρύθμιση βαλβίδων. Να έχει δημιουργηθεί θέμα στον maf ή να θέλει καθάρισμα η πεταλούδα;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,891 Posts
Μάλλον πατάς πιο βαθειά το γκάζει για να ακούς την injen!
Ο ήχος της ειναι δέλεαρ!
;)

• Like
Reactions: kostashcivic

·
Registered
96 Posts
Και πάλι πολύ δεν είναι? Εκτος κι αν τα κατεβάσματα είναι συχνά!! ;)

Στην εθνική εγώ δεν είχα ποτέ τόσο ψηλά, Μαξ 7 αν θυμάμαι, και πήγαινα με 130 μέχρι Κέρκυρα.

Άλεξ, οπότε βρεις βάλε μια εξάτμιση typer, θα είναι ακόμα καλυτερα μετα. Κι αν σου κάνει κάποιος και μια μικρή αλλαγή στην ecu με ktuner θα είναι ότι καλύτερο.

·
Registered
545 Posts
Καλησπέρα παιδιά, θέλω λίγο τα φώτα σας γιατί η κατανάλωση μου έχει εκτοξευτεί. Πρόσφατα τοποθέτησα την injen στο αμάξι και από τότε ενώ σαν κατανάλωση εντός Αττικής ήμουν στο 7-7,5lt από τότε η κατανάλωση εκτοξεύτηκε στο 10-10,5lt και εκτός Αττικής που το πατάω λίγο 150-160χλμ καίω πλέον 8,5lt ενώ πριν ήμουν 6,5-7lt. Μπορεί να δικαιολογηθεί από την injen αυτή η αύξηση; Το αμάξι έχει 73k χλμ και στα 60k είχα κάνει ρύθμιση βαλβίδων. Να έχει δημιουργηθεί θέμα στον maf ή να θέλει καθάρισμα η πεταλούδα;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μου κάνει εντύπωση που είσαι στα 7λτ στα 160! Εισαι σίγουρος μετρημένο;

Εγώ είμαι στα 7λτ μετρημένο όταν πάω 120

·
Greek Subforum Moderator
13,288 Posts
πάντως και εγω εχω δει τρελες καταναλώσεις τελευταιο μηνα...βεβαια κανω αποκλειστικά πολλές μικρες διαδρομες αρα δουλευει μόνιμα κρυο όμως μιλάμε για μεση 12,5...

·
Premium Member
9,401 Posts
Καλησπέρα ο μηχανισμός βρίσκεται πίσω ακριβώς απο την θύρα OBD II, (civic fk2 1.8) για να τον αφαιρέσεις πρέπει να βγάλεις το πλαστικό καπάκι κάτω απο το τιμόνι καθώς και ενα μικρό εμπρόσθιο τμήμα απο τα πλαϊνά καπάκια, δεν χρειάζεται να βγάλεις ολη την κεντρική κονσόλα, το μικρό πλαϊνό καπάκι έχει δυο φανερά κλίπς και δυο κρυφά τα οποία βρίσκονται πίσω απο το μαξιλαράκι που υπάρχει στο σημείο.
Οχι δεν πειράζει η επιλογή της θερμοκρασίας, το καλύτερο και ευκολότερο να είναι κάπου στην μέση χωρίς να παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο αυτό, τέλος θα χρειαστείς ενα σταυροκατσάβιδο για να αφαιρέσεις τις τρείς βίδες και να πάρεις το μοτέρ στο χέρι αφού πρώτα βγάλεις το ηλεκτρικό βύσμα του.
Νικόλα θα έλεγα να μπει με φωτό και αναλυτικά στο σωστό κομμάτι ( Known Faults and Solution - Γνωστα προβληματα και λυσεις ), τι λές???
σίγουρα θα έχεις βγάλει εσύ φωτό τι λύνουμε...
αν όχι καλό είναι να γίνει...
εδώ να πω ότι σε σέρβισ μάνουαλ λέει να βγει όλη η μεσαία κολώνα ( τεμπέλης)

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Κώστα οτι φωτογραφίες τράβηξα τις ανέβασα δεν έχω κάποια άλλη, οι υπόλοιπες λεπτομέρειες είναι με την περιγραφή που έκανα και οχι δεν χρειάζεται να βγεί η μεσαία κονσόλα όπως ξαναέγραψα αφαιρείτε ενα μικρό πλαστικό κομμάτι που έχει στο εμπρός μέρος αρκεί να ξεκουμπώσεις το μαξιλαράκι που υπάρχει στο σημείο γιατί απο πίσω έχει άλλα δυο κρυφά κλίπς.

·
Premium Member
3,516 Posts
Εγώ πάντως δεν μπόρεσα να το ξεκουμπωσω αυτό το κομμάτι.Φοβηθηκα να βάλω παραπάνω δύναμη μην τυχόν και το σπάσω.

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like
Reactions: kostashcivic
22021 - 22040 of 22058 Posts